Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1744
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:Což řeší verze "M", o čemž mluvím. Ony síly v řízení dělá ono křídlo, které je určené pro rychlé lety a mělo odlehčit nosnému rotoru vývinem vztlaku. Rovněž se nedá říct, že by Rusko šlo západní cestou. Mi-24 je pancéřovaný lépe nebo stejně jako AH-1, Tiger nebo Mangusta. Mi-28 a Ka-50/52 jsou oproti všem západním typům létající trezory.
Proto jsem psal, že máš pravdu jen částečně.
Co vím tak ne zcela, ostatně stejný problém, byť v mnohem menším rozsahu má i Mi 8 a jeho pozdější varianty. Pilotovat Mily ve visu je práce pro stachanovce. Je to dáno konstrukcí.
Jinak s tím větším rozsahem pancéřování máš samozřejmě pravdu. Jen to není dáno apriori odlišným ruským postupem, ale menší kvalitou elektroniky a optoelektroniky na ruské straně, proto musí jít ruské stroje blíže k cíli, což samozřejmě generuje vyšší míru rizika.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Takže podle vyjádření MO v pořadu Interview 24 mají, dle požadovaných specifikací, nové vrtulníky mít schopnost používat kulomety, kanóny, řízené i neřízené střely. Ani jeden z kandidátů nevyhověl. Nyní MO čeká na seznam na trhu existujících strojů, které by měly požadavkům vyhovět. Je-li to skutečně tak, tak ty specifikace může naplnit snad jedině BH.
Ano vypadá to tak. Takže v tendru bude pouze jeden uchazeč. To je fakt úlet. Mimochodem zdá se mi, že současný MO je asi zřejmě nejlepší MO za dekádu tomu na zad. Či snad dvě. :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Nebude. To si nikdo nelajzne.
AČR bude muset z požadavků slevit ... jak říkám, můj odhad je, že MO bude chtít, aby specifikaci splnili alespoň 4 stroje.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1744
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Skeptik píše:Nebude. To si nikdo nelajzne.
AČR bude muset z požadavků slevit ... jak říkám, můj odhad je, že MO bude chtít, aby specifikaci splnili alespoň 4 stroje.
Ty 4 stroje jsou možné maximum, za předpokladu, že každá firma bude nabízet jen jeden model (což je více než pravděpodobné), tak jsou na západě jen 4 výrobci, kteří něco takovího dokáží nabídnout, Airbus, Leonardo z Evropy a Sikorski a Bell z USA.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Tak jak o tom přemýšlím. Celé mi to přijde jako klasickou chybu v komunikaci ve vztahu MO vs GŠ. Něco jako kdyby chyběly vysvětlivky. Měl jsem za to, že tyto dva subjekty tak nějak kooperují ruku v ruce, takto to vypadá, že každá sama na sebe/za sebe.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17757
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Nesher: a přesto se ty Mi-8/17 pro jeřábnické práce používají desítky let a další desítky let se používat budou..
Brutální Karla, být to před sto lety, tak bych se nedivil, kdyby Bečvářovi nechala na stole pistoli a z místnosti odešla :mrgreen:

Tak jak jsou na stole požadavky AČR, tak jediný typ, který to splní je S-70i. Jenže to už není LUH, který armádě chybí. Takže buď se vypustí požadavek na PTŘS, aby mohl vyhrát UH-1Y nebo se sníží počet přepravovaných osob, čímž ovšem vypadne ze hry UH-1Y.

Nicméně problémem vrtulníkového letectva není PTŘS, problémem vrtulníkového letectva je LZS. Bez LZS by jsme mohli jít po S-70i, H215 nebo H135, či 530MG. Tak musíme vymyslet brutální kompromis.
Zemakt já se obávám, že GŠ AČR jede ve starých notách. Tedy uzpůsobuje požadavky AČR zájmům lobbystů. Teď se jen snaží zdůvodnit své rozhodnutí tak, aby nebyli za blbce.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Nesher: a přesto se ty Mi-8/17 pro jeřábnické práce používají desítky let a další desítky let se používat budou..
Na to je ale přece jednoduchá odpověď.

LUH armádě chybí. Ale 12 ks? Dle mého názoru 6 ks čehokoliv. Ideálně Bellů :D , kvůli vybudovanému servisnímu zázemí samozřejmě. Minoritní položka, co se týče peněz. Doufám, že o ty fakt nejde.

LZS, přesně. Zrušit. Do dnes nechápu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1744
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:Nesher: a přesto se ty Mi-8/17 pro jeřábnické práce používají desítky let a další desítky let se používat budou..
.
Jo, prázdný, často i bez zadních dveří a jen s nezbytným množstvím paliva. A i tak se pilot nadře jak mužik.
Uživatelský avatar
kastellan
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 202
Registrován: 22/1/2015, 20:55

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od kastellan »

Troška scifi:
Česká armáda potřebuje ruského „krokodýla”. Názor.
https://cz.sputniknews.com/ceskarepubli ... -krokodyl/
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1744
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

kastellan píše:Troška scifi:
Česká armáda potřebuje ruského „krokodýla”. Názor.
https://cz.sputniknews.com/ceskarepubli ... -krokodyl/
To není názor, ale ruská provokace, soudruzi ze Sputniku si neudělali domácí úkol, neb mi jaksi už Mi 35 což je exportní název pro starý dobrý HIND už nějakou dobu máme
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17757
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Nesher: ještě aby jeřábnický vrtulník lítal naložený.. šmarja. Ale dost už žabo-myší války :)
Zemakt: Myslíš Bell 412 EPI?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Třeba, u této kategorie je to plus minus asi jedno. Arten tady zmiňoval chorvatské Kiowy, tak i ty by stály za úvahu. Ale nemyslím, že zrovna tohle je kategorie, která by stála za takovouto show, jak co se týče potřeby strojů, významu a financí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17757
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

když jsme u LZS. Nevíte kolik strojů je v současnosti pro ně určeno? V době sokolí krize obsluhovaly Plzeň tři vrtulníky, s kterými se jinam nemohlo hýbat - jeden aktivní, jeden v opravě a třetí záložní. Teď AČR provozuje dva Kryštofy, ale kolik vrtulníků je na ně vyčleněných? 4? 5? 6?
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

skelet píše: Tak jak jsou na stole požadavky AČR, tak jediný typ, který to splní je S-70i.
A to už prečo? Stále vás máta ten Battlehawk, ktorým sme sa namotali my? A reálne prakticky nikde nelieta?
skelet píše:Nicméně problémem vrtulníkového letectva není PTŘS, problémem vrtulníkového letectva je LZS. Bez LZS by jsme mohli jít po S-70i, H215 nebo H135, či 530MG. Tak musíme vymyslet brutální kompromis..
Nie je. V ne-koncepcii máte čistú vodu, ale presne k tomuto tam je jediná konkrétne vec - náhrada 6 ks Sokolov... (nejakým LMH najskôr)


Ja to tu zopakujem ešte raz:
arten píše:
Dzin píše:arten
AČR má koncepcy nasazení vrtulníkových jednotek zpracovanou docela dlouho. V tom problém není. Problém je spíše v nedostatku vrtulníků, které by tuto koncepci naplňovaly.
Nemá. V celej "KONCEPCE ROZVOJE DOPRAVNÍHO A VRTULNÍKOVÉHO LETECTVA S VÝHLEDEM DO ROKU 2025" je explicitne pomenovaná len náhrada za 6 Sokolov pre účely SAR/LZS a že sa vyradia Mi-17 a 24/25 a "pořízení nových, min. 12 ks víceúčelových vrtulníků (LMH/MH)."
To je všetko. Žiadna koncepcia nasadenia, nič...
Takže ako ma podporil Zemkat:
Zemakt píše: Arten tady zmiňoval chorvatské Kiowy, tak i ty by stály za úvahu. Ale nemyslím, že zrovna tohle je kategorie, která by stála za takovouto show, jak co se týče potřeby strojů, významu a financí.
Doslova "za 5 korún" môžete mať vymakaný prieskumno-bojový vrtuľník už dnes disponujúci väčšími útočnými schopnosťami ako Venom, alebo "mýtický" Battlehawk...

A môžete sa sústrediť na podstatu - náhradu transportných vrtuľníkov, namiesto "hľadania jenorožcov..."
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Arten: dobře ty :D . Ono tady ovšem o LUH ani Cargo neběží. Alespoň jak to chápu já.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17757
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Arten já vím co nahrazujeme.. píšu to tady nějaký ten pátek :D

1) Jediný vrtulník, který splňuje požadavky na min.10vojáků, medevac, palebnou podporu, a to včetně PTŘS je na západě derivát S-70/UH-60. Jeden takový derivát už nějaký ten pátek v Kolumbii (úspěšně), druhý byl představen v Polsku loni. Vy máte něco, ale pochybuju, že to Vaše něco splňuje požadavky naší armády. Ostatní výrobce toto nemají (musejí se dodělat) nebo nejsou nikde zavedené, a to včetně Bellu a Leonarda
2) problémem je LZS, protože ti pohltí 1/3 až 1/2 dodaných vrtulníků (při minimálním dodaném množství). A ten zbytek musí umět logistiku, SOF a palebnou podporu, včetně protitankového boje. Takže i kdyby piloti lítalli jak fretky, tak se něco bude muset v rámci výcviku ošulit. A ošulí se ta nejdražší část - palebná podpora něčím větším, než je kulomet ráže 12,7mm. Ostatně díky malému počtu strojů na to stejně nebudou mít čas.
3) Kiowy jsou super, ale nesplňují základní požadavky. A pokud bychom snížili požadavky, tak aby je splňoval, tak se ve hře rázem objevují ve hře i 530MG, AH-6, H135m, H145M, AW109 a tak dále, a tak dále. Čímž bychom se dostali na úplný začátek tendru jak jej zamýšlel bývalý velitel generální štábu Petr Pavel :-?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Add 1) PTRS je prostě nesmysl. Nemohu si pomoct.

Otázkou pak je, zdali to není jen pojistka, pro případ kdy někdy v budoucnu tato nutnost nastane a aby vrtulník toho byl vůbec schopen. Tudíž nemusí být využita.

To uz jsou ale fakt fantasmagorie.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 5/2/2018, 22:58, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17757
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Zemakt: tak mi řekni další typ nebo typy. Třeba jsem nějaký opomněl.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

I ten BH je kravina. Blbost je celé takovéto zadání. Škrtni řízené střely a je to vcajku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Nesher píše:
kastellan píše:Troška scifi:
Česká armáda potřebuje ruského „krokodýla”. Názor.
https://cz.sputniknews.com/ceskarepubli ... -krokodyl/
To není názor, ale ruská provokace, soudruzi ze Sputniku si neudělali domácí úkol, neb mi jaksi už Mi 35 což je exportní název pro starý dobrý HIND už nějakou dobu máme
Mno, já už to měl, jako odpověď na Tvoje "Mi-24 byl slepá cesta" napsaný ... ale neodeslal jsem to abych neprovokoval :)
Ale ona ta specifikace od AČR skutečně vypadá, jako by požadovali Mi-35 :wink:
Vždyť si to přečti :rotuj:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“