Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Ty peníze uvolnila vláda, respektive MF. Tedy nebudou vrtulníky, nebudou peníze. Na nic jiného nejdou použít.
ObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Juraj Tichý píše:Hindy sa zrusili bez nahrady a bojove vrtulniky nemame. Mi17 a UH60 sluzia len ako vrtulniky dopravne, SAR a na air assault.

Tie peniaze (12mld vrtulniky, 5mld delostrelectvo, tanky 0) si urcila AČR a MOČR. Niekde na zaciatku. Nie MF.
Preco niekdo rozhodol o budovani vysadkoveho vojska, ak nedokážete postavit jednu vsevojskovu tazku brigadu?
A to nevravim o dvoch vzhladom na velkost statu.
Ale to uz sme mimo temy vrtulnikov.
A třebas F-16ky nebudou mít schopnost + kapacitu nahradit to co dělaly Vaše Hindy? BTW, co přesně myslíš tím "air asslaut"....kulomety doorgunnerů plus neřízené rakety vzduch-země?

Pokud jde o hromádky peněz na jednotlivé schopnosti v rámci AČR, tak já to nevím. A ani jsem po tom důkladně nepátral, neboť se domnívám že ta informace by neměla být veřejně dostupná. A pokud je veřejně dostupná, tak by měla být publikována schválně tak, aby metodika výpočtu jednotlivých hromádek bránila součtu.... Proč případnému agresorovi nechávat nahlédnout do karet.

Nicméně mě zajímá obecně, nikoliv doložit na konkrétních číslech, jestli MOČR s penězi hospodaří jako "poctivý hospodář" plus mě zajímá co dělají pro to, aby investice nepřepálili = ve stylu "po nás potopa".

Když si pročteš těch několik desítek mých příspěvků v tomto threadu, tak zhruba 50% textu se věnuje této otázce. Doufal jsem, že mě někdo znalejší vysvětlí, že moje obavy jsou zbytečné.

P.S. Pro zajímavost posílám návrh růstu rozpočtu MOČR na příští rok. Informace je od poslance, který není členem příslušného výboru Parlamentu, ale je členem příbuzného, čili úplně bych tu jeho informaci neházel do koše. https://twitter.com/MJureka/status/1143876684925587458
R.I.P.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3820
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Juraj Tichý píše:Preco niekdo rozhodol o budovani vysadkoveho vojska, ak nedokážete postavit jednu vsevojskovu tazku brigadu?
.
Protože výstavba nové těžké brigády je mimo finanční možnosti MO. Vždyť jen přezbrojení stávající 7.brigády na nové BVP bude stát přes 50 miliard, při budování nové bude ta částka několikanásobně větší.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11574
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Juraj, Kouzelník: relevantní otázka. Budu se opakovat, ale já jsem za zachování většiny bojových schopnosti, a v návaznosti na to zachování kontinuity a možnosti včas reagovat na hrozby budoucí. Než něco pak stavět na zelené louce znova.

Marínu jsem už rozdýchal, ještě bych típnul kosmické síly....

Vtip, ne ironie :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1748
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Kouzelnik píše:
Nesher píše:
Juraj Tichý píše:Tak to s tebou súhlasím.
(...)
Kazdy takyto velky nakup vyvolava otazky.
(...)
Nove vrtulniky
Tak nabuchane vrtulniky pre ambicie AČR
A ci nepotrebuju danych 550mil eur ine zlozky vojska
(Delostrelectvo, tanky, PVO,...)
ad a) - ano potřebuje, u vrtulníkového letectva (nezaměňovat s dopravním) máme jen 15 Mi 171š, z nichž část (tu nejlépe vybavenou) primárně používají SF v rámci roje SOATU
ad b) ano, potřebuje, neb se mimo jiné buduje výsadkový pluk, tedy je předpoklad nasazení v bojové zóně a zároveň by ten vrtulník měl mít schopnost nahradit (částečně) Mi 24
ad c) ano potřebují, ale otázka nestojí tak, že když nekupíme vrtulníky, koupíme PVO. Pokud nekoupíme vrtulníky, tak se na ně alokované zdroje vrátí zpět na MF.
2 Nesher: Prosím Tě, mám na Tebe, pár upřesňujících dotazů. Jde o to, že jsem se už dřív jsem se mj. na níže uvedené dotazy snažil najít věrohodnou odpověď, ale neuspěl jsem. Tak zkouším u Tebe jestli Tobě se podařilo dopátrat věrohodných informací, na rozdíl ode mě.:
ad a) Tím "u vrtulníkového letectva (nezaměňovat s dopravním)" myslíš současnou 221 a 222. letku (NnO)? Nebo do "vrtulníkového" zahrnuješ i něco z 243. letky, tj. Sokoly, Mi-8S, Mi-17 ve Kbelích; a myslíš, že bude mít aktuálně diskutovaná akvizice i nějaký vliv na osud současných Mi-17 v CLV? Ptám se vyloženě prakticky, např. jestli současné Kryštofy - v Plzni a v Bechyni - po dosloužení Sokolů bude provozovat někdo jiný (bo na tento úkol nebude mít AČR mašiny, předpokládám).

ad b) co myslíš tím částečně "a zároveň by ten vrtulník měl mít schopnost nahradit (částečně) Mi 24"? Jakože bude mix strojů (=část Hindů by podle Tebe měla být provozována i nadále, i po IOC nových útvaru/-ů s novými vrtulníky)?

ad c) "Pokud nekoupíme vrtulníky, tak se na ně alokované zdroje vrátí zpět na MF".
Já vůbec nepopírám Tvoje slova. Já jen slyšel často, že by bylo fajn toto změnit.
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... ny-206917/
https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/pro ... 78165.html

Ad a) pouze Náměšť, Mi 17, Mi 8S a W3A jsou součástí 24. základny dopravního letectva Praha Kbely. Jak si CVL vyřeší náhradu Mi 17 bůh suď, ale s dnešní akvizicí to nelze spojovat. Dle poslední koncepce LZS (v podstatě návrat k původnímu stavu) armáda Jižní Čechy opustí a zůstane jí jen Plzeň.

Ad b) Mi 24 čeká vyřazení, po nějakou dobu (zhruba do doby než nové helikoptéry dosáhnou plných operačních schopností) budou VS používat 10 Mi 24 (možná i míň po havárích letos a loni). Proto také vybrané Mi 24 procházejí GO v LOMu.

Ad c) To asi ano
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3628
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od seabee »

skelet píše:Ty peníze uvolnila vláda, respektive MF. Tedy nebudou vrtulníky, nebudou peníze. Na nic jiného nejdou použít.
Veškeré rozpočtové peníze leží ve Státní pokladně (to je název systému, ne trezor s penězma) do chvíle, než se platí. To, co se nepoužije do konce roku už nepropadá jako dřív, ale přechází do takzvaných NNV. Ty jsou teoreticky dále použitelné na rozpočtovaný výdaj, ale reálně s nimi vláda (MF) čaruje a obvykle je blokuje do konce dubna, než se kasa naplní z nových daní. Ale uvolnit je taky nemusí.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1748
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše:
Juraj Tichý píše:Preco niekdo rozhodol o budovani vysadkoveho vojska, ak nedokážete postavit jednu vsevojskovu tazku brigadu?
.
Protože výstavba nové těžké brigády je mimo finanční možnosti MO. Vždyť jen přezbrojení stávající 7.brigády na nové BVP bude stát přes 50 miliard, při budování nové bude ta částka několikanásobně větší.

Souhlas a navíc dovolím doplnit, že ani lidé. Ozbrojené síly (AČR, VP, VZ, HS) plánují konečný stav 30000 profesionálů a 5000 členů AZ. Druhá těžká brigáda je sice krásný, ale pouze sen. Do budoucna bude problém (kvůli demografické změně) naplnit i současné útvary. Už teď je věkový průměr hodně vysoký. Ten výsadkový pluk nám umožní záskat třetí manévrový prvek za relativně málo peněz a i nároky na živou sílu nebudo tak velké.

Navíc AČR (už jsem to sem psal několikrát) není budována primárně k obraně území ČR (před kým asi?), ale k obraně teritoria NATO.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4954
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Kouzelnik píše: A třebas F-16ky nebudou mít schopnost + kapacitu nahradit to co dělaly Vaše Hindy?
F-16 budu mat AG schopnosti, aj na vykonavanie CAS. Ci dokaze F-16 na bojisku zastupit AH64? To je dobra otazka. Americania svoje AH64 pri kosovskej krize nechali sediet na zemi v Albansku a vsetky vzdusne operacie zabezpeili lietadla. No zaroven je vrtulnik tak specificky v bojovych cinnostiach, ze si nemyslim, ze to stihac dokaze nahradit. Ale v Europe je vela krajin, ktore bojove vrtulniky nemaju. SR ich moze mat max 18. ČR neviem.
Kouzelnik píše: BTW, co přesně myslíš tím "air asslaut"....kulomety doorgunnerů plus neřízené rakety vzduch-země?
su dva typy vysadkov - air assault a air borne. Kazdy sposob sa pouziva inak.
Ja dufam, ze na nase UH60 nikto raketnice vesat nebude. Nech sa doplnia gulomety do dveri, sebaochrana a maximalne radar. Radsej ako PTRS ci Hydry, dokupit dalsie 3 BHcka.
Kouzelnik píše: Pokud jde o hromádky peněz na jednotlivé schopnosti v rámci AČR, tak já to nevím. A ani jsem po tom důkladně nepátral, neboť se domnívám že ta informace by neměla být veřejně dostupná. A pokud je veřejně dostupná, tak by měla být publikována schválně tak, aby metodika výpočtu jednotlivých hromádek bránila součtu.... Proč případnému agresorovi nechávat nahlédnout do karet.
Kedze vydaje na obranu podliehaju povinnemu zverejnovaniu kvoli medzistatnej kontrole a signatari zmluvy o obmedzeni konvencnych sil v europe, maju moznost kedykolvek prist do kasarni zucastnenych krajin a prezriet si co budu chciet, tak sa informacie utajuju akurat pred obcanmi krajiny, ktori tie kasarne a co je v nich platia.
Scotty87 píše:
Juraj Tichý píše:Preco niekdo rozhodol o budovani vysadkoveho vojska, ak nedokážete postavit jednu vsevojskovu tazku brigadu?
.
Protože výstavba nové těžké brigády je mimo finanční možnosti MO. Vždyť jen přezbrojení stávající 7.brigády na nové BVP bude stát přes 50 miliard, při budování nové bude ta částka několikanásobně větší.
ja som myslel dobudovanie tej 7. brigady. A na 4.br. je tiez co este budovat. Viem ze dalsia tazka brigada je vlhky sen.
Nevyclenili sa peniaze na obmenu tankov z 80tych rokov, DANA idete menit za TMG, raketaci zruseny, ale menite vrtule z deblokacii v tomto tisicroci. Na to som narazal.
Ale ak to tak planovacom vyslo. Asi vidia koncepciu inak.
Nesher píše: Navíc AČR (už jsem to sem psal několikrát) není budována primárně k obraně území ČR (před kým asi?), ale k obraně teritoria NATO.
Viem, ze si to pisal. Ale je to spravne? Co bude o 5 rokov, 10? Zruti sa EU, NATO pod tlakom stale silnejuceho hnutia XYZ FIRST? (a za XYZ dopln nazov ktorejkolvek krajiny) Chapem, ze ČR je v ramci teritoria v "strede" NATO. Ale bude to tak dokedy? Co ked o 5 rokov vo volbach vyhra na Slovensku koalicia SNS Kotleba-Harabin a Slovensko vystupi z NATO a po par rokoch bude Sliac prenajaty RF a na nom 4 letky SU57? Zacnete to budovat cele odznova?
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1748
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Juraj

Tak to se změní koncepce obrany a otevře několik uprchlických táborů pro běžence ze Slovenska :D
A teď vážně, koncepce obrany se vždy primárně soustředí na tu nejvíce pravděpodobnou hrozbu a tou Slovensko coby ruský protektorát skutečně není. Což neznamená, že armáda nebude schopna bránit území ČR, ale pokud by ho měla bránit sama proti výrazně silnějšímu nepříteli, tak to zda bude mít jeden prapor modernizovaných T 72M4CZ nebo dva prapory Leo 2 A7+ na výsledku nezmění vůbec nic. A ty tanky budou časem, holt všechno nejde naráz.


A že jde u těch vrtulníků i o politiku? Jasně, že jde. Ostatně u vás, Poláků, Maďarů, Rumunů...… to nebylo, není a nebude jiné. A není na tom nic špatného. Slabší státy si odjakživa musí kupovat pozornost těch silnějších, posilování spojenectví se silnými je součást obranné koncepce.
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Starlight »

Kouzelnik píše:2 Skeptik: ...Za druhé už nehodlám diskutovat s tebou na téma vrtulníků pro AČR - protože ať začneš z jakkéhokoliv konce, tak z toho vyjde AW-139M, aspoň mám ten pocit... což netvrdím, že je špatná volba. Pouze tvrdím, že asi už dávno máš jasno, a vybrané mašině podřizuješ veškerou svoji argumentaci. Což se projevuje na diskusi s tebou (jako hrát pinpong proti betonové stěně). Tak jestli to bude AW-139M, snad máš pravdu.

Měj se hezky.
To si zvykneš. :lol: Ještě do srpna 2018 tu Skeptik stejně zuřivě prosazoval Airbus H145M. Ano, vyráběný v tom Německu, které podle něj bude naší hlavní budoucí bezpečnostní hrozbou. :rotuj: Poté co byl několikrát upozorněn, že AČR hledá vrtulník s větší přepravní kapacitou (MO zveřejnilo hrubou specifikaci už v červnu 2018) toho více méně nechal.

Od té doby tu prosazuje jako malé dítě AW139M. Opakovaně odmítá současnou zahraničně politickou orientaci ČR (stačí se podívat na jeho Avatar) nebo platnou koncepci výstavby AČR. Přes opakované upozornění se dosud nenamáhal seznámit s požadavky AČR na nové vrtulníky. Na všechno americké má na fóŕu negativní reakce. To mu ovšem nebrání v reálném životě přijímat pozvánky na slavnostní trachtace u pražského Bellu. :mrgreen: Takže asi tak.
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Starlight »

Skeptik píše:Rase, díky za odkaz - je viděl, že se MO (díky svému netransparentnímu chování) opět dostává pod tlak :(
- Ministerstvo obrany na vrtulníky nikdy v minulosti nevyhlásilo tendr. Všechny kroky byly prováděny v rámci průzkumu trhu, tj. předakviziční fáze.
Kdo tedy lže a trolí? Skeptik nebo Starlight ? :lol: (Bacha na cévku :wink: )
Nevyhlásilo tendr = nemůže mít závaznou nabídku ani od Leonarda ani od Airbusu.
Skeptiku, jediný kdo tu trolí a plete si záměrně dojmy a pojmy jsi tady dlouhodobě ty.

Za sebedelší odpovědí prostě neschováš, co jsi tu předváděl. Tvoji neexistující nabídku na AW139M mají na MO už od 30. října 2017. Jaká je cena uvedená v nabídce z 30. října 2017 dosud nikdo nepublikoval. K tvé smůle tebou vymyšlená cena za 7,5 miliardy Kč není shodná s žádnou cifrou (a bylo jich několik), kterou prezentují od dubna 2017 média. Takže tvůj zdejší výmysl.

Co se týče soutěže/tendru na vrtulníky. Musím se smát. :mrgreen: Jestli potřebuješ, aby ti Rase nejdříve naservírovat nové prohlášené MO, abys mě to osolil, tak mám pro tebe smutnou zprávu. Každý, kdo se o to skutečně zajímá a neztrácí čas trolením je dávno jasné, že MO žádný formální tendr (kterého se tu dovoláváš) nemá v úmyslu vyhlašovat. Protože výběr a porovnávání různých ZÁVAZNÝCH nabídek (tedy soutěž) už opakovaně běží. A můžeš se tu stavět na hlavu, jak chceš.

Soutěž a výběr se na MO ČR řeší systémově úplně jinak. Vrtulníky nejsou první ani poslední nákup drahých zahraničních zbraňových systémů, kde se to takto řeší. A jak to udělali tak, aby nic neporušili:

- Červenec 2015 – MO formálně zahájilo marketingový průzkum a vybraným třem ZAHRANIČNÍM VLÁDÁM (americké, francouzské a italské) zaslalo žádosti o NEZÁVAZNÉ nabídky

- Duben 2017 - MO vyřadilo H145M a přímo oslovilo dvě ZAHRANIČNÍ VLÁDY (americkou a italskou) k předložení ZÁVAZNÝCH nabídek na UH-1Y a AW-139M splňující požadavky AČR

- 30. října 2017 - obě ZAHRANIČNÍ VLÁDY prostřednictvím svých diplomatů v ČR předložily ZÁVAZNÉ nabídky na MO ČR. Americká vláda potřebovala k tomuto kroku ZÁVAZNOU žádost vlády ČR, na základě kterého požádala o souhlas Kongres USA. Žádost DSCA byla do Kongresu doručena 11. října 2017 a protože ne bylo žádných námitek, byla potenciální možnost exportu UH-1Y do ČR veřejně oznámena 23. října 2017.

Takže jsme tu měli situaci, kdy si MO ČR si velmi formálně vyžádalo dvě různé ZÁVAZNÉ konkurenční nabídky předložené ZAHNRANIČNIMI VLÁDAMI. Takže soutěž. To, že to není formálně vyhlášený tendr, na podstatě nic nemění. Obě ZAHRANIČNÍ VLÁDY to pochopily naprosto správně. Pravděpodobně bylo pak záměrem vybrat jednu nabídku a pak přímo oslovit ZAHRANIČNÍ VLÁDU vybrané nabídky. Bylo samozřejmě možné nevybrat žádnou, což se nakonec i stalo.

Skok do roku 2019. A nové „kolo“ soutěže. Máme tu téměř identickou situaci s mírnou odlišností – MO byly 24. června předloženy diplomaty ZAHRANIČNÍ VLÁDY (vládu USA) dvě různé ZAVAZNÉ nabídky. Opět nejdříve musel být ZÁVAZNÝ zájem vlády ČR, na základě kterého DSCA požádala o souhlas Kongres USA. Oznámení o možném prodeji zbraní do ČR bylo oznámeno 3. května. Deklarovaným záměrem je vybrat jednu nabídku a pak opět přímo oslovit ZAHRANIČNÍ VLÁDU.

Nic co bylo v rozporu se zákonem. MO ČR to ví, a proto chodí touto cestou. Případ Vlasta Parkanová nehrozí – MO má minimálně dvě různé nabídky. Ve skutečnosti už mají 4 různé ZÁVAZNÉ nabídky (UH-1Y, UH-1Y+AH-1Z, UH-60M, AW-139M). Finální souhlas s výběrem pak bude kolektivní na zasedání Vlády ČR.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11548
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Starlight píše:(stačí se podívat na jeho Avatar)
Přiznám se že teprve teď jsem se na to podíval pořádně. Do dnes jsme si myslel, že tam má Spitfire. :D
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Starlight píše:
Kouzelnik píše:2 Skeptik: ...Za druhé už nehodlám diskutovat s tebou na téma vrtulníků pro AČR - protože ať začneš z jakkéhokoliv konce, tak z toho vyjde AW-139M, aspoň mám ten pocit... což netvrdím, že je špatná volba. Pouze tvrdím, že asi už dávno máš jasno, a vybrané mašině podřizuješ veškerou svoji argumentaci. Což se projevuje na diskusi s tebou (jako hrát pinpong proti betonové stěně). Tak jestli to bude AW-139M, snad máš pravdu.

Měj se hezky.
To si zvykneš. :lol: Ještě do srpna 2018 tu Skeptik stejně zuřivě prosazoval Airbus H145M. Ano, vyráběný v tom Německu, které podle něj bude naší hlavní budoucí bezpečnostní hrozbou. :rotuj: Poté co byl několikrát upozorněn, že AČR hledá vrtulník s větší přepravní kapacitou (MO zveřejnilo hrubou specifikaci už v červnu 2018) toho více méně nechal.

Od té doby tu prosazuje jako malé dítě AW139M. Opakovaně odmítá současnou zahraničně politickou orientaci ČR (stačí se podívat na jeho Avatar) nebo platnou koncepci výstavby AČR. Přes opakované upozornění se dosud nenamáhal seznámit s požadavky AČR na nové vrtulníky. Na všechno americké má na fóŕu negativní reakce. To mu ovšem nebrání v reálném životě přijímat pozvánky na slavnostní trachtace u pražského Bellu. :mrgreen: Takže asi tak.
2 Starlight: Prosím nezatahuj mě do Vašeho dialogu se Skeptik. Já osobně mám zájem o věcnou debatu.

1. Odlišit osobní vs. věcnou kritiku = osobní spor "brání" výběru mašiny v ideální konfiguraci s neprůstřelnou servisní smlouvou a dobrým odhadem rozpočtových nákladů na další roky = tak aby se dostalo i na zbytek akvizic AČR.
Pokud já kritizuji, tak ve formě toho, že mám zájem, abych na svoji kritiku dostal konkrétní info že se mýlím. Např. pokud kritizuji vládu (zejména premiéra a MOČR) tím stylem že snad dotčení mají pocit že má kritika je osobní, tak se zmýlili. Já kritizuji METODU. Pokud je metoda blbě tak výsledek nemůže být kvalitnější než je metoda. Všimni si, že dlouhodobě se ptám jak je vyřešená otázka servisu. Připomínám, že nakupované vrtulníky budou v provozu, dá-li Pán Bůh a nepřijde válka, tak 20 - 30 roků. A sebelepší technika bude potřebovat servis, neřku-li upgrady.

Naprosto konkrétně by mě zajímalo kdo rozhodne jak velký sklad náhradních dílů má být v ČR/či v sousední zemi kde se bude provádět MRO (=z hlediska peněz je vcelku jedno jestli sklad náhradních dílů budou servisáků a ti pak vyfakturují kromě ceny servisu i úroky+marži že drželi náhradní díly, nebo jestli náhradní díly si bude AČR objednávat napřímo do svého vlastnictví). Velmi orientační odhad toho o jakých částkách se bavíme např. u Bellů H-1 viz str. 18 http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a561879.pdf. A nebudu reagovat pokud do diskuse někdo hodí včerejší článek O. Stratilíka, protože když píše "(...) Bell Helicopter. Ta už se s podnikem LOM Praha domluvila na spolupráci dřív a je s leteckými opravnami v pravidelném kontaktu. (...)", tak já v Registru smluv nenašel žádnou smlouvu mezi LOM Praha a společností, která má v názvu Bell. Samozřejmě můžu se mýlit, ale přijde mi to jako PR článek. Tím nekritizuji případný nákup Bellů.

Opakuji, mě velice zajímá až ta fáze za pár roků - až se mašiny začnou kazit, až se zjistí, že by bylo fajn dokoupit za velké peníze to či ono a hlavně - velmi by mi vadilo opakování aktuální situace, kdy Hindy jsou v AČR do značné míry zbytečné, protože už dlouho necvičí např. PTŘS, což patrně souvisí s nedostatkem peněz na potřebný upgrade nebo na cvičení. Vzhledem ke stylu chování současné vlády ("po nás potopa" viz slevy na jízdné vs. nedostatek peněz na pomoc s ošetřováním nemohoucích takže teďka se zavírají Charity = ošetřovatelky jdou dělat něco stabilnějšího, za pár roků nebude kdo by "utíral zadky", pokud na to nebude stačit "sendvičová generace"), tak je VELMI reálné že politici upřednostní se fotit u nových vrtulníků v rámci předvolebních kampaní příští a další roky. A na otázku jestli bude na provoz i v dalších letech, se bojím že na to kašlou.

2. Metoda akvizice
a) A asi tě Starlighte překvapím, ale ani mě se nelíbí způsob odpovědi české vlády ostatním dodavatelům vrtulníků - např. AW nebo Airbus Helo. Jde o to, že už v samotném zadání ve srovnání s finálním výběrem je "díra". A to je zřetelné i laikům jako jsem já. Jde o počet vrtulníků. Proč má být 12 vrtulníků?

Připomínám, že přepravní kapacita H-145M, AW-139M, UH-1Y a UH-60M je zcela rozdílná. Teďka si nejsem jistý jestli jsem nezapoměl na nějakou mašinu. Tak jaktože ve všem případech je poptávám STEJNÝ počet vrtulníků.

b) Další konkrétní nejasnost je pro případ, že bude pořízena varianta UH-1Y a AH-1Z. Teď nemyslím rozpor se zadáním. Jde mi o to, jestli platí teze, že AČR se inspiruje taktikou nasazení vrtulníků, kterou má USMC. Mě totiž není jasné z čeho tedy vyplývá kombinace 15 velkých (a pomalejších) Mi-171, 8xUH-1Y (nebo UH-60M) a 4x AH-1Z. Jde o to, že když si dohledám orientační počty letadel (vrtulníků) provozovaných v USMC, tak podíl AH-1Z ve vrtulníkovém letectvu je úplně odlišný. Další nejasnost je v tom, když si to promítnu do konkrétní jednotky - https://en.wikipedia.org/wiki/Marine_Aircraft_Group_39 - chápu-li správně, tak velmi podstatný díl přepravní kapacita zajišťuje Osprey, který však má "cruise speed" zásadně vyšší než AH-1Z.

Taktiku při které jsou nasazovány UH-60M (plus např. v kombinaci s AH-64A/D) nepíšu, protože jako laik ji neznám a nedohledával jsem ji z nedostatku času - čili má-li někdo info, tak uvítám, když se podělí.
R.I.P.
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 897
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Ataman »

Starlight píše:Opakovaně odmítá současnou zahraničně politickou orientaci ČR (stačí se podívat na jeho Avatar)
Co má k sakru historický letadlo společnýho s nějakou pošahanou politickou orientací?(Já tam třeba mám flašku, znamená to snad, že chlastám?)
Naposledy upravil(a) Ataman dne 27/6/2019, 11:11, celkem upraveno 1 x.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

2 Ataman: Prosím, šlo by nějak zvýrazit, že to s tím avatarem a zahraniční politikou nejsou má slova? Že to napsal někdo jiný? Moc díky.

P.S. Mě totiž je do určité míry lhostejný místo výroby mašin (a nevadilo by mi brát z více zemí za předpokladu kvalitní akviziční přípravy a předcházení vendor-locku... uznávám že nevýhodou směsky je logistická náročnost a vysoký počet servisních kontraktorů na MRO ... např. ve Španělsku se směskou chtějí něco dělat/redukovat; podobným důvodem je patrně i budoucí preference H160 ve francouzských OS; údajně jedním z důvodů proč US Army vyřadilo Kiowa Warrior byl právě tlak na snížení počtu provozovaných platofrem, na druhé straně prý A-10 vs. F-35 možná předznamenávají změnu trendu snižování platforem). Na druhé straně takový Pakistán po zkušenostem s tím co předchoázelo ROSE, tak nyní cíleně provozuje "směsku", ale to už tak nějak vyplývá z jejich situace (a jejich umanutosti, jak to vidím ze svého subjetivního pohledu Evropana bez zkušenosti s životem v jejich stejném a zároveň odlišném prostředí).
R.I.P.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3820
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Juraj Tichý píše:ja som myslel dobudovanie tej 7. brigady. A na 4.br. je tiez co este budovat. Viem ze dalsia tazka brigada je vlhky sen.
Nevyclenili sa peniaze na obmenu tankov z 80tych rokov, DANA idete menit za TMG, raketaci zruseny, ale menite vrtule z deblokacii v tomto tisicroci. Na to som narazal.
Ale ak to tak planovacom vyslo. Asi vidia koncepciu inak.
Peníze na přezbrojení 7.brigády jsou již vyčleněné, to nemá s tím kolik zaplatíme za vrtulníky nic společného. Mi-24 s deblokace teď prochází opravou a budou postupně nahrazovány přicházejícími vrtulníky. Je potřeba si říct že Mi-24 tak jak momentálně slouží je již zastaralý, co teprve za tři čtyři roky až doufejme dolétají. Jaký dělostřelecký systém bude nakonec vybrán můžeme zatím jen spekulovat. Ovšem pokud ušetříme na vrtulnících tak si troufám tvrdit že určitě nekoupíme dražší dělo, ani nic jiného pro armádu.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Kiowa Warior byla, respektive je stara herka, ktera mela byt uz davno nahrazena vrtulnikem RAH-66. Jedine snizeni platforem se tedy tyka toho, ze UH-72 obmenila posledni kusy UH-1H.
ObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

2 Skelet: Díky moc za upřesnění.

Jenom doplním, že šlo taky např. o osud TH-67 (stejný základ jako OH-58D/F, tj. Bell 206). Šachy se týkaly i Apache u americké NG, tak aby zčásti nahradily Kiowy Warrior u US Army. Nestudoval jsem v čem má/měla spočívat ta odhadovaná úspora.

https://www.flightglobal.com/news/artic ... es-398890/
https://breakingdefense.com/2014/01/bud ... -gunships/
https://www.flightglobal.com/news/artic ... -6-414435/
R.I.P.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Už mám jasno kvůli čemu byla ta veřejná disputace minulý týden uvnitř vládní koalice viz vyjádření pana předsedy Filipa z KSČM - jestli vrtulníky pro armádu budou z USA. A tím jsou pro mě uzavřené diskuse proč to z ničeho nic vypuklo a proč pan Filip říkal takové pro mě sympatické cíle (tlačit, aby co nejvíce MRO na amerických mašinách dělal LOM a/nebo tlačit, aby Sikorski přehodnotil aspoň zčásti své rozhodnutí vypovědět zakázku od subdodavatele - Aero Vodochody) a proč tyto cíle shazoval tím, že používal tak nepravdivé/popletené argumenty.

"Do dozorčí rady elektrárenského gigantu ČEZ pustil Jana Vaněčka, člověka blízkého šéfovi KSČM Vojtěchu Filipovi. Komunisté v minulých měsících dávali v zákulisí najevo nelibost nad tím, že navzdory slibům jim premiér žádné posty v dozorčích orgánech strategických firem nedal."
https://neovlivni.cz/vlada-se-otrasa-ot ... tum-a-spd/
Jsem zvědavý jestli teďka nějak "zázračně" narostou výnosy poradenské firmy pana Vaněčka pinn partners s.r.o. (podle posledních čísel ve Sbírce listin Obchodního rejstříku z r. 2013 vyfakturoval necelých 700 tisíc ročně).
R.I.P.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

článek z MAFRy (patří pod Agrofert, protože od nich nic nečtu, tak nemám žádný subjektivní názor na věrohodnost redaktora):

http://ceskapozice.lidovky.cz/vrtulniky ... -tema_lube.

S ohledem na podtržené, zdá se, že jde o článek, zpožděně publikováný na webu, který byl patrně již dřív v papírové verzi
" ČESKÁ POZICE: Americký Kongres zatím odsouhlasil jen finanční rámec, nejde ještě o konečnou cenovou nabídku. Kdy přijde?

METNAR: Kongresem schválené částky jsou maximálním stropem. Konkrétní nabídky v rámci průzkumu trhu očekáváme od americké administrativy v první polovině června. Poté budou posouzeny a vyhodnoceny z naší strany."




Pár komentářů:

1.?stingery nebo něco na ten způsob?

2.?bude část nových vrtulníků působit působit v LZS až doslouží W3A?
Víceúčelovost

Česká armáda definovala, co po víceúčelových strojích chce. Víceúčelovost je podle šéfa sekce rozvoje sil Iva Střechy novým a jasným trendem, zejména u armád české velikosti, která si nemůže dovolit několik specializovaných strojů. „Parametry jsou definovány. Vím minimálně o pěti vrtulnících, které s takovými parametry existují,“ prohlásil náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Posádku mají tvořit dva piloti, palubní střelec a technik a má přepravit minimálně osm vojáků. Životnost strojů má být 25 až 30 let. Úkoly musejí plnit ve dne i v noci a být vyzbrojené kanonem nebo kulometem ovládaným pilotem a kulometem ovládaným palubním střelcem, řízenými střelami vzduch-země a neřízenými raketami.

Zvládat mají palebnou podporu jednotek, ozbrojený doprovod transportních vrtulníků, podporu speciálních operací, působení proti pomalu a nízko letícím cílům, pátrací a záchrannou službu, bojovou záchranu osob, odsun raněných, taktické výsadky a nasazení pro Integrovaný záchranný systém například při povodních.




3.Osud (nástupce) Mi-8S a W3A v AČR a Mi-17 v CLV?
Článek obsáhle popisuje spekulaci od Lukáše Visingera, že kromě 12 vrtulníků (např. od Bellů v kombinaci 8xUH-1 + 4xAH-1) má být v budoucnu dokoupeno ještě dalších 12 H-1 (v opačném poměru, tj. celkem 12xUH-1 + 12xAH-1) a kromě toho spekuluje, že v budoucnu by mohl být nakoupen i UH-60M, tj. AČR by mohla provozovat 3 typy - oba od Bellů H-1 a UH-60M.

Jenže o tom co nahradí Mi-8S (a co nahradí Sokoly v jejich roli) článek mlčí. Stejně tak mlčí o Mi-17 v CLV.

Kromě toho mám pocit, že článek obsahuje nepřesnost... dle smlouvy s LOM Praha z r. 2017 je servis sjednán pro 4x Mi-8S, nicméně článek popisující koncepci AČR uvádí, že AČR provozuje 3xMi-8S. Což je pravda, protože smlouva je datována v září 2017, nicméně Mi-8S č. 0001 byl patrně vyřazen o měsíc později https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=445.
Tj. není jasné kolik potřebuje/bude potřebovat AČR velkých vrtulníků pro aerotaxi, když teďka stačí 3:
https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=216
https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=218
https://helidat.cz/vrtulnik.php?ID=318
R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“