OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
madrabbit
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 192
Registrován: 9/3/2010, 14:13

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od madrabbit »

Ta modernizace MIg-29 má stejný důvod jako modernizace Su-22, která aktuálně nabíhá. Jedná se o udržení počtu letadel (u SU-22 i schopnost protipozemních úderů) do doby, než přijde moderní nástupce. Získají tak čas k výběru druhého typu nebo rozhodnutí o nákupu dalších F-16. Poláci koukají po F-35 - ty zatím nejsou úplně dostupné a potřebují na ně i finance, takže trochu postrčit životnost Mig-29 a Su-22 je ekonomicky výhodné. U Su-22 probíhaly lámací zkoušku v Praze ve VZLÚ - zajímavé, že si to Poláci neumí zajistit doma.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

madrabbit: Suhlasim. Lahkymi modernizaciami ziskavaju Poliaci cas na vyber noveho lietadla.

Arten: Tocis dookola to iste, naucene argumenty progresivnych liberalov. NATO odporuca Slovensku prioritne koncentrovat sa na tazku brigadu a obava sa odlivu prostriedkov kvoli stihackam. ANO. NATO neodporuca Slovensku nakup VIperov (ako ty tvrdis)NIE. Okrem toho to tvoje rusenie letectva a zdielanie so spojencami, ktore si si vymyslel, ide vyslovene proti nasim zaväzkom v NATO. Bodka.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko, celá ta správa je strašná nakladačka, aj keď diplomatickým jazykom. To že ty mu nerozumieš, je tvoj problém. A Zase mi vkladáš do úst niečo čo som nepovedal.
No a po tomto - "argumenty progresivnych liberalov" (Tvl. to čo má byť? :rotuj: Platí ma Soros? :mrgreen: ) - sme skončili...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ok arten, tak teda ty diplomatickemu jazyku dobre rozumies. Vrtulniky vynechas, cas ukoncenia CS 2017 v 2036 zamlcis a domyslis, ze NATO nechce Vipery. Nasledne si dovolis tvrdit, ze mame rusit nadzvukove letectvo. Hlavne, ze Ministerstvo financii vo svojej sprave k F-16 vyslovene pise, ze zrusenie nadzvukoveho letectva a strazenie naseho vzdusneho priestoru inym letectvom neprichadza do uvahy, kedze sme sa v CS 2017 NATO zaviazali drzat QRA. Ergo zrusenie nadzvukoveho letectva by bolo take iste porusenie CS 2017, ako nepostavenie tazkej brigady.

Toho Sorosa tu asi ani nekomentujem. Beriem to tak, ze si asi robis srandu. Kolky som tu uz na fore co si ho obvinil, ze je konspirator ? Treti ? Stvrty ? Parada. :up:
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od klingy »

Niko: Nic lepsie ma nenapada pri vasej konverzacii z Artenom len nez "Aj ty, syn môj Brutus?" :lej:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od skelet »

Arten: a jsi si jistý, že když Vám někdo z NATO bude hlídat vzdušný prostor, tak ušetříte? Respektive máte s nějakým státem tak dobré vztahy, že Vám bude pronajímat piloty, letouny a výzbroj za cenu kerosenu a údržby a nebude Vám do toho započítávat výcvik pilotů a i poměrnou část ceny z letounu?

JInak k té tvé suverenitě .. víceméně to vidíš na jistém konfliktu, kdy se protektor občas dívá jinam, když je to v jeho zájmu a svého chráněnce nechá nekrytého. Jinými slovy .. vezme si vláda jiného státu na triko, že jejich bojový letoun sestřelí jiný letoun? (aneb oblíbená hra s uneseným civilním letounem)
ObrázekObrázekObrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Arten, nič v zlom, ale presne také názory aké tu dávaš dostali OSSR presne tam kde sú bohužiaľ teraz. Rušilo a predávalo sa bezrozmyslu všetko a riešilo sa len to, čo do nás chcel niekto iný. Nie to, čo Slovensko skutočne potrebuje. Stále sa chceš v obrane vzdušného priestoru spoliehať na spojencov. Lenže nieje to tak dávno, čo napríklad Nemecko nebolo v stave dostáť svojim záväzkom na počet poskytnutých strojov.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Arten: vzdy ked ta to pochyti tato dovera v spojencov opakuj si mantru: "Mnichov 1938, Mnichov 1938"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od klingy »

Juraj trocha by som to upravil Mnichov, Vieden 1938 :arrow: Mnichov, Vieden 1938
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Pekná debata :up:

Akurát ma jeden problém. Načrtol som to tu už niekoľkokrát. Nikdy nikto neodpovedal (zbožné želania a nikove fabulácie sa nerátajú).
A znie - odkiaľ chcete vziať peniaze na "všetko." (keď ani oveľa bohatšie štáty si nedokážu platiť "všetko"). Potom sa môžeme baviť aj o F-35...

Čiže v podstate odpoveď napr. na túto otázku S. krabici:
" na tanky, ktoré máme meniť za zhruba 10 rokov je rozpočtovaných 258 mil. €. To koľko si myslíš že v r. 2026-30 budeme vedieť kúpiť tankov? 15? 18?
Iný príklad - na BVP v rokoch 2024-30 je v pláne 450 mil. €. Vy dnes rozpočtujete na 210ks 2 mld. €. Takže analogicky by sme dnes dokázali kúpiť 47 BVP... (to je aj odpoveď vestlymu). Peňazí na nákup PVO krátkeho dosahu je podľa analógie s poľským Narew na 3 batérie, na PVO stredného dosahu sú peniaze na pol batérie Patriotov (opäť analógia s poľskym nákupom).

Kde teda vidíš riešenie ty? Prevádzkovať 15 tankov, 47 BVP, 3 batérie SHORAD a pol MRAD??"


(fabulácie typu - "chcem zrušiť letectvo" tu už nebudem donekonečna vysvetľovať. Ale ocenil by som napr. v čom by napr. spoločné letectvo prípadne aj zdieľanie spôsobilosti napr. s Čechmi - kde je tradícia spoločnej armády 2x dlhšia ako samostatných - "ohrozila našu suverenitu." to by ma fakt zaujímalo...)
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

arten ty nas tu presviecas o pravdach, ktore ti na tajnasa posepkal nejaky dostojnik, ale ja fabulujem. Toto je dobre. :lol:

Inak odpoved na tvoju otazku, kde vziat peniaze na modernizaciu vsetkeho je, ze zivot po roku 2030 nekonci. Ked sa napr. pasove BVP nestihnu do 2030, zmodernizuje sa na BVP-M a nove sa kupia potom. Alebo sa do 2030 kupi len jeden prapor pre tazku brigadu atd. atd. Ty tu robis dojem, ako by to bol nejaky pretek, ktory konci 2030 a vsetko, co sa nekupi po 2030 sa uz nerata. Ked sa bohate staty zbavuju sposobilosti, treba napr povedat, ze viacere sposobilosti aj ziskavaju. Norsko napr. nakupuje P-8 Poseidony, F-35, nove NASAMSy II, C-130, NH-90 atd. Cize niekde uberaju, ale niekde posilnuju a modernizuju.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Arten: modernizacia/nakupy novej techniky sa rokom 2030 konci?
35vezi turra pre nove BVP su nakupene
210ks u ACR je vratane zdravotnickych vozidiel, vyprostovacich,... na to u OSSR sluzia dalsie programy (P4-6,P4-8,...)
Povodny plan hovoril o sume na modernizaciu 6,7mld. Uz dnes vieme, ze to bude ovela viac, lebo je to tak schvalene. Na najblizsie tri roky je to oproti planu o mld € viac. Cisto na modernizaciu. Z toho navysenie F16 je 0,49mld€.
Ale vytrvalo to ignorujes.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:Arten: modernizacia/nakupy novej techniky sa rokom 2030 konci?
35vezi turra pre nove BVP su nakupene
210ks u ACR je vratane zdravotnickych vozidiel, vyprostovacich,... na to u OSSR sluzia dalsie programy (P4-6,P4-8,...)
Povodny plan hovoril o sume na modernizaciu 6,7mld. Uz dnes vieme, ze to bude ovela viac, lebo je to tak schvalene. Na najblizsie tri roky je to oproti planu o mld € viac. Cisto na modernizaciu. Z toho navysenie F16 je 0,49mld€.
Ale vytrvalo to ignorujes.
Juraj vytrvalo to ignoruješ ty:
- pletieš sem zdravotnícke a ženijné vozidla, pričom to nič nemení na to že na bojové vozidlá máme na 47 BVP a 15-18 tankov.
- tvoja "o mld € viac" dokáže (možno) saturovať už prebiehajúce nákupy. Nič naviac - nie je. :roll:
- nákupy sa 2030 nekončia - akurát prídu ďalšie nutné výmeny a znamená to, že v r. 2030 máme (v ťažkej brigáde) holú riť. To akože tu chceš teraz stavať model, že do r. 2100 predsa naškrabeme aj na tanky? :D Super! :up:

(EDIT: ešte jedna vec k tomu - MO netvrdí, že "dokúpime po 2030." MO tvrdí, že "do 2030 nakúpime ťažkú brigádu a vyčlenené peniaze na to stačia."
Takže čo - prizná tu už konečne niekto, že MO skrátka sprosto o**áva?
či tu budu miestni brigádnici donekonečna hľadať interpretácie, za MO?)

A teda späť k otázke:
"odkiaľ chcete vziať peniaze na "všetko." (keď ani oveľa bohatšie štáty si nedokážu platiť "všetko")"
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Vestly »

arten píše:"odkiaľ chcete vziať peniaze na "všetko." (keď ani oveľa bohatšie štáty si nedokážu platiť "všetko")"
Z rozpoctu. Druhu vetu snad ani netreba komentovat, je to cista hlupost. Inak, pobavilo ma, ked si na niekoho hovoril ze fabuluje, obzvlast, ked 99% tvojich zdrojov je typu jedna pani povedala. A ked uz sme pri tom, tvoje komenty ohladom brigadnikov a pod. ti tiez nepridavaju na serioznosti, skor naopak.
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Smutná krabice »

Kde teda vidíš riešenie ty? Prevádzkovať 15 tankov, 47 BVP, 3 batérie SHORAD a pol MRAD??"
Provozovat de facto "výcvikovou rotu" tanků, "výcvikovou baterii" dělostřelců, "výcvikový prapor" ženistů - a k tomu plnohodnotnou a škálovatelnou kapacitu BVP a PVOS přiměřenou reálným hrozbám.

Takže ano, 15 tanků stačí, 8 SHkH stačí, pár desítek ks BVP stačí, tucet stíhaček stačí také, akorát tu MRAD a SHORAD je nutné posílit ;-)
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Vestly píše:
arten píše:"odkiaľ chcete vziať peniaze na "všetko." (keď ani oveľa bohatšie štáty si nedokážu platiť "všetko")"
Z rozpoctu. Druhu vetu snad ani netreba komentovat, je to cista hlupost. Inak, pobavilo ma, ked si na niekoho hovoril ze fabuluje...
OK, tak toto je ukážkový príklad:
- fabulácie. Musela by byť politická vôľa ísť nad 2% HDP. Nech si každý povie, nakoľko je to reálne
- a lži: príklady Rakúska, Holandska, Belgicka, rakúska, Nórska, atď. - som tu vymenoval. Takže nie "hlúposť," ale fakty :wink:
Smutná krabice píše:
Kde teda vidíš riešenie ty? Prevádzkovať 15 tankov, 47 BVP, 3 batérie SHORAD a pol MRAD??"
Provozovat de facto "výcvikovou rotu" tanků, "výcvikovou baterii" dělostřelců, "výcvikový prapor" ženistů - a k tomu plnohodnotnou a škálovatelnou kapacitu BVP a PVOS přiměřenou reálným hrozbám.

Takže ano, 15 tanků stačí, 8 SHkH stačí, pár desítek ks BVP stačí, tucet stíhaček stačí také, akorát tu MRAD a SHORAD je nutné posílit ;-)
A sme doma :razz:

Takže tvoje riešenie je mať de facto len výcvikovú armádu bez akejkoľvek reálne nasaditeľnej zložky? Tak to ďakujem pekne... :rotuj:
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Julesak »

arten píše: Musela by byť politická vôľa ísť nad 2% HDP. Nech si každý povie, nakoľko je to reálne
Politická vôľa v SR nie je ani na 2% HDP.
Vox Populi, Vox Dei. Pretože človek milión na Slovensku (do určitej obmedzenej miery oprávnene) nevníma bezpečnostnú situáciu ako takú, ktorá by si to vyžadovala. A politici počúvajú.
arten píše: Takže tvoje riešenie je mať de facto len výcvikovú armádu bez akejkoľvek reálne nasaditeľnej zložky? Tak to ďakujem pekne... :rotuj:
Viď vyššie - aby som parafrázoval Lokal TV:

"Vy tu teda varíte s*ačky?"
"... ale keď ľuďom to tak chutí..."

Kým sa postoj značnej časti obyvateľstva ku obrane/bezpečnostnej situácii nezmení, nezmení sa ani to že "zhoda naprieč politickým spektrom" (krásna slovenská fráza) bude, že rozpočet MO SR je prvý kde začne šetriť.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Vestly »

arten píše:- fabulácie. Musela by byť politická vôľa ísť nad 2% HDP. Nech si každý povie, nakoľko je to reálne
Dalsia tvoja fabulacia :D. Ak si aj odmyslim, ze sa do armady dava viac ako bolo pozadovane v plane 2030 (takze politicka vola investovat do armady tam ocividne je), tak v onom plane 2030 sa stale pocita s navysenim rozpoctu len do 2%.
arten píše:- a lži: príklady Rakúska, Holandska, Belgicka, rakúska, Nórska, atď. - som tu vymenoval. Takže nie "hlúposť," ale fakty :wink:
Ty musis mat to Rakusko velmi rád, ked si ho 2x spomenul :lol:.
Je to samozrejme hlupost, pretoze napr. take Belgicko prave nakupuje 34 F35 za cca 6 miliard (tiez nakupuje nove IFV, 8x8, ...). Keby im stacili F-16V, tak by im zostali financie na tanky, IFV atd, lenze maju ine priority.

Ale ak si za tym bludom tak stojis, kludne rozpis co ktore krajiny nevedia ufinancovat, ake sposobilosti kvoli financiam stracaju a pod. Mozno ma presvedcis, ze Belgicko ktore momentalne modernizuje svoju armadu za 8+ miliard nema na 30 tankov.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Vestly, toto je veľmi vtipné ako tu treba dookola znova a znova písať veci. Neverím, že nevieš čítať.

Takže ešte raz:
- Navýšenie rozpočtu oproti Plánu 2030, ktoré spomínaš, sa týka najbližších troch rokov (a schválený je len bud rok zatiaľ) a saturuje (možno) už schválené nákupy.
2% dosiahneme v roku 2024 - a potom už sa navyšovanie neplánuje. No a v tých ďalších rokoch chýba min. miliarda na ťažkú brigádu, ďalšie zdroje na v pláne podfinancovanú PVO, atď...

- Belgicko vyradilo tanky, BVP, samohybné húfnice. Holandsko tanky, raketomety (potom spätne platia 18 tankov - v jednej rote nemeckého práporu). Dáni a Nóri raketomety, Nóri teraz zastavili pripravovanú modernizáciu tankov - takže časom asi vyradia aj tie. Dáni tiež museli zrušiť ponorkovú flotilu. Rakušania sa idú zbaviť drahých EF a objavili sa informácie o výraznejšej redukcii armády. A môžeme ísť aj ďalej - Švédi (!) - zrušili plán na obstaranie útočných helikoptér, vyradili ťahané húfnice, de facto rušia (tak nie. nakoniec tie Patrioty podpísali) PVO stredného doletu a vyššiu - rovnako ako predtým urobili Dáni, Belgičania...
Atď, atď... (ale my máme peniaze na všetko, tak? :mrgreen: )

Julesak - tie 2% dáme. Už sa k nim teraz budeme blížiť. Viac ale neverím, že niekedy prejde.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

arten kedze rakusku armadu celkom sledujem, celkom by ma potesilo ak by si mi v prilusnom vlakne rozpisal ako si prisiel na to, ze Rakusko zbavuje EF a ake skrty armady planuje.

Inak tiez by ma zaujimalo, preco na tazku brigadu chyba 1 miliarda ? Jej zverejnena struktura, ktora je ocividne skomunikovana aj v ramci CS 2017 s NATO, ocividne ziadnu extra miliardu nepotrebuje. Staci dokoncit vsetky oznamene projekty. Ono bud postavime tazku brigadu, ktoru NATO akceptuje a mozeme si ju dovolit a zmestime sa do rozpoctu, alebo superturbo perfektnu specialnu s Pumami a Leo 2A7 a bude mozno chybat artenova miliarda. A mozno nie. Ale rozpocet bude napnutejsi.
Naposledy upravil(a) niko dne 17/11/2018, 20:31, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“