Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od royal »

Řekl bych že to bude ten skříňovej, už jsem ho někde viděl.. Možná tady na palbě sem někdo dávla fotku...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

To byl porad jeste Stryker, fotka je v clanku o Titusovi
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Do článku o Titusu jsem dával odkaz já, ale byla to nepěkná fotka, pak jsem našel lepší, ale asi šly jenom na Armádní noviny.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Je to jeden z portugalských Pandurů, který nakonec nekoupili, takže je má GD nebo přímo Strnad a prodá je nejspíše do té Indonésie, ale třeba pan Strnad překvapí.

Edit: Fotka z montážní haly firmy Fabrequipa, portugalského výrobce Pandurů.
Naposledy upravil(a) tomas.kotnour dne 11/6/2017, 21:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Starlight »

tomas.kotnour píše:Tak jsem zkusil něco najít k projektu PANDUR L4
Cílem projektu je podstatně zvýšit balistickou ochranu vozidla KBVP Pandur II a to na úroveň odpovídající předpokládaným podmínkám operačního nasazení v rámci koaličních sil NATO, EU a OSN. Projekt zajistí vozidlu ochranu K4 dle STANAG 4569 (průbojně zápalný projektil 14,5 mm x 114 API/B32), což představuje ochrannou schopnost zhruba čtyřnásobnou oproti stávající hladině ochrany K2 dle STANAG 4569 (projektil 7,62 mm x 39 API BZ). Navíc řešená přídavná ochrana zajistí i ochranu proti v současné době nejzávažnější hrozbě představované improvizovanými výbušnými prostředky (IED) reprezentovanými vysoce rychlostní (1250 m/s) střepinou 20 mm FSP dle STANAG 2920.
https://vavai.tacr.cz/isvav/project/34665/

A dle této smlouvy se zdá, že se plánuje několik možných variant
KBVP-M1 s tuzemským přídavným pancéřováním Level 3 (to taky dělal VVÚ), KBVP s Level 4 a KBVP s původním přídavným pancéřováním hladiny ochrany 2 doplněným o pěnovou výplň mezery mezi základním a přídavným pancířem. - což si myslím je nešťastná formulace a jedná se o vyplnění mezery mezi vnější deskou s vysokou tvrdostí a druhou na zachycení střepin, mezi kterými je mezera dána hliníkovým profilem.
Obrázek
Prostudoval jsem ty dokumenty a odkazy a je to docela zajímavé čtení.

Projekt „PANDUR L4 - Zvýšení ochrany KBVP Pandur II na hladinu K4 dle STANAG 4569“. 100% dotace projektu ve výši 15,9 mil Kč za roky 2015,2016 a 2017 jde z MO ČR na účet Vojenského výzkumného ústavu s.p (VVÚ). Pro zajímavost: VVÚ formálně vzniknul až v roce 2012. V letech 2012-2019 obdrží na dotacích od různých národních ministerstev (hlavně MO) a dotačních agentur 447 mil Kč.

VVÚ jako zadavatel v červenci 2016 uzavřel smlouvu o dílo s neznámým zhotovitelem. Všechny smlouvy VVÚ ve veřejném registru smluv mají pod záminkou obchodního tajemství vymazány údaje o názvu smluvních stran a cenách. A to se prosím jede ze 100% za státní peníze a akci řídí státní podnik. Nicméně předměty díla vymazány nejsou, tak je to taková divná definice obchodního tajemství.

1.2 Věcnou náplní díla je:
1) Doplnění 3D modelu vozidla KBVP-M1 o přídavné pancéřování hladiny ochrany 3 podle výkresů dodaných objednatelem.
2) Návrh způsobu integrace jednotlivých typů přídavného pancéřování hladiny ochrany 4 na vozidlo s využitím stávajících montážních prvků vozidla.
3) Doplnění 3D modelu vozidla KBVP Pandur II s přídavným pancéřováním hladiny ochrany 2 o pěnovou výplň mezery mezi základním a přídavným pancířem. Výpočet vztlakové síly pro takto upravené vozidlo.

A poměrně to spěchalo: Dílčí plnění věcné náplně díla dle článku 1.2: Bod 1) do 10.08.2016; Bod 2) do 04.11.2016; Bod 3) do 30.11.2016.

Z toho usuzuji, zhotovitelem byl někdo, kdo už uvlastnil 3D model vozidla KBVP-M1 a bude tam 1) modelovat pancéřování Level 3 z dílny VVÚ; 2) navrhovat, jak tam dostat nové pancéřování Level 4 (zřejmě myšleno to nové, zase z dílny VVÚ); 3) modelovat pancéřování Level 2 s pěnovou výplní a počítat vztlak – tady se zřejmě někdo pokouší zlepšit plovací schopnosti Panduru bez zlepšení pancéřování. Že by naše Pandury byly v provozu přetěžovány a překračují povolený hmotnostní limit pro obojživelný provoz (20 100 kg)?

Pravděpodobně je oním tajemným zhotovitelem díla VOZ s.p (ex VOP 025), který dělal přestavbu 4 kusů KBVP na verzi KBVP M1 v roce 2010. VOP 025 dělal nejen výrobu koreb pro většinu českých Pandurů, ale i návrh modifikací a výrobu dalších variant v rámci první výrobní dávky (batch 1) pro AČR. Proto předpokládám, že by mohli mít nejen digitální modely Panduru a příslušný software a lidi, kteří s tím umějí, ale pravděpodobně i know-how o plovatelnosti (těžiště, neutrální body, vztlakové síly a jejich působiště).

Další kandidáti na zhotovitele díla jsou: sám rakouský výrobce Steyr (General Dynamics Land Systems Europe - GDLSE). Moc ale nevěřím, že by toto dal „nový“ český výrobce a modifikátor Pandurů – Tatra Defence Vehicle. Poznámka: To už je druhá česká firma sponozorovaná z daní (rozvojové dotace + zakázka z MO ĆR), která tu dělá licenční výrobu a opravy Pandurů. Doufám, že jich víc už v budoucnu nebude.

Verze M1 byla zvolena zřejmě proto, že VOP má k ní nejvíce dokumentace a asi také proto, že AČR tuto verzi poskytuje VVÚ na hraní, neboť AČR raději sáhne po vozidle z Vyškova (navíc je blízko) než k bojovému útvaru.

Je zajímavé, že keramické návěsné pancéřování (respektive kompozitní pancéřování = keramika + další vrstvy) pro verzi M1, které bylo vyrobeno už v roce 2010, je teprve nyní v rámci jiného projektu zapracováno pomocí 3D CADu do modelu vozidla. Asi v roce 2010 na to nebyl čas a dělali to jednodušeji.

Pancéřování Level 3 a mřížovou ochranu vyvinul ještě tehdejší Vojenský technický ústav ochrany (VTÚO), který je dnes součástí VVÚ. Keramiku brali od německé firmy CeramTEC a české SGAC Turnov (pobočky francouzské firmy Saint-Gobain Ceramic Materials). Protože to vypadá, že používají šestihranné keramické destičky, které se dobře skládají do různých plošných tvarů, tak odpadá nutnost složitého řezání keramiky jako u čtvercových nebo obdélníkových destiček.

Podařilo se mi najít neověřitelný zdroj, že tyto návěsné pancéřové desky keramické Level 3 byly snad o 10% lehčí, než stadardní návěsné pancéřováním českých Pandurů s odolností Level 2 (ocelovo-hlinkové desky připevněné ke korbě, obchodní název ASPRO-P, výrobce izraelský Rafael).
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

A těsně před tím, než to bude hotové rozhodne EU o společném nákupu BVP (oprava: KBVP) od jiného výrobce, AČR bude povinna se přezbrojit a x miliard narvaných do výzkumu prostě jen tak vyletí komínem... To celé "společné nakupování" EU mi vůbec až příliš připomíná neblaze proslulé RVHP, kdy "někdo nahoře" bude určovat co která země má a nemá nakupovat...

...Ale to už je spíše do tématu o směřování AČR a "evropské" armády...
Naposledy upravil(a) Aaron Goldstein dne 11/6/2017, 13:34, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Nevim, proc sem podsouvas BVP, kdyz se tady resi pancir pro Pandury (KBVP). Pokud by slo o nove BVP, tak klidne at je nakoupime pres EU. Pokud jde o VVU, tak to jiz spolupracuje s Evropskym vyvojovym centrem a podili se na vyvoji, dle zadani
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Starlight píše: Podařilo se mi najít neověřitelný zdroj, že tyto návěsné pancéřové desky keramické Level 3 byly snad o 10% lehčí, než stadardní návěsné pancéřováním českých Pandurů s odolností Level 2 (ocelovo-hlinkové desky připevněné ke korbě, obchodní název ASPRO-P, výrobce izraelský Rafael).
To jsem také zaznamenal, že nový pancíř + mřížová ochrana znamenala jenom 400 kg nárůst hmotnosti, Přesněji, že nárůst hmotnosti způsobený SLAT pancéřováním se podařilo kompenzovat nižší hmotností nového keramického pancéřování.
Edit, edit, edit, to s tím snížení hmotnosti keramického pancéřování oproti původnímu jsem tu psal před 5 lety už já, jenom teď nevím. kde jsem k tomu přišel.
Kdybyste chtěl studovat, tak tady jsou informace poněkud v zhuštěné podobě.

Kód: Vybrat vše

https://moodle.unob.cz/pluginfile.php/45213/mod_resource/content/1/T-13%20přednáška%20Technické%20prostředky%20průzkumu.pdf
Naposledy upravil(a) tomas.kotnour dne 11/6/2017, 16:55, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Rase píše:Nevim, proc sem podsouvas BVP, kdyz se tady resi pancir pro Pandury (KBVP).
Pardon... Po opravě text první věty tedy zní:

A těsně před tím, než to bude hotové rozhodne EU o společném nákupu KBVP od jiného výrobce, AČR bude povinna se přezbrojit a x miliard narvaných do výzkumu prostě jen tak vyletí komínem...

Spokojen???

EDIT: Aby nedošlo k mýlce.... Já nemám nic proti tomu výzkumu... Naopak... Ale mám docela hodně výhrad vůči tomu centralizovanému řízení... Ono se hezky poslouchá, že USA si vystačí s jedním typem MBT a v EU je jich 17 (nebo kolik).... Ale USA jsou jeden stát a mají jednu federální armádu... EU nejsou (ať se to někomu líbí nebo ne) a dlouho ani nebudou jedním státem... Takže nějaké vize jak nějaká komise bude rozhodovat od koho má ten který stát nakupovat v řádech miliard (mě osobně) přijde zcela zcestná... Ale jak jsem již psal, tak to patří spíše do tématu o směřování AČR a "evropské" armády... Tady se mi to objevilo proto, že až sem (tedy k výzkumu pancéřování pro Pandury) to může celé zasáhnout...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Nevím jaké jsou vůbec možnosti o jakých komise jedná. Nevíme ani, jaká možnost bude nakonec přijata. Tvoje plašení mi tedy přijde poněkud unáhlené (ani se nemám čeho zastat). Pandury u nás sice ještě dost dlouho vydrží, ale nebudou tady věčně. Je klidně možné, že až doslouží, budou nahrazeny nějakou "evropskou kolovou platformou". Osobně si myslím, že zrovna modulární pancéřování není to, o co v oné unifikaci jde. Přeci jen tam nejspíš půjde o to, aby se vyřadily ty úplně nejstarší stroje, které nejsou kompatibilní ani s NATO. viz třeba T-55, T-72, M60, Leo1, BTR-80, BRDM a další přeci jen této techniky je pořád v Evropě dost. Taky jde o to, tyto stroje nahradit "Evropskými" místo toho, aby byla technika pořízen mimo EU - příkladem třeba staré tanky nahradit evropským tankem a ne nákupem Abramsů, Altaye nebo izraelských Saber. Ona komise tak bude spíš podporovat možnost, aby si nové MBT mohly pořídit i chudší státy formou hromadného nákupu, tedy levněji (tohle by měla ona agentura koordinovat). Nikdo nebude chtít, abysme místo Pandurů rychle nakoupili Boxery, nebo místo Brenů Heklery.

Zpět ale k článku. Pozoruhodné informace Starlighte - díky. Ještě přikládám obrázek rozmístění původních panelů přídavného pancéřování ASPRO-P od společnosti Rafael. Poskytují ochranu Level 3a dle normy STANAG. Ony ty šestihranné keramické destičky by mohly být opravdu hodně šikovné.

Obrázek

Obrázek
tenhle 3D model je od VOP CZ
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

tomas.kotnour píše:Do článku o Titusu jsem dával odkaz já, ale byla to nepěkná fotka, pak jsem našel lepší, ale asi šly jenom na Armádní noviny.
Obrázek Obrázek Obrázek
stirling nafotil štítek který byl na Bahnech vedle minometného Panduru:

Výrobce: ELBIT System Ltd/SOLTAM Systems Ltd.
Model: 120 mm CARDOM 7-2 minometný systém se zákluzem (RMS 7-2)
Délka hlavně: 1758 mm
brzda/délka zákluzu: hydraulická/270 mm
náměr: 40-85 stupňů/servo-elektrický pohon
odměr 360
hmotnost: 850 kg
dostřel 7 km (std min. munice)
s přídavnou náplní 12 km
kadence až 16 ran/min


Obrázek
takhle jsou líp vidět detaily
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Tady je ten minometný Pandur II v poslední úpravě (asi jen nátěr) představený na Bahnech 2017. Zdroj fotky CSG

Obrázek

Pandury při překonávání vodních toků:

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od johnytapia »

Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od kozlustechnykus »

Ty plavajici Pandury to berou nejak moc po dne, ne? :-D
EDit: driv, nez se do me nekdo opre: Jo, delam si srandu.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Sice jsem hledal něco jiného, ale úlovek přesto dobrý.
Obrázek
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Starlight »

1) Toto je opis informace z roku 2008 (z doby později zrušeného kontraktu) o tom, kdo co bude vyvíjet a vyrábět. Link už nefunguje, neb VOP-025 (ale foto z katalogu je VOP-026!) také už není samostatný subjekt:
http://www.vop025.cz/cs/vojenska-vyroba ... ii-8x8-cz/
V rámci kontraktu na dodávku 199 kusů (234 kusů) kolových obrněných transportérů zodpovídá VOP 025 Nový Jičín, s.p. za následující hlavní oblasti:
Výroba všech základních vozidel pro jednotlivé varianty kromě prvních 17 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP), které budou vyrobeny ve firmě Steyr za účasti vybraného počtu pracovníků VOP 025 a výroba kompletních vozidel vyvíjených firmou Steyr - variant KBVP, 120 mm KShM, KOT-Zdr a KOT-DV, Vývoj a následná výroba 7 kompletních vozidel - variant KBV-VR, KOT-R8p, KOT-ŽEOD, KOT-Ž, KOT-P, KOT-VOV a KBV-MPP 40p, Zpracování provozní a průvodní dokumentace a technických podmínek pro varianty vyvíjené firmou Steyr a VOP 025, Zpracování katalogu náhradních dílů a zajištění katalogizace pro vozidla - varianty vyvíjené ve VOP 025 a firmě Steyr, Záruční a pozáruční servis, Budoucí služby – mimovojskové opravy, náhradní díly atd....
2) Je vidět, že například minometnou verzi si chtěl nechat Steyr pro sobe. A vše bylo nakonec jinak. Zdravotnickou verzi KOT-ZDR PANDUR II 8x8 CZ dělali ve VOP a podle tohoto článku to bylo kompletně dílo VOP v Novém Jičíně (VOP-025). Předpokládám tedy včetně zvýšené korby (?). http://action.nova.cz/clanek/military/z ... rmadu.html
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Sice jsem byl donucen stará ATMka vyhodit, ale speciály jsem si nechal, a v jednom z nich, přesněji k veletrhu IDET 2007, jsem narazil na to, co jsem hledal.

Plán nákupu vozidel Pandur II včetně opčních.
Obrázek

Takže skutečně pouze 63 bojových, tedy vozidla pro dva prapory a jednu rotu VaV.
Naposledy upravil(a) tomas.kotnour dne 1/7/2017, 17:49, celkem upraveno 2 x.
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

K té minometné verzi - pro minomety měly být nakoupeny jenom podvozky a stejně tak strojové spodky pro protiletadlové, viz. tento odtajněný materiál. Tedy si je měl Steyr nejspíše doslova nechat pro sebe. :D
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

doc. Ing. Stanislav ROLC, CSc., PANDUR L4 - Zvýšení ochrany KBVP Pandur II na hladinu K4 dle STANAG 4569, 2015 - 2017, MO ČR
Cíle projektu: Cílem projektu je podstatně zvýšit balistickou ochranu vozidla KBVP Pandur II, a to na úroveň odpovídající předpokládaným podmínkám operačního nasazení v rámci koaličních sil NATO, EU a OSN. Projekt zajistí vozidlu ochranu K4 dle STANAG 4569 (průbojně zápalný projektil 14,5 mm x 114 API/B32), což představuje ochrannou schopnost zhruba čtyřnásobnou oproti stávající hladině ochrany K2 dle STANAG 4569 (projektil 7,62 mm x 39 API BZ). Navíc řešená přídavná ochrana zajistí i ochranu proti v současné době nejzávažnější hrozbě představované improvizovanými výbušnými prostředky (IED) reprezentovanými vysoce rychlostní (1250 m/s) střepinou 20 mm FSP dle STANAG 2920.
V roce 2015 byl zpracován přehled současného stavu řešené problematiky v ČR a ve světě. Byla provedena analýza konstrukčního řešení a stávající balistické odolnosti vozidla KBVP Pandur II s ohledem na úrovně balistické ochrany dle STANAG 4569. Byla zhodnocena možnost využití výstelek uvnitř vozidla. Byly provedeny numerické simulace interakce projektilů se základními materiály a jejich sestavami vhodnými pro přídavné pancéřování pro úroveň ochrany K4 dle STANAG 4569 včetně FSP 20 mm s dopadovou rychlostí 1250 m/s. Byly navrženy, připraveny a balisticky otestovány první vzorky přídavných pancířů. Byly testovány jak ocelové, tak kompozitní vzorky na bázi keramiky, a to jak v řešení se vzduchovou mezerou, tak i bez mezery.
Výroční zpráva VVÚ
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Zajímavá je indonéská úprava vozidel Pandur II, které jim vyrobila společnost Excalibur Army (CSG). Společnost PT Pindad osadila podvozky belgickou věží Cockerill CT-CV 105HP s kanónem ráže 105 mm.
Podobnou úpravu známe již z dřívějška, od rakouské zbrojovky Steyr. V tomto případě se ale jedná o český podvozek a bylo by fajn vidět toto vozidlo palebné podpory, na IDET 2018.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od klingy »

Rase cital som o tom, ale fotka potesi, je to" fesak" :up: toto je idealny prostriedok palebnej podpory pre kolesovu brigadu
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“