OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Wasp »

Niko
y co povazuju letectvo za dolezite, su za
Právě že rozkol je mezi něma..
Zkusím najít ten článek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Vestly píše:Tak to chod povedat generalnemu stabu Ciny, Nemecka, Ruska a pod. ktori stale vyrabaju a aj nadalej maju v plane vyrabat Su-30/34/35, Eurofightery, J-16 atd :rotuj:
Totizto lietadla 5. generacie budu tvorit len malu cast ich letectiev a taznymi konami aj nadalej zostatu lietadla 4. generacie.

V kazdom pripade za 20 rokov by malo mat Slovensko 3x take HDP ako teraz, takze som si celkom isty, ze sa dovtedy nakupi niekolko dalsich letiek lietadiel 4/5/6 gen.
No presne - Čína, Nemecko, Rusko:
- už majú zavedené/zavádzajú/ alebo plánujú zaviesť lietadla 5. generácie.
- na to aby zatiaľ kupovali 4. gen majú peniaze.

To my nemáme a určite sa nekupovali Vipery aby si bol ktokoľvek "celkom isty, ze sa dovtedy nakupi niekolko dalsich letiek lietadiel 4/5/6 gen." Nič také sa neplánuje. A nebudú na to peniaze, tvoje predstavy o raste HDP a ne-raste cien techniky sú naivné.
skelet píše: Arten: u MiG-23 záleželo na verzi. Dle izraelců byla "ML" v některých ohledech lepší, jak F-16A
Ale veď pohode, že boli vtedy dobré. Mal som na mysli toto:
- V 80 tich rokoch zavádza ČSLA MiG-23ML. Iste vtedy výborné lietadlo, "labutia pieseň" MiG-23 (ako dnes F-16V).
- No a kde sú tie MiGy dnes? Ako boli perspektívne?
- Nijako - drvivá väčšia krajín ich vyradila a prešla na 4.G. (ako sa čoskoro prejde na 5.G.)

Všetky VE krajiny okrem nás nás (a možno Bulharsko) volia "dočasné riešenia." A v budúcom desaťročí sa rozhodnú ako ďalej s letectvom.
Ak zachovajú, tak vsadím malíček, že to budú:
- spoločné projekty viacerých krajín
- lietadlá 5. Generácie.
Nič iné, totiž nedáva zmysel...
hogofogo
desátník
desátník
Příspěvky: 49
Registrován: 29/6/2018, 10:11

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od hogofogo »

arten prosim mohol by si mi osviezit pamat aku stihacku gen.5 planuje zaviest nemecko? Dnes som cital clanok ze f35 je v nemecku politicky neakceptovatelna.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Vestly »

Rusko ma peniaze na zvys? Alebo Nemecko, ktore ma provozuschopnych priblizne 20% Eurofighterov? Ty kde zijes?

Vacsina letectiev potencionalnych protivnikov sa bude aj niekolko dalsich desatroci spoliehat na lietadla 4. generacie. To je jednoducho fakt.
Udaje o raste HDP mam z OECD, je ten odhad naivny? Tazko povedat, nevidim do buducnosti, ale povedal by som, ze ty co ho robili sa do ekonomiky vyznaju daleko viac ako ty.

Momentalne je vypracovana modernizacia do 2030. Od 2030-2040 sa na modernizaciu vycleni dalsich 10-15 miliard, takze financii bude az az.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

hogofogo: FCAS. Tu máš k tomu vlákno na Palbe:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=325&t=7447

Vestly,
Nemecko je najsilnejšia európska ekonomika, Rusko je podľa PPP porovnateľné o Číne sa nemá význam baviť.
Nikto nespochybňuje odhad rastu HDP. Spochybňujem tvoju predstavu, že rovnako kvantitatívne môže rásť počet lietadiel.
V každom prípade -. u nás nikto neuvažuje o žiadom prikúpení 5g. niekedy neskôr - je to len tvoja špekulácia.

A Vipery budú za 20 rokov už morálne zastaralé lietadlá.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Vestly »

Nemecko ma najviac podfinancovanu armadu v Europu (viva la socialny stat), Rusko sa hra na supervelmoc a snazi sa superit s USA.
Kedze je modernizacny plan vypracovany len do roku 2030, tak jasne ze to je spekulacia. Tak isto ako je spekulacia, ze Vipery budu za 20 rokov zastarale, alebo ze Rusi budu vo velkom nakupovat Pak-Fa(aj ked to druhe by som skor oznacil ako cistu hlupost nez spekulaciu).

Ak sa chces vyhnut spekulaciam, tak neries co bude za 20 rokov ale len co bude za 10, kedze zatial je zverejneny len dlhodoby plan rozvoja OSSR do roku 2030...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Po 20 rokoch sluzby bude akykolvek stihac moralne zastaraly, ak neprejde nejakou vyznamnou modernizaciou.
Osobne ocakavam, ze aj Poliaci budu svoje F-16 modernizovat na verziu "V" a tiez ze LM pripravi v buducnosti este jednu (minimalne) zasadnu modernizaciu F-16.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Poliaci o modernizacii F-16 na verziu V uz rokuju.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od skelet »

to je logické.. když ty letadla chtějí provozovat dalších dvacet až třicet let.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Chlapi, upozorňujem vás tu na jednu vec - aj "podfinancované" Nemecko, aj Rusko, ktoré "sa hra na supervelmoc " a aj to Poľsko, majú v skutočnosti dosť zdrojov na to, aby teraz v kľude zavádzali 4 gen. pretože časom prejdu na 5.G a 4.G bude doplnok (viď USA dnes, resp. 90te a 0te roky).

My nie. Malé štáty by si mali vyberať dlhodobo perspektívne riešenia. Ak to inak nejde, tak v spolupráci.
(schválne, porovnajte si ceny F-35 a F-16V už dnes. (samozrejme treba brať do úvahy vyššie prevádzkové náklady F-35, ale ta efektivita €/bojový potenciál, je už dnes min. porovnateľná, ak nie lepšia pre F-35))

Vestly - nie je to špekulácia. Je to fakt. Z žiadnym nákupom 5.G ako doplnku F-16V sa už neráta. F-16V má byť TO riešenie. (nie je)
(No, a môžem tu citovať veľmi vysokého predstaviteľa MO, ktorý povedal, že nákup Viperov je posledným samostatným nákupom stíhačiek SR. V budúcnosti sa už ráta len že "sa k niekomu (veľkému) pridáme." Koniec citátu)
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Myslim, ze urcity problem F-35 ako v podstate jedineho zastupcu 5. generacie o ktorom by SR mohla uvazovat, je to, ze jej najsilnejsia stranka je prekonavanie sofistikovanej PVO, cielene AG udery, pripadne takticky prieskum. Nase vzdusne sily vsak potrebovali lietadlo na ochranu vzdusneho priestoru a CAS. Hore uvedene schopnosti neboli prioritou. Jasne, ze by F-35 zvladla aj ochranu vzusneho priestoru a CAS, ale naco kupovat nieco, co nepotrebujem za vysoku cenu. Myslim, ze tato strategicka koncepcia nasho letectva sa ani za 30 rokov nezmeni. Len lietadla 5. generacie budu lacnejsie.Podobne dneska uvazuju a omnoho bohatsie staty. Vid. Rakusko.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Vestly »

Nezabudnite, ze nemci, francuzi a spanieli vyvijaju lietadlo 6. generacie. Piatu generaciu uplne preskakuju, asi ju nepovazuju za dostatocne perspektivnu :wink:

arten, nerata sa s tym teraz, v horizonte nasledujucich 10 rokov. Aky plan vymyslia v roku 2030 sa nevie. Ak sa bude povazovat tento pocet F-16 za neadekvatny, tak sa nakupia dalsie, pripadne sa nakupia lietadla 5 alebo 6 generacie. Financie na to budu. Ci sa dalsie lietadla kupia spolocne s Nemcami, Americanmi, alebo napr. Rumunmi je vcelku irelevantne.
Inak, najskor tu vypisujes ze sa kupuju drahe lietadla so schopnostami, ktore SK letectvo nevyuzije, potom zasa, ze preco sa nekupuju rovno F-35 :rotuj:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Inak stačí sa pozrieť 10 rokov, 20 rokov naspäť, ako malo vyzerať naše letectvo.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko píše: ale naco kupovat nieco, co nepotrebujem za vysoku cenu.
toto sa mi veľmi páči :-) neobhajoval si ty AG schopnosti F-16 pre nás? :rotuj: (teraz si tam len dosaď F-35)
niko píše:Len lietadla 5. generacie budu lacnejsie.
Do istého času. Asi niekde v pol. 20tich rokov potom cena začne stúpať.
Vestly píše:Nezabudnite, ze nemci, francuzi a spanieli vyvijaju lietadlo 6. generacie. Piatu generaciu uplne preskakuju, asi ju nepovazuju za dostatocne perspektivnu
Tak tu by som bol k tým vyhláseniam dosť skeptický. Počkajme si aké schopnosti bude FCAS mať. Silne pochybujem, že pôjde nad rámec štandardov 5.G.
(aj europske delty su 4.gen, aj ked boli zavedene 20 rokov po F-16)
Vestly píše: Inak, najskor tu vypisujes ze sa kupuju drahe lietadla so schopnostami, ktore SK letectvo nevyuzije, potom zasa, ze preco sa nekupuju rovno F-35 :rotuj:
nekecaj. Už som to tu niekoľkokrát písal - ak lietadla, tak počkať na F-35, atď...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

arten píše:
niko píše: ale naco kupovat nieco, co nepotrebujem za vysoku cenu.
toto sa mi veľmi páči :-) neobhajoval si ty AG schopnosti F-16 pre nás? :rotuj: (teraz si tam len dosaď F-35)
Arten stale som tu pisal o potrebe schopnosti CAS pre OSSR. Pripadne pouziti Jassm-er na nicenie okolitej PVO. Na to je F-16 V ovela lepsia ako F-35. Schopnosti podnikat cielene utoky prekonanim sofistikovanej PVO nasa armada nepotrebuje.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od skelet »

dovolím si upozornit, že tuto schopnost potřebuje i čistě obranná armáda. Jinak by přišla o schopnost bránit se
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Vestly »

arten píše:nekecaj. Už som to tu niekoľkokrát písal - ak lietadla, tak počkať na F-35, atď...
ty si tu uz pisal snad vsetko, od zrusenia letectva, cez gripeny az nakoniec f-35 :D . Jednoducho vsetko len nie f-16 a to len z toho dovodu, ze to vybrala SNS :roll:
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

Toto som si prave vytlačil a dal zarámovať:
niko píše:Pripadne pouziti Jassm-er na nicenie okolitej PVO. Na to je F-16 V ovela lepsia ako F-35. Schopnosti podnikat cielene utoky prekonanim sofistikovanej PVO nasa armada nepotrebuje.
:razz:

Vestly - na tie nezmyselne utoky už nemienim reagovať...
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

niko píše: Inak Arthur (a teraz myslene fakt v dobrom) celkom by ma zaujimala tvoja predstava slovenskeho letectva. Ak som spravne pochopil chcel by si vyradit cvicne letectvo aj nadzvuk a nechat vsetko na lietadlach kategorie AJT, teda FA-50, M-346 atd. ?
KAI (Lockheed Martin) FA-50 Fighting Eagle (Multirole Light Combat Supersonic Aircraft) napriek tomu že má mierne nižšie letové výkony a nižšiu kvalitu avioniky ako Gripen C/D MS20 je neporovnateľne efektívnejší ako (Gripen C/D MS20 a hlavne ako F-16V Block 70/72), pretože jeho cena je menej ako polovičná (rozdiel v cene 12 kusov je cca 400 mil US $), ako aj provozné vlasti, pričom výrobca deklaruje jeho neustálou modernizaciu Block 10 (AN/AAQ-33 Sniper); Block 20 (BVR).

Vždy to bola jedna z najlepších minimalistických volieb pre finančné poddimenzované OSSR (Vzdušné sily), ktoré prostredníctvom MOSR sa ani neunúvali pri správe majetku štátu čo by dobrý hospodár zaradiť do časti analytického materiálu "Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel - I. neutajovaná časť" pričom paradoxne dali i tú námahu a v jedne kapitole sa venovali "Obstaraniu používaných lietadiel inej armády" (napr. F-16A/B Block 15)...

Škoda nevyužitej príležitosti mať z hľadiska logistiky jednu platformu nakoľko to mohlo byť riešenie 2v1 cvičný / Lead-In Fighter Trainer (T-50 / TA-50), ako aj Multirole Light Combat Supersonic Aircraft (FA-50 Block 20) okolo rokov 2022-2023 kedy by boli aj reálne dodané pričom do doby kedy by sme v budúcnosti niekedy po roku 2035 prešli na stíhače 5 gen. kedy na trhu bude viac konkurenčných stíhaciek 5. Gen. a teda boli by aj cenovo dostupnejšie.

Více zde: https://www.militarybox.cz/news/firma-k ... den-eagle/
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arthur cize ak som spravne pochopil, ty si za prezbrojenie obydvoch letiek na FA-50 a jeho derivaty. A to hlavne z financnych dovodov.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“