Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

HONZIK11 píše:Tam se přece přesne nepise, ze to bude ten Černy orel. Nicmene to info,ze LOM ma uz takovou smlouvu je zajimava.
Nerad bych se mýlil, ale co vím tak Sikorski žádnou smlouvu s LOMem nemá, tu má naopak Bell. Takže je možné, že to novináři jenom zmotali.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

HONZIK11
To je o tom co AČR požaduje, pokud chce do budoucna provozovat jeden tip vrtulníku je UH-60 ideální. Pokud ovšem plánují i provoz čistého bitevníku je zase UH1Y+AH1Z těžko překonatelnou kombinací plus s nějakým větším transportním vrtulníkem. Varianta s kombinací vrtulníků Bell a nějakého většího autobusu by bylo v podstatě pokračování současného stavu kdy vrtulníkové letectvo tvoří tipy Mi-35, Mi-17(1) a Sokol. Řekl bych že vše je jen otázka kolik financí bude mít obrana do budoucna k dispozici.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Scotty, přesně tak.
Jinak ten argument kupme si to co má soused je podle mého názoru mimo. Např. Sokoly máme jak my, tak Poláci, vidíte tady nějakou možnost synergie? Já ne. Nebo, ať zůstaneme u letectva, Mi 17 používá celá V4, opět bez jakýchkoliv synergických efektů. Prostě každý sám za sebe a na svém. V případě BH (či čehokoliv jiného) by to nebylo jiné.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Ještě bych dodal, že velikostně je blíže k Mi 171, a ty přece jen tak končit nebudou.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Zemakt:
2021 - končí životnost vrtulníků W-3A Sokol
2022 - končí životnost vrtulníků Mi-8/17
2026 - končí životnost vrtulníků Mi-24V
2028 - končí životnost vrtulníků Mi-171š

Souhlasím se Scottym, ale jelikož si myslím, že tímhle nákupem můžeme na jakýkoliv další nákup zapomenout na hodně hodně dlouho, tak ať je to alespoň 12 UH-60 + opce na dalších 12, aby se jimi za pár let nahradily ony Mi-171š. 24 kousků pak nevypadá vůbec blbě. Chtěl bych taky čistokrevný bitevník, větší mašinu (Chinook), ale jsem zkrátka realista / pesimista. Myslím že budeme rádi, pokud by se k těm UH-60 přikoupil i nějaký ten levný prcek v podobě H135/H145M - pro případ rychlých civilních akcí.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

tož tiše se modlím, aby to UH-60 nebyly
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Nesher
Myslím, že to kupování toho co soused bylo v rámci společného nákupu a tím i získání příznivější ceny za více kusů. Ale to jak víme obvykle nedopadne.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Ale to jak víme obvykle nedopadne.
A dopadlo to vůbec někde někdy?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Dzin píše:Nesher
Myslím, že to kupování toho co soused bylo v rámci společného nákupu a tím i získání příznivější ceny za více kusů. Ale to jak víme obvykle nedopadne.
No jo, ale jaký soused? Slovensko si už koupilo UH 60M, Poláci si koupili S 70i pro SF (a pravděpodobně další koupí v budoucnu pro zbytek armády). Rakousko (podobně jako Polsko). My nechceme S 70i (primárně kvůli politice), takže s kým bychom to měli koordinovat?
Proto mě ten argument kupme BH protože ho mají sousedi přijde jako zcestný, navíc v případě války by se u nás objevili třeba Němci s NH 90, takže opět synergie 0.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Rakousko nemá S-70, ale UH-60, tedy tak jako Slovensko. Tedy myšlenka unifikovat výzbroj právě s nimi není špatná.
Jsem zvědavý, čím Němci chtějí nahradit UH-1 (snad H-145M?)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rase píše:Rakousko nemá S-70, ale UH-60, tedy tak jako Slovensko. Tedy myšlenka unifikovat výzbroj právě s nimi není špatná.
Jsem zvědavý, čím Němci chtějí nahradit UH-1 (snad H-145M?)
Rakousko má pár UH 60L (alespoň myslím) a plánují nákup S 70i. Navíc Rakousko není člen NATO, takže podle mě není důvod se na ně nějak vázat.
https://www.flightglobal.com/news/artic ... ra-455025/
segal7
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 26/11/2014, 18:21
Bydliště: Vysočina

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od segal7 »

skelet píše:tož tiše se modlím, aby to UH-60 nebyly
Já nahlas, ale jestli to bude co platné...
Nejhorší je nebýt...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Nesher
V tomto případě je ten argument nesmyslný. Co se týká toho, co píše Rase, potom je tu určitá pravda v tom, že pokud budeme mít stejné platformy výrazně to sníží logistiku v případě našeho společného nasazení. Současně se zlepší možnosti o vytvoření potenciálního vyššího celku a tím se i rozšíří celkové schopnosti v rámci společných operací.

Samozřejmě je otázka, jak moc společné operace plánujeme. Osobně bych v tomto případě vybíral stroj, který bude co nejvíce kompatibilní v rámci nasazení s našimi spojenci v předpokládaných operacích. Tedy s ohledem na zahraniční mise a spolupráci (operační podřízenost) 4. a 7. BÚU s Němci resp. Poláky.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Argument to není nesmyslný, jelikož UH-60 je jednou z platforem v NATO. Další je H225, NH90 etc. Přičemž nejpočetnějším sousedním vrtulníkem bude NH90
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

skelet píše:Argument to není nesmyslný
Míním tím smysl, o kterém jsme se bavili, tedy že nákupem stejných helikoptér ušetříme, pokud budeme nakupovat stejně. Teoreticky ano ale prakticky ani omylem, protože žádný společný nákup se nekoná.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:Argument to není nesmyslný, jelikož UH-60 je jednou z platforem v NATO. Další je H225, NH90 etc. Přičemž nejpočetnějším sousedním vrtulníkem bude NH90
V podstatě ti už odpověděl Skelet, vzhledem k tomu, že jednu brigádu máme integrovanou do divize BW a s druhou se výhledově počítá pro mezinárodní divizi v polském Elblagu (český generál je tam už dnes zástupcem velitele divize), která je tak trochu každý pes jiná ves, tak to na nějaké společné nasazení se slovenskou či dokonce rakouskou armádou moc nevypadá.
Jediné co by dávalo smysl je ten společný nákup, jenže jak sám uznáváš on se žádný nekoná. Jednak protože není vůle a i kdyby byla, není s kým. Jediná země, která chtěla UH 60M (Slovensko) už je má, ostatní sousedé chtějí buď hodně (Němci), nebo trochu (Poláci, Rakušané) něco jiného.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Že by skelet odpovídal skeletovi? :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Dzin píše:Že by skelet odpovídal skeletovi? :wink:
Pardon, moje chyba. Těžký den, hlídám nemocnou tříletou dceru, do toho zkouším něco dělat a v rámci mentální hygieny občas odběhnu na Palbu. A občas se něco nepovede :D
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Nesher
Pohoda, mám to podobné a tak jsem neodolal si také trochu osvěžit mysl. :D

Jinak jsem ještě zapomněl na nově budovaný výsadkový pluk. Toho bychom do výčtu měli také zařadit, protože s největší pravděpodobností bude exkluzivním uživatelem.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Neviete niekto aka je odolnost UH-1Y? Nepodarilo sa mi tento udaj dohladat.
Pri UH-60 som nasiel udaj, ze vydrzi zasah kalibru 23mm.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“