dělení letecké techniky

Odpovědět
otokar
Příspěvky: 1
Registrován: 1/8/2009, 11:47

dělení letecké techniky

Příspěvek od otokar »

Zdravím,
nevěděl by náhodou někdo, kde zjistit jména členů komise, která rozhodovala o rozdělení vojenské letecké techniky při dělení republiky roku 1992/1993?
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Na tvůj dotaz jsem narazil náhodou, tak aspoň se zpožděním odpovídám, možná to bude zajímat i ostatní.

Samotnému rozdělení Československé armády na Armádu České republiky (AČR) a Armádu Slovenské republiky (ASR) předcházela řada legislativních opatření přijatých Federální vládou a Federálním shromážděním. K těm nejzásadnějším patřilo Programové prohlášení vlády ČSFR ze dne 7. října 1992, které již v preambuli signalizovalo, že vývoj stále zřetelněji směřuje k formování dvou samostatných států. Vláda ale dále důsledně dbala na plnění nejdůležitějších úkolů, které si předsevzala. K nim patřilo především zabezpečení kontinuity všech procesů započatých po listopadu 1989 a pokračování zahájených reforem, redukce velikosti ústředních orgánů státní správy a zabezpečení přípravy podmínek pro fungování dvou států s mezinárodně právní subjektivitou. K zajištění legitimity procesu případného zániku ČSFR a k realizaci příslušných politických dohod vláda připravila a Federálnímu shromáždění předložila návrh ústavního zákona o způsobu zániku ČSFR.

http://www.psp.cz/eknih/1992fs/tisky/t0124_00.htm

Proces rozdělení čs. armády byl řízen až do doby vzniku republikových vojenských vrcholných řídících orgánů v rozsahu dosavadních působností Federálního ministerstva obrany a Generálního štábu. Vláda uložila v polovině října úkol zpracovat do 30. 10. 1992 harmonogram vyrovnání a přesunů techniky a materiálu mezi Českou republikou a Slovenskou republikou a již od 1. 11. 1992 zahájit jeho realizaci. V jednotlivých případech, kdy to bylo možné a výhodné, zahájit pak přesuny neprodleně.

usnesení FS č. 92, SL č. 121, SN č. 126)

Než přistoupíme k projednání dalšího návrhu, kterým je: Zpráva společného výboru pro dohodovací řízení k návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., dovolím si vám přečíst návrh na složení dohodovacího výboru a k návrhu zákona o způsobech dělení majetku.
Za Sněmovnu národů jsou navrhováni poslanci: Kováč Roman, poslanec Gondáš, poslanec Bystrický, poslanec Soldát, poslanec Čupr a poslanec Masopust. (Poslance Masopusta tady jako jediného z těch čtených nevidím, ale jeho kolegové souhlasí.)

Za Sněmovnu lidu: poslanec Čarnogurský, poslanec Grohmann, poslanec Šilhán, poslanec Gawlik, poslanec Daněk a poslanec Kobliha. Vidím, tuším, všechny jmenované poslance. Táži se, zda má k tomuto návrhu někdo nějakou připomínku nebo námitku. Nevidím žádnou přihlášku. Budeme tedy hlasovat o tomto návrhu. Budeme hlasovat společně, ale samozřejmě každý volí zástupce své sněmovny do tohoto dohodovacího výboru podle seznamu, jak jsem jej přečetl.

11. schůze ČNR – 17.12.1992

Návrh na schválení smlouvy mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o způsobu vypořádávání vztahů, vyplývajících z rozdělení čs. armády a o převodu majetku, práv, závazků a další spolupráci republikových armád.
Společnou zprávu výborů jste obdrželi jako sněmovní tisk 184. Z pověření vlády České republiky předloženou smlouvu odůvodní ministr mezinárodních vztahů pan Jozef Zieleniec. Prosím pana ministra, aby se ujal slova.
Ministr zahraničních vztahů ČR Josef Zieleniec: Vážený pane předsedající, vážená sněmovno, předkládám ke schválení smlouvu mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o způsobu vypořádávání vztahů vyplývajících z rozdělení čs. armády, o převodu majetku, práv, závazků a další spolupráci republikových armád.
Tato smlouva je smlouvou, která umožní, aby dvě vznikající armády - armáda České republiky a armáda Slovenské republiky - mohly fungovat po 1. lednu a mohly navázat na fungování čs. armády. Jedná se především o řešení problémů logistických, souvisejících s tím, že čs. armáda byla teritoriálně rozložena nesymetricky a že pro funkční akceschopnost je nutná spolupráce obou armád daleko užší, než je to běžné v normálních podmínkách.
Tato smlouva je rámcem, který umožní uzavřít smlouvy mezi příslušnými ministry obrany o jejím konkrétním naplnění. Prosím proto váženou sněmovnu, aby tuto smlouvu schválila.
Místopředseda ČNR Karel Ledvinka: Děkuji panu ministrovi za úvodní slovo. Otevírám rozpravu. Protože se do rozpravy nikdo nehlásí, rozpravu končím. Doporučuji, abychom přijali následující usnesení:
"Česká národní rada schvaluje smlouvu mezi ČR a SR o způsobu vypořádání vztahů vyplývajících z rozdělení Československé armády a o přechodu majetku, práv, závazků a další spolupráce republikových armád."
Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať zvedne ruku. 125.
Kdo je proti? Nikdo.

---------------------------------------------------
Pokud jde o samotnou armádu, vláda zabezpečila naplňování zásad vojenské doktríny ČSFR v souladu s ekonomickými možnostmi státu. Armáda ČSFR dokončovala rozhodující část první etapy transformace a dosáhla rovnoměrné dislokace pozemních vojsk na území státu. Byl dobudován základ protivzdušné obrany a zpravodajského zabezpečení ve Slovenské republice, zpracován byl nový plán mobilizačního rozvinutí armády. Na území Slovenské republiky bylo na začátku října 1992 umístěno 27,9 % počtů armády. Od 1. 10. 1992 bylo doplňování vojáků v základní službě realizováno již podle republikového principu. Armáda zahájila plánovitou likvidaci vojenské techniky z deklarovaných míst podle Smlouvy o KOS a přijala opatření umožňující převedení nevojenské části civilní obrany do kompetence republik k 1. 1. 1993. V Radě obrany státu byla projednána a přijata základní opatření armády k zabezpečení jejího rozdělení na dva samostatné subjekty při rozdělení ČSFR. Federální shromáždění uložilo vládě připravit Program opatření proti živelnému a neústavnímu zániku federace a proti případnému riziku vyvolávání konfliktů mezi občany v souvislosti s řešením státoprávních otázek a koncepci spolupráce České republiky a Slovenské republiky pro případ ústavního rozdělení ČSFR. Týkaly se opatření zejména v oblastech zahraniční politiky, obrany, měnové, finanční, rozpočtové, celní politiky, dopravy, telekomunikací, pohybu osob a případně i celkové hospodářské politiky. Další činnost vlády týkající se vzniku dvou samostatných států, závisela na rozhodnutí Federálního shromáždění a národních rad. Vláda byla připravena v případě rozhodnutí o rozdělení společného státu zajistit, aby tento proces probíhal ústavně, klidně a kulturně. Na 5. společné schůzi Federálního shromáždění ČSFR byl pak dne 13. listopadu 1992 schválen ústavní zákon o dělení majetku federace a jeho převodu na jednotlivé republiky. Jeho základem se stal územní princip, počet obyvatelstva a poměr 2:1.
Hodnota armádního majetku činila podle odhadu 418 miliard korun. V případě nemožnosti jej fyzicky rozdělit byl deponován až do doby, kdy si druhá strana vytvoří podmínky pro jeho umístění na svém území. Zbraně a technika byly rozděleny podle jednotlivých typů, modifikací a opotřebování, případně byl rozdíl kompenzován. Rozhodující bylo zachování funkčnosti zbraňových systémů. Tak si například AČR ponechala protiletadlový raketový systém dalekého dosahu S-200 Vega a Slovensku připadl systém středního dosahu S-300. Výjimku tvořila dvacítka moderních jednomístných a dvoumístných proudových stíhacích letounů MiG-29A/UB, která byla rozdělena v poměru 1:1. Vojenské státní podniky a příspěvková zařízení, stejně jako školy a výcviková zařízení se nedělily. Nemovitý majetek zůstal na místě. Pokud nešlo něco dělit podle stanoveného klíče (armáda měla dvě letadla Tu-154), bylo dělení jiné, např. stejným dílem, a rozdíl byl kompenzován (v uvedeném případě měla armáda ještě jedno letadlo Tu-134 a jedno typu Jak-10, takže česká strana dostala to lepší, Tu-134, i s dalšími kompenzacemi).

Jak se dělila letecká technika :

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/tit ... FR/t/91146

Na přelomu září a října 1992 bylo rozhodnuto o variantě případného dělení protivzdušné obrany a letectva, založené analogicky na ekvivalentní bojové a ekonomické hodnotě blížící se poměru 2 : 1 ve prospěch budoucí Armády České republiky. Dělení zachovávalo funkčnost zbraňových systémů včetně pozemního raketového vojska zachováním funkčních celků.

Rozdělení pozemní techniky jsem bohužel nenašel.
Obrázek
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od lamada »

Je pravdou , že MiG 29 se dělil 1 : 1 , ale jako kompenzace zůstali čeké straně tedy AČR všechny stíhací MiG 23 :roll: jestli to byl dobrý čenč nevím ale tenkrát rozhodovali lidé kteří již tušili co pohřbí v dalších kolech a co pošlou do kytek.
Obrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od Skeptik »

Mno, spíše šlo o to, ve kterých částech technického vybavení se "vytvoří díra", kterou bude následně možné "zacelit" nákupem na "Západě".
Jednání již probíhaly a nabídky byly pro chudé východní politiky neodolatelné (viz například přílet pana Michaela Žantovského, poradce Václava Havla a v té době velvyslance ČR v USA, na pražský Aerosalón v roce 1995 v kokpitu F-18 ) :eek:
Poz. V té době se ještě vážně uvažovalo o tom, že by Armáda měla být bojeschopná :lol:
Proto byly zbývající MiG-29 v roce 1995 vyměněny za Sokoly, proto Slovensko dostalo navíc všechny S-300 (KUBy se měly následně rovněž vyřadit).
No a najednou nebyly peníze .......
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od lamada »

No pravděpodobně jinými slovy to samé co říkám já. Jen se asi malinko pleteš já mám pocit že Žantovský nám nad hlavama kroužil v F 16 - zajímavé je , že to nikomu nevadilo že v kabině sedí závaží které neví o mašině nic. Když později v Č.Budějovicích spadl MIG 21 UM a MF tak bylo hrozné haló, že v zadní kabině spárky seděl technik , mimochodem jeho funkce zněla technik výzkumník - rozhodně mu letounové systémy nebyli cizí, musel za sebou mít nácvik katapultáže a padákovou přípravu ale to je téma z jiné nádoby. :shock:
Obrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od Skeptik »

Nepletu, věř mi 8-)
Možná se nad Čechami poháněl i v F-16, na Ruzyni ale jednoznačně vylezl z Hornetu :D
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od lamada »

Je to možné on se proháněl kdy chtěl a záleží kdy to bylo, možná to střídal ob rok nebo ob měsíc. Já ho viděl vylézat z Falconu , tak jsem myslel že došlo k mýlce - přijmeš mou omluvu? :rotuj:
Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od cover72 »

Opakuji to znova - MiG-29 jsme nemohli provozovat, protože jediný kit pro generálky zůstal Slovensku a my je nemohli opravovat. Proto výměna za Sokoly. Na té bylo korupční množství a stav těch vrtulníků.
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od lamada »

Na MiG 29 jsem dělal od 1993 do roku 1996 pokud někdo tvrdí , že jsme je nemohli opravovat tak se plete. Veškeré zařízení se dalo přezkušovat na stendech v TO na tzv. S 31,nebo pomocí mobilního diagnostického zařízení. Vše ostatní potřebné pro opravy patřilo do souprav 1:1, 1:4, 1:10. Že u nás Fulcrumy skončili je problém někde úplně jinde, kdyby jsme to vyřešili jak slováci bylo by více pěněz na jiné věci, a :oops: nepadali by podezření z braní úplatků v programu Gripen. To už nemluvím o tom jak si na výměně MiG 29 versus W 3A nahrabala fi. Zenit. :twisted:
Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od cover72 »

Zajímavé. To o jediné sadě pro generálky (nebo tak něco) hlásal jakýsi vysoce postavený člen tehdejšího gen. štábu, který se zpovídal tuším před pár lety v Reflexu. Neříkám zkoušet - bylo tam psané něco v intencích soupravy pro GO nebo tak něco, rozhodně to nebylo mobilní.
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od lamada »

No v té době se nepočítalo ani se středníma opravama natož s generálníma. V tehdejší době na Mig 29 probíhali stejné práce jako na jiných letounech. Zajímavostí je, že hlavní druh přípravy byla podle Sovětského předpisu hlavní příprava předletová př. naši myslitelé na CML (cenrální mozek letectva) však vydedukovali že naše předběžná příprava je důležitější tak jsme ji museli dělat, ale to samé již platilo v případě Mig 23 MF a ML. Přípravy k opakovanému letu, poletové př. , pak předepsané práce PP1 po 100hodinách nebo 12ti měsícíc po dvou PP 1 přišla PP2 . A tak to šlo dál. Ani na Mig 23 se nestihly dělat SO nebo GO ale LOZ v Plané u ČB prováděl tzv. R3. Pokud by zde zůstali Fulcrumy šlo by se zřejmě stejnou cestou. Na tyto prohlídky (jinak nazvané revize) byl útvar vybaven veškerým zařízením a toto zařízení stačilo i na SO nebo GO nebo R3.
Obrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od Skeptik »

To je poměrně zajímavé tvrzení od "vysoce postaveného člena tehdejšího gen. štábu", ale je to poprvé, co se s takovýmto tvrzením setkávám.
Všechny MiG-29 byly před rozdělením provozovány v Žatci a na tamějším TOPu i servisovány (pokud tedy vím - kluci z TOPu nikdy nemluvili o tom, že by 29 měly létat na generálky kamsi na Slovač).
Naopak spolu s přeletem MiGů-29 na Slovensko se v Žatci uskutečnila menší "spanilá jízda" jejíž součástí bylo i "rabování" :)

Zajívavé v tomto kontextu je, že v návaznosti na odchod části pilotů do "Slovenských vzdušných zbraní" se v Žatci rozběhlo přeškolování části pilotů z MiG-21 na dvacet devítky - a to přes to, že už se v té době poměrně otevřeně mluvilo o jejich náhradě "čímkoli západním".

To: lamada ... Nemáš se zač omlouvat, on Mr. Žantovský loboval za cokoli "amerikánské" - navíc v jeho případě jsem přesvědčen, že se ani nejednalo o úplatky - ale jen o jistou formu mentální úchylky :eek:

Trochu OT - ale když už jsme u těch skvělých obchodů
Nechcete si někdo koupit L-159 ALCA?
Nejlepší letoun ve své třídě (a současně jediný zástupce této "třídy").
Nákupní cena 480 milionů (bez započtení vývojových nákladů), prodejní cca 40 milionů.
Prakticky nelétané!!! Skvěle uskladněné!!! :rev:
http://zpravy.idnes.cz/bitevniky-l-159- ... domaci_klm
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od skelet »

Nejlepší letoun ve své třídě (a současně jediný zástupce této "třídy").
Zapomínáš na Hawk 200
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od cover72 »

Ten chlap nebyl anonymní, byl to jakýsi plukovník nebo generál, co byl tehdy ve velení - jen já mám hrozně mizernou paměť na jména a tohle už je pár let. Byl to Reflex|Respekt na téma "dělení republiky", tuším, a tenhle chlap tam měl rozhovor o dělení armády.
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od lamada »

To neřeš kdo to byl , nepochybuji o tom že se našel jakýsi přípr----í akrobat který to zajistil. Pokud někdo stál tenkrát za svými názory vytvořil nějakou koncepci tvořenou na moderní ruské technice bylo mu řečeno, že pokud chce zůstat v AČR musí změnit radikálně názor. Bylo tenkrát dost lidí zastávajících názor " co je vyrobeno na východ od nás je špatné".
Od 11 slp ze Žatge jsme převzali k 1 Slp nejen techniku ale veškeré pozemní vybavení a přešlo i několik techniků a totální většina pilotů z Budějovických se na Fulcrumy přeškolil pouze jeden. :shock:
Obrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od Skeptik »

skelet píše:Zapomínáš na Hawk 200
Díky skelete, na tento "bojový letoun chudého muže" jsem zapomněl :)
Tak tedy: "Jeden z nejlepších letounů ve své třídě" :D
lamada píše:Od 11 slp ze Žatge jsme převzali k 1 Slp nejen techniku ale veškeré pozemní vybavení a přešlo i několik techniků a totální většina pilotů z Budějovických se na Fulcrumy přeškolil pouze jeden.
Já taky mluvil o pilotech 2. letky 11.slp, která v roce 1992 létala MiGy-21 - někteří z nich zahájili přeškolování na 29 před odchodem do ČB
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: dělení letecké techniky

Příspěvek od lamada »

Já vím L.Boháče jsem znal ještě od 5 slp.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“