Obrněné vozidlo TITUS

Odpovědět
Uživatelský avatar
honzase
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 5/5/2018, 00:13
Bydliště: Praha

Re: Technika pro budoucí AČR

Příspěvek od honzase »

Aha, takže Tatra výmluva vede k tomu, že to bude všechno dodávat CSG? A buď to něco přeprodají (Titus) a nebo něco vyvinou (modernizace). To je dost trapný. Ta nejlepší technika opět nebude v AČR a o to by přeci mělo jít. A podvozek Tatra? Ať se porovná s tím na čem se jezdí ve světě, myslím že bychom se divili. Je 21. století. Já samozřejmě jsem rád, že máme nově vyráběné Tatry v ČR, ALE ne za cenu monopolu a šmejdů.
S tou průchodnosti logistiky jsi mě pobavil a pro mě jako laika to je novinka, snad ne pro vojáky :))) Ale znovu, u 7. to doposud je tak že BVP+V3S? A nově to bude nové_BVP+Titus? Cena by přeci nemal mít na to vliv, když půjde v tendru o cca 50miliard, mělo by jít o systematičnost. Ty Titusy mi furt přijdou jako zakázka trochu navíc, jen kvůli kšeftu dodavatele.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

honzase:
už odpověděl za mě Nesher. Jak říkám, na pásech by bylo moc drahé, navíc by to bylo zbytečné (byly by mnohem dál od fronty než BVP). Prakticky ta nástavba mohla být na klasickém náklaďáku, nebo Titusu a co si budem povídat, ten poskytuje alespoň slušnou balistickou ochranu. Cílem bylo získat něco jako slovenský Tatrapán, jen kompaktnější. Hlavně jde o to, udržet cenu Titusů co nejníž. Teď jsou hodně drahé nástavby, ale pokud se bude celkem kupovat cca 300 vozidel, bude cena hodně důležitá. Původně se mluvilo o tom, že za ně dáme až 20 mld, což se snad podaří udržet (v průměru 66 mil kus). Důraz že všechno kolové u AČR má mít podvozek špatný, není špatný, spíš naopak (koukni na OSSR). Třeba ale u aut a teréňáků 4x4 bych se už na Tatru nevázal (tedy nejsem pro nákup Husara / Patriota).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

honzase
Všechno jistě ne, ale zrovna Titus není žádný šmejd, je to skutečně velmi dobré vozidlo, které nedělala CSG, ale velká firma s obrovským know-how. CSG ho jen u nás smontuje, tj. na svůj podvozek nasadí francouzskou pancéřovou nástavbu, kterou doplní o moderní elektroniku z velké části amerického původu (min. vysílačky budou Harris). Dostaneme tak velmi schopné vozidlo, které na rozdíl od skříňové PV3S snese i nějakou tu střepinu nebo nálož u cesty.
A ohledně té Tatry, byť je ta koncepce stará, tak ji zatím málo co překoná. A u 7. brigády to je nyní T 72M4CZ, BVP 2, PV3S, T 815 a T 810. Nově to bude T 72M4CZ (s výhledem na budoucí náhradu), nové BVP (v několika verzích), Titus, T 815 a T 810. Opticky ti nic neubylo ani nepřibylo, akorát nově pořizované T 815-7 a Titusy mají z velké části shodný podvozek. Tj. o starost méně pro logistiky a navíc kvůli štábním, spojařským vozidlům a vozidlům koordinace dělostřelecké palby nepotřebuješ tahače a návěsy aby si s tím mohl vůbec vyjet z kasáren. Tj. ušetřil si peníze a nedostatkové řidiče. Já nevím jak tobě, ale mě to přijde jako ideální řešení. Ono vážně není nutné, aby spojaři jezdili v drahém BVP.
A k té logistice, neboj, vojáci o to vědí :-). Už pěkně dlouho se války vedou v podstatě jen v okolí cest a železnice.
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od tomas.kotnour »

Pandury ve verzích KOVS a KOVVŠ půjdou především k samotným praporům. Jako velitelská vozidla brigád slouží skříňové V3S ale především Armaxy 4x4 s KSSK-B jako vozidla rodiny VŠV. U těch bych jsem se s dovolením pozastavil. KSSK-B je prakticky 16stopý kontejner, který nabízí 21 m3 prostoru, zatímco TITUS bez prostoru řidiče necelých 12 m3. Snad miniaturizace elektroniky pokročila tak, že bude pro její zástavbu stačit jenom vysoká zručnost v tetrisu.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

je fakt, že by to asi šlo řešit pořízením T-815-7 co by vezla tento kontejner, nebo by to asi zvládla i T-810. Osazení na Titus mi ale přijde lepší. Ještě si říkám, že zadní nástavba Titusu je v pohodě upravitelná / modulární (byť asi ne přímo snímatelná). Je tedy klidně možné, že ta zadní část bude rozměrnější (vyšší) než u klasického vozidla. Asi ani nebude muset být pancéřovaná, což zase ušetří místo.

Obrázek
Střední kontejnerová karoserie - KSSK s EMC parametry
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

No, pokud by nástavba neměla být pancéřována, tak podle mě ztrácí nákup Titusů naprosto smysl. Právě ochrana posádky před střepinami dělostřelecké munice, různých výbušných systémů či palby z ručních zbraní je právě ta přidaná hodnota, která opodstatňuje cenu Titusu oproti běžnému náklaďáku s kontejnerem. Je sice jasné, že štábní či spojařská vozidla se nemají motat kolem první linie, ale např. dělostřelecká palba (na základě zaměření nepřítelem), různé IOD, miny či přepad místní gerilou či SF není zcela nereálný a čistě ekonomicky, má štáb či spojaři vyšší hodnotu než pár obyčejných pěšáků.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Nechci spekulovat, třeba se to vybavení vleze do normálního Tituse. Osobně si myslím, že problém s místem nebude a maximálně se jen zvedne strop korby, tedy to samé co u nových Pandurů

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od tomas.kotnour »

Já bych spíše použil jinou kresbu z ATM 3/2017
Obrázek

Využitelný objem korby 14,4 m3, takže jako TITUS včetně kabiny řidiče.

(když tak ho přihoď ještě sem)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Díky za obrázek, přihozeno :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Vyjednávání s Eldis, dle vyjádření MO, úspěšně pokračuje, momentálně se řeší otázka pozáručního servisu, cílem je podepsat smlouvu počátkem roku 2019.
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... e--204889/
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

MO dnes podepsalo se společností Eldis (součást holdingu CSG) smlouvu na dodávku vozidel Titus ve třech provedeních: štábní, spojařské a místo koordinace palebné podpory. Celková cena, včetně logistické podpory a školení personálu je 6,072 miliardy korun včetně DPH. Dodávky budou probíhat mezi lety 2022-23 (což zřejmě něco vypovídá o kapacitních možnostech CSG)
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... na-213166/
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/armad ... kc/1771031
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Takže dva roky vývoj, potažmo vojskové zkoušky. Dva roky dodávka. Nepřijde mi to zas tak strašný.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Flader »

Dobrá správa. Snáď sa takto konečne rozhýbu aj ostatné projekty, ktoré má AČR rozbehnuté.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše:Takže dva roky vývoj, potažmo vojskové zkoušky. Dva roky dodávka. Nepřijde mi to zas tak strašný.
Jenže co tam budou vyvíjet? Min. systémy pro štábní a velitelskou verzi jsou hotové, vybavení má být stejné jako u těch 20 Pandurů co se nyní vyrábí. Jediné co budou vymýšlet je kam to dát (vnitřní prostory nejsou identické), to je práce na pár měsíců.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Zemakt »

Přesně tak. Auta jsou vertig. Pár měsíců, no... . Zkoušky pak cca půl roku. A za dva roky celou sérii.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
juhelak
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 185
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od juhelak »

taky mi ty dodací lhůty prijdou klasicky strasne dlouhy od nich. cirka 3 roky do prvního vozu, proto doufám že ascod nevyhraje..
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Teď se to v textu nezmiňuje, ale pro upřesnění, tak jde celkem o:
36 spojovacích vozidel
20 místo koordinace palebné podpory
6 velitelsko-štábních vozidel

v průměru tak vozidlo vychází na 96,8 mil Kč (3,8 mil euro). Osobně jsem docela zvědavý, co všechno se bude vyrábět v CSG a co se musí přivést od francouzského Nexteru.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Nesher »

Rase píše:Teď se to v textu nezmiňuje, ale pro upřesnění, tak jde celkem o:
36 spojovacích vozidel
20 místo koordinace palebné podpory
6 velitelsko-štábních vozidel

v průměru tak vozidlo vychází na 96,8 mil Kč (3,8 mil euro). Osobně jsem docela zvědavý, co všechno se bude vyrábět v CSG a co se musí přivést od francouzského Nexteru.
Nexter dodá jen nástavbu, Tatra podvozek osazený převodovkou a motorem (asi Cummins) a to nejdražší, tedy vybavení bude částečně české (URC System, Retia) a zbytek z různých zemí (hodně asi z USA, min. celé spojařské vybavení bude od Harrisu).
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Obrázek
Titus ve verzi MKPP (místo koordinace palebné podpory)

Obrázek
Titus ve verzi KOVS (kolové obrněné vozidlo spojovací)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněné vozidlo TITUS

Příspěvek od Rase »

Na obrázku níže je kolové obrněné vozidlo spojovací (KOVS), kterých bude pořízeno 36 kusů.
https://www.armyweb.cz/clanek/titus-nov ... tni-podobu

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“