Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Rase píše:Za UH-60 bych byl fakt radši
Nebuď.
Drahé (aj prevádzkovo) špeciály, ktoré nechcete platiť (a MH-60 nie je náhrada Mi-17/171š, to skôr AW101, či H225).
Lepšie je vybrať v nejakom tendri kombináciu rôznych kategórii, od Airbus/Leonardo, nechať si taký balík vysúťažiť a máte lacnejšie celé spektrum potrebných strojov...
niko píše:Nesher pocitaj za dovybavenie jedneho slovenskeho BH radarom, gulometmi a komplet ochrannymi systemami aj s zasterami na vyfukove vystupy na cca 3 mil. € na stroj.
A toto si zase ako vypočítal? :eek:
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13191
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

arten:
Vsak ja vim, co ma za chyby, jen predpokladam, ze na 90 % kouime americky stroj. Tak nam zbyde akorat UH-1Y, UH-60 a militarizovane civily od Bellu.
ps. Samozrejme jsem celou dobu pro nejaky evropsky balicek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Momentalny zaujem o UH-60 moze vychadzat aj z prenesenia vyroby cockpittov pre BH z Aera naspat do USA.
Vlada tak moze/bude pozadovat zachovanie tejto vyroby v ČR ako "offset".
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3956
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Ja jsem z toho,, jelena,,. Člověk má podvědomí , že ty Americké stroje jsou dokonalé ,ale není všechno tak jednoduché.
https://www.armadninoviny.cz/vrtulnikov ... ric-1.html
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Tak, po "coby kdyby" zase zpátky na zem.
Metnar loni v srpnu přitom v rozhovoru pro Právo řekl: „Zakázka na víceúčelové vrtulníky je před odsouhlasením a počítám, že by vyhlášení výběrového řízení mohlo přijít mezi zářím a říjnem (2018).“
Italská firma Leonardo, která se minulý rok společně s americkým výrobcem vrtulníků Bell dostala do finále nakonec zrušeného tendru, se netrpělivě dožaduje na ministerstvu obrany informací, kdy bude vypsáno nové výběrové řízení.
„Vypadá to, že vrtulníky budou americké. Obrana připravuje řadu projektů, ale vojenské vrtulníky jsou jediný velký nákup, který můžeme udělat se Spojenými státy,“ řekl Právu vysoce postavený koaliční politik obeznámený s kroky ministerstva obrany
Jinými slovy: "Impérium požaduje, abychom od nich něco koupili a my jim chceme vyhovět. Obáváme se ale, že by jejich nabídka nemusela být nejlepší, a tak hledáme jakoukoliv záminku, abychom nemuseli vyhlásit férovou soutěž."
Situace, kterou přeci velmi dobře známé z dob Sovětského svazu.

Tož uvidíme, kolik nás zase bude tato šaškárna stát. :evil:

P.S. Výše uvedené nemá nic společného s kvalitou nabízených vrtulníků. Na základě toho, co bylo zatím oficiálně řečeno, jsem přesvědčen, že všechny nabízené typy odpovídají potřebám AČR.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od niko »

arten píše: A toto si zase ako vypočítal? :eek:
Arten pohladaj si v prislusnom vlakne, v ktorom sme to asi pred pol rokom diskutovali. Nebavi ma pisat ti sest krat dokokola to iste.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1762
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Arten
Přesně jak píše Niko, už se to tu několikrát probíralo. Jestli si vzpomínám dobře, tak základní cena byla cca 18 mil. € za kus a systémová 27-28 mil € za kus. A to při relativně "holém" stroji. Vzhledem k tomu, že VS AČR chtějí "bojový" stroj, tak můj hrubý odhad je, že systémová cena takového vrtulníku hravě přesáhne mld. Kč a tím i cenu nabízenou za UH-1Y.

Ještě si dovolím přidat informace o tuniských UH 60M, kde se systémová cena (včetně integrované výzbroje, ND, výzbroji, výcviku, prostě v "plné palbě") při 12 strojích blíží 700 mil. USD.
https://www.dsca.mil/major-arm...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Nesher - naopak, ja spochybňujem nikove prepočty, že "dovybavenie jedneho slovenskeho BH radarom, gulometmi a komplet ochrannymi systemami aj s zasterami na vyfukove vystupy" bude stáť len 3. mil. kus.
Bude to stáť samozrejme oveľa viacej....
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1762
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

arten píše:Nesher - naopak, ja spochybňujem nikove prepočty, že "dovybavenie jedneho slovenskeho BH radarom, gulometmi a komplet ochrannymi systemami aj s zasterami na vyfukove vystupy" bude stáť len 3. mil. kus.
Bude to stáť samozrejme oveľa viacej....
V to nejsme v rozporu, ty tuniské BH přišly na 1,3 mld. Kč za kus (systémová cena). Proto říkám, že oproti tomu bude Venom ještě "levný"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od niko »

arten píše:Nesher - naopak, ja spochybňujem nikove prepočty, že "dovybavenie jedneho slovenskeho BH radarom, gulometmi a komplet ochrannymi systemami aj s zasterami na vyfukove vystupy" bude stáť len 3. mil. kus.
Bude to stáť samozrejme oveľa viacej....
Arten zase cucas z prsta. Ak bude dovybavenie drahsie ako 3 miliony €, ktore som napocital pred pol rokom, tak to vies urcite podlozit nejakym vypoctom, pripadne nakupom. Ja nemam problem moj vypocet korigovat. Cize nech sa paci ... the stage is yours.
juhelak
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 187
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od juhelak »

To už by nebyly o tolik dražší ani V22 ale to už je spis náhrada na transportní stroje.
I když u transportních bych sel spis do Evropských..tam totiž staci militarizovany civil..a u US produkce taky cenu navyšuje CLO oproti EU..vec jina je posilování koruny..kdy se vyplati kuli predikci rozlozit splátky do více let..to může poslední fixní splátky reálně zlevnit o 5-10 %
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1762
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

juhelak píše:To už by nebyly o tolik dražší ani V22 ale to už je spis náhrada na transportní stroje.
I když u transportních bych sel spis do Evropských..tam totiž staci militarizovany civil..a u US produkce taky cenu navyšuje CLO oproti EU..vec jina je posilování koruny..kdy se vyplati kuli predikci rozlozit splátky do více let..to může poslední fixní splátky reálně zlevnit o 5-10 %
Já bych zase do militarizovaných civilů nešel. Přeci jen je to kompromis a když tu s velkou slávou budujeme silnější výsadkovou/aeromobilní kapacitu, tak by k tomu měla být i odpovídající (množstvím a hlavně kvalitou) i kapacita transportní. A to prostě, při vší úctě, AW 139M není. Však ho ani Italové v této roli nepoužívají. Až se bude řešit náhrada za Sokoly a kbelské Mi 8S/17, tak ano. Ale do Náměště bychom měli kupovat skutečně vojenské mašiny. Zase tak chudí nejsme.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

V rozhovoru pro Právo ministr Metnar mimo jiné říká že první letadlo CASA by měla armáda dostat už příští rok a další v roce 2021. Zmiňuje také rozhovor s ministrem Mattisem po kterém chtěl aby Američani rozšířili nabídku o další typ vrtulníku tady pravděpodobně UH-60M.
https://www.novinky.cz/domaci/496865-me ... -take.html
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13191
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Když si vezmeme, jak dlouho se vybíral lehký vrtulník a jak dlouho bude ještě trvat než se něco koupí a dostane k vojákům, tak fakt má smysl začít hledat už něco většího, co by nahradil Mi-17, Mi-24 a výhledově i Mi-171š. Akorát pokud se koupí UH-60M, tak ty sme mohli koupit už dávno (třeba se Slováky) a neplácat se tak dlouho s výběrem něčeho jiného...
ps. dovolil jsem si přesunout příspěvek sem do tématu
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Stinnou stránkou nákupu UH-60 je že se téměř jistě stane jediným tipem vrtulníku u nás, zvlášť pokud se nakoupí veze schopná odpalovat PTŘS. Těžko už se prosadí nákup většího nebo bitevního vrtulníku. V případě nákupu UH-1Y by se rozšíření o AH-1Z přímo nabízelo a pořád by tu byl prostor pro větší vrtulník, například CH-47 pokud by jsme chtěli jít cestou americké techniky.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13191
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Tak o pořízení AH-1Z se oficiálně nemluvilo ani náznakem, v podstatě šlo o to, že se zbraně z tohoto bitevního stroje nacpou na UH-1Y. Nikdo to tak nemá a měli bysme zase něco unikátního (kočkopsa), smysl má právě kombinace obou mašin (jedné bitevní, druhé přepravní). S pořízením CH-47 bych taky nepočítal, reálně si takto velký vrtulník neumím u AČR ani představit. UH-60 tak je sice kompromis, možná že to bude jednou jediný vrtulník u AČR, ale pokud se jich pořídí nějaký smysluplný počet (nebo opce) tak budou více než stačit. Maximálně se k nim pořídí nějaký lehký "civilní" vrtulníček (H-135/H-145 nebo něco podobného).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

V případě pořízení UH-1Y by se mohl dokoupit AH-1Z po konci životnosti Mi-24. Je pravda že o nákupu Viperů nikdo nemluvil přímo, ale různé náznaky že armády by ráda nahradila bitevní stroj opět bitevním tu byly. Vzhledem k budování výsadkového pluku bych si uplatnění vrtulníku kategorie CH-47 představit dokázal. Jen v případě pořízení UH-60M se mi zdá že jsme už poněkud daleko od původního zadání které bylo lehký víceúčelový vrtulník jako doplněk k Mi-171.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3956
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

V pripade, ze zrejme utlumime tankove vojsko,coz jaksi vyplyva z posledniho deni.Budeme muset posilit prostredky protitankoveho boje. Takze na BVP strely schopné likvidovat hlavni bojove tanky budou. Na L159 jsou.A bitevni vrtulnik nebo jak pise kolega vrtulnik, ktery unese a bude umet pouzit protitankovou strelu,muze byt uzitecnejsi nez samotny tank.
HLAVNI BOJOVE TANKY NEMOHOU EXISTOVAT V PODMINKACH v nichz MA PROTIVNIK moznost vzdusneho prepadu. ARDENY, Irak,Ukrajina.
Me se ta varianta dvou vrtulniku s tim, ze jeden muze byt special a druhy bitevni vzdy hodne libila.
segal7
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 26/11/2014, 18:21
Bydliště: Vysočina

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od segal7 »

Rase píše:Však Venom nemám rád, to je myslím každému jasné, to ale neznamená, že jsem hned fanda "militarizovaných evropanů". Tvrdím, že když už chceme americký vojácky vojácký vrtulník (což vojáci očividně chtěli), tak ať radši vezmeme stejně velký UH-60, který je v Evropě rozšířenější a provozují jej i naši sousedé. Nenapadá mě jediná věc, v níž by měl být Venom lepší než Black Hawk. Primárně mi šlo o to jeho zdůvodnění, proč jsou německá BVP out a proč jedinou možností je ASCOD a CV90. Netvrdím, že to nebudou favorité (možná budou) ale jeho teorie má moc trhlin, které jsem zmínil.
Odpovím Ti tady, protože to sem patří i když v podstatě jen zopakuji co, už bylo napsáno. Klidně si Venom neměj rád, to je Tvůj boj :D , ale potom se netvař, že jsi objektivnost osobně :rotuj: ano vojáci chtěli vojácky vojácký vrtulník, ale menší než je BH (který fakt není stejně velký jako Venom) jediná věc? napíšu Ti od oka hned dvě - Venom je rychlejší a má mnohem větší stoupavost, spolu s nižší váhou, tak bude mnohem hbitější...tudíž při výsadku v bojové oblasti stráví méně času, což mu zvyšuje šance na přežití...

btw: nemyslím si, že jsme tak chudý stát, aby armáda nemohla provozovat tři typy vrtulníků - za mě - Viper( místo Mi 24/35), Venom a někdy v budoucnu něco většího NH 90,AW101 atd. ( místo Mi 171)
Nejhorší je nebýt...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13191
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Dost pochybuju o tom, že by armáda chtěla od Venomu aby nesl řízené střely atd. (to že nakonec měl dostat jen kulomet beru jako nouzovku kvůli snaze srazit cenu) když by měli zájem i o Viper... myslím že bude lepší, když na čistokrevný bitevník všichni pěkně rychle zapomeneme.
ps. nikdy jsem neřekl že jsem objektivní...
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“