Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Moderátoři: jarl, Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Dzin »

Čtu si o sedmileté válce. Musím říci, že si poupravuji mínění o Bedřichovi II. Celou dobu jsem si ho představoval jako rázného a rozhodného muže, což byl, ale současně i jako tvrdého a chladného vojáka. a teď mě překvapuje, že mi přijde, že byl i dost emotivní.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Stuka »

že byl i dost emotivní.
A v čem?
Že psal básně?
Napsal i erotickou báseň.
http://www.literarky.cz/kultura/literat ... a-velikeho
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

Dzin píše:Čtu si o sedmileté válce. Musím říci, že si poupravuji mínění o Bedřichovi II. Celou dobu jsem si ho představoval jako rázného a rozhodného muže, což byl, ale současně i jako tvrdého a chladného vojáka. a teď mě překvapuje, že mi přijde, že byl i dost emotivní.
No brečel po bitvách, vztekal se. Ano byl emotivní. Rázný, rozhodný, bezohledný ale ne necitlivý - v určitých případech. Jinak je poměrně velkej rozdíl mezi Fritzem před rokem 1763 (nebo přesněji v průběh u sedmiletky) a po něm. Taky je pravda, že "brečet" patřilo v jistém smyslu k "bontonu".
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Dzin »

Nejde mi ani tak o to brečení, ale o celkové vyjadřování. Vím, že postupně začaly schopnosti elit vyjadřovat se v písemné formě zásadně upadat, ale i tak, když čtu, co psal on a porovnávám s tím, co psali vojáci třeba ve 20tém století, tak to dost vynikne. Je evidentní, že je velmi schopen vyjadřovat svoje pocity v písemné formě a to velmi expresivně. Jeho psaný porjev je prostě velmi emotivní. A jak už jsem napsal, ikdyž vím, jak se tehdy lépe psalo, trochu mě to překvapilo.
A taky když jsme se dověděl, jak chtěl kvůli milence vzít roha. Nikdy mě nenapadlo na něj myslet stylem, "že byl někdy romantickým mladíkem".

Ikdyž je fakt, že by mě tohle nemělo překvapovat, protože je jaksi zákonité, že velcí vojevůdci (géniové) byli často i dost "umělecky" založení. Tedy že měli velkou fantazii, věnoval ise umění apod. Ne nadarmo se často mluví o vojenském umění an e jen o vojenské vědě.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

No, ona to nebyla ani tak milenka jako spíš "přítel", ať už si pod tím představíme cokoli. Hans Hermann von Katte, se jmenoval. Jestli teda naražíš na onu story s následnou popravou.
No jinak Fritz byl skutečně umělecky založený viz třeba:




Ale ani náš Leopold I. nedělal ošklivý věci.


Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Stuka »

Takže on byl i skladatel? No, to mě podrž. To je úplná novinka. Zdá se, že psal básně a různé historické články - a to ve velkém. A teď se dokonce dovídám, že i komponoval. A podle toho co naznačil Bleu, byl homosexuál. Věděl tohle Hitler, když ho tak obdivoval?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

No spíš než homosexuál by asi bylo přesnější asexuál. Ta jeho údajná homosexuálni orientace bývá velmi často výsledkem spíš projektování vlastností jeho otce Fridricha Vilema I - ten naopak spíš bral všechno co mu přišlo pod ruku.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Stuka »

Nebo možná na štíhlé chlapce a dívky? Kdo ví. Ohledně jeho sexuality jsou asi záhady.

Mimo témy: Bleu, dáváš občas odkazy na zajímavou klasickou hudbu. Asi ji máš rád? Což takhle do civilní sekce založit téma: Klasická hudba. Dávali by jsme do ní takovéhle zajímavé odkazy a mohli si je v klidu poslechnout, když má člověk čas a náladu. Hned bych měla jeden odkaz, který by se tam hodil. :)
Sorry za odbočku, ale bylo by to pěkně pohromadě, aby to člověk potom nemusel hledat.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

Stuka píše:Nebo možná na štíhlé chlapce a dívky? Kdo ví. Ohledně jeho sexuality jsou asi záhady.

Mimo témy: Bleu, dáváš občas odkazy na zajímavou klasickou hudbu. Asi ji máš rád? Což takhle do civilní sekce založit téma: Klasická hudba. Dávali by jsme do ní takovéhle zajímavé odkazy a mohli si je v klidu poslechnout, když má člověk čas a náladu. Hned bych měla jeden odkaz, který by se tam hodil. :)
Sorry za odbočku, ale bylo by to pěkně pohromadě, aby to člověk potom nemusel hledat.
No máš li potřebu takové vlákno založit učiň tak. Klidně se to vejde stávající kultury tak jak je teď vymyšlena. Občas tam taky něco hodím.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

Jo a ještě dodatek - předpoklad je takový, že není důvod aby Hitler o poněkud nestandardní Fridrichově sex. orientaci nevěděl, nebyla to nijak neznámá věc.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Stuka »

Bedřich byl celkově velmi inteligentní a zajímal se o spoustu věcí, což je překvapivé. Ohledně jeho sexuality, asi máš pravdu, že byl spíš pro platonické vztahy a sex. zdrženlivost. I tím mohl být vlastně pro Hitlera vzorem.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

Stuka píše:Bedřich byl celkově velmi inteligentní a zajímal se o spoustu věcí, což je překvapivé. Ohledně jeho sexuality, asi máš pravdu, že byl spíš pro platonické vztahy a sex. zdrženlivost. I tím mohl být vlastně pro Hitlera vzorem.
Já na tom zase tak nic překvapivého neshledávám. Docela dost evropských panovníků 17. a 18. století byli v pravdě "renesanční" lidé.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Dzin »

Že to byl přítel jsem nevěděl, ale ani mě to nijak nepřekvapuje.
Každopádně, jak jsme předeslal, to že byl velmi inteligentní a vzdělaný člověk není u tohoto typu vojevůdce nic náhodného. Musíme si uvědomit, že v té době se jednalo opravdu spíše víc o "vojenské umění" a ač bylo už vojenství studováno, nejdnalo se o podobnou systematyčnost v přípravě profesionálů, jak ji známe nyní. Většinou to byly od přírody nadané osoby, podobně jako v jiných uměních a ti potom prosadili právě kolem sebe dostatek schopných vojáků, kterým poskytly možnost profesního růstu. Ostatně proto Clausewitz opravdu považuje válku za "umění", tedy neuchopitelné, což někdy současné lidi poněkud v jeho hodnocení mate.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Stuka »

u tohoto typu vojevůdce nic náhodného.
Přinesla to asi doba - tj.osvícenství, které významně ovlivnilo veškeré dění ve společnosti.
ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Dzin »

To si nemyslím, protože se podobné osobnosti objevují postupně v průběhu dějin. Vem třeba César nebo Alexandr Veliký, jednoznačně vysoce nadaní a vzdělaní lidé. Má to nepochybně co dočinění, že se jedná o lidi s velkou fantazijí, protože jejich činost přímo vyžaduje rozvinuté abstraktní myšlení, což si myslím je právě rozdíl mezi výborným a geniálním vojevůdcem.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

No, já si myslím, že je třeba vidět jednu věc. Naprostá většina, nebo spíš všichni panovníci 17-19. století byli pro výkon svého povolání "nejvyššího státního úředníka" cíleně a velice důsledně připravováni. V podstatě to, že Fridrich II viděl velice obstojně i do válčení byl takový bonus, který mu navíc dal poměrně velkou volnost rozhodování.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

ještě jsem si vzpomněl - Existuje edice vydaných děl Fridricha II.

svazky 28-30, jsou právě jeho díla s tématikou vojenství.

http://books.google.cz/books?id=BcRVAAA ... es&f=false
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Dzin »

A nebyla to taková pruská tradice, že panovník je současně vzdělán (a nadán) i v umění válečném?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Bleu »

Dzin píše:A nebyla to taková pruská tradice, že panovník je současně vzdělán (a nadán) i v umění válečném?
Ne, "tradicí" to je v podstatě je jen za Fridricha Viléma I (1713-40) a Fridricha II (1740-1786)
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Sedmiletá válka (1756 – 1763)

Příspěvek od Dzin »

Docela mě překvapilo, že celá semdiletá válka byla takovím "nepromyšleným bojem". Poslední dobou jsem četl spíše o napoleonských válkách a tak jsem asi hodnotil tohle tažení tamější optikou. Ale už se nedivím, že Napoleona považují za takoví zvrat. Protože za Sedmileté války mi vše přišl odost nedůsledné, nesystematické, neurovnané.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“