Budoucnost dělostřelectva AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Haness píše:Nutno uvést že žádné rakety jako je MLRS ve výzbroji AČR nejsou a už ani nikdy nebudou vzhledem k tomu že má být RM vz.70 v letech 2010-2011 vyřazen, stejně jako ShKH vz.77 Dana. Tudíž toto podle mne nelze pokládat jako možnost použití tohoto prostředku jako staturního prvku dělostřelectva AČR.
To jsou skvělé zprávy, konečně se z naší armády stane ten správný kanonenfutr... těch pár tanků taky pošleme radši do hutí, jejich provoz moc stojí a žere to moc nafty. Možná nám velký bratr za nějaký ten bakšiš přepustí nějaké ojetiny, ale s tím bych moc nepočítal.
Nakonec nám zůstane těch pár OT z raichu (pokud se nějaké vrátí) a ostmarky. Možná se zanedlouho bude hodit i těch pár historických zbraní co jsou různě v muzeích...
Ale možná proběhne nějaký ten tendr a nakonec se i něco vybere. A jako obvykle to, z čeho bude kapat největší provize....

Takže navrhuji uspořádat veřejnou sbírku na zakoupení alespoň jednoho samohybného děla, já bych klidně přispěl na nějakého CAESARa nebo ARCHERa
http://cs.wikipedia.org/wiki/CAESAR
http://en.wikipedia.org/wiki/ARCHER_Artillery_System
Naposledy upravil(a) sa58 dne 6/4/2009, 17:03, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Smutné...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Ono se stačí pohlédnout na unifikovaný kalibr NATO 155 mm, který už mají i Slováci ve svých upravených Danách - Zuzanách, kdežto my se stále plácáme se 152 mm jež absolutně zaostávají za současným standardem.

Učitelé nám říkají "kdo ví co z vás (odbornost) nakonec budete sloužit když nebude z čeho střílet...

Sapiku: Archer má i své mouchy, dobrá volba by byla M177 M177 - video na youtube
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness - jako dělostřelec asi víš co píšeš. Ale nesedíš ve špatných škamnách? Co budeš dělat když ti všechno co má hlaveň vyřadí z výzbroje? Logiku věci nedokážu pochopit. Raketomet je skvělá zbraň pro plošné vedení paleb na jakýkoliv cíl. Danuška je hezký a zdatný kočár, který by také svoji práci odvedl také.

Čím tedy bude naše armáda podporovat boj své mechanizované pěchoty? Máš nějakou i dobrou zprávu?

Haness - jistě ráže 152 mm je pohrobek staré doby. Ale jestli je to jediný důvod, tak nevím. Mohl bys porovnat ze svého pohledu v čem tak strašně 152mm pokulhává za 155mm?

Nemyslím to ironicky, pouze mě to zajímá. Není to jen v politice a kompatabilitě? Ale o jaké kompatabilitě mluvíme? Pokud by o ni tak šlo, proč ještě běhá naše armáda se 58 a 59?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Môžem sa spýtať prečo 152mm zaostáva za 155mm? Tj. v čom konkrétne?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Pátrač: bohužel já sám čekám na dobrou zprávu, jelikož jestli mi řeknou že potím krev nad příkladama z řízení palby abych pak skončil u mechny protože se nic nekoupí tak mě trefí.

Ale údajně byl před nějakou dobou zamýšlen nákup skvělého německého dělostřeleckého systému PzH 2000 ovšem jako vždy toto bylo zrušeno především kvůli ceně, ale taky pro nadměrnou váhu daného systému, takže kdo ví jak to bude dál...

Raketomet je výborná věc, v tom máš naprostou pravdu, ale u AČR je problém současné vypršení funkčnosti u obou hlavních zbraní dělostřelectva, které byly už mnohokrát prodlužovány a nyní obě zbraně odejdou takřka zároveň, proto (POKUD) se investuje do nákupu tak pouze do jedné zbraně a to (POKUD) bude takřka určitě hlavňová zbraň. Třeba takový americký raketomet MLRS je unikátní zbraňový systém, ten by se mi líbil

Jako logista určitě víš že zásobování není žádná sranda. Vzhledem třeba k misím je jednotná ráže NATO hodně důležitá. V případě pěchotní munice si musíme střelivo sami vozit (ne speciální jednotky jež mají 5,56 NATO),
Dalším důvdem je množství typů jednotlivých střel pro danou ráži. Západní firmy chrlí obdovské množství typů, jako jsou například střely naváděné s přesností na decimetry! Střely s pokročilou konstrukcí, jež dokáží zasahovat až na 60 km atd atd.
Východní 152 mm a firmy jež střelivo v této ráži produkují neposkytují takové množství druhů. Co se týká balistických vlastností, tak rozdíly v rážích 152 a 155 mm jsou zanedbatelné.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Rozdíly jsou vyloženě jen ve střelivu jež je možné v rámci NATO sehnat. Kdyby se střílelo klasickou jednoduchou OF střelou stejné konstrukce pro 152 a 155 mm tak by to bylo takřka stejné.

Jenže západ chrlí střely s takovými vychytávkami, jež dokáží přesně zasahovat i na trojnásobnou vzdálenost jako střílí Dana.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Haness píše:Rozdíly jsou vyloženě jen ve střelivu jež je možné v rámci NATO sehnat. Kdyby se střílelo klasickou jednoduchou OF střelou stejné konstrukce pro 152 a 155 mm tak by to bylo takřka stejné.

Jenže západ chrlí střely s takovými vychytávkami, jež dokáží přesně zasahovat i na trojnásobnou vzdálenost jako střílí Dana.
No ještě větší vychytávky lze najít na dalekém jihu, špičkové dělostřelecké systémy produkuje JAR. Bull by z nich měl radost.
Na webu AČR je ještě uvedena ve výzbroji houfnice D-30, pokud je ráže 152 mm atyp, co potom 122 mm u D-30?

Add dostřel - DANA má dostřel nějakých 18 km, to je +/- dostřel i standardních střel NATO ráže 155 mm. Ruská MSTA, modifikovaná na ráži 155 mm, střílí na nějakých 30 km. A trojnásobek dostřelu Dany je 54 km, tak daleko střílí snad jen Denel G6, a to samozřejmě se speciální střelou.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Navíc nechápu, proč se automaticky nekoupí Zuzka .. a joo už vím.. penízky, penízky, kde jsou mé penízky
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Sapiku máš pravdu, JAR je snad nejlepší země v tvorbě dělo. zbraní.

D-30 už je vyřazena dávno, nevím proč je tam uvedená, ke konci byla používána už jen na výcvik, to bylo tak kolem roku 1995.

Jak jsem psal nekoukej se na dostřel jednotlivého systému, ale střeliva. Viz například Excalibur který je vystřelen z houfnice a v určité fázi se zažehne ještě raketový motor, který jej dále pohání,tendokáže zasahovat údajně až na 57 km (jednotlivé zdroje se různí, někde píšou 40 - 50 m) s přesností 10 m = cena 85 000 dolarů za náboj
Teď ti to z hlavy nenapíšu, zítra to doplním o jednotlivé nejlepší typy střeliva, nemám tu u sebe poznámky.

Zuzana není zrovna kvalitní výtvor, chybí některé důležité prvky, navíc tam jsou velké problémy s automatickým nabíjením.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ruská MSTA, modifikovaná na ráži 155 mm, střílí na nějakých 30 km.
2S19 MSTA-S má kaliber 152mm a dofľusne OF strelou 3OF45 na 24700m (nie je to maximum!), 3OF61 so sacou dutinou na 28900m, strelou s generátorom cca 35km, kontajnerovou 3O23 na 26000m
dostrel s prídavným raketovým motorom som narýchlo nenašiel, Krasnopolom 3OF39 dostrelí 20+ km. 155mm verzia je označená 2S30 Iset.

M777 - balistickým výkonom nijak neoslní, je ale veľmi ľahká - a bude sakra drahá, pretože má v konštrukcii vysoký podiel titanu.

155mm ShKH Zuzana - bežne sa udáva dostrel 39,6km, otázka ale znie, čím... Strelou typu ERFB-BB a náplňou č.10, so štandardnou strelou M107 len 17,5km - menej než Dana.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

122 mm RM vz. 77

Příspěvek od komisař »

Máte pravdu, v naší armádě byl pouze RM vz. 70. Ostatní již ne. Uvedl jsem je pouze pro úplnost a zapomněl jsem dodat, že nebyly u nás zavedeny.
Jinak pro Alchymistu : pro ZUZANU byl mimo tebou uváděný i granát EFBR-BT s dostřelem 30 km.
Mnou zmiňovaný HIMAR je HIMARS ( chybička se vloudila ). Článek o něm budete moci najít v ATM č. 4/2009, má vyjít 10. dubna.

Prosím, příspěvky o RM 70 už nepište do článku o raketovém vojsku, je to potom guláš a kdo si chce o něm přečíst, přichází zbytečně o dobré informace a obrázky.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Alchymista píše:
M777 - balistickým výkonom nijak neoslní
Měl by jsi specifikovat proč neoslní svým balistickým výkonem, pokud porovnáš ostatní dělostřelecké zbraňové systémy s M177 tak balistické výkony budou velmi podobné, v některých případech i horší. Záleží vyloženě na střelivu, jelikož pokud máš střelivo se sekundárním pohonem, tak se balistické výkony zbraně jako takové podílí na celkovém výkonu a bodu zásahu menší polovinou.
Je pravda že asi bude pořádně drahá vzhledem k materiálu, z něhož je vyrobena, ale na druhou stranu, podíl efektivnosti jejího využití vzhledem k její mobilitě je obrovský. Pokud ji můžeš rychle přepravit vrtulníkem tam kde je potřeba palebná podpora a zase se po splnění rychle stáhnout tak je to pro úderné jednotky k nezaplacení.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Preformulujem?
M777 je balistickým výkonom priemerná zbraň (reagoval som viacmenej na nadšenie aktéra v linkovanom videu).
Konštrukčne je to zbraň určite zaujímavá - dvojité brzdovratné zariadenie uložené po stranách hlavne je pomerne zriedkavé, rovnako ako konštrukcia spodnej lafety.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

(reagoval som viacmenej na nadšenie aktéra v linkovanom videu)
Ten týpek ma totálne irituje. Občas mrknem tie "Future weapons", ale vždy sa viacmenej bavím. "Posiera" sa z takých kravín, že už mu to aj samému musí byť trápne. Proti nemu je "Udarná sila" seriózny dokument. To to mi príde ako "Búrači mýtov".
Veľmi sa ospravedlňujem za odbočenie.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Chlapi musíte brát že ten borec je zabraný, celkem ho i chápu, je to jeho práce to pořádně přikrášlit:-)přeci jen jmenuje se to Future Weapons, tak to musí být o super zbraních :-)

Alchymista: komisář nás za to bude mlátit, žem u tu řešíme houfnice. Máš pravdu, že tyto houfnice jsou unikátní, zajímalo by mě jak to mají s opotřebením jednotlivých části - ať už brzdovratného zařízení, tak třeba hlavně, či únava materiálu...
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness píše:Pátrač: bohužel já sám čekám na dobrou zprávu, jelikož jestli mi řeknou že potím krev nad příkladama z řízení palby abych pak skončil u mechny protože se nic nekoupí tak mě trefí.
Mám pro Tebe bezva návrh. V městečku velmi slavném zvaném Austerlitz čili Slavkov u Brna se nachází dělostřelecká baterie 6 kusů krásných kanónů. Ládovat je je radost pro každého dělostřelce a a ránu dávaj dobrou. Byl jsem toho několikrát svědkem.

A potřebují zkušené a znalé vedení. Mají problém dát kvalitní postupovou nebo soustředěnou salvu. Mezi námi, tak jak se věc vyvíjí to vypadá, že to nakonec budou jediný opravdu bojeschopný kanóny v této zemi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Nene. Kanón v srubu N-S 72 Březinka to jistí.
Jinak Hanessovi nezávidím, vyhlídky jsou to velmi neradostné.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Všichni doufáme, že se nakonec najdou peníze, na nákup něčeho nového, kdo ví, třeba to nakonec dopadne tak, jak mnoho let předtím, že se opět prodlouží životnost.

Minomety tu jsou, ale to je zbraň pro přímou podporu útočících mechanizovaných jednotek, což, když si vezmeš, tak absolutně nemůžeš použít v případě že ti tyto jednotky napadne nepřítelské dělostřelectvo a ty ho potřebuješ vyřadit.
V součastnosti minomety působí v sestavě 4. Brigády rychlého nasazení - viz. army.cz, ale zároveň má každé úkolové uskupení přiřazenou dělostřeleckou baterii - opět viz. army.cz a úkolová uskupení. Tato baterie je tam jako prvek přímého působení na nepřítele ale taky proto, aby bylo zajištěno palebné ničení nepřátelského dělostřelectva. Proto se koupily ARTHURy (ARTillery HUnting Radar) jež má zjišťovat polohu střílejícího dělostřelectva - to je nejspíš nejlepší technický prvek v dělostřelectvu AČR, zjistí letící dělostřeleckou střelu, či minu na obrovskou vzdálenost.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Já bych to nechtěl brát iluze, podle mě zůstanou jen minomety... A ta zmínka o podpoře útoku mechanizovaných jednotek se mi líbí, s naším praporem tanků nebude těch minometů zas tolik potřeba...

A pokud se nějaké chechtáky najdou, bude se asi řešit PVO a náhrada za KUB.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“