Koncept pásové techniky - dle Raseho

Odpovědět
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Franz Trubka »

...a pokud by mely 2 hlavne,dal by se snizit pocet tanku ACR na patnact.
:razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

Mno ideálně, pokud bysme se domluvili s Němci, že až budou vyměňovat kanóny L55 z Leopardů 2A6 na nové L55A1, v rámci modernizace na 2A7V, tak bysme si je vzali (za výhodnou cenu). Problém by byl, pokud se nejednalo o výměnu kus za kus, ale jen výměnu závěru, to by byl pešek. Dřív ale původní L44 z typu 2A4 taky vyměňovali. Za mě je tohle jediná a nejschůdnější možnost, jak se dostat k "levným" kanónům ráže 120 mm. Ono pokud by se tato přestavba osvědčila u T-72, tak následně by šla ukuchtit i na nových BVP
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od kenavf »

Rase píše:Ještě mě napadá, taková poněkud kacířská myšlenka. Když se u vozidel palebné podpory na bází BVP, mluví o vysoké výšce, tak co takhle zrušit věž.
přeci jen v 70.letech se testoval v Západním Německu koncept tanku Versuchsträger, některé koncepty švédského tanku Strv 2000 byly rovněž bezvěžové,
Upozorňuju, že nemá nahradit klasické MBT, ale jedná se o vozidlo palebné podpory (jak se dnes označují střední tanky na podvozku BVP).
Myslím že po terajších skúsenostiach s nasadením tankov,obrnených vozidiel a inej vojenskej techniky,s bojmi v meste v arabskom svete si asi nikto netrúfne zaradiť nejaké vozidlo s bezvežovou lafetáciou,bolo by príliš jednoúčelové a v mestskom boji by bolo nepoužiteľné a ani na to nie je určené. Takže drahá,nepraktická vec.
Bezvežová konštrukcia je vhodná keď proti sebe postupujú dve línie.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

I takto by mohlo vypadat vozidlo palebné podpory na podvozku nového BVP. V tomto případě faceliftovaná verze pásové platformy Anders, osazená věží RUAG s kanónem ráže 120 mm. Obdobně by ale mohl vypadat "střední tank" i na podvozku CV90, Anders, Puma nebo Lynx. Rozhodně se jedná o velice zajímavou, nízkonákladovou (zázemí), alternativu k novým MBT i pro AČR.

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od johnytapia »

V novém ATM je menší PR článek ohledně BVP Puma. Během testů byla Puma nejlepší ve střelbě. Dále byla druhá nejrychlejší i když je o 10 tun těžší než první stroj. Stoupavost má srovnatelnou s našim Pandurem.

"České podniky (nejen ze sektoru obranného průmyslu) by se podílely na výrobě tohoto typu nejen pro AČR, ale s pravděpodobností hraničící s jistotou i pro Bundeswehr. Navíc by se dostaly k nejmodernějším technologiím v dané oblasti."
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

Díky za potvrzení mojí výrobní teorie v případě Pumy. Celkově to vypadá opravdu dobře a rozhodně bych se Pumy nebál. Hodně se mluví o enormní ceně, ale dle mého, ve stejné výbavě budou všechna nabízená BVP velice podobná. Teď by byl krok špatným směrem snad jen ekonomický propad, masivní škrty a návrat k Šakalovi, což by zabilo mou ideu "pásové platformy" o níž je tento text (v úvodu).
Jde i o to, že když porovnáme odolost BVP a MBT, tak BVP by mělo být na nejvyšší úrovni. Přeci jen, když si vezmeme, že BVP má mít osádku minimálně 9 vojáků (3+6) oproti tanku, který má 3 (2-4 v budoucnu) tak ztráta BVP bude ekonomicky mnohem větší problém, kvůli většímu množství investic o které AČR přijde (než vojáka naverbujete, vycvičíte, živíte atd.). Ve výsledku by tak měl být transportér mnohem lépe chráněný i než MBT, byť většina lidí si pořád myslí, že MBT je to nejcennější a nejdůležitější :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

Na výstavěna MSPO v Kielce, byl představen model CV90 osazený věží s kanónem ráže 120 mm. Není mi ale jasné, proč nepřivezli přímo CV90120. Navíc Poláci mají vlastní projekt, patrně opět ve spolupráci s BAE, vozidlo palebné podpory / lehký tank Gepard, dříve PL-01. Myslím ale, že tento projekt je již zrušený (!) Nejsem si jistý, co tím chtěli u BAE Systems říct, ale vypadá to pěkně

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

Mezi lehké věže, které můžeme považovat jako použitelné i na podvozek BVP, patří věž z italského kolového tanku Centauro II nebo i dalších kolových tanků, jako je třeba japonský kolový tank Type 16MCV (Manoeuvre Combat Vehicle), byť je osazený kanónem ráže 105 mm, patrně by nemělo být problém věž upravit na větší ráži. Vraťme se ale k Centauro II. Zde je použito výkonného kanónu ráže 120 mm o délce 45 ráží (L45; 5,4 m), které vzniklo evolucí tankového kanónu ráže 120 mm (L44) z tanku Ariete. Konstruktéři ale provedli řadu úprav (pro nižší zpětný ráz), aby šla zbraň použít na mnohem lehčím vozidle (Ariete váží 54 t). Podle oficiálních technických specifikací umí Centauro II používat nejmodernější protitankovou munici NATO a ničit tak ty nejodolnější cíle. Použít lze i víceúčelové nebo specializované typy munice. Nabíjecí systém je automatický. V rozměrné věži se v automatu nachází šest nábojů. Prostor s municí v zadní části věžě je od posádky oddělen pancéřovou přepážkou. Pokud prostor s municí dostane zásah, exploze půjde ven z vozidla, nikoliv do prostoru posádky. Za mě se asi jedná o nejideálnější možnost, jelikož se jedná o nejmodernější systém, plně kompatibilní s NATO, navíc zavedený do výzbroje. Věž samotná možná není moc pěkná, ale kvality rozhodně má.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od skelet »

Otázkou je jak by se to chovalo na podvozku Panduru, který je o cca 500mm užší, než podvozek Centauro 2.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

No já to myslím, na podvozek nového pásového BVP, jako alternativa k belgické věži Cockerill nebo věži od RUAG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dle Izraelské strany AČR žádá o možnost nákupu BVP Namer... Což mi přijde trochu divné vzhledem k dění okolo Pumy... Ví někdo více???

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/235832
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

Tak oficiálně neposlali na MO technické parametry a přihlášku do tendru, možná ale jen čekali, než vytvoří nový Namer IFV (BVP). Přeci jen ten byl představen až v srpnu. Je docela i možné, že nebyl dělaný pro Izraelské ozbrojené síly, ale pro nás. Přeci jen oni BVP na bázi Nameru nepotřebují. Osobně si myslím, že by si Izraelci nenechali jen tak utéct takto cenově zajímavý tendr. Docela mi jejich přístup připomíná Zetor Engineering s jejich Wolfdogem - ti také nikam nespěchají.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jen jsem kolem Nameru zaznamenal téměř totožné "připomínky" (tedy připomínky na internetu ) hraničící s urban legend, jaké provázejí Merkavu....

Že je stavěný do pouště, že se na evropské bojiště nehodí, že je na naše mosty těžký, že je na naše komunikace široký etc etc etc...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od skelet »

tak v případě pořízení Nameru by byl jasný i nový tank :D
ale spíše bych to viděl jako bič na Němce (pokud je to pravda)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

Nemyslím, že jsou ta vozidla nějak přehnaně těžká. Jsou sice těžší než dosavadní naše technika, ale není to nic neřešitelného (všechny jsou těžší). Zmíněnou výhodou je stejný podvozek jako u tanku, nevýhodou že nejsou podpůrné verze na tomto podvozku. Osobně si myslím, že už tendr propásli, ale rád bych jej viděl při zkouškách vedle Pumy a CV90. Osobně bych ale vybíral z těchto lehčích vozidel, jelikož jsou evropské a můžeme sdílet zázemí s okolními státy v Evropě. Namer a Merkavu bych bral jen v případě, že si budeme chtít hrát hlavně na vlastním písečku. Zatím se ale zdá, že chceme kooperovat hlavně s evropskými státy
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Abych byl upřímný tak nejsem schopen přesně dešifrovat oč jme ty Izraelce vlastně žádali... Neumím se vypořádat s termínem "right to purchase"... Otrocký překlad "právo k nákupu" mi zní také tak nějak neurčitě...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Rase »

Co vím, tak sme od nich chtěli jen zaslání podkladů k tomu, aby sme s nimi mohli v tendru vůbec počítat. Tedy předběžné podklady, které ale neposlali. Pochybuju o tom, že by se mohli reálně vrátit do hry. Přeci jen obešli by tak všechny ty polní testy, které již proběhly a teď se vypracovává výsledná zpráva na MO. Pro mě jsou už Izraelci s Namerem ze hry
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já se ptám co tvrdí Izraelci v tom článku... :D
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Dzin »

K překladu článku jednoduše řečeno se v něm píše, že jsme Izraelce poptaly po možnosti nákupu Nameru. Žádné bližší detaily se tam neuvádějí.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncept pásové techniky - dle Raseho

Příspěvek od Aaron Goldstein »

OK... Díky... Mě to "právo k nákupu" znělo tak nějak důležitě, jak kdyby šlo o něco víc...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“