CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše: To mi připomnělo americké vojáky tak z doby před 10 léty v Afghánistánu, kdy v MRAPu měly dálkově ovládanou zbrojní stanici s možností manuálního ovládání. Výsledek byl, že to vůbec nepoužívali dálkově, ale přímo, protože chtěli cítit "fyftykal" v ruce. :D
To mi připomíná ty arabské bojovníky: "Není důležité, zda něco trefím, hlavně když to se mnou klepe a dělá to pekelný rachot." :lol:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11629
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Dzin »

aneb co psal i Forsythe o vojácích v Africe. :D Oproti nim ovšem ty američtí aspoň umí lépe střílet a chtějí trefit. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
juhelak
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 187
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od juhelak »

buh vi jestli stroje pro české výběrko vůbec nekde verejne ukázou. pocitam ze nektery budou vypadat o dost jinak. Mozná bude k videní jen vítez při testech..ktery ale taky nemusi vůbec dopadnout dobře a prijde na radu dvojka, trojka v tendru.
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

To záleží, co si pod veřejnou ukázkou představujete. Vzhledem k PR boji se firmy určitě pochlubí, ale pokud budete chtít mít možnost si vozidlo osobně prohlédnout, tak to by to firmy musely stihnout do Dnů NATO, kde už ten Lynx a ASCOD čekám.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13273
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Já bych řekl, že vozidla mají být normálně prezentována veřejnosti - celá zakázka je ze strany MO dost medializovaná tak by bylo divné, kdyby se najednou snažili vybírat tajně. Spíš je otázka, jak moc půjde jen o narychlo zbastlenou maketu bez hlubší vypovídací hodnoty. Rozhodně to nemůžeme brát jako hotový kus co si rovnou převezme armáda. Dny NATO jsou v září, nemají být všechna nová BVP prezentovaná armádě právě v září (nebo to bylo do konce roku?). Už minule zde byla všechna k vidění (chybělo snad jen CV90), tak něco zase přivezou.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Na tiskovce pan Říha říkal, že když budou firmy potřebovat více času, tak ho dostanou, takže PSM to asi bude brzdit. Naopak na vozidlech Lynx a ASCOD už té práce tolik nebude, takže ty už by mohly být na Dnech NATO skoro ve finální podobě.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Už byla zveřejněna finální a podrobná Technická specifikace? A co vlastně MO požaduje?

Zatím jsem viděl ty základní parametry, včetně "nepřekročitelných podmínek", co jim dali na jaře s tím, že detailní specifikace dostanou po splnění kvalifikace.
Ta proběhla, takže by jim to už měli dát ... ale nějak mi to uteklo.
Nevíte někdo, zda už to MO dalo? A jaké přesné vybavení a jaké minimální provozní výkony se tedy požadují. Díky.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
juhelak
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 187
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od juhelak »

No ten Lynx jak se mi libil tak ted při srovnani vidim ze to byl opravdu koncept co do ted ukazovali..uz jen vnejsi vzhled ukazuje absenci nejakych praktických prvku na který clovek dojde když s tim jezdi..by me zajimalo co všechno uz stihli upravit a kolik s tim najezdili..minimalne v tech testech by s temi vozidli mela armada najezdit vyšší stovky neli tisíce kilometru aby se ukazali chyby a nedodelky pripadne nespolehlivost..
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13273
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

juhelak:
Tak samotný Lynx vznikl kvůli tomu, že Rheinmetall našel prázdné místo na trhu (trh s novými BVP je docela omezený) a prodej sebelépe modernizovaných Marderů vázl. Navíc vznikl opravdu velmi rychle - během pár let. Pokud jde o testy, tak bude na úrovni asi jako polský Borsuk nebo turecké mašiny - zkrátka nic moc. Jezdí, střílí a na fotkách vypadá pěkně, což na reklamu stačí. Nejsem si jistý, zda vůbec plánují nějaké hlubší testy, jelikož aktuálně je vozí po celém světě (ČR, Austrálie a Amerika) a času na testy moc není. Osobně si myslím, že sme měli pořídit vozidlo v již ověřené a otestované konfiguraci se vším již integrovaným. MO a AČR požadují takové úpravy, že výsledná vozidla stejně budou muset projít vychytáváním much atd. Taková Puma pro Bundeswehr totiž bude dost odlišné vozidlo, než Puma CZ. Jsem zvědavý, zda i to CV90 Mk IV postaví nové, nebo zase jen upraví již existující (starý) podvozek. U Ascodu bude taky zajímavé, jak vyřeší osazení osádkovou věží + přepracování sedaček (možná budou muset taky protáhnout korbu).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3838
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Zájemci o dodání nových BVP armádě dostali detailní technické zadání.
Ministerstvo obrany v tomto týdnu odeslalo všem čtyřem uchazečům o zakázku na pořízení bojových vozidel specifikace k této zakázce. Následovat bude to, že bychom chtěli v příštím týdnu byli schopni poskytnout bližší informace k této specifikaci.
Všichni čtyři zájemci už ministerstvu zaslaly závaznou přihlášku do tendru a tvrdí, že jsou schopní nepřekročitelné požadavky splnit. V dalších měsících po nich proto bude ministerstvo chtít, aby dodali vozidlo, na kterém technické parametry ověří.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/bo ... 021821_lac
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1762
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Ministerstvo obrany vyzvalo firmy, které se přihlásily do tendru na dodávky nových bojových vozidel pěchoty (BVP), aby specifikovaly své nabídky a uvedly technické parametry, cenu a termíny dodávek strojů. Těch chce armáda nakoupit 210 kusů za více než 50 miliard korun. Výrobci mají předběžné nabídky předložit počátkem října, informoval mluvčí resortu obrany Jan Pejšek.

https://www.novinky.cz/domaci/512493-mi ... m=z-boxiku
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Takže pokračujeme v mém harmonogramu z počátku února:
Skeptik píše: Teď se píše:
1/ VOP CZ bude v roli systémového integrátora českého obranného průmyslu jednat s možnými dodavateli, uzavře s každým z nich smlouvu o smlouvě budoucí a bude usilovat o maximální přenos technologie a know-how jak od dodavatelů, tak od subdodavatelů.
  • Což je samo o sobě otázka tak 5-ti měsíců, ale to může běžet paralelně.
2/ Po registraci akce na Ministerstvu financí osloví Ministerstvo obrany s výzvou k projevení předběžného zájmu o plnění veřejné zakázky následující možné dodavatele: BAE Systems (Švédsko), General Dynamics European Land Systems (Španělsko), PSM Projekt System & Management GmbH (Německo) a Rheinmetall Landsysteme GmbH (Německo).
  • Jak dlouho může taková registrace trvat netuším. Méně než 2 měsíce to nebude. --- květen 2019
    Pak přijde RFI - protože nic jiného "výzva k projevení předběžného zájmu" není. Bratru 3 měsíce. --- červenec 2019
    Teprve pak, pokud již budou uzavřeny smlouvy VŠECH s VOP CZ, může dojít na žádost o předložení nabídky. --- srpen 2019
    Kolik jim dají na přípravu? 2 měsíce? --- říjen 2019
    Pak se budou otevírat nabídky … a pravděpodobně bude někdo vyřazen. Ten se nejspíš odvolá, nejprve k MO, a pokud neuspěje, tak k ÚHOS. 3 až 12 měsíců. --- prosinec 2019 ???

    Pak se budou vyhodnocovat nabídky … pokud od stolu, tak 1 měsíc, pokud včetně srovnávacích testů, tak min. 3 měsíce. --- březen 2020

    Pak se vyhlásí vítěz, a protože jde o "fakt hodně peněz" tak je možné, že se někdo odvolá.
    Dle složitosti 3 - 12 měsíců --- min. květen 2020

    A nakonec se konečně začne jednat o smlouvě … a objeví se vícenáklady. O těch se bude licitovat … 1 až 6 měsíců. --- min. červen 2020
Pokud tedy dojde k podpisu smlouvy, tak to odhaduji někdy ke konci volebního období této vlády, cca:
červen 2020 (půjde-li to velmi dobře a bez srovnávacích zkoušek) až
červenec 2022 (budou-li se neúspěšní kandidáti šprajcovat) :wink:

Pozn. Osobně bych se vsadil, že k podpisu smlouvy dojde až někdy v první polovině roku 2021 (tedy ke konci mandátu této vlády) … pokud se do té doby nezmění ekonomická situace a nebude se hledat nějaké jiné, levnější, řešení. Třeba objednat jen 1/2 BVP.

První BVP tedy přijdou v letech 2022 - 2024 … pokud je nepředstihne ekonomická krize (velmi pravděpodobné) a vše půjde k ledu (případně se výrazně zredukuje jejich počet)
Jsme tam, kde je "čára" = zatím jde vše dle MÉHO harmonogramu :lol:
Podpis smlouvy do konce 2019 je již pasé … což připustilo již i MO.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13273
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

BAE Systems odstoupilo z amerického programu NGCV, který má od roku 2026 nahradit až 1600 již stárnoucích bojových vozidel Bradley.
Není jisté, co za tímto rozhodnutím stojí, ale bude velice zajímavé, jaké to bude mít dopad na obdobný tendr v Austrálii a ČR.

https://www.armyweb.cz/clanek/bae-syste ... kou-armadu

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3969
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Moc málo se o CV 90 u nás mluvi i pise. Z toho clanku i z pozice novych Izraelskych projektu je to vozidlo jiste použitelné v dnesni dobe ale zitrky již mu nejsou souzene. Proste klasika bez moznosti narustu schopnosti. A me na nem furt vadi ty gumove pasy.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13273
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

S tou hmotností jde o dlouhodobý problém a nejsem si jistý, zda ho verze Mk.IV pořádně řeší. Papírově nejspíš jo, ale reálně spíš ne. Rezerva zbude jen minimální. Na pohled jde ale o velice pěkné vozidlo. Škoda mno.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Dle dnešní reportáže Radiožurnálu PLUS to vypadá, že s výběrem BVP je to ještě horší, než v tom MÉM harmonogramu.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/bo ... 190630_nkr

Já vycházel z toho, že to co firmy teď dají, už má být ZÁVAZNÁ NABÍDKA.
Bylo mi divné, že by MO ČR dalo tendrovou dokumentaci BEZ toho, aby ji připravila právní firma, která se teprve tendrovala, ale …
No a teď se ukazuje, že na MO nejsou takoví střelci, a opět ten "tendr" nazvali "průzkum bojem", řečeno vojenskou terminologií :lol:

To co firmy TEĎ předloží není závazná nabídka, ale jedná se jen o "PŘEDBĚŽNOU NABÍDKU", pak se bude znova jednat a pak … teprve pak se vypíše SKUTEČNÝ tendr.
Cenové nabídky tak budou podávat i firmy Rheinmetall, BAE systems a General Dynamics European Land Systems.
Jakmile odevzdají předběžné nabídky, což má být v říjnu, chce s nimi ministerstvo obrany dál jednat.
Bude se s nimi scházet jednotlivě a probírat parametry vozidel i cenu. Ještě letos by tak zájemci o zakázku mohli předložit finální nabídky. Ty už pak ministerstvo vyhodnotí podle předem daného matematického klíče.
Jinými slovy, teď dají firmy svoji představu, co chtějí nabídnout, to se s nimi prodiskutuje, vybraná právní firma připraví tendrovou dokumentaci, včetně hodnotících kritérií, firmy na jejím základě upraví (zfinalizují) své nabídky, a teprve ty, jako FINÁLNÍ (tedy ZÁVAZNOU) NABÍDKU předloží MO ČR.
Přání, že se to stihne do konce roku, je jen zbožné přání.

Následně se přistoupí k výběru.
Smlouva tedy nebude podepsána v červnu 2020, jak jsem odhadoval předtím, ale … nejdříve na konci roku 2020.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3838
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik
To je ovšem přesně odpovídá postupu co si stanovilo MO. Nevím co je na tom překvapujícího. Před nedávnem jsem ho sem dával.

1. Posoužení obdržených dokumentů komisí a rozhodnutí, kdo bude pokračovat ve vícekolovém jednacím řízení.
2. Výzva k podání předběžných nabídek a jejich podání dodavateli.
3. Vícekolové jednání o podaných předběžných nabídkách.

4. Ověření technických parametrů (testování vzorků vozidel).
5. Výzva k podání finální nabídky, podání finální nabídky dodavateli, vyhodnocení.
6. Výběr dodavatele.
7. Vyjednávání o smlouvě.
8. Podpis smlouvy.
9. Výroba jednotlivých modifikací vozidel.
10. Provedení jednotlivých druhů zkoušek všech modifikací (včetně vojskových zkoušek).
11. Dodávky vozidel armádě.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Možná jsem to přehlédl, chápal jsem to tak, že první kolo byla výzva k účasti a sdělení základních požadavků. Na tomto základě se poptané firmy měly kvalifikovat do soutěže.
Druhé kolo, že je předložení nabídek a poskytnutí funkčních vzorků k otestování splnění základních požadavků.
Třetí kolo pak vícekolové jednání s licitací nabídek.
Čtvrté kolo pak výběr Dodavatele a licitace o smlouvě ... která měla být dle prvotního harmonogramu podepsána v září (nebudou ani předběžné nabídky), dle druhého harmonogramu do konce roku (nebudou ani závazné nabídky).
Od počátku mi to nevycházelo ... proto ten můj harmonogram. Zvláště mi tam haprovalo to, jak mohou firmy dát závazné nabídky, když neznají zadávací dokumentaci, a jak vlastně může být vypsán tendr, když není právní forma, která by to celé připravila.

Ano, teď to "jede" dle check listu, co jsi napsal. Ale je konec srpna a MO ČR je v bodu ... 2 !!!
Bod 2 z 8-mi, za které přímo odpovídá MO ČR.

Jak jsem psal, dřív než na konci 2020 smlouva nebude.
A to už budeme ve finanční krizi a v rozpočtu se budou "škrtat zbytné výdaje :(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3838
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik píše:Ano, teď to "jede" dle check listu, co jsi napsal. Ale je konec srpna a MO ČR je v bodu ... 2 !!!
Bod 2 z 8-mi, za které přímo odpovídá MO ČR.
Ono těch bodů bylo víc, když jsem to sem dával neuváděl jsem ty splněné. To že se smlouva nestihne uzavřít do konce roku je už téměř jisté, snad do konce roku dotáhnou alespoň radary, vrtulníky a BRENy2. Uvidíme jak se s BVP popasují příští rok.
https://twitter.com/ArmadaTweetuje/stat ... 5266662400
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 366
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Padouch »

V roce 2020 smlouva určitě podepsána nebude, tomu snad ani ten největší optimista nevěří. Stačí jen pokud se nepovede ověřit technické parametry vozidla (což je hodně pravděpodobné), tak se podpis smlouvy tak o půl roku posune. Dodání prvního BVP vidím tak v roce 2025. Jen dva roky zabere výroba a vývoj prototypu a intergrace českých komponent (podobně jako u Titusu, nebo spojovacích a velitelských pandurů...), pak vojskové zkoušky cca půl roku, pak několika měsíční lhůta na odstranění závad a nové vojskové zkoušky. Pokud armáda převezme první BVP do roku 2025, bude to malý zázrak.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“