Budoucnost dělostřelectva AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Díky. Mne to zas tak nějak moc nevadí, jenom mi přišlo, že se to vůbec nezmiňuje. Zřejmě je to standart. A konec konců, proč by neměl sakra být.

Ekvivalenty no, záleží na úhlu pohledu. Co se týče palebného výkonu tak určitě. Každá koncepce má svoje plus a svoje minus. De facto je koncipována dle zadání uživatele a ten ví co je pro něj nejlepší. Ale obecně ano, souhlasím. Nicméně jsem toho názoru, že pro ČR není pás ideálním řešením.

A jen tak pro pořádek dám hodnoty náměru a odměru pro Danu:

- náměr: -4° až +70°
- odměr: ±225°
- odměr při nepřímé střelbě: -45°
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Rase »

Ještě jsem se zamyslel nad tím, že když vidím T815-7T3RC1 (8x8 pro převoz minometů a později zásobovací vozidla pro houfnice) tak nová houfnice bude na stejném podvozku. Pokud by ale osadili takto velký a těžký podvozek zbraňovou částí z Evy, tak tím zabijí její výhody, kterou je přepravitelnost vzduchem. Přeci jen podvozek 8x8 nemá smysl cpát do letadla, tak se můžou méně vázat na nízkou váhu a více se věnovat "ochraně". Pak jsem došel k tomu, že ona věž jakou má Dana, je opravdu nadčasová. Jen by ji to chtělo zmenšit (na úkor množství vezené munice, které má na dnešní standard až zbytečně moc - výhoda naváděné munice). Za mě by bylo ideální, aby ona věž šla osadit co nesnáz, i na pásový podvozek - což sice u věže z Dany jde, ale u Evy už ne. Osobně si ale nemyslím, že by CSG zvládli tak rychle něco nového, než jen vylepšit Evu.
ps. celá ta idea stojí a padá na tom, že houfnice nebudou mít podvozek 6x6, když muniční vozy jsou 8x8
ps. každý bere tu munici 152 mm jako samozřejmost, ale oné repasi se asi nevyhneme - tedy peníze navíc
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Ale Rase, ruku na srdce. Výhoda Evy 6x6 je možná její přepravitelnost vzduchem. Ovšem chce toto AČR? Nechce, proč taky. Toto je výhoda spíše pro výrobce a jeho exportní potenciál. Rozhodně Evu nevnímám jako jednu houfnici 6x6. Osobně v ní vidím prototyp potenciálně širší rodiny houfnic ať už 6x6, ale i 8x8 a třaba i 2x2 dle přání konkrétního zákazníka :wink: .

Edit: jo a ještě vzdávat se výhody většího množství nesené munice? Proboha proč? Vždyť je to výhoda! Více munice na děle, méně doplňování, méně muničních vozidel, méně potencionálního rizika. Nechápu.
A největší legrace je při přímé palbě tažených houfnic jako je M777A2: https://www.youtube.com/watch?v=dA-22F57r1A
jo tak to nemá chybu. Napočítal jsem tam cca 13 až 14 čmelíků.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 16/4/2017, 22:42, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Tomass »

Zemakt píše:jo tak to nemá chybu. Napočítal jsem tam cca 13 až 14 čmelíků.
A dle všeho za značného úsilií vypálili za 46 vteřin celkem dvě rány. :)
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od klingy »

Rase: sou Tatrou T815-7T3RC1 ako municnym vozidlom sa mi to nezda, 4 dverova kabina je zbytocna pre municne vozidlo na druhej strane mu chyba manipulacne rameno potrevne pre manipulaciu zo standardnymi 155mm paletami, bez ohladu na to, co tvrdi ACR
vid Zuzana MV http://forum.valka.cz/topic/view/9030/SVK-Zuzana-MV

Inak 40 ks municie u Zuzany resp. Dany (Zuzany) je standardv triede vzhladom na velkost

ibaze by ACR chcela tahane hufnice :roll:

Zemakt: EVA na podvozku 8X8 sa vola Zuzana 2 :razz:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Však hej, Eva, Zuzana či Jana. Hlavně že víme oč běží, ne :lej:

Rameno přiděláš, do prázdné kabiny dáš bagáž a bufet. Já v tom problém nevidím.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 16/4/2017, 23:21, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od kozlustechnykus »

K cemu bude ACR moznost prepravy tech par kusu vzduchem?
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Rase píše:Ještě jsem se zamyslel nad tím, že když vidím T815-7T3RC1 (8x8 pro převoz minometů a později zásobovací vozidla pro houfnice) tak nová houfnice bude na stejném podvozku.
Nová houfnice by měla být, respektive je na podvozku T-815-VP31-M 30 265 8x8.1R (alespoň dle produktového listu... )

Tedy na něčem takovým
Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Mno, pominuli obrázek tak modernizovaná ano. Nová, neřekl bych.

Edit: obrázek už sedí :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

No pokud bude nová houfnice na Tatře tak je větší pravděpodobnost podobného uspořádání podvozku - snížená kabina a motor vzadu, než Rasem uváděná klasika - motor částečně pod kabinou... Alespoň já si to myslím...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Z hlediska ideálního zachování těžiště asi ano. Z hlediska větší standardizace podvozků by pak byla lepší klasická -7. Uvidíme, snad těch několik desítek let od té doby co vyjel prototyp Dany umožní klasické řešení. Mne by se více zamlouvala varianta s věží nad zadními nápravami a laufem nepřesahujícím ve předu obrys vozidla.Těžko říct, zda by s tím byl problém ohledně zástavby, zda by nad nápravami bylo dostatek místa a zda by nebyl problém se stabilitou při střelbě. Pravdou ovšem je, že toto řešení by bylo o dost dražší na vývoj a zkoušky, než využití osvědčeného a roky prověřeného.

Takže máš vlastně pravdu :shock:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od skelet »

Tak záleží jakou koncepci si AČR vybere, jestli Evika nebo Zuzku.. pochybuju, že u Zuzky vymýšleli něco nového.. tam jen doufám, že Zuzce vymyslí hezčí kabinu, než jakou vymyslela Konštrukta :D
A zde u slovenské nabídky preferuji Zuzku, kvůli většímu palebnému průměru. Něčeho jako je AGM nebo G6-52ER se asi u nás nedočkám
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od klingy »

Zemakt, ale aj v pripade pouztia koncepcie podvozku Tatra 815 VP 31 29 275 8X8.1R, nebude branit vysokej unifikacii zo 7 sednickovou radou, napravy pohon prevodovky moze byt zhodne

Skelete, mne sa osobne paci podvozok z kabina z modernizacie Dany, len by to chcelo popracovat na ochrane, ale to si uz bude strnad riesit sam...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od arten »

Nová munice ráže 152 mm je navíc v průměru o 20 % levnější oproti munici ráže 155 mm.
http://www.armadninoviny.cz/armada-cr-o ... ?stranka=5
No ak je toto pravda, tak to celé už úplne prestáva mať zmysel.
Čiže AČR musí ešte vyhodiť 80% ceny novej munície a vo výsledku dostane systém schopný strieľať na 25km a aj to len "hlúpou" muníciou. Pričom aj jedno aj druhé je v modernom konflikte voči ekvivalentnému protivníkovi zúfalo nedostatočné. :-?
skelet píše: tam jen doufám, že Zuzce vymyslí hezčí kabinu, než jakou vymyslela Konštrukta :D
No lenže Zuzana 2 má odolnosť level 4 STANAG 4569. M1M má len level 1. (čo je mimochodom ďalšia vec ktorá Danu fakticky vylučuje z moderného konfliktu... :???: )

EDIT:

Nedalo mi trochu som popátral - nechcelo sa mi veriť, že AČR nemá nejakú jasnú koncepciu delostrelectva. A aha: http://www.acr.army.cz/assets/technika- ... _verze.pdf

Jasná, či obsiahla síce veľmi nie je, ale aj z toho mála čo tam je, je exaktne definované toto: "...požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného koncového navedení střel na cíl. :shock:

Takže AČR ide teraz obstarať niečo, čo je v priamom rozpore so samotnou koncepciou - AČR.
Dovi, dopo, čau, nazdar. :razz:

(Myslím, že teraz je už úplne jasné, že jediným motívom celého tohto nezmyslu je - korupcia, resp. klientelizmus)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od skelet »

btw. a nemůže to být kvůli tomu, aby ministerstvo obrany nemusela dělat výběrovku, ale zadat zakázku přímo? Tomu by možná odpovídal fakt, že současné ministerstvo se bojí koupit cokoliv nového.
arten: Tatra samotná umí level 3, ale o to nejde.. ta jednomístná kabina na Zuzce je určitě funkční, ale de facto ji mohou používat jako útočný vůz, protože kdo ji uvidí, tak uteče :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Rase »

Jde o to, že zakázku na nové houfnice zase získá CSG - podvozek prostě bude Tatra, ale zbraňová část, nebo i kabina, můžou být odkudkoliv. Co CSG domluví a sežene, to bude. Nemusí se vázat jen na vlastní vývoj (i ten by byl ze zahraničí - Slovensko). Klidně se tak může stát, že CSG osadí Tatrovácký podvozek modulem AGM, věží z polského KRAB nebo čímkoliv jiným - byť možností moc není. Osobně čekám něco zakapotovaného, jelikož lehká zbraňová část (třeba Eva) je na podvozku 8x8 hodně divná, a jejich schopnost automatické palby je i pod současnou Danou (narážím na nový Caesar). Přeci jen oproti Daně potřebují mnohem větší obsluhu.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od skelet »

Eva má tříčlennou obsluhu
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Rase »

Eva je v pohodě, ale za mě jen ve verzi 6x6, kdy jde v pohodě přepravovat letadly. Pokud bude mít nová houfnice podvozek 8x8 tak odlehčená zbraňová část nemá moc smysl a spíš bych čekal oplechovanou, těžší věž jako má Dana. Za mě klidně oplechovaná zbraňová část co má Eva na podvozku 8x8. Přeci jen když mají muniční vozy podvozek 8x8, tak houfnice 6x6 je pitomost.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Boha jeho, ale ty voe Rase, napadlo te nekdy jakej je rozdil mezi 8x8 a 6x6, krom dvou kolecek navic? Promin.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od skelet »

Rase tak to nemůžeš brát.. 6x6 je se svou zásobou munice (12+12) obdobou Caesaru 6x6 (18nábojů), pokud se podaří Slovákům zvýšit palebný průměr na 20+20 (množství jako u Archer), tak to dáš zřejmě jen na podvozek 8x8. Pracovně bych to nazval "Tlustá Eva". Výhodou je, že víceméně použiješ standardní podvozek bez úprav jako má Dana/Zuzana a bude mít i nižší přepravní výšku. Což ti zvýší strategickou průchodnost a snázeji ho skryješ mezi normální nákladní vozy.
Jde v podstatě jen o to, jak se s tím Slováci poperou. Koncepce Dany/Zuzky je sázka na jistotu, ale pokud by to vyšlo, tak koncepce Eva/Archer bude mít lepší budoucnost.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“