Obrněné vozidlo TITUS

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od skelet »

právěže nikoliv. mrkni na jihokorejský EVO105. Máš tendenci cpát těžké aplikace na lehké podvozky :wink:
105mm na lehkém podvozku 4x4 je fajn, ale pro výsadkové a superlehké brigády. a bude mít omezení v malé zásobě munice a malé ochraně osádky.
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Už jsem to sice dal i do diskuze ohledně CSG, ale ono to patří i sem.
Nákup vozidel Titus se komplikuje, důvodem je bezpečnost. CSG má evidentně nějaké problémy s bezpečností a je dost možné, že kvůli tomu padne i (mimo již zrušené zakázky na modernizaci Dan) i nákup vozidel Titus.
https://www.euro.cz/byznys/zbrojari-str ... un-1393121
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Doufám tedy že ne. Ale v dnešní době je všechno možné.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše:Doufám tedy že ne. Ale v dnešní době je všechno možné.
No pokud je to co naznačila ministryně obrany pravda (že ji VZ upozornilo na něco závažného i v případě radarů MADR), tak by to mohlo být opravdu vážné. Koukni se na tu diskuzi ohledně CSG, dal jsem tam toho více (sem to podle mě nepatří)
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Co jsem viděl na ČT, tak MO tam problém radarů zmiňovala v souviloslosti s neexistujícím smluvním ubezpečením dodavatele, ohledně propojení radarů s aliančními systémy. Což vzhledem k jejich současným provozovatelům spíš vidím jako administrativní problém, či mizerně odvedenou práci spoluautora smluv za českou stranu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše:Co jsem viděl na ČT, tak MO tam problém radarů zmiňovala v souviloslosti s neexistujícím smluvním ubezpečením dodavatele, ohledně propojení radarů s aliančními systémy. Což vzhledem k jejich současným provozovatelům spíš vidím jako administrativní problém, či mizerně odvedenou práci spoluautora smluv za českou stranu.
To ano, ale sama říkala, že je to řešitelné a už požádala patřičný úřad o nové posouzení na základě poslední verze smlouvy. V tom rozhovoru (vážně si ho přečti, odkaz jsem dal do té diskuze ohledně CSG) se zmiňuje i o nějakém upozornění ze strany tajných služeb + informace, že firmy ze skupiny CSG nemají bezpečnostní prověrky.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Ok, dík.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Tak ony ty nové Titusy nejspíš budou, nepočítejme že se bude hledat jiné vozidlo, jen je otázkou kdy se koupí. Údajně se čeká, až dodavatel získá nezbytnou prověrku (tedy CSG), ale zakázka nebyla zrušena. Zde jsou slova ministryně Šlechtové: "Co se Titusů týče, tato zakázka je těsně před plněním, ale dodavatel nesplňuje bezpečnostní prověrku. Ani tuto zakázku jsem nezrušila, naopak vyjednávám, abychom Titusy dotáhli. Protože armáda je potřebuje a moc dobře si uvědomuji, co by to znamenalo, pokud by taková vozidla vojáci nedostali. Na ministerstvu ale nemůžeme za to, že uchazeč zatím nemá prověrku a nesplňuje podmínky."

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-polit ... mluvi.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od KOLT »

Musím říct, že zrovna v případě Titusů velice doufám, že je dostanem. To auto mi z laického pohledu přijde jako dobrá platforma, byla by škoda o ni přijít.
Uživatelský avatar
Hubna
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 28/5/2013, 21:38

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Hubna »

Mám otázku. Do jaké míry myslíte, že by v případě objednávky ze strany MO probíhala v TDV výroba TITUSe? Dovážely by se svařené korby z Francie a u nás usazovaly na podvozek nebo by je TDV svařovala sama, když to vlastně díky produkci Pandurů umí?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Problémy ohledně prověrky vyřešeny

Podle ministra Metnara spěje ke konci vyjednávání na nákup 62 vozidel Titus za 4,8 mld korun bez DPH. Šestikolové transportéry by měla vyrábět kopřivnická Tatra v licenci francouzské zbrojovky Nexter. Potíže ale nastaly, když se ukázalo, že ministerstvo bude od Tatrovky vyžadovat bezpečnostní prověrku, kterou ale výrobce nákladních vozů nemá. Konsorcium CSG, pod kterou Tatra spadá, proto navrhlo ministerstvu, že by vozy dodal pardubický výrobce radarů Eldis, který potřebnou prověrkou disponuje. Francouzská vláda již poskytla výrobní licenci nástupnické firmě, tak se zdá, že je vše připraveno.

https://www.novinky.cz/domaci/479646-ar ... zidla.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Já nevím, ale vážně jsem jediný komu to "řešení" přijde poněkud "balkánské", nebo jak říkají Židé chucpe?
O tom, že se požaduje prověrka TDV ví už skoro dva roky. Takže se na to buď vykašlali nebo vědí, že na udělení prověrky nemají šanci, ani nevím co z toho je horší. Že to CSG a Nexter zkusí vyřešit takto je ještě pochopitelné, jde jim o peníze. Ale že na to kývne MO (kdo jiný než orgán státní správy zodpovědný za bezpečnost by se měl držet vlastních pravidel) je neuvěřitelné. Protože Eldis pochopitelně v zakázce bude figurovat jen na papíru, tím MO veřejně přiznává, že bezpečnostní prověrka je jen směšný cár papíru, který lze kdykoliv obejít.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Omlouvám se, ale mne tato věc vcelku opravdu nevadí. Proč?
- ve svém životě jsem se setkal s již několika normami a předpisy, které byly vše, jen ne užitečné
- strategický zájem armády/státu
- Titus jako bojový prostředek sám o sobě, lepší náklaďák
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Taky s tím nemám problém. Předchozí dva ministři obrany se striktně drželi pravidel a to až tak, že se báli cokoliv podepsat. Výsledek byl ten, že za posledních cca 6 let se prakticky nic nekoupilo. Pokud má AČR nějak fungovat a mít moderní techniku, místo toho šrotu co má, tak to jinak ani nejde. Zkrátka musel přijít někdo, kdo se nebojí opravdu nakupovat. Patrně si to uvědomuje i opozice a pochybuji, že by tyto nákupy kritizovali - pokud to nebude vyloženě přehnané. Pochybuju, že by tyto nákupy byly třeba motivované osobním ziskem - zkrátka ta technika je potřeba až až a prakticky schválená je už kdoví jak dlouho.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Nevím, ale neřekl bych, že bezpečnostní prověrka je neužitečná, zvlášť v případě výrobce zbraňových systémů
Strategický zájem státu, OK, ale proč už si TDV o prověrku dávno nezažádala, případně pokud nemá šanci ji získat, co je větší zájem státu? Bezpečnost a dodržování pravidel nebo Titus a spolupráce s dodavatelem, který představuje bezpečnostní riziko?
Jenže AČR nechce od TDV koupit holý Titus (tam by problém nebyl, ostatně náklaďáky kupuje armáda stále), ale velmi sofistikovaný mobilní systém velení a spojení, což je z hlediska bezpečnosti poněkud jiná písnička.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Rase píše:Taky s tím nemám problém. Předchozí dva ministři obrany se striktně drželi pravidel a to až tak, že se báli cokoliv podepsat. Výsledek byl ten, že za posledních cca 6 let se prakticky nic nekoupilo. Pokud má AČR nějak fungovat a mít moderní techniku, místo toho šrotu co má, tak to jinak ani nejde. Zkrátka musel přijít někdo, kdo se nebojí opravdu nakupovat. Patrně si to uvědomuje i opozice a pochybuji, že by tyto nákupy kritizovali - pokud to nebude vyloženě přehnané. Pochybuju, že by tyto nákupy byly třeba motivované osobním ziskem - zkrátka ta technika je potřeba až až a prakticky schválená je už kdoví jak dlouho.
Nemyslím, že jde o osobní prospěch Metnara nebo někoho z MO, ale spíše politický handl, který Metnar dostal befelem, což je možná ještě horší než obyčejná korupce. Osobně mi tenhle "pragmatismus", který tu v poslední době představovali někteří přispěvatelé ze Slovenska, kteří v nadšení z toho, že se konečně něco kupuje odmítají vidět jak, připadá krátkozraký.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Nevím, ale neřekl bych, že bezpečnostní prověrka je neužitečná, zvlášť v případě výrobce zbraňových systémů
Strategický zájem státu, OK, ale proč už si TDV o prověrku dávno nezažádala, případně pokud nemá šanci ji získat, co je větší zájem státu? Bezpečnost a dodržování pravidel nebo Titus a spolupráce s dodavatelem, který představuje bezpečnostní riziko?
Jenže AČR nechce od TDV koupit holý Titus (tam by problém nebyl, ostatně náklaďáky kupuje armáda stále), ale velmi sofistikovaný mobilní systém velení a spojení, což je z hlediska bezpečnosti poněkud jiná písnička.
- v některých případech bez ohledu na stupeň je naprosto zbytečná
- strategický zájem je mít brzy modernizovanou armádu
- takto do podrobna specifikované smluvní závazky se obávám, neznám ani já ani ty, mýlím li se sem s tím

Ve finále k porušení zákona dle MNO nedochází, má li někdo pocit, že ano. Má prostor. Stále žijeme v právním státě.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše:
Nevím, ale neřekl bych, že bezpečnostní prověrka je neužitečná, zvlášť v případě výrobce zbraňových systémů
Strategický zájem státu, OK, ale proč už si TDV o prověrku dávno nezažádala, případně pokud nemá šanci ji získat, co je větší zájem státu? Bezpečnost a dodržování pravidel nebo Titus a spolupráce s dodavatelem, který představuje bezpečnostní riziko?
Jenže AČR nechce od TDV koupit holý Titus (tam by problém nebyl, ostatně náklaďáky kupuje armáda stále), ale velmi sofistikovaný mobilní systém velení a spojení, což je z hlediska bezpečnosti poněkud jiná písnička.
- v některých případech bez ohledu na stupeň je naprosto zbytečná
- strategický zájem je mít brzy modernizovanou armádu
- takto do podrobna specifikované smluvní závazky se obávám, neznám ani já ani ty, mýlím li se sem s tím

Ve finále k porušení zákona dle MNO nedochází, má li někdo pocit, že ano. Má prostor. Stále žijeme v právním státě.
- je to tento případ?
- za každou cenu?
- AČR deklarovala, že ty Titusy chce právě za tímto účelem a nikdy nepadlo ani slovo o tom, že by TDV byl jen dodavatel podvozku a systémy dělal třeba VVÚ.
- k porušení zákona skutečně nedošlo, jen k obejití pravidla
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Nesher:
chápu co tím myslíš, ale jen zmiňme, že za tu dobu, kdy se řeší bezpečností prověrka u CSG, tak odešel z vedení starý Strnad a převzal to mladý. Taky se najednou ukázalo, že ona prověrka vlastně není potřeba (byla vyžadována jen u tuzemských firem, ne zahraničních) a když se chce, tak se dá legálně obejít - viz prodej přes Eldis. Navíc ten zájem musí být z obou stran, tedy MO očividně Titusy už dlouho chce koupit a CSG prodat. Spíš jsem se bál o radary, ale tam byl spíš problém v samotné smlouvě - co nám Izraelci prodají a v jakém stavu to bude při převzetí. Nebyl bych rád, kdyby všechny zakázky dostalo CSG, ale v případě čehokoliv na Tatrováckém podvozku s tím nemám problém (v tom monopol zkrátka mají).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

- je to tento případ?
- za každou cenu?
- AČR deklarovala, že ty Titusy chce právě za tímto účelem a nikdy nepadlo ani slovo o tom, že by TDV byl jen dodavatel podvozku a systémy dělal třeba VVÚ.
- k porušení zákona skutečně nedošlo, jen k obejití pravidla
- těžko říct, jak jsem řekl, je to můj subjektivní pohled opírající se o reál, nicméně nezohledňující stupeň
- ano, bezpečnost státu, rodiny, domova, nade vše
- a ani nepadlo jiné slovo o samotné integraci systémů a jejich odpovědném garantovi
- s otazníkem, neznáme pozadí. Nicméně i to obejití není protizákonné, takže v souladu
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 3/8/2018, 22:56, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“