U Panamy našli vrak lodi známého pirátského kapitána Morgana

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

U Panamy našli vrak lodi známého pirátského kapitána Morgana

Příspěvek od kacermiroslav »

U Panamy našli vrak lodi známého pirátského kapitána Morgana

Obrázek

Archeologové z texaské státní univerzity ve spolupráci s místními potápěči potvrdili významný historický nález. Nedaleko panamských břehů objevili vrak lodi, která takřka jistě patřila známému britskému pirátovi ze 17. století Henrymu Morganovi. Pozůstatky jeho korábu leží nedaleko útesu Lajas.


Dnes 11:39 (9.srpna 2011)

Potápěči našli u panamského útesu Lajas velkou část trupu, který zřejmě patří lodi Henryho Morgana Satisfaction. Vrak prý obsahuje velký počet neotevřených přepravních beden a truhlic obalených obrovským množstvím korálů. Bedny i truhly relativně odpovídají stářím i podobou nákladu jedné z pěti lodí, které Morgan ztratil u útesu v roce 1671.

Tým průzkumníků vedený podvodním archeologem Fritzem Hanselmannem již dříve objevil nedaleko šest železných kanónů, které zřejmě také patřily Morganovi.

"Pro nás je ta loď poklad, její příběh je totiž poklad sám o sobě. Není moc lepších příběhů než Morganovo vyplenění města Panama City a následná ztráta pěti lodí," uvedl Hanselmann.



Po úspěchu následovala tragédie

Velšan Morgan vyplenil město Panama City se svými 1400 muži v lednu roku 1671. Obral tehdy španělské jednotky jménem britské koruny, dodnes je však jeho oprávnění k tomuto aktu zpochybňováno.

Panama City bylo pro Španěly důležitým obchodním centrem a klíčovou vstupní branou do jejich držav v Americe a Karibiku. Ačkoliv se Morganovi podařilo město přemoci, ztratil svou loď Satisfaction a další čtyři lodě. Na vině bylo bouřlivé moře a mělký útes nedaleko pevnosti Castillo de San Lorenzo.

Všechny poklady a artefakty, které budou v lodi případně nalezeny, připadnou panamské vládě a budou vystaveny v hlavním panamském muzeu.

Jakub Kynčl, Novinky

celý článek převzat ze zdroje: http://www.novinky.cz/koktejl/241265-u- ... rgana.html
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: U Panamy našli vrak lodi známého pirátského kapitána Mor

Příspěvek od Destroyman »

kacermiroslav píše:Obral tehdy španělské jednotky jménem britské koruny, dodnes je však jeho oprávnění k tomuto aktu zpochybňováno.
Tak to je opravdu velmi diplomaticky řečeno. :wink:
Pravda je, že Morgan byl anglický korzár s kaperským listem od krále. Problém byl, že v řemesle pokračoval i po uzavření míru, čímž se de iure dostal z kategorie "korzár" do kolonky "pirát". De facto to však velký rozíl nebyl, korzáři i piráti prostě loupili a když je Španělé chytili, tak viseli. A navíc - Panama byla tak lákavý a bohatý cíl, že to Morganovi zkrátka nedalo.
Jenže vyplenění Panamy v době míru byla už přece jenom trochu silná káva, takže guvernér Jamajky Morgana obžaloval a deportoval do Anglie. V Anglii se ovšem Morganovi podařilo patřičná místa "přesvědčit o své nevině" (peněz na úplatky měl dost), takže se na Jamajku vrátil, a to - světe drž se - dokonce rovnou ve funkci guvernéra! Dosavadní guvernér byl odvolán a šel v Anglii do basy. Tam si odseděl pár let, pak to někomu přece jen přišlo blbý, takže byl rehabilitován a taky se na Jamajku vrátil, tentokrát ve funkci hlavního soudce. Byl tedy Morganovým podřízeným, avšak kupodivu spolu vycházeli docela dobře; dost možná proto, že z Morgana-piráta se mezitím stal velmi úspěšný Morgan-lovec pirátů. Vymyslel totiž systém, který nikoho před ním nenapadl. Nejdřív vyhlásil do určitýho termínu amnestii a kdo termín propásl, nevzdal se a nezačal žít řádným životem například plantážníka (půdu dával Morgan zdarma, otroci stáli pár babek), tak měl prostě peška. Morganova malá a v podstatě soukromá armáda, složená často právě z bývalých pirátů přirozeně znala všechny fígle, úkryty, překupníky a přechovávače, takže se pirátství podařilo z Karibiku takřka vymýtit.
V Morganově úspěšné politice amnestií a tvrdých postihů pokračovali i další guvernéři, avšak přesto se právě na přelomu 17. a 18. století do dějin významně zapsalo pár slavných pirátů, ale to byla už jen labutí píseň starých dobrých pirátských časů.
Renesence karibských pirátů proběhla asi o sto let později, kdy nejprve ve válce o americkou nezávislost, pak ve válce 1812 a následně ve válkách za samostatnost latinskoamerických zemí vydávaly vlády kaperské listy jako na běžícím pásu. Možnost snadného zbohatnutí zlákala řadu jedinců i po uzavření mírů, takže Karibik byl záhy zase pirátů plný. O definitivní konec pirátství se postarala až US Navy, která pomocí malých, rychlých a lehce ozbrojených lodí (tzv. mosquito boats) zatrhla všem tipec. Poslední karibský pirát byl popraven v roce 1835.

Kruciš, asi bych to měl dodělat, nebo mi dá Skelet ban. :-?
さようなら。
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Skelet tě vidí. A dodělat bys to měl, ať máš zas o čem přednášet :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Henry Morgan se narodil někdy kolem roku 1635 v Llanrumney (dnešní součást Cardiffu) ve Walesu. Do vod Amerického kontinetu se dostal již ve svých 16 letech, kde se nechával najímat do posádek pirátských lodí. Z kořisti tajně střádá a samozřejmě se pilně učí pirátskému řemeslu. Ušetřené peníze pak použije pro „nákup“ své vlastní posádky a jelikož v té době z Londýna lord protektor Olivek Cromwell (1599-1658) hřímá „Náš největší nepřítel je Španěl“, tak se jeho loď a posádka dávají do služeb britské koruny. S glejtem, který Morgan obdržel od guvernéra Jamajky se vrhá na španělské lodě a zámořské državy. Guvernér Jamajky Thomas Modyford (1620-1679) si je dobře vědom hrozby nikým neřízených pirátů a proto je chce raději mít na své straně. „Nedej Bože, aby přešli třeba k Francouzům. To by byl konec Jamajky,“ píše králi do Anglie. V roce 1667 je ale mezi Anglii Francií v Madridu sepsána mírová smlouva, tedy přesněji smlouva o neútočení mezi Španělskem a Anglií. Pro guvernéra Jamajky je tato zpráva ze starého kontinentu, dýkou do zad. Nechá si k sobě na ostrov povolat Morgana a v rozčílení před pirátem nadává na „toho zbabělce“ krále Karla II. Stuarta (1630-1685), který zradil Anglii tím, že uzavřel příměří se Španělskem. Samozřejmě i Morgan je z této noviny rozčílen, protože tím nemůže oficiálně útočit proti Španělskům, kterými tak pohrdá a kterým chce uštědři o největší škody. Oba muži tedy i přes příměří dále hoří touhou po boji se Španěly. Proto vymyslí plán, že Morgan povede svou soukromou válku proti Španělům s tichým souhlasem guvernéra, který tak bude hladové nepřátelé držet dál od „své“ Jamajky.

Morgan si ale guvernérova slova vyložil po svém a vrhá se hned na velkou kořist v podobě bhatého El Puerto del Principe na Kubě (dnešní Camagüey). I když se Španělé hrdinně brání, přesto je nakonec jejich odpor zlomen a i sám španělský guvernér padá zasažen střeluo z pirátské pistole. Město je následně vydrancováno. Dalším cílem se stává Puerto Bello v srpnu 1668. Ve tři hodiny ráno 420 morganových pirátů zaútočí na město z něhož se podaří zachránit jen nemnoha obyvatelům. Tyto dva útoky Morgan na Jamajce slaví, ale v Londýně a Madridě je z toho velký poprask. Z lovce se rázem stává lovná zvěř a to i ze strany Britů., kteří chtějí se Španělskem udržet mír. V roce 1672 se Morgan dostává do zajetí a je převezn přes oceán do Londýna, kde je následně dva roky vězněn v Toweru. Každým dnem očekává vykonání rozsudku smrti, ale smrt si pro něho stále nejde (stejně tak ani soudci. K žádnému soudu nikdy nedošlo). Až po dvou letech je Morgan vyvlečen z kobky a postaven před krále Karla I. Ten namísto popravy pasuje Morgana na šlechtice a zároveň novým guvernérem Jamajky. Jak se říá, z pytláka je nejlepší hajný a přesně tak si počíná i Morgan v nové funkci. Díky svým znalostem pak hodně pirátů skončí v rukou kata.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ostatní“