Petr I. Veliký

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

radecky píše:Myslím, že je velmi zpozdilé hledět na události dávné pod zorným úhlem dneška , a zejména používat současné morální atributy na činy před několika málo sty lety. Současně si nemyslím, že by snad Rusko byla v té době barbarská země. A pojmy demokracie a svoboda na konci 17. stol ???!!!. Jaké si zárodky demokracie byly v parlamentním systému v Anglii a v některých osadách v Americe. Možná také v některých kantonech ve Švýcarsku a dále zejména pokud jde o obchodní oligarchii tak ve Spojeném Nizozemí . Ale jinak vládlo v Evropě nevolnictví a církevní tmářství. V té době ještě v některých zemích hořely hranice a v jiných se kastrovali malý kluci aby svým zpěvem potěšili svaté na nebesých. Nicméně podívejme se na tuto problematiku z pohledu jednotlivce. V roce 1722 byl carem Petrem vydán hodnostní řád , dělící státní úředníky do čtrnácti hodnostních stupňů,a to bez ohledu na původ.To znamená, že kdokoliv,byl-li schopný mohl se stát šlechticem. V Petrově době se Rusko stalo cílem tisíců ,kteří doma ve své vlasti měly jen omezené uplatnění a Rusko jim přineslo slávu a bohatství.
Hm, jestli je to reakce na mě, tak musím upozornit, že jsem neměl na mysli svobodu politickou (neřku-li demokracii!), ale svobodu ekonomickou (ano, měl jsem to tam explicitně napsat, Mea Culpa). Protože pochybuji, že by Petra zajímaly nějaké svobody jiné. Jeho zaujala ekonomická (= politická, vojenská) moc rozvinuté Evropy. A ta byla založena na relativně velké svobodě podnikání relativně velké skupiny obyvatelstva (na rozdíl od Ruska).
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Spíš bych řekla, že jde o moji větu "Svobodě a demokracii nepřikládal důležitý význam", kterou jsem poněkud naivně nedomyslela. Petra zaujala, přesně jak říkáš, moc a síla Evropy. Viděl, že na základě fungujícího průmyslu může podporovat armádu a s ní potom ovládnout okolní země. Svoboda lidu mu vážně mnoho neříkala, nebral osudy jednotlivce, viděl v tom celek - jedno obyvatelstvo, které může do svého budování zapojit a které ho bude poslouchat a plnit jeho přání.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

radecky
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 7/11/2008, 19:25

Příspěvek od radecky »

Také se upřimně těším na pokračování Romanovců a zejména na Kateřinu Velikou ( třeba bude i něco pikantního). Dovolte malý žertík na téma demokracie. Představte sobě,že vás stroj času vysadil v Rusku konce 17.stol vy kážete na ploščadi štonibud o demokracii. Co na to pravoslavní?: "Hle jurodiví zavítali k nám.Dejme jim kopěječku na pirožek a stakánčik vodky. A něco na popa.Třeba je modlidbička uzdraví."
Něco jiného je pojem SVOBODA . V 17. stol mluvili-li lidé o svobodě myšlení měli namysli skoro vždy svobodu náboženskou. Tedy svobodu vyznávat křesťanské náboženství dle své vůle tedy zejména protestanské . V této oblasti car Petr žádné nasilí nevykonával ( řekněme s drobnou nevýraznou vyjimkou v případě razkolníků). Svoboda v tehdejším pojetí byla zejména SVOBODA OBCHODU a ta byla hybatelem dějinných událostí. Chtě-li car Petr osvobodit odvěká ruská území na řece Něvě pak chtěl zejména svobodný přístup k Baltu. A důvody byly velmi pragmatické. To co stálo na Dvině ( vývoz prostřednictvím tehdy švédské Rigy) jeden rubl, to stálo v Amstrdamu čtyři ruble, z toho dva ruble pro švédského krále. Jediné volné spojení přes Archangesk bylo daleko a jen v létě. Touto cestou vyvážel tehdy ruský stát zejména dřevo. Car Petr tedy jednoznačně osvobodil ruské kupce od švédského jha. Z toho pohledu vnímám cara Petra spíše jako pěvce Sadka , který libou písní za doprovodu guslí nabádá Novgorodské kupci ,aby naložili své bohatství na lodě a vydali se na moře za poklady světa a tak zbohatli.
V další rovině jsem toho názoru ,že car Petr byl osvoboditel lidské mysli a zejména, velmi přispěl k emancipaci žen. Car je přiměl opustit jejich dosud oddělené místnosti( obdobu muslimských harémů) odložit závoje a zůčastnit se společenského života. Produktem osvobozené mysli byl například nevolnický synek Michail Vasiljevič Lomonosov narozený v roce 1711 vědec všestranného zaměření, také básník a umělec , první ruský učenec světové proslulosti.
radecky
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 7/11/2008, 19:25

Příspěvek od radecky »

V textu komentáře jsem zahlédl slovo berdyš. Náhodou vím co to je: Jedná se v podstatě o sekyru s dlouhým prohnutým ostřím na cca 150 cm dlouhém ratišti , která Střelcům zároveň sloužila jako podpěra pro střelbu z muškety.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Radecký - to je velmi zajímavé a myslím si že i hluboce pravdivé co jsi uvedl. Uvidíme co na to Ljubov. A jinak - obrázek toho pantoku by nebyl?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Obrázek jsem sehnala zatím já, je jen takový provizorní. Snad jsem se trefila a nestáhla fotku něčeho jiného:
Obrázek
Ke Kateřině můžu něco přihodit, aby byla zajímavější. Začnu jednou větou už teď: Když jí bylo šedesát, jejímu poslednímu oficiálnímu milenci Platonu Zubovovi bylo čerstvých dvacet. Byla to zkrátka žena, která věděla jak na to. Jen zažívám menší krizi a nejsem schopná napsat ani stránku, ale nevadí.
Případ Starověrců bych ale nepovažovala za nevýrazný. Je pravda, že hlavní vlna jejich vyvražďování se pojí s vládou jeho otce, Alexeje I. Michajloviče, ale i tak dvacet tisíc mrtvých, bezpočet lidí odsouzených k doživotnímu vyhnanství a vyhlazení Soloveckého kláštera se vymazat nedá. Záslužný je vznik Nejsvětějšího synodu roku 1721, který definitivně oslabil postavení církve a podřídil ji státu.
Zlepšení podmínek pro ruské obchodníky je nezpochybnitelné, dříve mohli využít jen zamrzajícího Archangelska, se získáním Baltu měli konečně plnohodnotnou možnost se zapojit do obchodu v Pobaltí a uchovat si nezávislost. Po připojení černomořského pobřeží za Kateřiny II. se situace ještě vylepšila.
Lomonosov je skutečně osobnost, v mnoha oborech dosáhl úžasných výsledků a má velký podíl na dnešní podobě spisovné ruštiny.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

radecky
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 7/11/2008, 19:25

Příspěvek od radecky »

Ano to je berdyš (také burdyš ). To vybrání sloužilo k uložení muškety před zamířením výstřelu. Solověcký klášter byl carskými vojsky dobyt v roce 1676 po osmi letech vzpoury, kdy mniši i světští obyvatelé kláštera odmítli přijmout nové věroučné knihy.
Starověrectví bylo samozřejmě v Rusku fenoménem doby, které car Petr jaksi zdědil. Pronásledování ukončila až Kateřina II tuším v roce 1792. Zde je vidět obrovký vliv symbolů na lidskou mysl. Nově se věřící křižovali třemi prsty místo dvou ,pronášeli alliluja při bohoslužbách také třikrát místo dvakrát. Obcházení anutoje (stolek před oltářem) změnilo směr proti slunci místo po slunci. V této souvislosti je pak oholená brada a evropský oděv také svého druhu významný symbol.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Dobrý, alespoň jsem to našla správně.
O starověrcích jsme před několika měsíci diskutovali v tomhle tématu: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2975, sice jsme se dostali ze středověku do moderních dějin a potom zase zpátky, ale obsahuje to podle mě řadu skvělých informací. Takže se o tom klidně můžeme pobavit tam.. Jinak budu ráda za jakékoli přidané informace, obrázky, dotazy a tak podobně..
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ljubov - to byl tedy pěkný kousek sekery. A ještě navíc více učelový. Nedokážu si ale představit jak by s tím voják pokud by bojoval v tehdy obvyklých sevřených řadách vedl boj.

Mistři na boj s dlouhou zbraní sekerovitého typu, tedy halapartnou byli několik tisíc let čínští vojáci. Zdá se, že o ruských vojácích v té době se ví všeobeně málo. Myslím Ljubov, že nás u Ruska čeká ještě hodně práce. A každého kdo by chtěl pomoci přivítám chlebem a solí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Účelový kousek určitě, když se dal kromě klasické funkce sekery využít jako podpěra ke střelbě. Možná, že někde existují odborníci na ruskou armádu a její vývoj od počátku středověku, ale já to vážně nejsem, ani si nevybavuju, že bych někoho takového znala. Třeba se tu někdo objeví a všem nám ukáže..
Souhlasím, že nás čeká hodně práce, ale nikdy nemůžeme popsat všechno, to se zkrátka nedá. Ale ať ten zbytek stojí za to!

Jinak, nějaký dotaz k Petrovi I.?
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

radecký-s tím probráním na založení muškety (furukety) bych byl opatrnej. Co jsem se popídil, tak specificky tato zbraň, není mimo ruskou gardu nikde jinde používána. Podle toho jak zbraň vypadá, by se zřejmě dalo dohledat praotce rodu, ovšem užitnost této zbraně v soudobé historii, je mimo odznak zařazení dle mého nulová................

Ljubov- ženo, jsi čím dál lepší :up:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Funkci berdyše jako furkety potvrzuje i jeden známý z portálu Český šerm, musím ho pořádně vyzpovídat, a potom dodám detaily. Protože jakmile to není lehká bodná zbraň, nemám moc informací. Jinak existuje i nějaká česká skupina, která se věnuje moskevským střelcům, ale bohužel v ní nikoho neznám.

Díky, Thóre. Však ty taky. Římské legie jsou naprosto skvělé. :up:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-u berdyše je ten problém, že má ostří jako bradatice, jenom je taková trochu "tureckého" profilu. Věř mi hledám kde můžu, ovšem s co jsem zatím o této zbrani věděl, že vzbuzovala obavy, ovšem její tvar i užití mi připomíná nevíce čepel, vykonávající hrdelní právo....kterýmžto směrem bych se asi nejvíce ubíral. Nechci přímo napsat, že to byli "Carovi kati ozbrojení mušketami", ovšem ptám se......nenapadlo Vás to náhodou také?
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Furketa byla možná jen něco navíc, vylepšení. Taky se mi zdá, že prvotním cílem bylo vzbudit hodně velké obavy a potom použít k hrdelnímu právu. Ale pro mě je to neznámá oblast, pokud to nemá čepel, číšku a rukojeť, jsem ztracená.
Že to byli, jak říkáš "carovi kati", mě napadlo taky. Hlavním posláním byla obrana státu a panovníka, ale určitě byli někde použiti k zneškodnění nevhodných lidí. To samé carská garda, která měla své základy právě ve střelcích.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ljubov-milá, jsi naprosto v obraze. Ta zbraň má zastrašující chrakter, její bojové využití (včetně opěrky na mušketu) je mizivé. Dle mého názoru je Berdyš SYMBOL, ale ne zbraň.Tedy ne užitná zbraň..........jsi šermíř, víš o čem mluvím......
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No tak dobře. Necháme berdyš berdyšem. A ahoj Thóre. Všiml sis jaký Lubov udělala pořádek ve středověku?

Už jsi se dostal ke čtení mých grafomanských statí? U některých by mě zajímal Tvůj pohled.

Ljubov, mám jeden dotaz přímo k Petru Velikému.

Co ty osobně považuješ za:
- nejvýznamější Petrův státnický počin
- nejvýznamější vojenský počin a
- v čem na Tebe udělal největší dojem jako člověk
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Navíc Střelci už podle svého názvu používali hlavně střelné zbraně, takže toto bych brala jako doplněk, aby bylo vidět, že se jedná o carovu jednotku a z jeho pověření může všechno. Třeba si ti lidé tolik netroufli, když viděli, jak jsou ozbrojeni. Nebo alespoň na mě by takových třicet berdyšů pohromadě působilo hodně děsivě.
Chápu, jak to myslíš, souhlasím.
Šermíř? Snad jen v hodně velkých uvozovkách. To, co předvádím, rozhodně není šerm.

Pátrači, nějak jsem to přehlédla. Co nejdřív se k tomu vyjádřím, snad ještě dneska.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-bráško, posla jsem ti mail s foty mého "Palbového potiště". U mnoha tvých statí které jsem četl, prostě nemám co napsat. Buď jsou tak skvělé, že bych mohl jenom chválit, nebo tématicky zaměřeny tak, že je to mimo můj šálek kávy.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Arkebuza je dost tezka zbran, takze opreni hraje pri strelbe dost vyraznou roli. ( obzvlast u prvnich zamku ).
Obrazek strelce z Berdysem:
Obrázek
Cast "sortimentu" ze zacatku XVIII.stoleti:
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Alibabo - to je právě to, co sem bylo potřeba doplnit - Jestli je to jen část, tak doplň i ty zbytky a klidně nám to okomentuj. Jinak dobrá práce.

Thór i tak mi to stačí a děkuji.

Ljubov - nehoň se. Proč se ale ptám na tyto tři věci? To máš tak, Je to osobnost ktrá si zaslouží pozornost. Jejku já veršuji - jsem lepší než jsem si myslel. Ale nic to.
Jde o to, že stejná otázka - otázky se dá položit u každého panovníka. politika či vojáka. A myslím si, že jejich zodpovězení vytvoří pole pro další diskusi a hlavně bude návodem pro kohokoliv k možné tvorbě. Třeba nejvýznamější vojenský počin může být cestou k popisu zajímavé bitvy nebo celého tažení.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“