Minnie

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Skvělé díky. :D
Akorát jedna věc: Kolikátý atentát na Alexandra II. myslíš? Jestli jakýkoli jiný než ten poslední, tak promiň. Ale toho 1. března 1881 jsem četla, že spolu carevič s manželkou obědvali v Aničkovově paláci. Minnie měla stát u okna a dívat se na Něvskou třídu a Alexander Alexandrovič prý seděl v pracovně. Když uslyšeli výbuch, vyklonila se z okna, aby viděla, co se děje. Ničeho si nevšimla, tak přišla za mužem do pracovny a přemýšleli, co by to mohlo být. Brzy se ozval nový výbuch, a to už Minnie zaznamenala ženoucí se sáně. Poté, co jim oznámili, že panovník byl zraněn, vyjeli do Zimního paláce. Ulice byly zaplněné davy, tak se dostali k carovi mnohem později.
Na brusle se měli chystat carův bratr Michail Nikolajevič se svými syny a Mikulášem (pozdějším Mikulášem II.). Je možné, že máš pravdu ty, a já mám jen špatné zdroje. Jen mi to nedalo.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Ten poslední... je ovšem možné, že já mám špatné zdroje. :)
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

To se dá poznat jen těžko. Část carské rodiny se chystala vyrazit na brusle, to můžeme říct celkem jistě. Možná, že když bruslil malý Mikuláš Alexandrovič, tak počítali s tím, že ho doprovázeli rodiče nebo třeba jenom matka. V každém případě díky za podnět ke hledání, zkusím se podívat i jinde a pokud něco objevím, dám vědět. Je klidně možné, že na bruslích byla i Minnie, nevylučuji to. Třeba najdu i úplně jinou versi, uvidíme. Možné je všechno.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Krásná fotografie z doby před svatbou:

Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Krásná fotografie, Minnie byla skutečně velmi hezká, děkuju.

Zkoušela jsem ještě pohledat něco o tom 1. březnu 1881, kdy zavraždili Alexandra II., ale nic pořádného jsem nenašla. V životopisech Minnie, které jsem objevila, není o tomto dni obvykle ani zmínka, takže vážně netuším, kdo z rodiny se vypravil bruslit. Jestli má kdokoli lepší informace, prosím sem s nimi, ať si v této záležitosti udělám jednou provždy jasno.
Možná jenom neumím hledat, ale opravdu kvalitních zdrojů o Romanovcích mnoho není.. :-?
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Nejnovější přírustky do mé sbírky-jsem z nich vážně nadšená :)

Obrázek

Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Krásný úlovek, máš být na co pyšná. Děkuju. Jestli máš v záloze další podobné skvosty, určitě pošli.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Moje sbírka má přes 5000 položek :) Takže něco určitě ještě pošlu.
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Tolik? :shock: Páni, to zírám. Raději se nebudu ptát, jak dlouho ti trvalo, než si je všechny zkompletovala..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Na tom pořád pracuju :) Hlavně mám fotografie rodiny posledního cara, začínala jsem koneckonců u OTMA, ale postupně se mi to rozrostlo na rodinu Alexandra III., a teď už fušuju i do Alexandera II. a vedlejších větví rodiny jako byli třeba Konstantinoviči nebo Vladimiroviči...
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Marie Fjodorovna v uniformě svého pluku (zjistím, který to byl :) )
Obrázek Obrázek

A s jeho příslušníky
Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

A ještě ona uniforma dnes:

Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Měl by to být "Jezdecký pluk jejího veličenstva carevna Marji Fjodorovny", který spadal pod vojska carské gardy. Byl založen roku 1724 carevnou Kateřinou I. Alexejevnou, prošel bitvou u Slavkova a Borodina během Napoleonských tažení a byl rozpuštěn roku 1918.
Tady je jejich znak:
Obrázek
Držím palce do dalšího hromadění fotografií carských rodin..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Grand Duchess Ally
rotný
rotný
Příspěvky: 94
Registrován: 19/3/2009, 14:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Grand Duchess Ally »

Děkuji za informaci!

Mladičká Dagmar

Obrázek Obrázek Obrázek
"Bůh nás neopouští. Slunce svítí, ptáci zpívají a včera jsme slyšeli zvony vyzvánět na mši..." - Marie Nikolajevna Romanovová, Jekatěrinburg 1918.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

To je dobrý, žádný problém. Něco málo jsem o Minnienině pluku ještě dohledala:
Založen byl roku 1724, přesněji 30. března. Každý rok 5. září, na den svatého Zachariáše a svaté Alžběty, dostávali vojáci volno a pořádaly se oslavy. Uniforma se lišila podle jednotlivých eskadron. První používala světle hnědé, druhá kaštanové a třetí tmavě hnědé. Prapory měli červenobílé. Za zásluhy v bitvě u Borodina jednotce přidělili čestnou standartu řádu sv. Andreje a sv. Jiří.
Pluk vedla mezi lety 1826 – 1860 carevna Alexandra Fjodorovna (manželka Mikuláše I.), od 2. března roku 1881 patřil Marji Fjodorovně a byl přejmenován na její počest. Vedení jí zbavili bolševici 4. března 1917.
Mezi slavné velitele tohoto pluku patřili generálové Apraksin, Jevšov a Pavel Goleniščev-Kutuzov, působil v něm Georges-Charles de Heeckeren d'Anthès (který zabil básníka Puškina při souboji o přízeň Puškinovy manželky Natalji) nebo Carl Gustaf Emil Mannerheim.

A díky za fotky.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tedy ty jsi do pár řádků napsala tolik slávy a zajímavostí, že tiše žasnu. Neměla bys nějaké české zdroje které by o tom psaly více? To by moho být extra zajímavé čtení.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Trochu jsem to nahustila, ale příběhy jsou to úžasné. Ruská garda byla symbol, něco na co mohli být hrdí. Dnes představuje spojení se slavnou minulostí. Příběhy osobností spjatých s plukem Marji Fjodorovny jsou také úžasné (pro mě zvlášť osudy d'Anthèse, díky němuž se Puškin ztotožnil se svými hrdiny. Ruský romantismus považuju za nejdokonalejší literaturu a nenechám si to nikdy vymluvit..). Pro Palbáky bude spíš než nějaký Puškin důležitější Carl Mannerheim. Na této stránce je o jeho působení v ruské gardě článek, tady je z něj ukázka (jen jsem pozměnila pár slov): "Roku 1891 byl Mannerheim převelen, aby sloužil v carské gardě carevně Marji Fjodorovně v Petrohradě. Mannerheimovi příbuzní, konkrétně jeho kmotra, hraběnka Alfhild Scalon de Coligny a její přátele, mu dojednali sňatek Anastázií Arapovovou, dcerou ruského generálmajora Nikolaje Arapova. První velká událost pro Mannerheima v ruské armádě byla rusko-japonská válka. V říjnu 1904 byl Mannerheim přidělen ke štábu 52. Něžinského dragounského pluku, s nímž se přesunul do Mandžuska. Po bitvě u Mukdenu byl za statečnost a vynikající velení povýšen do hodnosti plukovníka. Po válce pobýval ve Finsku a Švédsku, kde reprezentoval svoji rodinu ve vyšších kruzích a na Finském sněmu."

K těm zdrojům: O českých knihách zabývajících se ruskými gardami bohužel nic nevím, jestli by někdo měl tušení o nějaké dobré, prosím sem s ní. Dobré informace v ruštině jsou v díle Alexandra Bondarenka "Pluky ruské armády" v části věnované kavalerii nebo v knize V. Zvegincova "Kavaleristé v Ruské občanské válce". Snad v češtině existuje slovo kavalerista, ale nějaká jiná varianta mě nenapadá.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tak abych řekl pravdu tady tedy já osobně vidím volné pole pro další velmi zajímavé práce. Vidíš je také Ljubov? :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Možnost zajímavých prací na nepříliš zmapované téma tu taky vidím, ale přemýšlím nad otázkou číslo II., tedy – kdo by našel dostatek podkladů (které já právě nemám) a chuti pro napsání? Hlásí se někdo?
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17705
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Sím, Ljubov se hlásí ! :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“