Český tank T-72 SCARAB

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Český tank T-72 SCARAB

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Český tank T-72 SCARAB

Modernizační balíček tanků typu T-72 od Excalibur Army. Druhý den návštěvy Olomouckého kraje, v březnu 2017, zahájil prezident Miloš Zeman ve společnosti Excalibur Army ve Šternberku. Hodně mě zaujal tank v pozadí, kdy je to očividně T-72, ale věž má osazenou nějakým "nečeským" přídavným pancířem, jako první mě napadl T-72KZ, ale ten je Turecko-kazašského původu - co by tady dělal. Napadl mě i Izraelský T-72, ale ten má obyčejnější přídavný pancíř s mezerama, zase by ale bylo logické, že je v ČR. Za mě je to hodně zajimavé, asi nějaký modernizační balíček co chtějí nabízet. Buď se připravují na odkup a přeprodej tanků T-72 od AČR, nebo jejich modernizaci. Bohužel není poznat čeho všeho se týká, zda se nejedná jen o T-72 oplácané německým přídavným pancířem, nejspíš nějaký MEXAS (Modular Expandable Armor System). Německé společnosti IBD Deisenroth Engineering, což je dnes nejlepší výrobce a jejich produkty najdeme na všem možném. Licenci myslím mají i Poláci. Premiéru bude mít modernizovaný tank na výstavě IDET 2017, pod názvem T-4 72 Scarab. Modernizační balíček pro tank T-72 se zaměřuje především na zvýšení odolnosti tanku a zlepšení schopností vedení palby. Excalibur modernizovaný tank označuje jako T-4 72 Scarab, nebo též jednodušeji T-72 Scarab. Modernizační balíček Excaliburu podstatným způsobem zvyšuje balistickou ochranu přední části korby tanku a přední a bočních částí bojové věže instalací nového přídavného pancéřování. Pancíř na korbě je reaktivní, na věži pasivní. Přídavnou ochranu věže v zadní části zajišťuje instalovaná mříž. Scarab je vybaven velitelem dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s kulometem NSVT ráže 12,7 mm a motorem V-84 s výkonem 618 kW. Těmito prvky se liší od původního T-72, který má pouze manuálně ovládaný kulomet a slabší motor V-46.

Technické parametry
- je vybavena novým reaktivním pancířem DYNA
- zadní část věže i boky jsou chráněny přídavným mřížovím
- přídavné pancéřování stropu věže je řešeno jen na exponovaných místech
- pancéřování trupu odpovídá podvozku T-72M1
- do výbavy věže patří nové zaměřovací a pozorovací přístroje
- na stropu věže dálkově ovládaná zbraňová stanice NSVT M (12,7mm)
- ve věži byl ponechán 125mm kanon 2A46 a 39 nábojů
- maximální dostřel 9,4 km
- původní pohonná jednotka nahrazena V-84 (618 kW)
- průzory jsou vybaveny protilaserovými filtry
- ochrana před ZHN: jednotka G0-27
- maximální rychlost 60 km/h (45km/h v terénu)
- dojezd 500 km



Zdroj:
https://forum.valka.cz/topic/view/201395
http://www.militarybox.cz/news/scarab-m ... xcaliburu/
https://www.kr-olomoucky.cz/pokracuje-n ... -6439.html
https://www.facebook.com/czechoslovakgroup/?fref=ts
http://www.excaliburarmy.com/vojenska-technika
https://en.wikipedia.org/wiki/MEXAS

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
ps. V továrně taky byly vidět i nemálo OT SKOT v pouštní kamufláži, tak asi nějaká zakázka. Byla tam i nějaká upravená Dana (očividně M1M)
Naposledy upravil(a) Rase dne 1/6/2017, 19:56, celkem upraveno 6 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od klingy »

Rase, chcelo by to lepsie fotky aby sme vedeli posudit co do Tecka excalibur "narval", kazdopadne pridavne pancierovanie je reaktivne kludne mozne, ze ide o dalsi vyvoj Dyna 72 od Explozie...
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od tomas.kotnour »

Obrázek
Aspoň pro představu.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od Rase »

tomas.kotnour: nemáte těch fotek víc, za mě skvělé :up:
klingy: No vidíš, to mě nenapadlo, přeci jen už je ten projekt hotový a tak vyrobit pár kusů pro T-72 rozhodně není problém. Brzy je čekám i na Pandurech atd.
Přepis části textu z https://explosia.cz/app/uploads/2016/04 ... chrana.pdf , týkající se vyvíjeného dynamického pancéřování - Vojenský výzkumný ústav v Brně a firma Explosia z Pardubic. Přeci jen je hodně zajímavé, čím vším se u nás výzkumníci zabývají. Prakticky všechny typy dodatečné ochrany vozidel. Od nových SLAT mříží, přídavného pancéřování (keramického, nebo dynamického), po aktivní ochranu. Už jen aby se následně využily i v praxi. Tady je tedy část textu od Emericha Drtiny:
Výzkumný ústav průmyslové chemie (VÚPCH) se již na přelomu 80 -90. let věnoval vývoji dynamické ochrany, tehdy s cílem zesílit pancéřování zastarávajících tanků T-55A. Výsledkem byl přídavný dynamický pancíř DYNA. Ten chránil především před kumulativními hlavicemi jednak tím, že „v cestě“ kumulativního paprsku se pohybovala pancéřová deska, kterou musel řezat, čím spotřeboval část energie. Kromě toho, trhavina iniciovaná dopadem protitankové střely, působila proti paprsku a rozrušovala ho. Nezanedbatelný, i když menší, byl účinek pancéřování DYNA proti podkaliberním střelám, kde docházelo k poškození nebo destrukci penetrátoru. Přes úspěšné řešení nedošlo k zavedení do výzbroje, protože tanky byly vyřazené dřív, než mohlo dojít k modernizaci. Pokračováním byl úspěšný vývoj dynamické ochrany DYNA pro modernizované tanky T-72M4CZ, chránící jak čelo a boky korby tanku, tak čelo a strop věže.
V současné době se řeší dva zásadní vývojové úkoly. Vývoj nového těžkého dynamického pancéřování pro tanky, které má chránit proti novým protitankovým kumulativním střelám (HEAT) a podkaliberním střelám s těžkým wolframovým jádrem a šípovou stabilizací (APFSDS). Druhým vývojovým úkolem je vývoj lehkého přídavného pancéřování pro bojová vozidla pěchoty a obrněné transportéry. V první fázi je požadovaná ochrana především proti střelám z pancéřovek a dalších ručních PT zbraní s jednoduchou kumulativní hlavicí. Jedná se především o pancéřovky RPG-7, kterými je bojiště v současných misích nasyceno. Ve druhé fázi vývoje má přídavné dynamické pancéřování poskytovat ochranu proti moderním protitankovým zbraním s tandemovou kumulativní hlavicí typu RPG-29 nebo Panzerfaust-3T. Tento vývojový úkol je velkou výzvou, protože ochrana musí být dostatečně účinná a přitom nesmí způsobit sekundární poškození relativně tenkému pancéřování vlastního vozidla. Nicméně výsledky jsou povzbudivé a u zahraničních delegací, které zúčastnily prezentací, vzbudily velkou a zaslouženou pozornost. VÚPCH neustále pracuje na tom, aby vyvinula prostředky zajišťující efektivní ochranu životů našich případně i spojeneckých vojáků v misích. Otázkou je zda budou této otázce věnovat stejnou pozornost i úředníci zajišťující akvizice.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od tomas.kotnour »

Našel jsem ještě
Obrázek
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od tomas.kotnour »

Hledal jsem chlíveček na Šakala, leč nenašel jsem, tak to přidám sem, zdá se, že projekt stále pokračuje.

Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od skelet »

ještě říznout zadek věže, dát tam automat a kanón ráže 120mm a je to .. a můžeme jej nazvat třeba Ocelot :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od Rase »

Ten šakal vypadá skvěle ! Pokud by to bylo levné, tak by se mi líbylo, pokud by byly všechny BVP1/2 co má AČR, takto zmodernizované. Následně uložené do skladů nebo pro AZ, stejně tak s těmi T-72 a hofnicemi Dana. pro klasickou armádu jsem ale jednoznačně pro nové BVP, nové MBT a nové houfnice - vše kompatibilní s NATO a na nejmodernější úrovni.
U toho BVP je skvělá věžička, celkově vypadá spíš jako Marder ! Krásný stroj, ale jak říkám, ne jako náhrada těžkých BVP, co potřebuje Armáda
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od klingy »

To je nizsko profilova veza od DMD holding DVK-30
https://forum.valka.cz/topic/view/183339
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Modernizace T-72 od Excalibur Army

Příspěvek od Rase »

Tak tedy né BVP-M2 SKCZ "Šakal", ale BVP MEXA (BMP-MEXCA) - nářez. Hodně se mi líbí
http://www.rumaniamilitary.ro/bmp-mexca ... a-pe-bmp-1
O samotné věži DVK-30 pište zde: http://palba.cz/viewtopic.php?f=297&t=7 ... 40#p247483
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: T-4 72 Scarab

Příspěvek od Rase »

skelete, kde si ty nové informace o Scarabovi vyhrabal ? není toho víc :?: Neskutečná paráda

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: T-4 72 Scarab

Příspěvek od skelet »

jedna z výhod ksychtknihy. Bylo to v pozvánce CSG Group na Idet
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: T-4 72 Scarab

Příspěvek od Rase »

mno já mám na FB obě skupiny (CSG i IDET), a nic takového jsem tam neviděl - asi je to tím, že na IDET bohužel nejdu :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: T-4 72 Scarab

Příspěvek od skelet »

Tak pardon.. bylo to přímo z ksychtknihské stránky Excaliburu :oops:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Český tank T-4 72 Scarab

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Český tank T-4 72 Scarab

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Český tank T-4 72 Scarab

Příspěvek od Skeptik »

Nechci do toho pánům z Excaliburu moc kecat, jsou určitě zkušenější než já, ale zarazilo mne, že ten jejich Scarab prakticky nemá chráněné boky korby. A přitom zvýšení jejich ochrany je to nejčastější co člověk u T-72 použitých v konfliktech vidí - tedy "samodomo" úpravy.
Pokud se na to nebude ještě něco dodatečně věšet, a zůstane to jen u těch gumových zástěrek, tak se obávám, že Scarab bude jen lahůdkou pro jakoukoliv​ ATGM :(
Nebo jsem něco přehlédl?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Český tank T-72 Scarab

Příspěvek od Rase »

Tak ona je to očividně hodně levná modernizace, určená pro země třetího světa. Vozidlo je vybaveno novým reaktivním pancířem DYNA - od Explosie. Exponovaná místa jsou zakrytá SLAT mřížemi - nejspíš taky tuzemské výroby, navrhnuté u VVÚ. Nové jsou pozorovací přístroje, motor atd. dálkově ovládaná věžička. Hmotnost 45 tun tak pancéřování boků by hodně zvedlo hmotnost. Jak říkám, nic moc, ale na trhu místo je. Oplácat tím ty uložené T-72, tak do skladu dobré i u nás.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Český tank T-72 SCARAB

Příspěvek od Dzin »

Zvýšení pancéřové ochrany i na čele věže bude relativně malé a primárně proti kumulativní munici. Sice to na první pohled vypadá docela mohutně, ale DYNA je vlastně jen na vrcholu jehlanu a v lehké verzi a zbytek mezi ní a čelem věže je prázdný prostor, alespoň co jsme se na to pancéřování díval z boku u kanonu.

Zástěrky jsou gumové všude a první dva segmenty na čele mají pod sebou ještě tenký ocelový přídavek, který přeci jen ochranu zvýší o trochu více. Dynamickou ochranu na boku nemají, jen jak je vidět i na fotografii ony představné plechy.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Český tank T-72 SCARAB

Příspěvek od mrfelix »

Motor V-84 do tohoto tanku se vyrábí i jinde, než v Rusku?

T-74 M4CZ je tedy odolnější, než SCARAB, nebo jen jak proti čemu?
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“