Třicetileté válčení

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

jiné to je v tom, že máš strach z jiných věcí :rotuj:
Na jeho místě a s jeho dispozicemi by jsme taky všude viděli bludičky
tady jsi uhodil hřebíček na hlavičku.. a vyvrátil sám sebe :wink:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Proč? Já bych uspořádal konferenci dnes vs včera. Jedni delegáti by nad těmi druhými ohrnovali nos, protože vidí bludičky a ti druzí by spílali prvním do kacířů, protože vidí na nebi UFO :D...ten záznam z toho bych pak prodával za těžký prachy :D

Nejsme schopný pochopit, když někdo někoho odkrouhne protože je katolík, ale nalepit na někoho žlutou hvězdu a poslat ho do plynu, to je zcela racionální záležitost hodná moderního člověka.

Mě je jasný, že tenkrát byly jiné zvyky, jiné mravy, ale kurník když pojedete do Afghánistánu, tak si taky přečtu alespoň příručku a nebudu čekat bůhvíco :) Nemusím ty zbyklosti schvalovat, můžu se jim smát, ale snad dokážu chápat že jsou a ten zbytek si užít. Kdyby to vše bylo tak tragické, tak jen zíráme do kronik, obracíme je sem tam, vzhůru nohama a budeme si myslet, že tu nežili naši předkové, ale marťani a co že to vlastně dělali :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kolega Bleu mě požádal o pár slov k této diskusi. Kolegové, jelikož mám pocit, že je toho zde mnoho co si musím prostudovat, dejte mi den či dva a já se pokusím o pár snad smysluplných myšlenek... dnes jsem se vyčerpal u kolonizace.

Dnes jen to, že jsem já osel kývl Johanovy a slíbil jsem, že tak jak jsem zpracoval vojenské události Stavovského povstání abych podpořil jeho zásadní práci o právním a zvykovém pozadí tohoto povstání, dělám na vojenských událostech Třicetileté války na území Zemí Koruny české, abych podpořil jeho práci o rekatolizaci po porážce Stavovského povstání

Mám obavu, že pokud bych se moc rozjel, vytěžím si svoji práci kterou mám rozdělanou. Ale něco sem dám, snad to bude přínosem... jen trochu strpení.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Díky!
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Já snad jen poslední příspěvek, ať už dále nevířím vody a neblokuju to od něčeho smysluplnějšího. Pokusím se to shrnout do jedné věty, nevím nakolik se mi to povede...

...Pokud byli všichni tenkrát tak jiní, může mi někdo rozumně vysvětlit, proč se dnes chováme téměř do puntíku stejně jako oni?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Polarfoxi proč ses sám popřel? Protože, když ti kroupy zničí úrodu tak dnes nepůjdeš a nebudeš nahánět s pochodní bábu samotářku, protože tě musela proklít. Když se najde mrtvá děvečka, tak nepůjdeš a neuděláš pogrom na židy, protože ji určitě museli zabít při svých krvavých rituálech. No ta bene bys nebyl schopný Bohům obětovat kuře nebo jehně..
Takové smýšlení nejsi schopný pochopit, protože nevidíš důvod to dělat. Takové chování můžeš pouze přijmout.

Pátrače jsem požádal ať toto oddělí od tohoto vlákna. Je zde moderátor, takže je to na něm.

edit:
na tvou otázku : to že výsledek dvou rovnic je stejný, tak to neznamená, že rovnice je stejná
Naposledy upravil(a) skelet dne 12/7/2011, 22:27, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Já tu otázku otočím, a jsme stejní jako oni?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Blue
""Marxistická histografie Par Excellence, btw.""
Dúfám, že nechceš z tohto obviniť tohto pána - Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen :mrgreen: Tiež už si jak ten stredoveký človek, len nevidíš bludičky ale komoušov. Zároveň máš zdroj priamo z tej doby. Bez všelijakých kecov a propagandy.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Co máš kde z Grimmelhausena?
Btw. zjevě nemáš vubec anung o čem je marxistická histografie, když tam hned motáš komouše.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

t.hajek píše:
To čo nazývame 1. krížová výprava. Samozrejme s výnimkou obsadenia Edessy. To je diskutabilné a možno preto niekto môže namietať, že sem 1. výprava nepatrí. Ale hl. prúd bol čisto náboženský.
mno.. sice to třicetiletého válčení moc nepatří, ale o 1. křížové výpravě jsem zrovinka dneska dal na portál článek a čistě náboženský ten hlavní proud rozhodně nebyl.. ale to je spíš na diskuzi pod tím článkem :wink:
Jen úplně bokem, byl. Právě vysokému náboženské zapálení bojovníků první výpravy bylo jedním z důvodů jejich úspěchů. Mimo jiné se to projevovalo na jejich vysoké morálce a až nebývalé ochoty spolupráce. Ano, byly i další motivy, ale náboženský byl určitě jeden z hlavních.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Musím souhlasit s Bleuem. Mnohdy některé příspěvky jsou opravdu dost ala marxistický pohled na dějiny, kdy se neuznávají jiné pohnutky, než ty, které definují on sám, tedy vysoce ateistický a třídní.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Modrák, on (BlueL) z toho neobviňuje Grimmelshausena, ale tebe, respektive to co jsi napsal o tom "hlubokém poznání lidu a politice" to je opravdu jak vystřižené z učebnice 70. let, kdyby se tam taková kravina ale vůbec vyskytovala.:)

Polafox, ono skutečně nestačí ta trocha empatie ateistického Čecha 21. století.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Blue
Chcel si nejaký zdroj, že ľudia v 30. roč. vojne si žili svoj život a náboženské otázky, aj keď dôležité pre nich dôležité, boli druhoradé. Boli nábožný, ale ktorá armáda im vypálila statok im bolo úplne jedno. Žiadne nadšenie a "volanie slávy".
""Btw. zjevě nemáš vubec anung o čem je marxistická histografie, když tam hned motáš komouše.""" Máš pravdu, a je mi to úplne jedno. Nie som klasifikovateľ historikov, iba konzument ich prác.

Chasius - vieš to napísať a vyjadriť lepšie ako ja ? Aby ti to nepripomínalo učebnice zo 70 rokov ? Tak to napíš, budem ti povďačný, aby som vedel akým štýlom mám skratkovite písať.

Dzin - Btw. zjevě nemáš vubec anung o čem je marxistická histografie, když tam hned motáš komouše. 8-)
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Pořád nevím co se snažíš říct?
S tím Grimmelhausenem - mam ho doma jak Simplicia, tak Skočdopleho , tak Kuráž. Nevim jestli u vás vyšlo ještě něco jiného od něj.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Malej Achil
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/10/2009, 11:52

Příspěvek od Malej Achil »

Pánové, nechcete o tom, jestli byli lidé vždycky stejní, nebo se jejich myšlení (a chování) měnilo podle doby, raději uspořádat anketu? Řekl bych, že takhle se tady budeme moci všichni přetlačovat ještě 14 dní a nic převratného stejně nenastane...
Aspoň bysme si po anketě mohli každej říct, že buď naši vyhráli, nebo že holt zrovna já patřím mezi těch pár výjimečných (sečtělých...), co dokáží dohlédnout dál... :wink:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

no podle mne dnešní člověk se od toho středověko-novodobého moc neliší, samozřejmě bludičky, vodníci a jiní tajtrdlíci, bla bla bla, ale v globálu to byl stejně "vychcanej" tvor jako dnes. Taky dost pochybuju, že ti co měli moc hýbat světem na nějaké tajtrdlíky věřili i když výjimka potvrzuje pravidlo. Účelové "ohýbání" boha bylo vlastní i starověku. Samozřejmě existoval velký-většinový-megavětšinový vzorek lidí, kteří byli schopni ve jménu boha čehokoli, nicméně ti tvořili ideální materiál pro ony výše uvedené hybatele.
Toť můj názor, bohužel třicetiletá válka není moje parketa,..nemohu chrlit zdroje jako má Blue a opírat se o ně, moje chyba.

Ale, abych pravdu řekl někam se mi vytratilo jádro sporu. Bylo to: je třicetiletá válka válka náboženská? Co to je válka náboženská?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Blue Grimmelhausen, bol kronikárom svojej doby. Ako vojenske dieťa a vojak zažil a prežil celú 30. r.v. Možno mi vynecháva pamäť, ale pokiaľ si pamätám, o žiadnom extra náboženskom presvedčení, ako napr. u husitov, reformácii v 16. st. , 1. krížovej atď. nepíše. Jeho postavy sú náboženský založené, ale k radikálnym husitom alebo reformistom majú veľmi ďaleko. Sú to hlupáci, surovci, chytrí aj milosrdný, ale rozhodne nie oduševnení bojovníci za vieru. Alebo sa mýlim ?
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

jmodrak píše:Blue Grimmelhausen, bol kronikárom svojej doby. Ako vojenske dieťa a vojak zažil a prežil celú 30. r.v. Možno mi vynecháva pamäť, ale pokiaľ si pamätám, o žiadnom extra náboženskom presvedčení, ako napr. u husitov, reformácii v 16. st. , 1. krížovej atď. nepíše. Jeho postavy sú náboženský založené, ale k radikálnym husitom alebo reformistom majú veľmi ďaleko. Sú to hlupáci, surovci, chytrí aj milosrdný, ale rozhodne nie oduševnení bojovníci za vieru. Alebo sa mýlim ?
Proč mi to řikáš? já jsem to četl :).
"...ale rozhodne nie oduševnení bojovníci za vieru." A já to někde tvrdím?
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Uisťujem sa, že mám ešte dobrú pamäť :D
Ak nemáš bojovníkov za ideológiu, ako chceš viesť ideologickú vojnu. Bez nich je to prach sprostá vojna akých bolo v histórii tisíce. A to, že si dali náboženské hesla viz môj príspevok o Manseldovi.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Hele tadle debata je pořád dokola. Ty jsi prostě přesvědčenej o své pravdě, nevím sice na základě čeho, ale zjevně si přesvědčenej do hlouby duše, stejně jako v tý debatě o pobočních zbraních se řídíš dojmama.

Znova opakuju že důvodu pro rozpoutání Třicetileté války jsou 1) náboženské 2) řísko-právní. Nic moc dalšího zatím není. Ende.
Nikde sem nepopřel že s tím jak válka postupovala náboženský charakter ztrácela - z důvodů snahy o nalezení o možné řešení konfliktu. Máš-li jinej názor - pravděpodobně jdeš proti 99% historiků za posledních 60let, asi si tím připadáš zajímavý. Nevím co k tomu mám dál říct. Uvidíme co napíše Pátrač. A já se k nějakejm lepším věcem dostanu nejdřív v pondělí

Zároveň upozorňuju, že jestli vycházíš z tebou výše zmíněné publikace - není to žádná sláva. Důvod je prostý - nejedná se o monografii. Zároveň by mě zajímalo má-li kniha poznámkový aparát. Případně nějaké další věci co jsi k tématu přečetl - fakt tě nechci zkoušet jen mě zajímá jak si na svoje názory došel.
Naposledy upravil(a) Bleu dne 13/7/2011, 07:15, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“