OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Už som sa bál, že tam ani náš najväčší odborník na obranu Jarko Naď nebude ...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Trochu mi to pride ako vykopavanie otvorenych dveri. Do 3 tyzdnov ma vlada rozhodnut o nakupe novych stihaciek. Chorvacko sa svojich strojov uz zbavuje, Bulharsko tiez vybera a Polsko programom Harpia tiez. Kde bolo BBC v roku 2014, ked to vyzeralo, ze tu budu Migy este 20 rokov ?
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Tí Bulhari budú ešte zaujímaví. Neviem, či tak trochu nečakajú aj na rozhodnutie Slovenska. Už mali predsa vybraní a vyrokovaný Gripen C a zrazu to celé stopli hne´d po tom, čo rozhodnutie odložilo Slovensko (kde aj u nás sa čakalo len na oficiálne potvrdenie nákupu Gripen-u) .
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Bulhari dostali vraj zaujimavu ponuku na kupu olietanych a zgeneralkovanych F-16 z USAF. Rovnako ako Rumuni. Urcite cakaju aj na rozhodnutie Slovenska. Kedze Svedsko Gripen C obmiena a Cesko s Madarskom su po roku 2026/27 neiste, realne hrozi Bulharsku riziko, ze ked teraz kupia Gripen C, budu o 10 rokov jeho jediny prevadzkovatelia v Europe.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Pri dobrej cene modernizovaná F-16 urobí istotne veľa práce. Teraz to bude dosť silná konkurencia pre Gripeny C. Všetko ale samozrejme záleží od ceny a hlavne aj od politických vzťahov danej krajiny. Mňa trochu prekvapilo, že Chorvátsko nakupuje F-16 z Izraela a nie práve modernizované F-16 od USAF. Predsa len už skúsenosť s nákupom použitej techniky z USA majú (Kiowa).
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ja si myslim, ze je to vec ceny. Asi mali izraelcania lepsiu ponuku. Olietane USAF maju ale velmi slusne nasliapnute v Rumunsku. Tam to vyzera, ze kupia dokopy az 48 F-16.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Pokiaľ by to v Rumunsku naozaj dopadlo takto, tak tých dokopy 60 F-16, ak by boli ešte zmodernizované na najmodernejší štandard tak už by bola celkom slušná sila.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Myslel som to tak, ze 48 bude aj s tymi 12, co uz maju. Ale aj tak. Rumunsko vojensky rastie. Inak uz aj z tych 12, co kupili, neboli vsetky z Portugalska. Boli medzi nimi aj exUSAF. Osobne by som radsej uprednostnil stroje USAF, ako nejake Ackove updaty europskych statov. F-16 to ma kazdopadne dobre nasliapnute na vychodnom kridle NATO: Rumunsko - 48, Chorvacko-12, Polsko-48(+48 pravdepodobnych). Uvidime ako dopadne Slovensko a Bulharsko.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Pri tom množstve strojov ktoré má USAF "v skladoch" mohli by ich v rámci dobrých vzťahov rozdávať aj zdarma. Alebo v akcii k nákupu nových F-16 pribaliť vždy aj rovnaký počet repasovaných :D
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13209
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Rase »

Flader:
divím se, že tahle "ruská taktika" někoho v USA nenapadla už dřív. Přeci jen i když by ojetou techniku rozdávali zadarmo, tak vydělají docela dost na modernizaci, provozu a náhradních dílech. Něco podobného si Saab a švédové dovolit zkrátka nemůžou, vlastně bych se ani nedivil, pokud by američané slupli všechny tyhle evropské tendříky na nové stíhačky - ať již ojetými F-16, nebo nově vyrobenými. Potenciál k tomu mají
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Tak ono by to bolo výhodné pre obe strany. Keď dostanem lietadlo zadarmo, tak peniaze na modernizáciu na najvyšší štandard sa nájdu. Takto by aj krajiny z východného krídla NATO mohli prísť k moderným technológiám, Američania by ešte zarobili na servise a modernizácii na strojoch, ktoré by inak nevyužité hnili. Predsa len životnosť draku F-16 je pomerne vysoká.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tak predsa len USA maju este vo vyzbroji celkom slusne mnozstvo F-16. Vo vyzbroji ANG, alebo AF Reserve Comand F-16 ostavaju az do 2050. Nahradne diely sa teda zidu.
Skutocnym lakadlom na predaj su hlavne F-16 C/D na rozdiel od europskych F-16 AM, ktore vyradia aj staty Beneluxu a posledne 4 predava aj Portugalsko. Uprimne povedane neviem, ale, ze by niekto z USA uz kupil olietadne F-16 C/D. Poväcsinou to boli F-16 A po SLEPS a CAPES a modernizovane ( vid. Rumunsko). To je mozno aj dovod, preco kupili Chorvati od Izraelcov F-16C/D Barak.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od kenavf »

Američania(výrobca) by zarobil na údržbe ale tie lietadlá by zadarmo musel venovať štát(USA) ,prečo by to štát robil, keď v tých uloženkách je ešte bojový a strategický potenciál/náhradné diely.

P.S. Ten zdroj náhradných dielov asi tiež nieje malá suma.
Nedávno dával niekto odkaz na článok kde bolo písané že majiteľ 9ks A380 nechá 2ks A-380 rozobrať a predať na náhradné diely a ešte na tom aj zarobí(je nedostatok náhradných dielov).Lietadlá majú 10 rokov a zatiaľ nikto neprejavil záujem o ich lízing.O lietadlá tejto veľkostnej kategorie nie je záujem.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

kenafv: Ta znama tragedia nemeckeho fondu Peters je skor pomnikom hluposti dnesnych investicnych fondov. Peters vzal 2 A 380 na leasing a prenajal ich Singapor Airlines. Ked ich tie vymenili za mensi typ, nevedel stroje narychlo predat. Co je ale pri takej tranzakcii normalne. Leasing ho ale stal ak dobre pamätam 150 tis.$ tyzdenne na stroj a tak sa nervozni veritelia rozhodli prenajat motory lietadiel tusim BA. Vediac, ze lietadla budu nasledne nepredajne, ale doriesi to ciastocne ich problem s leasingom.Takze rozobratie na suciastky bola uz len smutna dohra. Ako pisem, pomnik ludskej hluposti.

Ale inak suhlasim. Ak by USA darovalo stroje, pre stat by to velky bussiness nebol, len by nahnali peniaze Lockheedu.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Vyzera to tak, ze F-16 to este ani zdaleka nema vyhrate a mozno to fakt bude ten Gripen. Fuu. Az ma striaslo.

https://dennikn.sk/1147053/sns-potichu- ... -financii/
mafky
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 7/1/2018, 16:32

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od mafky »

niko: co sa tam pise? Nemam predplatne na denniku n.

Nakoniec bude rozhodovat cena?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tiez to nemam cele. Ale ked som spravne pochopil Institut financnej politiky nedal pre F-16 velmi priaznive stanovisko.
Edit: Gramatika.
Naposledy upravil(a) niko dne 10/6/2018, 21:17, celkem upraveno 1 x.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Alebo tie dobre informované zdroje sú zase nejaká bublina ...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tak uz ten Glvac moze byt signal, ze sa nieco deje. Uvidime no.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko píše:Tiez to nemam cele. Ale ked som spravne pochopil Institut financnej politiky nedal pre F-16 velmi priaznive stanovisko.
Edit: Gramatika.
pochopil si to zle. IFP zatiaľ nedal žiadne stanovisko.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“