Transportní letouny CASA pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Transportní letouny CASA pro AČR

Příspěvek od sa58 »

Tak jsem na netu narazil na další zajímavý obchod našeho ministerstva neobrany, koupíme 4 transportní letouny Casa C-295M.

http://domaci.ihned.cz/c1-36790800-bite ... -spanelsko
http://domaci.ihned.cz/c1-36788380-vlad ... pro-armadu

Jen mi tam nějak nesedí ten "bartrový" obchod s L-159... Má někdo představu, kolik stojí ten španělský letoun? Nekupujeme zase nejdražší letadlo na světě jako obvykle bez výběrového řízení? A navíc k tomu přidáme jako dárek pět L-159...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Pamatujete na Kühnla s transportéry? Jak ODS křičela? A teď dělá úplně to samé! Vláda v demisi utrácí miliardy v dalším problematickém kšeftu. Někde jsem četl, že tam je asi 1,8 miliardy navíc oproti reálné ceně. Může to někdo znalý posoudit? A ten výběr stroje se mi taky moc nezdá...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mám obavu že tento obchod nedokážeme tady na Palbě objektivně posoudit. Je moc neznámých co nevíme. Celé je to divné, a cítím v tom jemný puch korupce. Ale to je možná jen tím, že jsem to zvyklý u podobných akcí našeho MO vidět tak často, že si myslím že bez úplatku naše armáda nekoupí ani toaletní papír.

O těch letadlech nic nevím a neposoudím tedy, jestli jsou to stroje takové jaké opravdu potřebujeme.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

S tou výměnou L-159 je to ošemetné. O účetní ceně by se dalo bavit, kdyby je někdo chtěl, jenže .. prostě se jich chceme zbavit za každou cenu, a když na to Španělé přistoupí, tak proč ne?
Spíše by mě zajímalo k čemu potřebujeme ještě dva Herculesy (+ dva na ND)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Jo, s těmi ALCAmi je to fakt, škoda, že jich nechtějí víc.

Dva Herkulesy na náhradní díly? To jsem přehlédl...ještě, že to tak není i s Gripeny :lol:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

http://www.novinky.cz/domaci/166690-arm ... cules.html

podle mne půjde o C-130E, které nedávno zařadilo do své výzbroje Polsko. Ovšem doufám, že si je necháme modernizovat stejně jako Poláci.
ObrázekObrázekObrázek
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

Polsko koupilo několik diskutovaných strojů CASA a jeden jim už spadl. Bohužel to zaplatili životem vojáci. Někde mám založený článeček, až jej vyhrabu, dám vědět.

C-130 na náhradní díly, t. zn., že koupíme olétaný střep na rozsypání. To se zase někomu nafouklo bankovní konto v zahraničí.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Tak C-130B už snad Amíci už v pouštích nemají, tak nám dají nové C-130E :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Mně osobně přijde rozumné se L-159 zbavit co možná nejdříve, nejrychleji a nejefektivněji. Jejich (byť zakonzervované) držení je jen ku škodě věci.

C-295 jsou prakticky nová letadla vyvinutá na základě o něco staršího C-235. Osobně nevidím důvod, proč by ta letadla měla být ve své kategorii nějak nešikovná, starší C-235 jsou velice rozšířeny po celém světě. Osobně mi to tedy přijde jako velice dobrá investice. Jen doufám, že bude výhodná i pro Španěly.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Může mi tady někdo vysvětlit, proč nakupujeme dva typy dopravních letounů ? Co nezvládne C 130 a CASA ano ? Například délka vzletu a přistání a podobně. Logistické zabezpečení dvou typů o počtech 4 a 2 kusy bude podle mě strašně drahé nejen co se týče náhradních dílů, ale i speciálně školeného personálu ( jehož vyškolení je tudíž také náročné ). Mají plnou pusu unifikace a pak schválí tohle.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

CASA C-295, dokáže přepravit 71 vojáků nebo pět palet, či tři vozy Land Rover. Maximální nosnost je pak 9700kg při doletu 1333km
http://fas.org/man/dod-101/sys/ac/row/cn-295.htm

C-130E (předpokládám, že půjdeme stejnou cestou jako Poláci) unese 92 vojáků nebo 20 430kg nákladu. S nákladem 15,8t má dolet 3150km
http://inventors.about.com/library/inve ... rcules.htm
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Komisař: Jeden typ je větší a těžší než druhý, jsou to letadla trochu jiné kategorie. Letová hodina Hercula bude nepochybně dražší a to zřejmě dosti výrazně. Pokud by neměl být maximálně vytížen, je to mrhání financemi.

ČSA má taky jen dva A310 (+ samozřejmě celou řadu A320 a B737), z nichž je v provozu jediný a nikdo si s údržbou "jednotlivce" hlavu nedělá. Pokud armáda ČR skutečně může využít oba typy letounů, tak bych si s jejich přítomností v relativně nízkém počtu hlavu nedělal.
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Příspěvek od Padouch »

S výměnnou letounů L-159 za CASY nesouhlasím, to mohl vymyslet nějaký debil nebo já fakt nevím. Ve vládě si asi usmysleli, že se zbavíme L-159tek za každou cenu ať to stojí co to stojí.

Vemte si, že dvoumístná verze L-159 se vyrábí rozřezáním dvou letadel a zbytek se použije na náhradní díly. Armáda hodlá vyměnit 3 letouny v bojové verzi a dva L-159T1 ve cvičné dvoumístné verzi za transporty Casa C-295. Na výrobu těch dvou letadel L-159T1 se spotřebují 4 letouny L-159. Armáda tak příjde o 7 letadel a výměnou získá jednu CASU C-295. To mi příjde tak trochu ujetý a nerozumím tomu..
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Z mého pohledu jsou peníze zbytečně vyhozené, jde jenom o to, zbavit se L-159. Do Casy se nevejde ani jeden Pandur, do herkulesa aspoň jeden - odstrojený.

Myslím si že by vyšlo pro naší malou armádu výhodněji pronajímat si tyto letouny, neboť letectvo sežere většinu rozpočtu a pozemní vojsko je na tom bité.

Vládní letku bych dal MV a ať se starají.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

No ale vždyť o to právě jde. Konstrukce L-159 byla jedna z největších kravin, co se tady za posledních 20 let vymýšlela. Takříkajíc "i drátem do voka" je výhodnější, než je udržovat v zakonzervované podobě.

A když je za ně možné získat moderní transportní letouny, které armáda na zahraničních misích velice dobře využije, tak proč ne.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Někde jsem zaslechl, že ona dvojice L-159T má jít z výzbroje AČR. Místo nich se mají koupit nové L-159B.
Hlavním problémem L-159 jsou zásahy politiků do její konstrukce. Vzhledem k tomu, že máme především kontakty ve státech, které jsou spíše vůči USA neutrální, nebo mírně protiamerické, byl výběr amerických komponentů totální hovadina. Sorry za OT.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

No, tak trochu se divím, když jsou L-159 tak neprodejné, že je nezkusí prodat jako soukromé v USA.
Nedávno tam kdosi koupil Su-27ku...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Pop
poručík
poručík
Příspěvky: 777
Registrován: 1/2/2009, 22:56
Bydliště: ČR

Příspěvek od Pop »

to Mantra:
Především kvůli potřebám pozemního vojska nakupujeme transportní stroje dvou kategorií. Dvoumotorové na krátké a středně dlouhé lety, C-130 potom na akce mimo Evropu.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

C-130 jsou zatím v jednání. Na 100% to není.

Budou vozit pozemní vojsko, ale jejich údržba, provoz, vyškolení to všechno přijde na velký peníz a s úsporami, které AČR má před sebou, se s nimi podíváme tak akorát po Evropě.

Nasazení letectva do misí je 2 až 3x dražší než nasazení pěšáka. Pro tu naší chrabrou AČR by stačily vrtulníky a bitevní letouny. Zbytek si myslím je zbytečný přepych. Ještě že je Pobaltí.....
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“