OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4121
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten:
Bod 1 a 2. Ja ti nieco vysvetlim 3 krat a ty sa stvrty krat opytas to iste. Well done. Dobra praca na natahovanie diskusie donekonecna a vytvaranie pocitu, ze je nieco nevysvetlitelne. A tymto by som tieto dva body aj uzavrel. Ak ti stale nie su jasne precitaj si moje prispevky na poslednych dvoch stranach.
Bod 3. Vytiahol si konflikt, ktory sa odohral pred 28 rokmi. V case kedy boli letectva pocetnejsie a zbrane ovela menej vykonnejsie. Uvazuj racionalne. Rusi dneska nemaju kapacity na podobne masivne letecke utoky na celu Europu. Okrem toho mas jediny dokaz zeby nieco take cvicili ? Nemas. Lebo nieje. Rovnako ako vsetky letectva cvicia aj oni obmedzene utoky na urovni roja a letky. Idealne v zakryte vlastnej PVO. Ze by dneska vo vzduchu bojovali proti sebe cele kridla je nezmysel. Same Nato vyhodnocuje situaciu tak, ze na posilnenie naseho vzdusneho priestoru posliela len letku F-16 a letku A-10. Ktore u nas aj kazdorocne cvicia. Druha bitka o Britaniu sa proste uz nechysta.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko píše:Arten:
Bod 1 a 2. Ja ti nieco vysvetlim 3 krat a ty sa stvrty krat opytas to iste. Well done. Dobra praca na natahovanie diskusie donekonecna a vytvaranie pocitu, ze je nieco nevysvetlitelne. A tymto by som tieto dva body aj uzavrel. Ak ti stale nie su jasne precitaj si moje prispevky na poslednych dvoch stranach.
Nie niko nevysvetlil si nič. Ešte raz si pozri na čo sa pýtam

(mimochodom budem rád ak mi to vysvetlí ktokoľvek iný, kto máte prehľad v tejto oblasti)
niko píše:Bod 3. Vytiahol si konflikt, ktory sa odohral pred 28 rokmi. V case kedy boli letectva pocetnejsie a zbrane ovela menej vykonnejsie. Uvazuj racionalne. Rusi dneska nemaju kapacity na podobne masivne letecke utoky na celu Europu. Okrem toho mas jediny dokaz zeby nieco take cvicili ? Nemas. Lebo nieje. Rovnako ako vsetky letectva cvicia aj oni obmedzene utoky na urovni roja a letky. Idealne v zakryte vlastnej PVO. Ze by dneska vo vzduchu bojovali proti sebe cele kridla je nezmysel. Same Nato vyhodnocuje situaciu tak, ze na posilnenie naseho vzdusneho priestoru posliela len letku F-16 a letku A-10. Ktore u nas aj kazdorocne cvicia. Druha bitka o Britaniu sa proste uz nechysta.
Jasne, pred 28 rokmi sa robili tisíce vzletov za deň v boji proti Iraku, teraz sa budú byť len "letky" v boji NATO - Rusko :rotuj:
(počet lietadiel aliancií je ináč +- ten istý).
No, nechajme tak. Pointa bola, že našich 16ks neprežije úvod konfliktu (a ked sa len trochu zamyslis nad dnes pravdepodobnym prvym utokomk SPDL/Iskandermi a pod - je velmi realne - aj bez "porovnavania bitiek")
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4121
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

arten píše:Nie niko nevysvetlil si nič. Ešte raz si pozri na čo sa pýtam
Arten mas tam dva krat vysvetlenu cenotvorbu. System vycviku atd. Proste si to len precitaj.
niko píše:Jasne, pred 28 rokmi sa robili tisíce vzletov za deň v boji proti Iraku, teraz sa budú byť len "letky" v boji NATO - Rusko :rotuj:
(počet lietadiel aliancií je ináč +- ten istý).
No, nechajme tak. Pointa bola, že našich 16ks neprežije úvod konfliktu (a ked sa len trochu zamyslis nad dnes pravdepodobnym prvym utokomk SPDL/Iskandermi a pod - je velmi realne - aj bez "porovnavania bitiek")
Arten mna niekedy az zarazas aky slaby prehlad mas pri letectve. Teda vzhladom na to, ze pri pozemnom vojsku sa celkom orientujes. Ale k veci. Uzemie EU je asi 10 krat väcsie ako uzemie Iraku. Pocet stihacich lietadiel, ktore vie Rusko v najlepsom pripade nasadit je okolo 500 a to samozrejme nie naraz. To ani nahodou nestaci na to, aby dokazali vybojovat vzdusnu nadvladu nad celou Europou. Vedia lokalne spacifikovat uzemia Polska a Rumunska, kde sa dokazu prikryt S-400, no to, ci ju dokazu trvale letcky udrzat je viac ako otazne. Pokial by zo strany Ruska prisiel generalny utok na Europu, ako tu tym strasis, pre Slovensko by to znamenalo zase len to, ze by sme sa dostali pod utoky jednotlivych izolovanych letiek a rojov, proti ktorym bude bojovat nase letectvo a PVO. To, co si ty predstavujes, ze nad Slovensko prileti 100 ruskych lietadiel a znici vsetko ako valec sa nikdy nestane.

K tomu tvojmu znicujucemu raketovemu uderu. Dnes mame v Europe cca. 50 leteckych zakladni NATO. V pripade mobilizacie a teda rozptylenia na letecke bazy ich bude mozno 250. Ak vezmeme pocet rakiet, ktory vyuzili USA na nicenie Syrskej leteckej zakladne pred dvoma rokmi- 50, dochadzame na cislo 12.500 rakiet potrebnych pre prvy utok iba na letiska. K tomu pripocitajme sklady, velitelsta, pozemnu infrastrukturu atd. K tomu by Rusi potrebovali mozno 30.000 rakiet. Maju nieco take Rusi ? Ich raketove utoky preto budu vedene na starostlivo vybrane a strategicky najdolezitejsie ciele. Co nahrava Slovensku, ktore nehraje dolezitu rolu v strategickej strukture NATO.
Inak Iskander doleti na zap. Slovensko? Resp. Doleti napr. do Malaciek ? Noze si to este raz pozri.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

niko píše: Inak Iskander doleti na zap. Slovensko? Resp. Doleti napr. do Malaciek ?
No, veľa čitateľov časopisov typu "Zjem aj vlek" by sa rozhodne tu hlavicu pokúšalo dostať, hoci aj vlastnym autom, pred plot základne a za výkriku "Chozraščot!" bolo schopné aj odpáliť. 8-)

Ale teraz vážne, akákoľvek symetrická hrozba zo strany Ruska je nepravdepodobná. Ale arten má v niečom pravdu. Svet nie len Rusko vs NATO a hrozba je možná aj odinakiaľ.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Pikujuci brizolit píše:[Ale teraz vážne, akákoľvek symetrická hrozba zo strany Ruska je nepravdepodobná. Ale arten má v niečom pravdu. Svet nie len Rusko vs NATO a hrozba je možná aj odinakiaľ.
Práve preto by malo byť Slovensko aspoň v rámci svojich možností pripravené a nie sa vo všetkom spoliehať len na spojencov.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4970
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

A hlavne nazory ako:
- Spoliehajme sa na spojencov (alianciu ako celok to oslabuje)
- F-16 je prilis dobra, Gripen je horsie lietadlo, ale nam staci
- netreba Vydry, ale modernizujme BVP1/2
- netreba viac delostreleckych baterii, staci 16ks 20 rocnych Zuzan
- UH60 je overkill, treba modernizovat Mi-17
A dalsie...

Ved to vyzera na nazory priamo z Kremla a tie tu siri arten.
Ja nechcem nikoho obvinovat, no to ze sme pod tlakom ruskej propagandy a hybridna vojna prebieha je fakt. Taketo nazory priamo vyzyvajuce na slabsiu armadu ma zarazaju.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Julesak »

Juraj Tichý píše: Ved to vyzera na nazory priamo z Kremla a tie tu siri arten.
Ja nechcem nikoho obvinovat, no to ze sme pod tlakom ruskej propagandy a hybridna vojna prebieha je fakt. Taketo nazory priamo vyzyvajuce na slabsiu armadu ma zarazaju.
Voči ideodiverzným elementom treba zachovávať ostražitosť? :-?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4121
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Juraj a Flader: Podpisujem v plnom rozsahu. Slovensko ma mat normalnu modernu armadu, v tomto pripade letectvo, ktore nebude pri kazdej hluposti zavysle na zahranicnych spojencoch.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Nielen letectvo. Sme súčasťou NATO. Máme byť rovnocenný partneri, nielen nejaký prívesok.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17808
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od skelet »

jak malí..
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od klingy »

Niko Iskander nie, ale Kaliber z Baltu alebo Cierneho mora ano, v podstate je to za jedno, lebo z Bujanov ich mozu palit priamo z pristavu, alebo sa v Kalingrade, Sevastopole objavia "modre kontajnery"...
V podstate je tato diskusia bezpredmetna, pretoze ak nieco poleti z toho smeru, teda okrem Pobiedy, tak to bude mat "specialnu kanvicu" a my budeme svetielkovat...

Juraj, okrem tych MI 17 v principe suhlasim, ono problem je, ze nase MI 17 boli v reale v polovici zivotnosti
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Páni, klobúk dole, súhlasím zo všetkým napísaným. :razz: :lej:
PS:aj s Julesakom a Skeletom :-?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

klingy píše: S MI 17 v principe suhlasim, ono problem je, ze nase MI 17 boli v reale v polovici zivotnosti
Klingy, je to sice OT, ale tie Mi17, je nejaka sanca to dat do poriadku, alebo uz na nich zabudnut a ostat len pri ciernych jastraboch, plus nejake turisticke helikoptery?
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od klingy »

To je viac politicka otazka, nez technicka, pri politickom nastaveni, ake momentalne, skoncime pri nejakych Beloch 407 alebo 429, a nase MI 17 skoncia v rukach nejakeho sukromnika alebo bohom zabudnutej krajiny 4. sveta, kde este velmy dobre posluzia
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Takže vlastne politické nastavenie pre OS SR je definitívne sa "zakopať" ako treťotriedna NATO sila,bez reálnej možnosti serióznych aliančných nasadení mimo Slovenska .. :roll: .
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od klingy »

Nie politicke nastavenie je vyradit vsetko vyrobene v ZSSR, bez ohladu na technicky stav nase financne moznosti a schopnosti...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4121
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Chlapi MI-17 mame momentalne v takom stave a servis za taku cenu, ze ich dalsia prevadzka je viac ako otazna. Tie ceny sme tu uz preberali, nie je to zial ziadna hitparada.

Klingy: Ohladom tych Iskanderov. V podstate som mojim prispevkom chcel len napisat, ze ak preletime lietadla do Malaciek-Bratislavy budu uz mimo dolet Iskanderov. Merane z najkrajnejsieho bodu Kaliningradu, ako najblizsieho miesta. Vzdialenost od 710 do 725 km. V podstate aj keby ho strielali z polskeho pobrezia, co je dost vysoko nepravdepodobne, rozdiel by az taky vyrazny nebol (+- 30 km).
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od klingy »

A kto tie MI-17, doviedol, do takeho stavu v akom su? :D
Niko, niesom planovac ale Iskandery v Kalingrade vdaka svojim specifikam budu budu pouzite na znicenie vojenskych instalacii v Polsku, Pobalti Kalibre na vnutrozenie a ak myslis, ze budu mat konvecnu hlavicu tak si optimista, rovnako treba pripocitat CH-101...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4121
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Klingy jasne, ze nase slavne MO. Ved sa na nich roky kaslalo. No dnes sa zda byt uz asi neskoro.

S tym suhlasim. Iskandre z Kaliningradu su s pravdepodobnostou bliziacou sa k istote urcene na nicenie vojenskych zariadeni na uzemi Polska. Na vzdialenejsie ciele pravdepodobne ostanu Kalibre atd. V kazdom pripade sa kvoli kapacite nedaju znicit vsetky ciele v prvej vlne. A Slovensko je povedzme si uprimne nie uplne Ackovy ciel. :wink:
No a ked nebudu mat tie rakety konvencnu hlavicu, tak to nam moze byt aj tak vsetko jedno. :D
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Julesak »

niko píše: No a ked nebudu mat tie rakety konvencnu hlavicu, tak to nam moze byt aj tak vsetko jedno. :D
To je ale zásadná chyba - svet použitím JZ neskončí.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“