Modernizovaná houfnice DANA M2

Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od arten »

Zemakt píše: Již jednou jsem sem dával přirovnání z pohádky Tři veteráni. Dnes tiskneme písmenka zítra kule. Artene sorry jako, ale jenom idiot dnes bude modernizovat staré kule na sklad, aby pár salvami za rok zvířil prach v muničáku. Přičemž na střílení plnou můžeš de facto zapomenout. A až se něco zvrtne, věř mi že modernizace kulí bude úplně to poslední, kde nás bude tlačit bota, zvláště když jejich modernizaci zvládáme vlastními silami.
Tomuto textu úprimne nerozumiem. Čo to má s faktom, že celá téza "modernizujeme kvôli munícii" je neudržateľný nezmysel - keďže jej upgrade stojí 80% ceny novej??
(a nezvládate "vlastními silami" - silami Strnada v slovenskej fabrike...)
Zemakt píše:Kromě výkonu kanónu a moderních elektronických systémů vč. SŘP je Dana mnohem lepší stroj. Pokud bude modernizována tak jediným hendikepem zůstane pouze ten kanón.Pravda a to je dost velký hendikep (možná).
No lenže toto porovnanie som nerobil ja. Ale vaša vláda. Či myslíš, že za nové húfnice rátali Zuzky?
Dana je lepší stroj v nabíjacom mechanizme a (naozaj len latentnej) ochrane. V parametroch - elektronika, dostrel, riadená munícia, účinnosť, strategická mobilita - je oproti Cezarovi ťažko mimo...
(a mimo vašej vlastnej koncepcie. To nič? V pohode?)
Zemakt píše:Jednou někde zaznělo 1,7 miliardy navíc s otazníkem, přičemž opakovaně z oficiálních zdrojů zaznívá cena řádově o půl miliardy nižší. Warum? Píšeš pro Blesk? Promiň ale tohle není seriozní.
Áno máš pravdu. tieto dáta som prevzal s mojho apríloveho postu. Podľa súčasných údajov by to teda bolo nie 45,5 mil Kč, ale 38,5 mil Kč za kus. To je ale minimálny rozdiel...
A prirátaj modernizáciu delostreleckej (apropó, akú majú hlavne životnosť?) a elektronickej časti...
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Arten, nechci se hádat, jak to bude. Vycházel jsem z oficiálních čísel MO.
Ty tvrdíš, že lžou, a že vše bude jinak ... modernizace bude dražší a nové houfnice levnější.
Vycházíš při tom ze zdroje JPP, a z neúplných údajů jakéhosi indonéského nákupu.
Třeba máš pravdu ... ale vše spíš nasvědčuje onomu okřídlenému "Přání otcem myšlenky" :(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Zemakt: Stačí se jenom podívat, jaké problémy by to přineslo.
Obrázek Obrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od klingy »

Rase, vymenit 152mm delo za 155mm delo, nieje ziadna sranda v podstate to znamena vyrobit celu novu nadstavbu, to sa rovno oplati kupit Zuzanu...

Arten a odkial mas, ze budu modernizovat vsetkych 60 000 ks nabojov?, na vycvikove ucely vzhladom na charaketer strelnic stacia aj povodne, a povedzme 5000 novych dialkovych granatov do zalohy staci...

Arten co sa tyka vytok, tak lepsia Dana ako nic, elektornika, sa vymeni to nieje problem, diakovo navadzana municia, tiez nieje problem, mozu si kupit napr. Ukrajinsky Kvitnik
strategicka mobilita hmm to by ACR musela mat najprv. lietadlo, do ktoreho aj toho Cezara natrepe, ak bude objednavat transport u partnerov z NATO alebo od komercnich spolocnosti tak mobilita nieje problem...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Dzin »

klingy
arten tím naráží na častokrát opakovaná dvě tvrzení, která jsou v rozporu, tedy že modernizací se prodlouží dostřel na 25 km a ušetří se na nákupu nové munice, protože se bude střílet ta, co je ve skladech.

Ohledně naváděné munice (GPS) v současné době je pouze ta ráže 155mm nasazená, alespoň pokud je mi známo. Její 152mm ekvivalenty nepřekonaly fázy prototypů nabízených k možné sériové výrobě. Jen není Kvitnik také naváděný jen po laseru?
Naposledy upravil(a) Dzin dne 4/8/2017, 09:15, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Nejsou.
Pro naprostou většinu úkolů stávající munice postačuje, a pro zvláštní případy lze mít střelivo s prodlouženým dostřelem.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Skeptik
Ono zase tak moc nedostačuje, dostřel 18 km je opravdu hodně málo. Už jsme tu rozebíral, že při zachování operačnío schématu našich jednotek v rámci nasazení NATO je dostřel DAN na hraně a pro plnění některých palebných úkolů hlavně v hloubce obrany protivníka je už nedostatečných. Dá se to sice nějak dělat, ale je to vlastně nahrazování fungujícího systému kreativitou, což není zrovna ideální přístup, protože se to nedá dělat donekonečna.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pro "zachování operačního schématu našich jednotek v rámci nasazení NATO" a "pro plnění některých palebných úkolů hlavně v hloubce obrany protivníka" je tady DN1CZ...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

No, tak by těch našich 30 houfnic bylo přiřazeno k americkým Paladinům, které mají +/- stejný dostřel.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Aaron
Kolik té munice máme resp. kolik se jí plánuje nakoupit? A jaká je její cena oproti 155mm munici?

Skeptik
Už ti to tu rozebíral Starlight proč je v rámci palebné síly DANA za Paladinem a nedá se mluvit o nějaké +/- vyrovnanosti.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=297 ... ur#p248653
Naposledy upravil(a) Dzin dne 4/8/2017, 11:01, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od skelet »

lehké OT. VZhledem k příbuznosti hlavně Dany s houfnicí D-20. Nevyrábí někdo v podstatě totožnou nebo velmi podobnou hlaveň s větší délkou, která by šla zaměnit za původní hlaveň s minimálními úpravami? Například srbská NORA M84?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
Kolik té munice máme resp. kolik se jí plánuje nakoupit? A jaká je její cena oproti 155mm munici?
Tvá otázka nijak nevyvrací tvrzení, že "Pro "zachování operačního schématu našich jednotek v rámci nasazení NATO" a "pro plnění některých palebných úkolů hlavně v hloubce obrany protivníka" je tady DN1CZ"...
Tedy je zcestné operovat 18 km dostřelu v kontextu Pro "zachování operačního schématu našich jednotek v rámci nasazení NATO" nebo "pro plnění některých palebných úkolů hlavně v hloubce obrany protivníka"...

A to je to, co jsem svým postem chtěl říci (a také řekl)...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od klingy »

Skelete problem nie je hlaven, ta sa robi aj v DMD (152mm hlaven o dlzke 47 kalibrov), problem, je ze si to bude vyzadovat vacsie upravy nez len vymenit hlave, uprava brdno-vratneho ustrojenstva a kolisky...

Samozrejme taketo vozidlo vzniklo s oznacenim VZ 77/99 Modan s hlavnou dlzky 42 kalibrov resp. Ondava
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od skelet »

nepřesně jsem se vyjádřil.. měl jsem na mysli kompletní zbraň (pokud možno sériově vyráběnou nebo někdy sériově vyráběnou)
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od klingy »

Ano, Srbi ponukali prerazovane polne delo M46 z dostrelom okolo 40 km
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Aaron
Zajímalo mě, co o tom víš. Co vím já je, že tato munice je pouze ve fázi prototypu, není zavedena do výroby a výzbroje a o jejím nákupu se neuvažuje (zatím?). Tudíž tady pro řešení tohoto problému tu vlastně není.

Tudíž se musí operovat s tím, co tu je, tedy dostřel 18 resp. 20 km maximálně.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
Zajímalo mě, co o tom víš. Co vím já je, že tato munice je pouze ve fázi prototypu, není zavedena do výroby
Excalibur tvrdí něco jiného...
Vyrábíme rovněž moderní munici DN-1 CZ pro dělostřelecké systémy vz.77 DANA a DANA M1 CZ. Tato munice dalekého dosahu může být na uvedených zbraních používána bez jakékoli úpravy automatického nabíjecího systému a zaručuje dostřel až 25 500 m.
Tudíž se s tím dostřelem operuje jenom proto, že se to zrovna hodí do krámu...

Edit:
Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Aaron Goldstein dne 4/8/2017, 12:38, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od klingy »

Dzine, DN1CZ je po tovarnych skuskach a ponukany na trhu...

Slovenska divzia CSG MSM ammunition rovnako ponuka tento granat
https://www.msm.sk/downloads/00/152_mm_he_er_bb.pdf
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Aaron
Kolik kusů bylo této munice vyrobeno? Excalibur pouze deklaruje schopnost výroby, ale jak už jsme psal, doposuď nebyl sériově vyroben jediný kus, Nebo snad byl? Nevím o tom.

klingy
Ano je nabízený, ale pokud vím, není zatím nikde zaveden do výzbroje a není sériově vyráběn. Nebo máme informace o opaku? Jak už jsem psal, já ne.


Je to přeci podobné, jako operovat v případě americké armády s vrtulníkem RAH-66 nebo v prípadě ruské s tankem T-80UM... Dokud nebude ta munice zavedena do výzbroje AČR a nebude na skladech pro použití, tak jakoby pro použití našeho dělostřelectva nebyla a je to stále jen firemní prototyp.

Druhá věc je potom její případná cena, protože argument pro modernizaci DAN je, že budou dále používat starou munici, která je na skladech. Pokud by se musela nakoupit munice nová, tento argument padá a je potom otázka, zda je tedy ona modernizace rentabilní.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Modernizovaná houfnice DANA pro AČR

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Aaron
Excalibur pouze deklaruje schopnost výroby,
Excalibur píše "vyrábíme" a nikoliv jsme schopni vyrábět...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“