CV90 - nové bojové vozidlo pěchoty AČR

Odpovědět
snooper
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 23/3/2018, 16:05

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od snooper »

Takže jsem si otevřel A report 2019/1 článek armáda posiluje a cituji : komentoval ministr obrany Lubomír Metnar trojici projektů o souhrnné předpokládané hodnotě
přesahující 50 miliard Kč bez DPH(takže už padla a ponížila deklarovaná cena za bojová vozidla na 42,7 mld.Kč teď se udává 50 mld. za tři projekty možná i více projektů) Jedná se o nákup 210 pásových
bojových vozidel pěchoty, v různých modifikacích, pořízení 62 kolových obrněných vozidel na podvozkové platformě TITUS 6x6 včetně kompletní servisní podpory i o nákup ručních palných
zbraní, především pistolí a útočných pušek. Dále systémů protivzdušné obrany, včetně moderních střel a v neposlední řadě i přímý nákup radarů MADR.
Do dneška jsem žil v domněnce, že na bojová vozidla pude vyčleněno 50 mld. Kč .Tak že se ptám sám sebe už je vybráno vozidlo a ví se cena, nebo obrana musí ušetřit na předvolební sliby. Po té
pětiletce velkých nákupů.

http://www.mocr.army.cz/assets/multimed ... 1_2019.pdf
drakenYs
četař
četař
Příspěvky: 71
Registrován: 21/6/2016, 21:56

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od drakenYs »

snooper:
42,7 bez životního cyklu a u 53 mld s celým životním cyklem(cca 30 let). Tak to chápu já
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

deset miliard za životní cyklus mi přijde moc málo, pro orientaci bych radši počítal to samé co dáme za nákup samotných vozidel. Na AN to bylo takhle zmiňováno v případě tanků, tak tady to je stejné. Pokud jde o životnost, tak BVP-2 se v Československu sériově vyráběly od roku 1987 do roku 1989, životnost je myslím do roku 2020, tak těch 30 let docela sedí i na budoucí BVP.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

MO by mělo do konce února poslat výzvu vybraným 4 zájemcům o dodání nových BVP výzvu k podání závazné nabídky, na odpověď budou mít oslovené firmy měsíc.

https://www.novinky.cz/domaci/495390-po ... m=z-boxiku
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

V prvním letošním ATM bylo k vidění hodně zajímavé vozidlo s nějakou novou bezosádkovou věží od Kongsberg. Nějaká nová verze MCT 30 nebo co. Nevíte co to mělo být, případně zda sem někdo můžete hodit ten obrázek z časopisu - díky moc.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Luxio
Příspěvky: 6
Registrován: 25/1/2019, 10:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Luxio »

Rase píše:V prvním letošním ATM bylo k vidění hodně zajímavé vozidlo s nějakou novou bezosádkovou věží od Kongsberg. Nějaká nová verze MCT 30 nebo co. Nevíte co to mělo být, případně zda sem někdo můžete hodit ten obrázek z časopisu - díky moc.
Bezosadkova věž MCT-30 byla integrovaná na vozidlo CV-90
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

To jo, byla tak vidět na IDETu, ale mě jde právě o ten obrázek co byl u toho článku a nechci si kvůli tomu kupovat celý časák :D
ps. na tom obrázku totiž věž nevypadá jako MCT-30 a podvozek nepřipomíná CV90, tak mi vrtá hlavou co to mělo být
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Luxio
Příspěvky: 6
Registrován: 25/1/2019, 10:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Luxio »

Rase píše:To jo, byla tak vidět na IDETu, ale mě jde právě o ten obrázek co byl u toho článku a nechci si kvůli tomu kupovat celý časák :D
ps. na tom obrázku totiž věž nevypadá jako MCT-30 a podvozek nepřipomíná CV90, tak mi vrtá hlavou co to mělo být
Stačí taková velikost obrázku? jinak na obrázku to vypadá na lynx

Obrázek

Obrázek správně vložil Jarl.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Jooo, to je ono - díky. No kdybys měl i ve větší kvalitě, bylo by to lepší.
Tak už jsem to našel, je to fakt věž od Kongsbergu, byla k vidění jako vizualizace na DIMDEX 2018. Za mě teda top kombinace i pro AČR:

https://www.youtube.com/watch?v=pRLqbqZY0FY
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Podvozek je CV90 Mk. IV bez přídavného pancéřování a tažných ok.
A Javelin nebo avizovaná MMP je párátko proti Spiku-LR II.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Pokud budu brát, že z tendru nějakým způsobem vypadne Puma, a z nízkých vozidel zbude jen CV90, tak osádková věž není zrovna zajímavá, ale tahle bezosádková by už měla smysl. Jo není to top věž, není to Lance, ale pořád lepší než konvenční MCT-30. Pokud jde o PTŘS, předpokládám že integrovat Spike-LR není vážnější problém. Tahle kombinace podvozku a věže se mi hodně moc líbí - je to něco jiného / nového než je běžné. Všiml jsem si, že MO bude hodně dbát na %. Pokud budu brát, že věž vždycky dovezeme ze zahraničí, tak těch 70% můžeme brát akorát z podvozku a elektroniky. Elektroniku zmákneme, ale u CV90 by to chtělo mít možnost vyrábět si i korbu. Zatím ale vidím příliš moc proměnných a řekl bych, že MO již má jasno kdo vyhraje.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

Tak prý tahle věž váží 3,5 tuny (obdobné věže kolem 5,5 t), tak si říkám, zda není dost lehká i pro naše Pandury? Samson RCWS-30 by měla vážit sice jen 1,5 tuny, ale vzhledem k tomu, že MO chce zvýšit balistickou ochranu věží na Pandurech, tak výsledný rozdíl nebude moc velký (?) Pokud jde o osazení MMP, tak ji tam asi tlačí Francouzi, přeci jen věž bude osazená na VBCI 2 pro Katarskou armádu. Je docela možné, že neměli zájem ji osadit střelami Spike, tak ji norové ani nenabízí (zatím).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 903
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od mikojan29 »

Rase:
mám ten článok z ATM vo väčšej kvalite ak by ste chceli:

Obrázek
"Alea iacta est"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

U věže by mělo dojít pouze k navýšení mechanické odolnosti, aby při průjezdu lesní cestou nečesal pozorovací přístroj velitele a jednotka detekce ozáření větve.
Pokud bychom chtěli nahradit věž Samson za jinou, narazíme na několik problémů. Pandur má stupňovitou nástavbu, takže by bylo třeba doplnit věž o barbetku, která ji vyrovná s korbou nad prostorem výsadku. Představené Pandury s SP30, Turrou či Samson II mají strop korby v jedné úrovni. Když už bychom konečně dostali věž do jedné rovně se stropem korby, zbyly by mezi krovkami prostoru roje a poklopem velitele čety jenom 2 metry místa. Pokud bychom chtěli mít otevřené krovky či poklop velitele nezávisle na natočení věže, musela by mít obrysový poloměr otočení do 1 metru. V případě, že by nám stačilo mít poklopy otevřené pouze v přepravní poloze, tak by věž mohla být dlouhá 1 900 mm.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Rase »

mikojan29:
poslal jsem ti zprávu (SZ) s meilem, pak ten obrázek nahraju třeba do tvého příspěvku.

tomas.kotnour:
jo, tak pokud jde jen o mechanickou odolnost, tak jop. Mylsel jsem že chtějí novou věž, tak jsem si říkal, zda by ji šlo nějak unifikovat s novým BVP. Takhle by to ale asi bylo smysluplnější

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Zdá se, že si vojáci stále neujasnili některé požadavky na nová BVP, např. věže. Ještě před několika měsíci se zdálo být jisté, že chtějí osádkovou, nyní se znova zvažuje možnost i dálkově ovládané věže.
https://www.euro.cz/byznys/automat-nebo ... ji-1437624
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

„Stále ještě není rozhodnuto. Když s nimi mluvíme, je to tak padesát na padesát – polovina chce osádkovou, druhá polovina bezosádkovou,“
Tak co chtějí řešit.
Ať nechají obě možnosti a jejich posouzení nechť nechají na celkové vyhodnocení nabídky a srovnávací testy vozidel.
Nebo v tom jsou zas nějaké "vyšší zájmy" ???
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Skeptik píše:
„Stále ještě není rozhodnuto. Když s nimi mluvíme, je to tak padesát na padesát – polovina chce osádkovou, druhá polovina bezosádkovou,“
Tak co chtějí řešit.
Ať nechají obě možnosti a jejich posouzení nechť nechají na celkové vyhodnocení nabídky a srovnávací testy vozidel.
Nebo v tom jsou zas nějaké "vyšší zájmy" ???
Na nějaké srovnávání není čas, plán je následující: v únoru požádají vybrané zájemce o předložení závazné nabídky do 30 dnů od doručení výzvy, do dvou měsíců vyberou vítěze a v srpnu chtějí podepsat smlouvu.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Myslite si, ze uz nie je davno vybrane? Dovod tychto kortesaciek je podla mna, aby vitaz bol donuteny dat najlepsiu ponuku, kedze si mysli, ze sutazi s dalsimi troma uchadzacmi.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové bojové vozidlo pěchoty pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Juraj Tichý píše:Myslite si, ze uz nie je davno vybrane? Dovod tychto kortesaciek je podla mna, aby vitaz bol donuteny dat najlepsiu ponuku, kedze si mysli, ze sutazi s dalsimi troma uchadzacmi.
To je samozřejmě také možné, můj osobní tip je Lynx (Němci budou asi nejvíce ochotni stran přenesení výroby), ale samozřejmě mohou převážit i "jiné zájmy"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“