Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Spíše mé pochopení toho, co a jak řekla.
Ale možná že jsem jen zbytečně skeptický. Uvidíme do pár měsíců.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Starlight »

Rase píše:Tak podle ministryně obrany MO pořídí lehký vrtulník (UH-1Y vážil skoro dvojnásobek), krom nákupu vláda-vláda je zmíněna i výjimka (tedy očividně kvůli Airbusu). Augusta sice nesplnila podmínky MO, ale Venom údajně byl ještě hůř hodnocen (získal méně %). Osobně si tedy myslím že s velkou pravděpodobností se pořídí H145M (UH-72 Lakota), AW109 nebo podobný prcek.
skelet píše:No co řekla šlechtová - prověřený vrtulník do sedmi tun, vojenský. Takže z toho vypadává UH-1Y, AW-139, H145. Do hry se tedy dostávají Bell 407, MD530/MH-6, H135, AW109 a AW159. No a je tu ještě W-3 :D
1)
Nevím, co jste slyšeli při rozhovoru Karly Šlechtové v „Otázkách Václava Moravce“ na ČT, ale já jsem tam slyšel volně přepsáno toto: Nelíbilo, že specifikace hmotnosti se postupně zvýšila ze (do) 7 tun na (do) 11 tun, a že pak vrtulník stojí dvakrát tolik. Dále řekla, cituji: „Armádní štáb pochopil, že vrtulníky, které původně chtěl, v požadované nižší hmotnosti neexistují. Ve vyšší hmotnosti ano, ale ty nepotřebujeme měnit, měníme ty lehké až střední.“

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci ... ucil-vetsi

Já jsem tam neslyšel ani slovo o tom, kolik bude v nové specifikaci požadovaná hmotnost (já ji chápu jako maximální vzletovou hmotnost MTOW).

3)
Protože hmotnosti vrtulníků jsou zde oblíbené téma, tak ještě jednou pár čísel MTOW:

Boeing AH-6/MD Helicopters MD530 - do 1,7 tuny
Bell OH-58D Kiowa Warrior – 2,0 t
NorthStar/Bell 407MRH – 2,7 t
Airbus H135M – 3,0 t
Mil Mi-2 – 3,7 t
Airbus H145M - 3,7 t
Bell 412EP – 5,4 t (kanadské CH-146 Griffon mají za sebou už několik válek)
Airbus H160 – 5,7 t
Leonardo AW159 Wildcat – 6,0 t
Leonardo W-3A Sokol – 6,4 t (nová výroba :) , W-3 sloužil bojově v Iráku)
Leonardo AW139M – do 6,8 t
Bell UH-1Y Venom – 8,4 t
Airbus H215M Cougar – 9,3 t
Sikorsky UH-60M Blackhawk – 9,9 t
NH90 TTH – do 11,0 t
Airbus H225M Caracal – 11,2 t
Mil Mi-24V – 11,5 t
Mil Mi-171Š – 13,0 t
Naposledy upravil(a) Starlight dne 26/2/2018, 23:06, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Starlight: je to jsamozřejmě otázka výklad. Já to pobral tak, že to bude chtít vrátit na začátek. Tedy na tu hmotnost do sedmi tun. Ale moudřejší budeme za necelý měsíc.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Radary jsou tu sice OT, ale podle mě Šlechtová jasně řekla, že jí nějací ministři obrany států NATO řekli, že nám připojit izraelské radary do systémů NATO nedovolí. Jestli je to kvůli Retii, kvůli Izraeli, kvůli skutečné nekompatibilitě nebo kvůli konkurenčnímu boji (prosazují řešení z vlastního státu), toť otázka...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

nehledal bych v tom protiizraelské spiknutí. Před pár týdny ELTA předala italskému letectvu druhý letoun včasné výstrahy Gulfstream G550/AEW. Pokračují také dodávky radarů ELTA pro kanadskou protivzdušnou obranu. Izraelské radary má pořídit i USA. ELTA spolupracovala s italskou korporací Leonardo na konfiguraci i integraci radarů ELTA EL/W-2085 AEW. Ty letouny Gulfstream G550/AEW jsou osazeny radary od ELTA a vybaveny integrovanými datalinky podle norem NATO a jsou plně kompatibilní s radarovou i komunikační a datovou sítí systému velení a řízení protivzdušné obrany aliance. Spíš tedy opravdu vidím spíš problém v konkrétní smlouvě pro AČR
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Rase, myslíš něco na způsob "...jestli si to budete šmrdlikat s Retií, místo aby vám to zapojila ELTA, tak vám to nedovolíme..."? No, možné to je, když o napojení Strnada na Východ ví české VZ, určitě to nebude velké tajemství...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Tak nějak, mě osobně přišlo, že ELTA by dodala jen rozložené radary Retii a to je všechno. Sestavení, servis a zapojení měl být plně v režii Retie a Elta by v tom víc nefigurovala. Pokud by se tedy něco nepovedlo, nestihlo nebo pokazilo, tak jakožto soukromá společnost může být prodaná nebo klidně zaniknout. AČR by pak zůstaly nefunkční radary a někdo by musel jít s prosíkem k izraelcům, zda nám to zprovozní atd. (další peníze). Z našeho pohledu je sice fajn že by se montovaly v ČR, možná i transfer nějaké nenáročné technologie, ale bylo by to pro soukromou firmu (ne státní) - tedy izraelci by to naučili soukromou firmu za státní peníze. Navíc kdyby ta montáž a servis byly v režiji státní společnosti, tak stát má alespoň nějaké páky na dohotovení. Ale říkám, je to jen můj pohled, možná ta smlouva je psaná jinak a problém je jinde...
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Specifikace do konce března

Dle ministryně obrany Šlechtové, by nákup víceúčelových vrtulníků mohl být zadán v létě. O způsobu zadání zakázky chce rozhodnout na přelomu března a dubna. Poslední ujasnění požadavků od generálního štábu chce Šlechtová do pátku, náčelník generálního štábu Josef Bečvář požádal o prodloužení termínu s tím, že se s ministerstvem na podrobnostech dohodne do konce března. Již to jsou tři měsíce, co se dohadují ohledně specifikací. Úkolem požadovaných vrtulníků bude letecká přeprava vojáků, přímá podpora pozemních sil, průzkumu, zdravotnický odsun nebo úkoly ve prospěch integrovaného záchranného systému. Ministerstvo bude chtít koupit nejen samotné stroje, ale i jejich výstroj a vybavení, včetně výzbroje a munice. Součástí zakázky bude také logistická a servisní podpora po dobu celého životního cyklu a výcvik leteckého personálu.

Zdroj:
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... dy-141963/
https://www.euro.cz/politika/slechtova- ... te-1397815
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Úkolem požadovaných vrtulníků bude letecká přeprava vojáků, přímá podpora pozemních sil, průzkumu, zdravotnický odsun nebo úkoly ve prospěch integrovaného záchranného systému. :)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od royal »

https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 59484.html

Proč něco podobného nelze u nás? Nebo snad proběhly nějakè takové návštěvy?
drakenYs
četař
četař
Příspěvky: 71
Registrován: 21/6/2016, 21:56

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od drakenYs »

rozhovor s Paul Ryanem
Pokud se nepřeřekl, tak mluví o 15 vrtulnících. Neuniklo mi něco?

Jinak už je asi celkem jistý, že vojaci dostanou UH-1Y. Myslím, že je to dobrá volba, drahá ale dobrá.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

drakenYs:
pokud k tomu dojde, tak do oné zakázky bude velice aktivně kopat. Naposled totiž ani jeden z nabídnutých strojů nesplnil zadání armády - tedy i UH-1Y. Pokud se teď vojáci snaží zadání upravit dle možností bellu (jak se doposud zdá), tak je něco špatně. Jsem přesvědčený o tom, že Bell investoval do prodeje tolik finančních prostředků (viz pan generál Šedivý atd.) že společnost bude chtít nějakou návratnost investic. Tedy v případě neúspěchu sáhnou i po žalobě a podobně.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Pátrač »

Najednou to vypadá, že ten amík dojel aby nám ukázal kde je naše místo a koho máme poslouchat. Měli by ho poslat do hajzlu, což zrovna moc nejde a udělat si pořádek v tom co vlastně chtějí.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Ryana bych moc neřešil, nejspíš myslí že pořád vybíráme jen ze dvou strojů, tak lobuje za ten americký (UH-1Y) nic víc v tom nevidím. Dle MO ale jede tendr nanovo a ani jeden ze strojů nesplnil požadavky Armády - tedy jak Augusta tak i Bell. Nadávat na praktiky Bellu začnu, až pokud opravdu koupíme jejich stroj. Zatím je jejich urputné snažení protlačit k nám UH-1Y jen úsměvné.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Moc nevím, jak by se chtěl Bell právně bránit. Nedošlo k vypsání žádného tenderu, jejich vrtulník dostal v posudku AČR méně bodů než AW139M. Za co by nás měli žalovat?

Rase, já bych zase proti UH-1Y vůbec nebyl ;-) Ačkoliv si celou dobu myslím, že je s ohledem na naše požadavky zbytečně velký.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Jednání v dobré víře, ujišťování o nákupu, z toho plynoucí náklady, vědomé uvedení v omyl ... atd.
Proboha, bavíme se o Impériu, navíc Impériu, které se rozhodlo jednat aktivně a "kolonie podojit". Tomu nelze dlouho odolávat :roll:

Ale nemyslím si, že na to dojde. Tlak na zkorumpované politiky a lidí z AČR a vyhrožování, že vše zveřejní je velmi silná páka - viz Gripeny, Pandury, CASA atd.
Už jsem to tu psal několikrát (a nebaví mne se opakovat), ale ještě naposledy.
Nákup UH-1Y je posichrovaný nejméně od roku 2014, a je v tom namočeno příliš mnoho lidí na to, aby se to nezrealizovalo.
No tak se specifikace upraví tak, aby to vyhovovalo (náhodou) UH-1Y.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Skeptik
Tím podojením a kolonií myslíš jejich prodej pro nás? Promiň, ale ty někdy píšeš jako z roku 1975. Jinak Ryan dělá klasickou ekonomickou diplomacii, na ní není mezi demokratickými státy nic špatného a zatím to nevypadá, že by to překročilo mez běžného lobbingu. Nikde se zde nerýsuje žádné podojení.

Ohledně specifikací, tam nevidím, že by to bylo děláno přímo na UH-1Y a ikdyby, potom by se nejprve muselo dokázat, že je to děláno účelově. Což by bylo nanejvýše problematické, jelikož to může být i jen tak, že prostě v dané kategorii, jakou požadujeme, jiný stroj není. Když třeba řeknu, že požaduji tank s dělem ráže 120mm, automatickým nabíjením a prověřením alespoň 5 let služby u útvaru, což jsou vše naprosto normální podmínky, kolik současných tanků to splňuje?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Leclerc
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Rase píše:Leclerc
Asi tak. Tudíž to, že nějaké podmínky tendru splňuje třeba jen jeden typ ještě samo o sobě nemusí přímo znamenat, že je to "cinknuté". Pokud existuje nějaké rozumné vysvětlení, proč jsou ty požadavky takové, jaké jsou, jsem spíše ochoten věřit, že si prostě jen zákazník "navymýšlel" svoje "bílé slony". V našem případě můžeme třeba říci, že ráže je kvůli sjednocení s NATO, automat kvůli tabulkovým počtům osádek a doba zařazení ve službě, abychom získali už prověřený a zavedený stroj bez "dětských nemocí".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Dzin:
no jo, ale stačí lehce pozměnit zadání a může být nabídnut i Leopard a Abrams, oba s nabíjecím robotickým ramenem (brzo má být představeno). Tedy záleží na tom, zda dáme uchazečům šanci stroje upravit dle volnějšího zadání, nebo požadavky definujeme tak, aby vyšly jen pro jeden stroj. Pokud by to nemusel být zavedený stroj, byla by nabídka větší. Fakt by mě ale zajímalo, jak ty požadavky od GŠ (na vrtulník) znějí - každé slůvko totiž bude dost důležité
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“