Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12974
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

niko:
mno vypadá to moc dobře, nemáš náhodou odkaz na ten text, případně víc můžeme psát v samostatném článku zde: http://palba.cz/viewtopic.php?f=325&t=7445
Oni si už naši generálové vymyslí podmínky ve stylu, že kulomet musí být lafetovaný v bočních střelištích a být manuálně ovládán...
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Zemakt píše:Přesně tak. Na "SuperLynxe" jsem se ani neopovažoval pomyslet. Nicméně a opět, nezapomínejme na zkušenosti PČR a opravarenské pražské středisko. Co se Bellu týče.
Však já Venon nevylučuji (ani nepreferuji), na rozdíl od jiných si nemyslím, že musíme vždy kupovat jen evropské zboží (a speciálně ještě od neutrálních zemích), jen jsem tím chtěl říci, že momentálně vidím na trhu (dle veřejně známých požadavků AČR) jen dvě možnosti, AW 159 a právě Venon.
Ten H 160M vypadá hezky, ale vzhledem k tomu, že bude k mání někdy okolo roku 2025, je to passé. A i tak je to pořád jen militarizovaný civilní vrtulník.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od niko »

Rase ten clanok som dal do příslušného vlakna.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Mám dojem, že v článku zmíněná "náhrada Mi-35" je jen novinářské pokračování v zavedené "terminologii". Už šest let to tak píšou, tak si nedělejte iluzi, že teď najednou prozřou a pochopí, o co vlastně jde... IMHO je stále účelem získat LUH.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12974
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Normální státy jako zmíněná francie mají koncept, v němž je místo pro militarizované civily, jako H160M (mají ale i Tiger + NH90), němci to mají velice podobně. Další spousta států provozuje AW-139 nebo mašiny z nich vycházející. Korejci si kuchtí vlastní stroj LCH-LAH, což je v podstatě taky jen taková Augusta, byť fest militarizovaná. Ale tady chceme něco úplně jiného - ideálně co nejnašlapanější armádní speciál - hlavně mi přijde absurdní, že si tady vybíráme z námořních strojů jako UH-1Y a AW159. Netvrdím, že jsou špatné, ale AČR nemá ani náznak konceptu. Pokud by zde nějaká koncepčnost byla, tak máme/hledáme moderní větší stroj, pořádný lehký stroj bez výzbroje a pak je trochu otázkou co zde - ideálně bitevník (jediný s raketovou výzbrojí). Osobně si myslím, že tohle by nám stačilo - tak jako francouzům, němcům atd. My ale chceme něco co na Západním trhu není, nebo si naroubujeme americkou mašinu na koncept armády Východního bloku z časů Studené války.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

My ale chceme něco co na Západním trhu není, nebo si naroubujeme americkou mašinu na koncept armády Východního bloku z časů Studené války.
Ale je, viz příspěvky výše a houbelec naroubujeme. V čem máš vlastně Rase problém? Pro mechanizované jednotky chceš to nejlepší na trhu a u vertoljotů ti je to šumák? Nejsme tak chudí, aby jsme si kupovali levné věci, zvláště jde-li o systémy s perspektivou 30 a více let, a zvláště jde-li o životy našinců.

Dále, ony státy mají místo pro "zcivilisty", protože právě provozují opravdové bojové vrtulníky. Je to doplněk, levný doplněk. Ale co budoucnost ACR, bude složena z levných doplňků?
Pokud by zde nějaká koncepčnost byla, tak máme/hledáme moderní větší stroj,
Proč? U této kategorie nás bota tlačí nejméně.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 2/2/2018, 23:15, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

LCH-LAH je evoluce Eurocopter EC565 Panther, mimochodem
Větší mašinu nehledáme, protože do roku 2027 ji máme (Mi-171š)
Hledáme menší mašinu velikosti EC145, AW159, UH-1Y, protože se u některých misí zbytečně opotřebovájí větší mašiny.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Před chvílí mluvila v televizi Karla.
Prý od AČR dostala následující specifikaci:
- dva motory
- transport min. 10-ti vojáků
- vhodný pro MEDEVAC
- schopnost nést výzbroj (kulomety a rakety)
Redaktor mluvil o řízených střelách a Bečvář o schopnosti nahradit Mi-24/35.

Karla (za podpory Černochové) pak o tom, že ji takováto specifikace nestačí, a že po AČR chce SEZNAM vrtulníků, které jejich specifikaci vyhovují (to je dost tvrdý úder, pokud AČR řekne, že jen jeden :()

Dvouletý "tendr" prohlásila za "MARKETINGOVÝ PRŮZKUM" !!!!! (Šedivý musel zešedivět :eek: )
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12974
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Hodně se mi líbí že ministryně chce seznam vhodných kandidátů - otázkou ale je jak to pojme Armáda a kdo bude hodnotit, zda některé potenciální stroje vyřadili schválně, nebo jen o nich neví... Klidně se může stát, že ta komise AČR, nebo kdo s tím seznamem přijde, řekne že vhodný je jen UH-1Y, možná Augusta a sme tam kde sme byli. Kdo ministryni řekne že těch vhodných strojů je víc ? Předpokládám že vlastní tým poradců nemá, když se armádě věnuje v podstatě v rámci samostudia (sama tvrdila že se spoustu věcí doučuje). Tím rozhodně nemíním podrážet její práci a snahu vyčistit ten chlív.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Tomass »

Řízené střely a navíc jako náhrada Mi-24/35 a k tomu MEDEVAC ?

To si dle mě nejdřív musí vybrat co vlastně chtějí, případne mi, že by to měly být minimálně dva naprosto odlišné stroje.

Snad z toho časem vypadne nějáký ten "tendr".
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Otázkou je, zda o řízených střelách mluvili vojáci nebo jen redaktor. Notabene, UH-1 umí řízené střely (naváděná varianta Hyder), nešť neumí protitankové. Je ovšem otázkou, zda to je pro naše účely nezbytné.

Nejvíc nejlepčí by bylo koupit 12 Venomů a 6 Viperů s opcí na stejný počet ;-)
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Tomass »

Já si osobně představuju pod pojmem řízená střela drobet něco tučnějšího, ale asi může být, pokud to z neznalosti řekl redaktor. :D

Abych se přiznal, tak nevím, jak je na tom AČR s provozem PTŘS na bitevních vrtulnících, ale zase jsem nedávno pozoroval "tendr" na nákup S-8KOM,
čili neřízených kumulativních raket.
Naposledy upravil(a) Tomass dne 4/2/2018, 21:23, celkem upraveno 1 x.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Nejvíc nelepší by bylo zamyslet se co s vrtulníkovým letectvem. Zatím je to spíše střelba od boku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12974
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

KOLT:
ve výsledku by to byla taková částka, že se ji stydím i jen počítat. Přeci jen MO pořád tvrdí že nejdřív musí nalít peníze do modernizace pozemních sil (ty mají teď přednost). Najednou by se za skoro víc peněz než co mají jít na nové BVP, nakouply jen vrtulníky. To je nereálné. Osobně si myslím že vojáci budou moct být rádi ať už se koupí cokoliv - bude-li to nové. Mě osobně dává smysl pořízení Venomu jen v kombinaci s Viperem, ale zároveň jsem přesvědčený, že se bitevníky kupovat nebudou... Venom osazeny PTŘS, kulomety a vším možným, mi zkrátka přijde tak nějak jako kočkopes (Venom se schopnostmi Viperu).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

skelet píše:Nejvíc nelepší by bylo zamyslet se co s vrtulníkovým letectvem. Zatím je to spíše střelba od boku.
Tesat do kamene :up:

A co se stane, když armáda přijde s tím, že vyhovuje jen Venom?
No, nejspíš se Karla zeptá, proč existuje tolik armád bez Venomů, když je Venom jediná možnost.
Co pánové, jak by jste odpověděli vy? :razz:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Tomass »

Rase:
Ano, naprostý souhlas, bude to kočkopes (a do toho s tím budou ještě stříhat MEDEVAC). Chybí ucelená doktrína - dodnes se mi nepodařilo zjistit, co nákup nových vrtulníku má vlastně řešit. Apriori však nahrazuje či má nahradit Hindy, což jsou čistě bitevní vrulníky, byť s možností transportu výsadku.

Dodnes jsem nepochopil proč se vůbec mluví o Venomu.

Může mi někdo osvětlit:

1) Co má to tento stroj nahradi?
2) K čemu to bude v rámci doktríny AČR sloužit?
3) Zda dojde k zvýšení bojové síly/hodnoty dané jednotky po takovéto výměně techniky?

Budu vděčný, neb dlouhobým sledováním relevantních zdrojů na tyto otázky nemám dosud odpověď.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Já v tom vidím, jak už zde někdo psal rozšíření schopností. Přesněji snad, reflektování na současné požadavky co by vr. letectvo mohlo a mělo umět.

Není to třeba ona ta nová doktrína, ne ta z dob CSLA, ale konečně ta nabitá ze zkušeností s aliančních akcí? Nevím, hádám
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Tomass »

Ale to mi zní stejně neurčitě jako ty kusé "specifikace" AČR.

Sokoly zachraňujou, Mi-171 transportujou a Mi-24/35 holt střílej (a v mém vlkhém snu snad stále i PTŘS). Aspoň tak to jako osoba nezůčastněná beru.

A teď je tady Venom což není ani jedno z toho. Proto se prostě ptám a ta má pochybnost je apklikovatelná stejně tak i na ještě existující zbytek tankových sil.

K čemu to bude sloužit a jak je to v souladu se zájmy ČR uplatnitelné? Potřebujem to ? Jaká jednotka a jak bude tyto vrtulníky používat ? Pokud vím, nejsme je
schopni ani nikam strategicky transportovat (neb do CASy se to nevejde).
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Sokoly zachraňujou, Mi-171 transportujou a Mi-24/35 holt střílej (a v mém vlkhém snu snad stále i PTŘS). Aspoň tak to jako osoba nezůčastněná beru.

A teď je tady Venom což není ani jedno z toho. Proto se prostě ptám a ta má pochybnost je apklikovatelná stejně tak i na ještě existující zbytek tankových sil.
Myslím, že Venom ti do tohohle přinese zcela jinou kvalitu provádění aeromobilních operací. De facto v nich nahradí Mi 171š, které jsou na to zbytečně velké, a ve vzájemném porovnání zcela mimo. Koneckonců jsou to transportní vrtulníky. Tak ať transportují. Ta kvalita ale nebude jen o přechodu na jinou, pro tyto operace vhodnější kategorii, ale i do značné míry i o optoelektronickém vybavení a zbraňových systémech. Prostě se oproti současnému stavu v této oblasti navýší kvalita a možnosti. Což je ostatně východisko každé zbrojní akvizice, tedy mělo by být.

Do hlav armádních plánovačů či lobistů ale nevidím, jen se snažím ve vlastní hlavě nalézt logické vysvětlení. Na slovní spojení "všichni kradou" které řeší všechno nezodpovězené jsem již dost alergickej. Nevím prostě no..., ale nepřijde mi to zas tak blbé, prostě někdy se ten krok musí udělat.
K čemu to bude sloužit a jak je to v souladu se zájmy ČR uplatnitelné? Potřebujem to ? Jaká jednotka a jak bude tyto vrtulníky používat ? Pokud vím, nejsme je
schopni ani nikam strategicky transportovat
A k čemu slouží AČR a je v souladu se zájmy ČR uplatnitelná? Potřebujeme armádu? Kolik jednotek a nač? Tohle bych opravdu nechal na vojáky potažmo MO. Co vím tak piloti chtěj UH. Mne to stačí, minimálně jsou povolanější než mi všichni tady dohromady.
(neb do CASy se to nevejde).
Naše Mi 171 v Afgánu jsou již nějaký ten pátek, takže bych to tak dramaticky neviděl.

Jo a ještě k tomu MEDEVAC. Je lepší když to jakýkoli vrtulník kromě svého primárního určení/role dává, nebo nedává? Za mne dává. To jestli to někdy využiješ, je věc druhá. Pokud tedy ještě nebudeš kupovat vybavení pro šest sanitek. Z toho vyjádření to ovšem takto nijak nevyplývá, spíš jen to, že by to měl taky umět.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Tomass »

To už mi zní drobet líp, ale furt mi to nezní něják moc přesvědčivě. Je jasné, že pokud to chceme dělat dál, investice budou nutné.

Jak řekl Skelet, třeba se zamyslet co vlastně s těmi vrtulníky dlouhodobě jako s druhem vojska zamýšlíme a jaké spektrum činností s nimi hodláme pokrývat.
Být pilotem, taky bych bral UH-1Y místo Milu, je to nové a našlapané moderní technikou. To samé ti řekne asi tankán od T-72 či někdo další od 2K12 ze Strakonic.

Pokud to má povýšit "aeromobilní" kapacitu AČR, proč ne. Mě ke štěští chybí jen nějákej člověk z MO co tohle řekne v televizi, pak budu vědět co vlastně chtějí.
Zatím vím jen to co napsal Skeptik, tzn. - nějáké děvče, které je zrovna ministryní obrany (v demisi) řeklo že to má mít dva motory a má se do toho vejít necelý tucet chlapů
(byť na mě zatím dělá dobrý dojem). Dlouhodobě mi připadne zřejmé, že vlastně neví co a proč se má koupit a jen se to něják dál lobuje. V minulosti jsem se již snažil najít
nějákou bližší specifikaci toho co se vlastně poptává, ale zatím jsem neúspěšný.

V Afgánu naše Mi-171Š samozřejmě jsou, snad nám je doveze někdo i zpátky.

Tim nechci ani náhodou tvrdit, že s Mily na věčné časy a že Venom je k ničemu. Investice do vrtulníků bude v rozpočtu MO velká položka a proto to přetřásám,
protože mi zdaleka nepřipadne, že by to v dosavadní podobě mělo v jejich současné prezentaci nějákou hlavu a patu.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“