Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Hall
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 267
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Hall »

Tak nakoniec dostanú Hindy dôstojných nástupcov. Dobrá voľba, gratulujem.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Výsledek byl bohužel jasný již od roku 2014 … :down:

Potvrzeno to fakticky bylo minulý týden, když Metnar vyžebral na MF dodatečných 1,2 miliardy CZK.
Ona totiž ta MO stanovená "nepřekročitelná" cena byla 12,5 miliardy CZK, ale "nabídka" je, díky neexistujícímu tendru, nesmyslných 14,5 miliardy CZK = o 2 miliardy CZK více (přesně ty, co Metnar žádal navíc).
Dostal sice "jen" 1,2 miliardy CZK … ale těch 800 milionů již určitě někde vyškrábne.

Co dodat, pokud se to "dotáhne" do konce, tak se jedná o další špatnou zprávu pro ty daňové poplatníky tohoto státu, kteří preferují jeho efektivní a ekonomické řízení bez pochybných čachrů určitých skupin.

Nic proti vrtulníkům jako takovým - chyba je v systému.
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 22/8/2019, 14:41, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Pro některé daňové poplatníky. Pro mě je to zpráva dobrá.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
juhelak
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 187
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od juhelak »

Skeptik : S temi poplatníky mi připomínáš jakousi paní Boženu z Novinek, která už vypočítávala kolik by za to bylo domovů důchodců, urcite by se naslo i na bezplatne asistenty kterí by jí ve státním domove i několikrát denne obraceli :)

10 let zpet se podepsala podpora solárů na které se posíla kazdorocne cirka 40 mld. a ještě 10 let se posílat bude ale to zadne poplatníky uz netrapi..jako je nebudou trapit vrtulníky od ted za rok.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3947
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

HONZIK11 píše:Ale přece, jestli máme zkušenosti s nějakým Americkým vrťasem tak u to je Bell. I co se užitných vlasností týká i co se nákladovosti týká. I když to není vojenský speciál.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3 ... ie_%C4%8CR


Nevím kterážto nabídka obsahuje TOW /Hellfire přímo v balíčku . Ale dle mě vyhraje ta , která jej tam má. Beztrestné použítí protitankových střel i když je nese , není možné u ,,černého jestřába,, ,neumím si představit , že by se k tankovému svazu přiblížil na dostřel.
Naopak u čistokrevného bitevníku to možné je.
Já jsem nadšen , i z těchto slov ...Pořád mluvíme o vrtulnících, ale Armáda České republiky nakupuje systém palebné podpory, který slouží k přepravě vojáků, k přepravě raněných a hlavně k palebné podpoře pozemních jednotek,“ řekl Opata.

Takže u mě dobrý. :rotuj:
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 22/8/2019, 16:15, celkem upraveno 1 x.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

juhelak píše:Skeptik : S temi poplatníky mi připomínáš jakousi paní Boženu z Novinek, která už vypočítávala kolik by za to bylo domovů důchodců, urcite by se naslo i na bezplatne asistenty kterí by jí ve státním domove i několikrát denne obraceli :)

(...)
Ale no tak, Skeptik nic takového nepíše.

Sice nemám stejný názor jako Skeptik na ekonomickou ne/výhodnost tohoto kontraktu (=bo nemám dostatek informací abych to mohl vyhodnotit), ale co je špatného na výběru z více typů?

Na druhou stranu nemůžu souhlasit s dřívějšími Skeptikovými názory, kterému z výběru vždycky vyšlo AW-139M, jakoby výherce už jasného dopředu.

Z mého pohledu jsou největší slabinou AW-139M jeho zákazníci. Nevadí mi ani tak, že jde o derivát civilního typu (tj. se všemi plusy i mínusy, některé z nich o pár stránek dřív popsal např. Starlight). Spíše mi vadí, že pro účely pro asi jaké chce AČR (tj. kočkopsa, který umí převážet vojáky i útočit jako bitevní vrtulník), tak AW-139M prakticky nikdo nepoužívá. A pokud už se nasazení možná blíží (snad Irové), tak jde o tak miniaturní počty, že pro výrobce jde o nezajímavé množství.

Výsledkem toho je, že AW-139 se sice slušně prodává (např. ve srovnání UH-1Y, mmch. jehož dodávky pro USMC skončily patrně loni) viz str. 22 https://gama.aero/documents/2018-annual-report-v2/. Nicméně pro ostřejší nasazení (jako pro AČR) si jej patrně nikdo nekupuje. Viz AW-149 pro Egypt (přičemž tamní ozbrojené síly provozují velký počet např. Mi-17/171, takže jako logičtější by se mi zdálo kdyby Egypťané se vyhnuli duplicitě a koupili např. AW-139 namísto většího AW-149) nebo pro polskou náhradu Mi-24 (program Kruk) Leonardo přímo chystá AW-249.

Takže ve výsledku by se při objednávce AW-139M v konfiguraci pro AČR jednalo o zakázku na neexistující konfiguraci.
R.I.P.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od niko »

Nesher píše:Tak to bude kombinace Venom a Viper. Dnes to Metnar potvrdil v Náměšti. První kusy mají dorazit v roce 2023. Podpis smlouvy má proběhnout do konce tohoto roku.
Gratulujem chlapi k volbe. Tesime sa na vasich chlapcov na nasich leteckych dnoch na Slovensku. Urcite to bude velmi pekna podivana. :up:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Flader »

Scotty87 píše: Tak to dopadlo nejlíp jak mohlo. Jsem si jist že schopnosti vrtulníkového letectva se tím značně zvětší. Bylo by ovšem lepší kdyby se nakupovala kombinace 8+8.
Úplne úprimne by som vášmu výsadkovému pluku doprial aj kombináciu 16+8, to už by bola pomaly aeromobilná brigáda.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Dobré na téhle volbě je taky to si armáda nazavřela cestu ke koupi většího transportního vrtulníku až doslouží Mi-171.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Flader píše:
Scotty87 píše: Tak to dopadlo nejlíp jak mohlo. Jsem si jist že schopnosti vrtulníkového letectva se tím značně zvětší. Bylo by ovšem lepší kdyby se nakupovala kombinace 8+8.
Úplne úprimne by som vášmu výsadkovému pluku doprial aj kombináciu 16+8, to už by bola pomaly aeromobilná brigáda.

To už bychom neutáhli ani finančně a ani personálně. Mi 171š a W3A ještě nějaký ten pátek budou fungovat, takže i kdybychom na Vysočině objevili ložisko ropy a na Šumavě diamanty, stejně by nám pro takový počet strojů chyběl personál :D
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Kouzelnik píše: Ale no tak, Skeptik nic takového nepíše.

Sice nemám stejný názor jako Skeptik na ekonomickou ne/výhodnost tohoto kontraktu (=bo nemám dostatek informací abych to mohl vyhodnotit), ale co je špatného na výběru z více typů?
Jsem rád, že alespoň někdo pochopil, jak to myslím :up:

Jinak ani já nemám dost podkladů pro vyhodnocení výhodnosti / nevýhodnosti nabídky, proto vycházím z obecných principů, které mám ověřeny léty praxe.
1/ Žádná úvodní nabídka není dobrá.
2/ Každá dodavatel má ve své úvodní nabídce 30% - 50% fóra.
3/ Nejlepší způsob jak srazit cenu, resp. donutit Dodavatele k lepší nabídce je soutěž.
4/ Vláda USA "kope" za americké firmy, nikoli za českou Vládu.

Pokud na toto zapomeneme a rezignujeme na vlastní zájmy, můžeme si koupit cokoli … ale vždy předražené.
Kecy o tom, že nákupy přes FMS jsou za ty nejlepší možné ceny, jsou jen kecy bez ekonomického racia. Vždy je lepší prodat třeba s nulovým ziskem a pak mít stálý příjem ze servisu.
Na druhou stranu nemůžu souhlasit s dřívějšími Skeptikovými názory, kterému z výběru vždycky vyšlo AW-139M, jakoby výherce už jasného dopředu.
Nemyslím si, že by toto z mých příspěvků "vždy vyšlo".
Resp. mohlo to tak vypadat, ale jen tehdy, pokud by se brali v úvahu jen úvodní nabídky … kde to fakticky po finanční stránce vypadalo na 7,5 : 12 ve prospěch AW139M

Ale v tom je právě jádro pudla … ÚVODNÍ nabídky.
Pokud by se vypsal klasický tendr, s účastí všech - Airbus, Bell, Leonardo, Sikorski - a správně se nastavila kritéria, pak by se klidně mohlo stát, že by stejně vyhrál Bell … jen ne s cenou 14,5 miliardy CZK, ale s cenou třeba 11 miliard CZK (a věř mým zkušenostem, že v jejich možnostech to je)

Výrobní cena UH-1Y není o tolik vyšší než výrobní cena AW139M … v obou případech se jedná o malosériovou výrobu a kvalita vybavení je +/- stejná.

Takhle prostě jen možná zaplatíme o 3,5 miliardy CZK (155 mil. USD) víc … nebo možná ještě o víc.
Převedeno na vojenské počty … právě jsme prošuštrovali minimálně 20 zbrusu nových Leopardů 2. Nevěřím, že by se AČR nehodili :(

A o tom to je. Ne o tom jestli je UH-1Y víc cool než AW139M

Sorry, ale toho ekonoma ze mě nikdo nevykope :wink:
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 22/8/2019, 17:52, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše:Dobré na téhle volbě je taky to si armáda nazavřela cestu ke koupi většího transportního vrtulníku až doslouží Mi-171.
To je fakt, nicméně na náhradu Mi 171š (pokud Rusákům nerupne v hlavě) je relativně dost času, mají sloužit za horizont roku 2030. První na řadě budou kbelské Mi 17 a pak relativně rychle po nich W3A.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Nebyla šuškanda, že Mi-17 má nahradit něco většího?
ObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Skeptik píše:
Kouzelnik píše: ... jestli je UH-1W víc ...
je za "UH-1W" nějaká hlubší myšlenka (např. jako když jsem jako variantu navrhoval nekupovat nové, ale menší množství 2nd AH-1W které patrně jsou k mání)? Nebo jde o klasické "neposlušné písemnka" ... tj. měl jsi na mysli některý z UH-1Y a AH-1Z?
R.I.P.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:Nebyla šuškanda, že Mi-17 má nahradit něco většího?
Byla, kolem roku 2025 chce AČR do Kbel pořídit 4 kusy větších strojů (CH 47F?)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Skeptiku opakuje se to tu stále. Můžeš dát oficiální zdroj na nabídku Leonarda? Tedy cenu, co je v ní zahrnuto apod.? Já si nepamatuju, že by to kde kdy bylo uvedeno. Jen v Security magazínu se objevila suma 5mld. Kč.
A teď. Cena civilního AW139 by se měla pohybovat okolo 12 mil USD za kus. Při počtu 12 vrtulníků by se to pak pohybovalo na sumě 144 mil. USD. Což je při dnešním kurzu cca 3,35mld Kč. To znamená, že do 1,65 mld Kč by se musela vlézt celý systém, včetně výzbroje. A to mi nějak nesedí..
Nesher: Díky.. to by se mi vcelku líbilo :D
ObrázekObrázekObrázek
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od cernakus »

Skelete omyl nebo lež? Leonardo nenabidlo vrtulníky za 5 miliard, ale o 5 miliard levněji než byla původně uváděna americka cena 12,5 miliardy korun. Tedy za 7,5 respektive 7,9 miliard za 12 kusů. S aktuální cenou 14,5 miliardy už je to bratrů půlka.

Stále si myslíš, že by komplexní vybavení všemi predstavitelnymi hračkami by se nevešlo do dalších 4 miliard korun k rozdílu tebou uvedené základní ceny?
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

skelet píše:Skeptiku opakuje se to tu stále. Můžeš dát oficiální zdroj na nabídku Leonarda? Tedy cenu, co je v ní zahrnuto apod.? ...
Myslím, že před fází vyhodnocování ceny/TCO by bylo třeba jestli zboží které zvažuju, tak jestli umí to co potřebuji. Nejsem si jistý jestli má AW-139 integrované (a rutinně používané v mírových či válečných podmínkách) zbraně a celý zbraňový optoelektronický systém.

Možná že integrace zbraní proběhne. Nedivil bych se, kdyby integrace proběhla u MH-139 (viz úpravy dveří atd. detaily v odkazech níže), nicméně prioritu IMHO Boeing vidí v možná až 600-kusové zakázce na Apache. Ale u AW-139M nějak nevidím zájem, že by byly nasmlouvané dodávky AW-139 v podobné vojenské konfiguraci jakou chce AČR.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/2 ... ith-mh-139
http://www.airforcemag.com/Features/Pag ... ction.aspx
https://www.flightglobal.com/news/artic ... 4e-459463/
https://www.businessinsider.com/look-in ... em-egpws-2
R.I.P.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3947
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Co se zmínky o nákupu Leopardu týká i kdyz to bylo zmíněno v jiném smyslu. Považuji nákup bitevní vrtulníku za násobic využití všech transportních vrtulníku a eventuální jejich možné použití v jakémkoliv protizemnim bojovém úkolů. Samostatne pak jako nejucelnejsi zbraň proti pozemním cílům včetně těžce pancerovanych.
AD Nás Mil. Kolik máme použitelných řízených střel? Poslední zmínka o nich byla velice dávno, když jsme je kupovali myslím od Bulharu a ty už budou mít proslovu garancí palivové směsi. Nevím., kdo by si dovolil ji použít aniž by mu nevybuchla v PODVESU.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Cernakus: pochopitelně omyl. Ale díky.. trklo mě to a hledám dál.
Dle článku Euro z 06. dubna 2017 byla cena AW139M pro českou armádu 541 mil.Kč za kus. Ale jestli je to cena za holý stroj nebo systém? Nikde ani slovo.. a proto se ptám .. je to systémová cena nebo jednotková cena?
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“