OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše: Tvrdil si nieco ine.
Fakt? Tak ja to tu znovu dám, "čo som tvrdil:"
arten píše: Tá "spolupráca s LOT" je, že v LOT sa budú skladovať náhradné diely...
Chlapi veď rozmýšľajte trochu. NA F-16 je v Európe zopár oprávarenských centier (rôznej úrovne opráv). Kto by budoval nové opravárenské centrum pre 14 ks?? Základná údržba a opravy...
Je to tu tretí krát, tak hádam aj stačí... :wink:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4122
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ja som nic o sklade ND v LOTN nezaregistroval. Mate niekto nejaky link ? Ako som pisal, nedava to logiku.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko píše:Ja som nic o sklade ND v LOTN nezaregistroval. Mate niekto nejaky link ? Ako som pisal, nedava to logiku.
Niko, dáva to logiku. Ten Gajdošov "projekt" "Security of supply" - je záväzok výrobcu na dostupnosť náhradných dielov v čase. V článku, ktorý tu dával sám Flader "bezpečnosť dodávok." A to je to čo Lockhed dohodol s LOTN - že tam bude skladovať nejaké náhradné diely, ktoré sa bežne, alebo často menia a musia byť po ruke. To je celé.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4122
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten myslim, ze tu hovorime vsetci o tom istom, len to kazdy inak chape. Ak sa podpise zmluva medzi LM a LOTN, tak sa lotka stane sucastou supply chain LM. Bude mat moznost ziskavat ND z centralneho poolu LM a vykonavat opravy v mene LM a podla predpisanych manualov LM. Moznost ziskavat ND z supply chain LM, ale v ziadnom pripade neznamena sklad ND. Ide o pristup do zasobovacej siete. Dnes uz management ND funguje takto Koniec koncov novy motor vie LM dodat do dvoch dni na Slovensko, tak naco budovat nejake sklady.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

tak čo potom podľa teba obsahuje "projekt Security of supply," resp. "Päť projektov súvisí s bezpečnosťou dodávok podľa požiadaviek slovenského ministerstva obrany" ?
http://www.teraz.sk/slovensko/vyrobca-f ... lanok.html
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4997
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

arten píše: Tá "spolupráca s LOT" je, že v LOT sa budú skladovať náhradné diely...
Chlapi veď rozmýšľajte trochu. NA F-16 je v Európe zopár oprávarenských centier (rôznej úrovne opráv). Kto by budoval nové opravárenské centrum pre 14 ks?? Základná údržba a opravy...
Ďakujem, ze som to nemusel hladat.
Cize medziriadkami si napisal: V LOTN sa ziaden servis robit nebude, budu sa tam len skladovat ND.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4122
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

arten píše:tak čo potom podľa teba obsahuje "projekt Security of supply," resp. "Päť projektov súvisí s bezpečnosťou dodávok podľa požiadaviek slovenského ministerstva obrany" ?
http://www.teraz.sk/slovensko/vyrobca-f ... lanok.html
Co podla mna obsahuje security of supply ? Presne to, co som tu pisal. Nielen, ze je to bezna prax, ale da sa to najst na stranke Lockheed Martin. Zabezpecuju takto cain of supply v 65 krajinach. Ziadne sklady ND s dielmi za par milionov eur ako ma napr. AUA na Slovensku nevzniknu a ani sa neplanuju. Pozri je to podobne ako v autorizovanom servise. Aby servis nemusel mat velke skady ND a zmluvy s roznymi dodavatelmi, ma len dohodu o supporte s distribucnym centrom povedzme VolksWagenu. Ked prides do servisu, ze mas pokazeny tlmic, servis objedna ND z poolu a podla terminu dodania ND dohodne opravu.
Podciarknute, spocitane mysliet si, ze v Trencine vznikne sklad nahradnych dielov Lockheed Martinu v hodnote radovo niekolko desiatok mil eur, kvôli dohode o kupe 14 lietadiel je jednoducho naivne. Technical support sa dnes uz robi inak.

https://www.lockheedmartin.com/en-us/pr ... tners.html
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Skeptik »

Klucí, nejprve si vyjasněte, co myslíte tím "Servisním střediskem" u LOT.
Zda to, že bude dělat něžnou údržbu a opravy stylem výměna kus za kus ... ekvivalent civilního C-checku
Nebo i předepsané "generální opravy" ... ekvivalent civilního D-checku
Nebo i zástavbu nové avioniky a úpravy draku.

Například Servisní středisko Bell Textron na letišti Praha / Ruzyně má certifikaci provádět vše, včetně modernizací. Taktéž LOM třeba na Mi-17/171.
Něžnou údržbu a opravy bojových letadel dělal dřív každý TOP na základně.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:
arten píše: Tá "spolupráca s LOT" je, že v LOT sa budú skladovať náhradné diely...
Chlapi veď rozmýšľajte trochu. NA F-16 je v Európe zopár oprávarenských centier (rôznej úrovne opráv). Kto by budoval nové opravárenské centrum pre 14 ks?? Základná údržba a opravy...
Ďakujem, ze som to nemusel hladat.
Cize medziriadkami si napisal: V LOTN sa ziaden servis robit nebude, budu sa tam len skladovat ND.
Juraj, tu majú viacerí problém s porozumením čítaného textu. Vitaj v klube. Moja pôvodná reakcia bola na ten spomínaný projekt čo LM riešil s LOTN. To bol ten "Security of supply". A zbytok na tie nadšené komentáre miestnych o "celoeurópskom stredisku" a "generálnych opravách..." Že sa nejaká "Základná údržba a opravy" robiť bude som napísal aj ja sám (presne v tom texte na ktorý reaguješ.) :wink:
niko píše: Co podla mna obsahuje security of supply ? Presne to, co som tu pisal. Nielen, ze je to bezna prax, ale da sa to najst na stranke Lockheed Martin. Zabezpecuju takto cain of supply v 65 krajinach. Ziadne sklady ND s dielmi za par milionov eur ako ma napr. AUA na Slovensku nevzniknu a ani sa neplanuju. Pozri je to podobne ako v autorizovanom servise. Aby servis nemusel mat velke skady ND a zmluvy s roznymi dodavatelmi, ma len dohodu o supporte s distribucnym centrom povedzme VolksWagenu. Ked prides do servisu, ze mas pokazeny tlmic, servis objedna ND z poolu a podla terminu dodania ND dohodne opravu.
Podciarknute, spocitane mysliet si, ze v Trencine vznikne sklad nahradnych dielov Lockheed Martinu v hodnote radovo niekolko desiatok mil eur, kvôli dohode o kupe 14 lietadiel je jednoducho naivne. Technical support sa dnes uz robi inak.
Takže ani ten sklad nebude? :cry: Tak to tie "významné investície" skrachovali sakra rýchlo, že? :rotuj:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4122
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten: Sklad nahradnych dielov pre F-16 bolo od zaciatku len tvoje pochopenie slovneho spojenia "security of supply". Ved tu o tom este bola na fore debata, aj ked realne o nom nikto nic v mediach nerozpraval. Cize nemalo co skrachovat. Mimochodom ak by vyhral Gripen, servis nam robi SAAB vo Svedsku.

Skeptik: Momentalne si nie je co ujasnovat. O rozsahu prac nevieme nic. Sudiac ale podla textu, ktory tu Juraj zavesil ide o uplnu technicku podporu (po D-Check) aj s dalsimi buducimi modernizaciami.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko píše:Arten: Sklad nahradnych dielov pre F-16 bolo od zaciatku len tvoje pochopenie slovneho spojenia "security of supply". Ved tu o tom este bola na fore debata, aj ked realne o nom nikto nic v mediach nerozpraval. Cize nemalo co skrachovat.
Nie. Gajdoš na tlačovke vo veľkom ohlasoval "investíciu" Lockheedu do projektu "Security of supply." Akože strašne významný projekt etc... Že je to len ďalší bulshit a jeho ďalšie klamstvo potvrdzuješ teraz - ty sám. Ja som sa len opýtal znalých čo to je - odpoveď bola "sklad náhradných dielov" tak som to sem postol. Uvidíme kto mal pravdu - ak ty ešte horšie. Lebo:

Pointa je v tom, že tým pádom skrachovala celá ta "rozprávka" o významných investíciách," aj tá o "európskom centre" a aj tá o "generálnych opravách" (viď nižšie).
niko píše:Mimochodom ak by vyhral Gripen, servis nam robi SAAB vo Svedsku.
Nie. Významný rozdiel je, že Švédi v ponuke explicitne uviedli "opravy" na našom území. Američania nie - sú tam "služby spojené s reklamáciou a opravou" "zabezpečenie prepravných služieb" a (pre SK stranu) - "príprava náhradných dielov zasielaných do opravy v rámci reklamácie" - ale ani slovo o tom, že by sa vlastne opravy mali robiť tu... :sad:

Takže môj odhad, že "Základná údržba a opravy" sa budú robiť tu - je vlastne ešte ten optimistický. Pesimistický (podložený vládnym materiálom) je ten - že všetko podstatné sa "odošle" a opraví - niekde úplne inde... :roll:
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Skeptik »

Přiznám se, že vybavovat LOT a školit personál na D-check (či jeho vojenskou obdobu), stejně jako na zástavbu avioniky a úpravy draků ... JEN pro 14 slovenských letadel mi nedává moc smyslu.
Ale třeba je v tom něco skryto :?:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4122
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Skeptik: Asi nema s tymi informaciami, ktore mame velmi zmysel polemizovat. Zatial mame len vyjadrenie LM o kompletnom servise a modernizaciach. Faktom ale je, ze permanentne GO troch planovanych strojov je pre LOT existencna otazka, kedze servisuju uz len vybehove tipy.

Arten: Nemyslim si, ze ak sa LOT stane sucastou supply chain Lockheed Martinu a bude robit servis a modernizacie, ze je to stratena investicia. Prave naopak. Servis a modernizacie o ktorych rozprava ako MI, tak i LM zachrania LOT od zaniku. Aky bude ale rozsah prac na konci dna uvidime. Stale sa rokuje. Nepredbiehajme.

K tym opravam Gripenov. Je to pre mna nova informacia, nikde som to nezaregistroval. Zaroven s LOT neprebehli ani ziadne rozhovory pokial viem. Zatial co LM s nimi rokuje uz pol roka. Takze to beriem ako to "logisticke centrum", ktore ani nebolo v ponuke a ktore pred tym ponukli Cesku a Madarsku. Cize v lepsom pripade ako marketing.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4997
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

arten píše: Nie. Významný rozdiel je, že Švédi v ponuke explicitne uviedli "opravy" na našom území.
Prosím odzdrojuj toto tvrdenie. Informacie z MO SR hovoria nieco ine. Sucastou ponuky bol servis a skolenie pilotov vo Svedsku.

Ja tento web citam uz dlhsie, a zatial je to z tvojej strany (Co sa F-16 pre OSSR tyka) sama fabulacia a domnienky. Ktore ani po vyzvani nevies odzdrojovat. Fanaticky proti F-16 bojujes od zaciatku, az mam pocit, ze to vsimne o ktorom stale rozpravas, nevyslo tebe.
Naposledy upravil(a) Juraj Tichý dne 10/9/2018, 08:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4997
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše: Arten: Nemyslim si, ze ak sa LOT stane sucastou supply chain Lockheed Martinu a bude robit servis a modernizacie, ze je to stratena investicia. Prave naopak. Servis a modernizacie o ktorych rozprava ako MI, tak i LM zachrania LOT od zaniku. Aky bude ale rozsah prac na konci dna uvidime. Stale sa rokuje. Nepredbiehajme.

K tym opravam Gripenov. Je to pre mna nova informacia, nikde som to nezaregistroval. Zaroven s LOT neprebehli ani ziadne rozhovory pokial viem. Zatial co LM s nimi rokuje uz pol roka. Takze to beriem ako to "logisticke centrum", ktore ani nebolo v ponuke a ktore pred tym ponukli Cesku a Madarsku. Cize v lepsom pripade ako marketing.
Netreba zabudat, ze to zalezi aj od LOTN. LM nieco ponukne a samozrejme da si aj podmienky, no neznamena to, ze ich LOTN bude vediet/chciet splnit. Ako pises, treba si pockat ako to dopadne.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:
arten píše: Nie. Významný rozdiel je, že Švédi v ponuke explicitne uviedli "opravy" na našom území.
Prosím odzdrojuj toto tvrdenie. Informacie z MO SR hovoria nieco ine. Sucastou ponuky bol servis a skolenie pilotov vo Svedsku.

Ja tento web citam uz dlhsie, a zatial je to z tvojej strany (Co sa F-16 pre OSSR tyka) sama fabulacia a domnienky. Ktore ani po vyzvani nevies odzdrojovat. Fanaticky proti F-16 bojujes od zaciatku, az mam pocit, ze to vsimne o ktorom stale rozpravas, nevyslo tebe.
Nech sa páči. Vládny materiál str. 21-22:

"Zodpovednosť švédskej strany v rámci programu zabezpečenia náhradných dielov a spotrebného materiálu spočíva v:
• manažmente a administrácii skladových zásob náhradných dielov v centrálnych švédskych skladoch
• manažmente trvalého udržiavania úrovne skladových zásob náhradných dielov a spotrebného materiálu v lokálnom sklade leteckej základne na Slovensku
• zabezpečení opráv a predĺžení technického života agregátov prostredníctvom údržby
• preprave náhradných dielov a spotrebného materiálu medzi Švédskom a Slovenskom
• technickej podpore programového vybavenia (softvér určený na správu skladových zásob)
Zodpovednosť slovenskej strany v rámci programu zabezpečenia náhradných dielov a spotrebného materiálu spočíva v:
• zabezpečení adekvátnych skladovacích priestorov pre náhradné diely a spotrebný materiál
• zabezpečení manipulácie s materiálom v lokálnom sklade
• príprave sprievodnej dokumentácie pred odoslaním náhradného dielu do opravy do Švédska a dokumentov spojených s požiadavkou na spotrebný materiál
• informovaní švédskej strany o plánovanom nálete a vykonávaní údržby lietadiel tak, aby švédska strana v dostatočnom predstihu zabezpečila príslušný materiál"

Zodpovednosť americkej strany v rámci programu zabezpečenia náhradných dielov a spotrebného materiálu spočíva v:
• manažmente a administrácii dodávky náhradných dielov, spotrebného materiálu, pozemného vybavenia a leteckej munície
• zabezpečení služieb spojených s reklamáciou a opravou náhradných dielov, agregátov leteckej techniky, pozemného prevádzkového vybavenia a leteckej munície
• zabezpečení prepravných služieb v rozsahu dodávok leteckej munície, utajovaných dokumentov a programového vybavenia
• zabezpečení technickej a logistickej podpory preletu lietadiel od dodávateľa do SR
Zodpovednosť slovenskej strany v rámci programu zabezpečenia náhradných dielov a spotrebného materiálu spočíva v:
• zabezpečení adekvátnych skladovacích priestoroch pre náhradné diely a spotrebný materiál
• zabezpečení skladovania a manipulácie s materiálom v skladovacích priestoroch
• príprave náhradných dielov zasielaných do opravy v rámci reklamácie
• zabezpečení prepravy reklamovaného materiálu – prepravné služby

k tomu zbytku - vymýšľaš si, nenájdeš také. A kľudne si pozri na Palbe moje príspevky ku Gripenu z rokov, keď to riešil Glváč. :wink:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4122
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten ale aj tak som sa v tvojom prispevku nedocital, ze by SAAB robil servis Gripenov na Slovensku. Fakt neviem odkial to mas. Prave naopak, pise sa tam o centralnych svedskych skladoch, transporte NG, reportingu aby vedeli odhadnut postup servisnych prac atd. Slovensko tam uplne absentuje. Dokonca tam nie je spomenute ani to "logisticke centrum", ktore malo byt take terno s 500 zamestnancami. :D
Dve veci.
1. V tom texte je support LM a SAABu takmer uplne identicky.
2. usudzujem, ze sa jedna o zarucny , resp. initial support.

LOTN ma poskytovat tzv follow-up support po dvoch rokoch prevadzky, podmienky spoluprace sa prave prerokuvavaju. Ako sme sa vsetci zhodli, pockajme si, co dohodnu.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko,
- vychádzam z tohto: "zabezpečení opráv a predĺžení technického života agregátov prostredníctvom údržby" z kontextu podľa mňa vyplýva, že sa jedná o podporu na Slovensku, ale uznávam, že na 100% to zrejmé nie je. Dôležitá je tá americká časť - prepravné služby, zasielanie do opravy etc. Takže nie, nie je identický.
- support Saabu v ponuke bol na 10 rokov, LM je na 2.
- ponuka logistického centra nebola súčasťou tejto ponuky, Saab ju avizoval dodatočne. Veď v tom je tá komédia (a bavili sme sa tu o tom), že MO sa oficiálne tvárilo, že ponuku na log. centrum nedostalo a na tlačovke v protiklade k tomu uvádzal Gajdoš "investíciu LM do LOTN projektu Security of supply" :rotuj:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4122
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten:
Nejedna sa o "engine overhaul", je to iba udrzba. Znamena to, ze by nam pri udrzbe motorov poslali technikov zo SAABu na Sliac. Cize ziadne vazne opravy lietadiel, GO motorov, atd. na Slovensku SAAB neplanoval. Ved je to tam cierne na bielom.

Support LM je na 2 roky preto, lebo po dvoch rokoch ma prevzat support LOTN ako partner LM. A "Security of supply" nie je ziadny sklad nahradnych dielov ani logisticke centrum.

Inak nechapem co je na tom komicke, ked SAAB mimo oficialnej ponuky tresne nejaku rozpravku o logistickom centre s 500 zamestnancami a nasledne ale prideme na to, ze ale Lockheed Martin realne rokuje uz mesiace s nasimi opravovnami o tom istom. Skor mi to pride tak, ze SAAB videl, ze sa nieco rozbieha medzi LOTN a LM a tak nezaväzne mimo oficialnej ponuky strelil navrh na logisticke centrum, kedze videl ze v tendry taha za kratsi koniec. Nakoniec sa dozvieme, ze tuto ponuku este pred nami dostalo Madarsko a Cesko. 500 zamestnancov v logistickom centre na Slovensku ? Tolko nema ani Austrian so svojou flotilou 83 lietadiel. :roll: Prosim ta arten, sam vies, ze toto bol absolutny fejk zo strany SAABu.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Inak nevychádzam z údivu nad jednou vecou - 800 miest v celom subdodávateľskom reťazci + v samotnej výrobe BOV je nereálnych, ale 500 miest len v logistickom centre SAAB-u už reálnych je. Pre koho to vlastne malo byť log. centrum? pre tých 28 Gripenov v Česku a Maďarsku + 14 na Slovensku???
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“