Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11605
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Resp. koupit to nejlevnější a maximálně "ořezané", tak jako Slovensko.
Zní-li takto armádní požadavek, proč ne.
První krok je tzv. RFI (Request For Information), kde potencionální uchazeče informuješ o záměru něco nakoupit a ptáš se jich zda mají co nabídnout. Zjišťuje se, co je na trhu k dispozici. To, jak jsem pochopil, proběhlo a ČR (MO) se netajilo tím, že bude takové výběrové řízení vyhlašovat. Leonardo informace poslalo.
Již toto může být považováno za zahájení "tendru" - pokud následně žadatel vše nestornuje s tím, že si to rozmyslel - což se evidentně nestalo.

Druhý krok, u tohoto typu výběrového řízení, je RFQ (Request For Quotation) tedy přizvání resp. nabídka účasti konkrétnímu Dodavateli, kterého vyhodnotím jako někoho, kdo je schopen dodat to, co poptávám (má takový výrobek). Zjišťuje se zájem Dodavatele účastnit se takového výběrového řízení. Samozřejmě pokud Dodavatel má produkt, který mi vyhovuje. I toto dle otevřených informací proběhlo a Leonardo zájem vyjádřilo.
Pokud ne krok 1. tak toto již součástí výběrového řízení (tendru) je.

Třetí krok je RFP (Request for Proposal), kdy už se po Dodavatelích, co se "přihlásili" vyžaduje podrobnější Nabídka ve formě obchodního návrhu či předběžné studie řešení požadavků. I toto pokud vím proběhlo a jak Leonardo tak Bell, a snad i Airbus, předběžné nabídky předložily.
Toto už je zcela neoddiskutovatelně součást výběrového řízení. Nehledě na to, že už se v této fázi začalo ve veřejných zdrojích mluvit o tom, že je nabídka Leonarda pro ČR výhodnější a že by se měla připravovat smlouva (zda to byla pravda nebo jen šumy neumím posoudit, ale Leonardo může jednoznačně tvrdit, že mu tím byla dávána naděje).

Čtvrtý krok, finální, je RFT (Request For Tender), v české terminologii Žádost o nabídku. Hezky v zalepených obálkách, s detailním popisem toho, jak Dodavatel splní všechny požadavky z detailní Technické specifikace, s nabídkou finální ceny a podpisem přiložené Smlouvy, kterou se zavazuje splnit vše co nabízí (Template smlouvy zpracovává Zadavatel, Dodavatel do ní doplní Cenu a jednostranné ji podepíše). Zadavatel je v rámci této fáze rovněž povinen oznámit všem Vyhodnocovací kritéria a způsob jejich užití (váhu jednotlivých požadavků), aby se Dodavatel mohl rozhodnout, zda je pro něj výhodnější nabídnout kvalitnější výrobek (lépe vybavený), ale za vyšší cenu, a nebo co nejlevnější výrobek, který přesně splní požadovaná kritéria, a nic víc.
Tato fáze neproběhla, MO těsně před ní všechny předcházející kroky prohlásilo za "Marketingový Průzkum" (přičemž Marketingovým průzkumem se dá nazvat maximálně ten první krok = zjišťování, co je na trhu).
Díky. Ovšem, ať se dívám jak se dívám, tak zde onen bod zlomu (oficiální zahájení výběrového řízení) nevidím. Respektive vidím, a světe div se, je to bod číslo čtyři:
Čtvrtý krok, finální, je RFT (Request For Tender), v české terminologii Žádost o nabídku. Hezky v zalepených obálkách, s detailním popisem toho, jak Dodavatel splní všechny požadavky z detailní Technické specifikace, s nabídkou finální ceny a podpisem přiložené Smlouvy, kterou se zavazuje splnit vše co nabízí (Template smlouvy zpracovává Zadavatel, Dodavatel do ní doplní Cenu a jednostranné ji podepíše). Zadavatel je v rámci této fáze rovněž povinen oznámit všem Vyhodnocovací kritéria a způsob jejich užití (váhu jednotlivých požadavků), aby se Dodavatel mohl rozhodnout, zda je pro něj výhodnější nabídnout kvalitnější výrobek (lépe vybavený), ale za vyšší cenu, a nebo co nejlevnější výrobek, který přesně splní požadovaná kritéria, a nic víc.
Sorry Skeptiku, zde vidím nepřekročitelnou čáru. Do té doby nikoho nic nezavazuje, je možné vše, ať už se to nazývá marketingovým průzkumem, v obecné rovině i samotným počátkem výběrového řízení třeba (což může být, ale zatím jen prvotními fázemi bez zjevných závazků k zadavateli či dodavateli).

Jako vůbec si nemumím představit oč se jako chce Leonardo soudit. To jako že, bod 1) "hele soude, oni nám řekli že něco chystají, že chtějí utrácet a zda vůbec máme nějaký produkt". bod 2) "hele soude tak jsme jim řekli že jo, že něco vyrábíme. A oni tak fajn, a chtěli by jste nám to popřípadě prodat?", bod 3) "A mi na to jo, chtěli. Oni: tak fajn, a co to vlastně v detailech umí, a kolik by jste vlatně za to chtěli?", bod 4) "hele soude, oni před podpisem smlouvy cukly, asi se jim ten produkt v detailech nelíbil/nehodil, ale to si dělej prdel ne, to přece nejde", žalobááááááá"!

Standart.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik píše:Ale mě to došlo ... ostatně soudruzi mi to vysvětlovali 20 let.
Jen jsem doufal, že doba vlezdoprdelismu skončila a v demokratické společnosti se bude více hledět na zájmy a potřeby státu než zájmy Impéria.

Pokud ale akceptuji, že to od koho nakupuji je důležitější než to co a za kolik nakupuji, tak nač jsou dobré ty diskuse, co je pro mě nejlepší. Nic. Je to jedno.
Resp. koupit to nejlevnější a maximálně "ořezané", tak jako Slovensko. Minimalizují se tak ztráty.
Nebyl bych proti nákupu evropského řešení pokud by nabídly vrtulník který by byl alespoň srovnatelný s americkou nabídkou. Upřímně jediný vrtulník s Evropy o kterém se v poptávané kategorii dá uvažovat je S-70i, ten už je ovšem stejně jako UH-60M větší než armáda původně požadovala. To že se AW-139M nemůže rovnat s UH-1Y nebo HU-60M tu bylo už mnohokrát rozebíráno a jediné čím může konkurovat je cena. Opravdu ale chceme aby hlavní kritérium při nákupu zbraní byla cena?
Jinak to srovnání s věží na BVP je naprosté kravina. Tendr oficiálně běží od března za tu dobu se požadavek na osádkovou věž nezměnil.

Juraj Tichý
Mluvilo se o tom že v armádě existují minimálně dva tábory které mají na nové vrtulníky poměrně odlišné požadavky. Vojáci ze kbelské základny dopravního letectva, kteří létají SAR, LZS a transportní lety po republice prosazují logicky spíš AW-139M protože pro takovou službu byl ten vrtulník navrhnut. Pak je tu druhá skupina kolem "bojové" 22. základny vrtulníkového letectva kteří prosazují čistokrevný vojenský vrtulník, v našem případě tedy UH-1Y a UH-60M. Protože nové vrtulníky mají jít právě k 22.zVrL je tedy nasnadě jaký pohled pohled na nový vrtulník by měl převážit.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1762
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Skeptik, Cernakus

Obávám se, že to už není o racionální debatě, ale o vašem politickém názoru.
Takže mohu jen zopakovat, nákup zbraní je součást zahraniční politiky a jako takové to má přednost před technickými parametry. Státy nemají přátele nebo nepřátele, státy mají zájmy. Naše vláda evidentně vyhodnotila, že naším zájmem je mít co nejlepší vztahy s USA, které jsou pro naši zemi důležitější než Itálie. A podle toho se chová, řekl bych zcela racionálně. To, že někomu při vyslovení "USA" naskakují osypky je jeho osobní problém a nikoliv téma k diskuzi.
A když jsme u těch technických parametrů, USA rozhodně nabízí lepší stroje (čistě technicky), tedy vámi preferovaný AW 139M má jen jedinou výhodu (a pouze ve vašem politickém vidění světa), není americký. Což ovšem není racionální kritérium.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od cernakus »

To jsou žvásty. Ale samozřejmě mně odkážeš na ty desítky stránek lží zde, které budou popírat nekompromisní fakta, že design toho amerického křápu je 60 let starý a pokud váží to co augusta, tak nemůže mít naprosto nic lepšího než ta augusta (například balistickou odolnost, která prostě něco váží).

Dále jsi opomněl cenový rozdíl, který je pro tebe zřejmě zela insignifikantní podřadnost. Což pro mně, vědouc, že všechny tyhle vrtulníky nakonec budou v lepším případě něco hasit nebo někoho hledat, v horším jen vozit papalášské milenky mezi Ostravou a Prahou za nákupy, je naopak věc hlavní. Pokud chceme pořádnou vzdušnou kavalérii, tak na to jsou naprosto jiné vrtulníky, než AW-139M nebo UH-1Y. Jenže ty jsou megafujky, protože jsou to Ruské Mi-35ky a my rozhodně Tureckou cestou jít nemůžeme :-)

PS: Není to u mně o politice. Kdyby Amigos nabídly ty obstarožní Venomy za cenu August, tak držím pysk. Cena by to byla dobrá a že to je šrot, co používá jen USMC z konzervativních a historických důvodů bych prostě spolkl.
Ale takhle jsme prostě za Bulhary, kterým Amigos vnutili obstarožní F-16 s pár novými blejskátky za cenu Raptora. Jinými slovy, jsme za blbce.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1762
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

cernakus píše:To jsou žvásty. Ale samozřejmě mně odkážeš na ty desítky stránek lží zde, které budou popírat nekompromisní fakta, že design toho amerického křápu je 60 let starý a pokud váží to co augusta, tak nemůže mít naprosto nic lepšího než ta augusta (například balistickou odolnost, která prostě něco váží).

Dále jsi opomněl cenový rozdíl, který je pro tebe zřejmě zela insignifikantní podřadnost. Což pro mně, vědouc, že všechny tyhle vrtulníky nakonec budou v lepším případě něco hasit nebo někoho hledat, v horším jen vozit papalášské milenky mezi Ostravou a Prahou za nákupy, je naopak věc hlavní. Pokud chceme pořádnou vzdušnou kavalérii, tak na to jsou naprosto jiné vrtulníky, než AW-139M nebo UH-1Y. Jenže ty jsou megafujky, protože jsou to Ruské Mi-35ky a my rozhodně Tureckou cestou jít nemůžeme :-)

PS: Není to u mně o politice. Kdyby Amigos nabídly ty obstarožní Venomy za cenu August, tak držím pysk. Cena by to byla dobrá a že to je šrot, co používá jen USMC z konzervativních a historických důvodů bych prostě spolkl.
Ale takhle jsme prostě za Bulhary, kterým Amigos vnutili obstarožní F-16 s pár novými blejskátky za cenu Raptora. Jinými slovy, jsme za blbce.
Mohu jen říct toto: To co si myslíš nebo chceš je naprosto irelevantní. Je to jen tvůj osobní názor. Stejně jako tvoje hodnocení čehokoliv, opět jen osobní názor určený tvým politickým názorem. Howhg.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Zemakt píše: Díky. Ovšem, ať se dívám jak se dívám, tak zde onen bod zlomu (oficiální zahájení výběrového řízení) nevidím. Respektive vidím, a světe div se, je to bod číslo čtyři:

Sorry Skeptiku, zde vidím nepřekročitelnou čáru. Do té doby nikoho nic nezavazuje, je možné vše, ať už se to nazývá marketingovým průzkumem, v obecné rovině i samotným počátkem výběrového řízení třeba (což může být, ale zatím jen prvotními fázemi bez zjevných závazků k zadavateli či dodavateli).
Snažil jsem se to tam vysvětlit. Dle evropských pravidel je tím "bodem zlomu" již krok 2.
Od tohoto bodu je zřejmé, že stát EU chce danou věc / službu koupit … a pak musí tendrovat. Pravidlo EU.

Výjimkou je, pokud již od počátku nakupuje na zákonnou výjimku - třeba v prokázané nouzi, kdy na tendr není čas - a tuto výjimku avizuje. Což není tento případ. Jo pokud by AČR přes noc přišla o většinu svých vrtulníků, pak OK. Pak by přímý nákup nebylo možné hodnotit jako poškozování hospodářské soutěže.

Pokud chce nějaký stát zrušit již zahájené výběrové řízení, může. Ale pak nesmí v nákupu pokračovat … to evropské předpisy rovněž považují za poškozování hospodářské soutěže.

MO ČR ale v případě vrtulníků prokazatelně prošlo fázemi RFI; RFQ i RFP … a pak se rozhodlo výběrové řízení "zrušit", ale v pořízení vrtulníků pokračovat - přičemž žádný zákonný postup pro tento postup nebyl. MO si to evidentně uvědomuje, proto ta horečnatá snaha prohlásit proběhlé RFI, RFQ a RFP za "Marketingový průzkum". Což evidentně nebyl.
Jako vůbec si nemumím představit oč se jako chce Leonardo soudit. To jako že, bod 1) "hele soude, oni nám řekli že něco chystají, že chtějí utrácet a zda vůbec máme nějaký produkt". bod 2) "hele soude tak jsme jim řekli že jo, že něco vyrábíme. A oni tak fajn, a chtěli by jste nám to popřípadě prodat?", bod 3) "A mi na to jo, chtěli. Oni: tak fajn, a co to vlastně v detailech umí, a kolik by jste vlatně za to chtěli?", bod 4) "hele soude, oni před podpisem smlouvy cukly, asi se jim ten produkt v detailech nelíbil/nehodil, ale to si dělej prdel ne, to přece nejde", žalobááááááá"!
Jak jsem psal výše, jde o to, že tak jak to MO ČR provedlo se jedná o poškození hospodářské soutěže.
To výběrové řízení neproběhlo do konce - nerealizovala se část RFT - a tak nemohlo být ukončeno s tím, že se "produkt v detailech nelíbil/nehodil. Pokud by MO nechalo VŘ doběhnout do konce, a v rámci vyhodnocení závazných nabídek konstatovalo, že ani jedna nabídka nevyhovuje, nebo že se změnili požadavky a tak se VŘ ruší … pak OK.
Pak by klidně mohli začít nové jednání o nákupu, klidně přímo s vládou USA. Ale POZOR, požadavky by nesměly být stejné a takové, že by je Leonardo se svojí nabídkou plnilo !!!
Pokud by ale MO ČR řeklo, že vlastně chce větší vrtulník, a poptalo UH-60M, který v původním tendru nebyl, bolo by to OK.

Ostatně jsem přesvědčen, že to, že úmyslně obcházejí evropská pravidla pro ochranu hospodářské soutěže, si MO ČR velmi dobře uvědomuje. Proto ta "podivná" změna požadavků resp. nabídky.

12 UH-60M nebo 8 UH-1W + 4 UH-1Z ??? … Proč ne 12 UH-1W, což byla původní varianta?

No protože to přesně ukazuje na to původní VŘ. Pokud by MO ČR skutečně stačilo 12 Venomů, pak mělo nechat doběhnou původní VŘ. Ale to nemohlo, protože byla velká pravděpodobnost, že by vyhrálo Leonardo.
Zrušení původního VŘ, ale pokračování v nákupu téměř téhož nemůže Leonardo vyhodnotit jinak, než jako záměrné porušení pravidel hospodářské soutěže s cílem poškodit Leonardo.

Že je to nesmyslné a omezuje to právo Zákazníka vybrat si to co chce?
Ano, ale je to zákon.
Kupovat si to co chce, bez ohledu na nějakou férovou hospodářskou soutěž může soukromník, nebo soukromá firma (není-li Sektorový dodavatel), ale NE STÁT.

Já to nevymyslel, to Evropská Komise, Evropský Parlament a Parlament České republiky :???:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Polarfox »

Nesher píše:Skeptik, CernakusObávám se, že to už není o racionální debatě, ale o vašem politickém názoru.
Impérium, Říše Zla... Já bych tam nedával to "už", tohle racionální nebylo nikdy (ale já vím, dekórum a tak) :wink:
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11605
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Hmm...., a co když se v rámci třetího kroku zjistí, že produkt neplní některé z technických zadání, požadavků? Viz
kdy už se po Dodavatelích, co se "přihlásili" vyžaduje podrobnější Nabídka ve formě obchodního návrhu či předběžné studie řešení požadavků.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od cernakus »

polarfox:

předpokládám, že když takhle častoval polodementní Reagan SSSR, tak jsi hýkal radostným souhlasem, že? To bylo jistě zcela racionální;-)

nesher:
OK. Předpokládám, že takto ale hodnotíš i sám sebe, protože já to vidím u tebe úplně stejně, ba hůře, protože zatímco já bych, v případě, že by Amík nabídl stejné nebo lepší než Rus levněji, koupil Americké, zatímco ty z principu Ruské nikdy. Své politické preference zapojuji totiž vždy až na posledním místě. Neb je to to stejně "racionální" rozhodování jako když se rozhoduješ mezi gadžou a dežem, jejichž objektivní hodnocení je stejné.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Nesher píše:Skeptik, Cernakus

Obávám se, že to už není o racionální debatě, ale o vašem politickém názoru.
Takže mohu jen zopakovat, nákup zbraní je součást zahraniční politiky a jako takové to má přednost před technickými parametry. Státy nemají přátele nebo nepřátele, státy mají zájmy. Naše vláda evidentně vyhodnotila, že naším zájmem je mít co nejlepší vztahy s USA, které jsou pro naši zemi důležitější než Itálie. A podle toho se chová, řekl bych zcela racionálně. To, že někomu při vyslovení "USA" naskakují osypky je jeho osobní problém a nikoliv téma k diskuzi.
Viz odpověď Zemakt -ovi výše.

Česká republika je součástí nadnárodního uskupení zvaného Evropská Unie, a toto uskupení má nějaká pravidla na ochranu hospodářské soutěže. MO ČR je porušuje - a evidentně si toho je vědomo … viz jejich postup.
Pokud se Vláda ČR rozhodla lézt USA do zadku, pak OK (když jin na to společnost při volbách dala "gebír" - já ANO ani ČSSD nevolil, u mne nemají co ztratit), ale nesmí při tom porušovat pravidla k jejichž dodržování se zavázala.
Nesher píše:A když jsme u těch technických parametrů, USA rozhodně nabízí lepší stroje (čistě technicky), tedy vámi preferovaný AW 139M má jen jedinou výhodu (a pouze ve vašem politickém vidění světa), není americký. Což ovšem není racionální kritérium.
Jenže toto je jen Tvoje domněnka. Zda je to pravda může prokázat pouze tendr.
A ne, "neameričnost" AW 139M není jeho jedinou výhodou, to je také jeho podstatně nižší, snad až poloviční, cena.
A AČR nevybírá "nejlepší vrtulník světa", nýbrž vrtulník, který nejefektivnějším způsobem pokryje jejich potřeby.
Takže i kdyby byl UH-1W "dle technických parametrů lepší stroj" než AW 139M, tak to stejně neznamená, že AČR bude schopna jeho technické výhody využít. A dle "ekonomických parametrů" UH-1W s největší pravděpodobností lepší než AW 139M není … proto ten strach MO z férového tendru.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Zemakt píše:Hmm...., a co když se v rámci třetího kroku zjistí, že produkt neplní některé z technických zadání, požadavků? Viz
kdy už se po Dodavatelích, co se "přihlásili" vyžaduje podrobnější Nabídka ve formě obchodního návrhu či předběžné studie řešení požadavků.
Tak je Zadavatel musí oficiálním způsobem vyloučit a důvod/důvody vyloučení jasně zdůvodnit.
Zadavatel má pak právo obrátit se se žádostí o přezkum tohoto vyloučení na orgán Ochrany hospodářské soutěže - na národní (ČR), či evropské (EU) úrovni.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Polarfox píše:
Nesher píše:Skeptik, CernakusObávám se, že to už není o racionální debatě, ale o vašem politickém názoru.
Impérium, Říše Zla... Já bych tam nedával to "už", tohle racionální nebylo nikdy (ale já vím, dekórum a tak) :wink:
Napsal by jsi to samé, pokud by šlo o SSSR ??? :wink:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od cernakus »

Zemakt píše:Hmm...., a co když se v rámci třetího kroku zjistí, že produkt neplní některé z technických zadání, požadavků? Viz
To záleží na několika faktorech. Kdy byl ten požadavek zanesen, jestli se nejedná o změnu v průběhu, jeho váha atd... Může to skončit buď úpravou požadavku (nebo jeho váhy), jeho vypuštěním, restartem celého řízení, a nebo jeho setrváním v nezměněné podobě s velkou váhou a tím v podstatě vyloučení produktu, který neplní. Případně může dodavatel nabízený produkt modifikovat aby požadavek plnil. Ovšem v této fázi, je již třeba kolem takového požadavku našlapovat opatrně. Velmi snadno by totiž mohly kontrolní orgány dojít k závěru, že jeho existence, vznik nebo modifikace je účelové a to může mít vážné důsledky na celé řízení a zejména následné arbitrážní. O podobné srandičky se snažily určité vlády kolem tendru na dostavbu Temelína (opět ve prospěch Američanů, achich ouvej :-) a tam to však Sobotka s Babišem zařízli včas, než z toho koukal mnohaset miliardový průser s Arevou (to, že stejně měli být vyštípání Rusáci nikoho netankovalo, arbitrážní možnosti Ruska proti ČR jsou minimální).
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Polarfox »

Skeptik píše:A dle "ekonomických parametrů" UH-1W s největší pravděpodobností lepší než AW 139M není …
Dle "ekonomických parametrů" je Trabant také lepší než závodní speciál. Možná bude fajn na přesuny a drobný nákup, ale sorry, na závodní okruh ho fakt nepotáhnu. Možná bychom nakonec měli nakoupit kupu Robinsonů a bylo by...nejekonomičtější řešení ze všech. Tohle anti-US tažení maskované za finanční starostlivost mne opravdu nedojímá. AW 139 nebo ekonomičnost tě ve skutečnosti vůbec nezajímají... V eventuální nepřítomnosti zlých USA by to zase odsírala zlá EU a místo AW 139 by jsi tlačil klidně i vrtulník z Ugandy ze dřeva, hlavně aby nebyl odtud a tamtud.

Známe svoje lidi...můžeš to zkusit okecat třeba 50x, ale tak nějak většina z nás ví, o co reálně u tebe go. Přinejmenším ve směru ke mě si tu práci můžeš klidně ušetřit...efekt to má roven nule (jasně, blbost, protože linii musíš držet, i kdyby jsi nechtěl, ale víš jak :-? ).

PS: Jestli je to všechno taková hrůza a neslýchanost, tak nás holt zažalují a vyhrají. Nechal bych to na nich a na vojácích, co ty na to?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Ad UH-1W
Prosím, proč se seriózně diskutuje o vrtulníku, který IMHO neexistuje? Jestli byl míněn AH-1W, tak od kterého ze 3 uživatelů by tento typ kupovalo české MOČR? Protože upgrady byly v různých zemích prováděny různě.

Ad komenty od "cernakus"
Prosím znalejší o shrnutí tezí co má být smyslem jeho komentů. Ideálně do 2-3 vět. Já jsem jej nepochopil. A vzhledem k rozsáhlosti textů v kontextu s obsahem faktů by to mohlo připomínat "kdo moc mluví, buď lže nebo se chlubí".

Z mého pohledu po pročtení posledních pár stránek mi nedává smysl, abych se dále zapojoval do diskuse v tomto vláknu. Ledaže by se diskuse vrátila zpátky k faktům.

Jako "sladkou tečku" si dovolím odkázat na diskusní příspěvek Starlighta, který IMHO klade ty správné otázky o koncepci vrtulníků v českých OS. Snad i Vás obohatí jeho názor, tak jako mě. viz jeho komenty z 16.7. https://www.armadninoviny.cz/uh60m-blac ... da-cr.html. Bude-li mít kdokoliv věcnou reakci na jeho návrhy, tak si je rád pročtu a předem za ně děkuji.
R.I.P.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od cernakus »

Polarfox píše:
Skeptik píše:PS: Jestli je to všechno taková hrůza a neslýchanost, tak nás holt zažalují a vyhrají. Nechal bych to na nich a na vojácích, co ty na to?
Předpokládám, že když to profrčíme a nastane čas placení, tak budeš po mně chtít, abych tvoje noční poluce platil taky, že ?!

Vůbec by bylo nejlepší, kdyby bylo možno to rozdělit, proamerická verbež ať si platí američanům, proevropská verbež souputníkům v EU a proruská verbež rusákům. Raději uvidím těch dalších 6-7 miliard (proti augustě) v kapsách matek s dětmi nežli v nových bavorácích synků kapitánů amerického vojensko-průmyslového komplexu. A o to víceméně nám, rudým nokům, jde :eek:
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od cernakus »

kozelník:

ve zkratce, štve mně, že máme cálovat přepálené ceny za americké vrtulníky, navíc díky tomu nepřiměřenému proamerickému tlaku reálně hrozí arbitráž s taliány, které by ty vrtulníky prodražila ještě více. Když už americké vrtulníky diskutabilních schopností a kvalit (navíc ošklivé, ale budiž on Mi-17 taky není žádný krasavec :-), tak za normální cenu a ne cenu pro servilního vazala alá Bulharsko. A ještě lépe vybrané na základě férového, neúčelového tendru, kde vyhraje ta lepší (vč. ekonomický faktorů) nabídka sedící přesně potřebám AČR pro službu a obranu v ČR a okolním prostoru, ne na druhém konci světa v žoldu (mno spíše neplacené službě) Velkého bratra.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Tak jo, už je ze mě kozel, teda "kozelnik" -:)

K věci: já dosud nenarazil na jeden jediný pramen, ze kterého bys mi mohl udělat obrázek, který z vrtulníků je ekonomicky nejvýhodnější pro AČR.

Nejvíce využitelné je asi toto https://www.rand.org/pubs/research_reports/RR141z1.html, ale z podstatné části postaveno na odhadech (které se mi vesměs nepovedlo křížově potvrdit) a pro jiné podmínky. Nejsem odborníkem, ale nevsadil bych svoji výplatu, že závěry RANDu jsou spolehlivé (tj. s odchylkou odhad vs. realita max. 10%) a také se mi zdá, že závěry nejsou aplikovatelné pro podmínky AČR např. skrz odlišné provozní podmínky a požadavky AČR.

Konkrétně z jakých pramenů čerpáš Ty? A kromě odkazů prosím taky napiš, jestli sis ověřoval správnost pramenů a pokud ano, tak jak tvoje ověření dopadlo.

Kozel.
R.I.P.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3646
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od seabee »

Tak už je jasný, za co byl vyobchodovaný souhlas pana prezidenta s odvoláním ministra Staňka:
https://ekonomicky-denik.cz/obrana-brzd ... -internetu
a
https://www.e15.cz/domaci/nakup-armadni ... -internetu
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Technická - pan prezident Ing. Miloš Zeman nemá, opakuji nemá pravomoc odvolat/schvalovat odvolání ministra, který podá premiér.

Obecněji - nejsilnějšími pravomocemi prezidenta v českém právním řádu jsou personální a milost:
a) jmenování členů bankovní rady, Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu plus navrhovat kandidáty na soudce Ústavního soudu. - v podstatě už všechny jmenoval = vystřílel všechen střelný prach. Zbývá už jen navrhout kandidáty na poslední místo u ÚS a pokud pan prezident neodstoupí kvůli zdraví tak za několik let také bude nutné nový předseda/-kyně Nejv. správního soudu.
b) jmenování velvyslanců.

Ohledně ostatních aktivit je pan prezident vesměs pouze stroj na podpisy.



Jiná věc je, že dosud se nenašlo dostatek zákonodárců parlamentu, aby byl pan prezident (resp. jeho činnost) žalován u Ústavního soudu
R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“