Záhada Mary Celeste

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhada Mary Celeste

Příspěvek od Stuka »

Myslíš tohle? z článku:
Podařilo se mu najít i břidlicovou tabulku, na níž se křídou pořizovaly provizorní záznamy ještě před jejich přenesením do deníku, a zde bylo napsáno, že 25. listopadu v osm hodin ráno plula brigantina v prostoru mezi ostrovy Sao Miguel a Santa Maria, patřícími k Azorskému archipelagu.
Tohle byl asi poslední záznam na tabulce, ale to ještě byli všichni na palubě.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4075
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Záhada Mary Celeste

Příspěvek od jarl »

Morty píše:Teorii o ,, muži na palubě " by odpovídal i poslední záznam na tabulce který nebyl napsán ani kapitánem ani 1.důstojníkem jak jsem pochopil z článku.
Na to už mě upozornil jeden kamarád, ale tady bych byl hodně opatrný. To, že záznam na břidlicovou tabulku asi nenapsal žádný z lodních důstojníků ještě nic neznamená, protože byl napsán v osm hodin ráno 25. listopadu a tehdy se na Mary Celeste pravděpodobně ještě nic zvláštního nedělo a celá posádka byla na palubě. V článku jsem o tom nepsal, ale ta tabulka vyšetřovací komisi připravila ještě jednu záhadu, protože Skrjagin uvádí, že do ní někdo (podle rozboru rukopisu první důstojník) vyryl nápis: „Francisko, moje drahá a milovaná ženo.“

Já osobně si myslím, že pokud by na Mary Celeste zůstal jeden námořník, tak by sám o sobě žádný zápis do lodního deníku ani na tabulku nedělal, protože to nebylo v jeho kompetenci a asi by ho to ani nenapadlo.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhada Mary Celeste

Příspěvek od Stuka »

Hledala jsem, jestli se mi nepodaří najít nějaké námořní zákony nebo zvyklosti té doby, ale nenašla jsem. Zajímalo mně, jestli nebyla stanovena povinnost kapitána , aby jako poslední musel opustil loď, případně povinnost zaznamenat události do lodního deníku. V případě Mary Celeste kapitán nevzal lodní deník asi že neměl čas, nebo si myslel, že se za chvíli vrátí? Když ale hrozil výbuch a zničení lodě, já bych na jeho místě asi vzala i lodní deník - jako základní dokument nebo doklad o lodi. No možná tehdy lodní deník nebyl tak důležitý. Pokud někdo jiný zůstal na lodi - jak už tady bylo řečeno, asi neuměl psát, aby závažnou událost tj.opuštění posádky a z jakého důvodu k tomu došlo, zaznamenal.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4075
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Záhada Mary Celeste

Příspěvek od jarl »

Jestli byly nějaké předpisy, podle kterých musel kapitán opustit loď jako poslední nevím, ale jako jeho zaměstnavatel bych to od něj rozhodně očekával, protože měl odpovědnost nejen za své podřízené a cestující, ale i za loď a přepravovaný náklad. To, že do člunu nevzal lodní deník lze vysvětlit pouze panikou při nuceném opuštění lodě. Předpokládám, že do člunu nastoupili úplně všichni a na lodi nikdo nezůstal a ta teorie o námořníkovi, který na Mary Celeste zůstal je jenom taková zábavná spekulace, která sice ledacos vysvětluje, ale já osobně bych na ní nesázel. V souvislosti s lodním deníkem mě napadá další záhada. Proč jej vlastně Flood po skončení vyšetřování dal kapitánovi Morehousovi? Vždyť se přece jednalo o majetek rejdaře, takže jej měl dostat on a ne Morehouse. Je to prostě záhada nad záhadu a čert, aby se v tom vyznal.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhada Mary Celeste

Příspěvek od Stuka »

To si myslím i já, že zanechání nějakého námořníka na lodi, je moc přitažené za vlasy. Kapitán uteče a nějaký chudák má zůstat? Když už by měl někdo zůstat, tak určitě kapitán, to by mu měla velet čest v každé době. Víc má logiku to, že všichni loď opustili.
Co se týče lodního deníku, je někde uchován nebo se "ztratil"?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4075
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Záhada Mary Celeste

Příspěvek od jarl »

Stuka píše:Co se týče lodního deníku, je někde uchován nebo se "ztratil"?
Flood jej společně s vyšetřovacími spisy předal kapitánovi Morehousovi a jeho potomci tyto dokumenty odmítají zveřejnit, i když přinejmenším publicista Wilkins (zastával teorii, že posádku Mary Celeste povraždili námořníci z Dei Gratia) tvrdil, že měl možnost si tyto materiály prostudovat.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“