Organizace a výzbroj dělostřelectva ČSLA v 80. letech

Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Pátrači, organizaci a výzbroj dělva mám už zhruba v hlavě, ale po válce to byl pěkný guláš co se týče typů a organizačním začlenění. Jenom od konce 2. světové války do roku 1958 bylo 7 reorganizací čs. armády. Pak až do konce 80. let už to bylo víceméně ustálené.

Udělám to ve 2 krocích : 1. 1945 - 1950
2. 1950 - 1958
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tak to by bylo ideální. Myslíš že se dopočítáš i počtů děl v bateriích, oddílech a plucích? Má takový pocit že jistou dobu byly baterie 4 dělové. Byla to divoká doba.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Článek už mám, víc se mi už nepodařilo dohledat. Poraďte, zda je lepší to připojit nebo udělat nové téma ? Bude to bez obrázků, na ty už moje znalosti nestačí.
Obrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Vkládání obrázků na Palbu je popsáno ZDE - je to myslím snadno pochopitelné i pro člověka počítači a internetem takřka nezasaženého.

Osobně doporučuji článek pojmout jako samostatné téma (přimlouvám se i za nějaký ten obrázek, alespoň na začátek, aby to dobře vypadalo na Portálu). Spojit to můžeme vždycky.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

komisař - vkládání obrazků jsem nakonec zvládl i já. Což je situace, kterou by ve středověku nazvali zázrakem a v dnešní době by mě svatořečili.

Souhlasím s Hansem S. Dej to jako samostané téma a moderátoři to buď nechají běžet a nebo to vyhodnotí jako sloučitelné a udělají to. Jinak se těším-moc.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Včera večer jsem náhodou kouknul na Spektrum (soukromé sbírky tanků), a zrovna se tam proháněl po svém pozemku nějaký amík v 2S7 Pion s československou vlajkou na kabině...
Ani nepřemýšlím, kolik jej ten transport musel stát. I když u nás to koupil v roce 1991 za cenu šrotu...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Najdou se různí šílenci. Na druhou stranu je to pěkný kousek výzbroje a mezi podobnými cvoky v dobrém slova smyslu je určitě za hvězdu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Ten "cvok" ma tusim nejvetsi zbirku.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
palič
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 18/2/2006, 10:14

Příspěvek od palič »

Mám dojem, že ten klip nebyl úplně nejnovějšího data - Piona z ČR koupil do USA Jacques Littlefield (má resp. měl opravdu největší soukromou sbírku bojové techniky), není to tak dlouho, zemřel po dlouhém boji s rakovinou...
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Nevím neviděl jsem to celé (uviděl jsem československou vlaječku a bylo po spánku), jestli zrovna mu toto patřilo, ale pak tu jeho sbírku kapku ukázali. Tvrdil, že má více obrněné techniky (funkční) než nějaké režimy.
Uvidíme, o čem bude druhý díl Milionářské hračky (TYCOON TOYS), jde dnes 22.20...
Bohužel, spíše ukazovali co udělá přejezd tanku s autem, než nějaké bližší infa, co daný kousek umí (kromě spotřeby nebo jak udělat z jednoho tanku kopii jiného pro film Rambo)
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Pro KOPAPAKA
Zpětně jsem si prohlížel příspěvky a zjistil, že jsi projevil zájem o čs. nezavedené zbraně vyvíjené československým průmyslem po 2. sv. válce a o raketové vojsku ČSLA.
Splnil jsem, i když opožděně, Tvé přání. Máš pravdu, o tomhle se těžko hledají podklady, proto mi to trvalo tak dlouho.
---Československé prototypy granátometů, minometů a Bz zbraní
---PL systém SAMOTA
---Organizační struktura raketového vojska 1961 - 2000 ( ČSLA, ČSA, AČR )

Kdybys měl cokoliv, i málo, pomůže to.
Ahoj.
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Organizace a výzbroj dělostřelectva ČSLA v 80. letech

Příspěvek od Argonantus »

Dělostřelectvo se dělilo na:
- divizní
- armádní a
- frontové
Zajímá mne dělostřelectvo vševojskového pluku, které stále ještě existovalo.

Podle Komisaře vedle měl dříve tankový pluk 18 houvnic 122 mm, zřejmě tažených. Netuším, zda tento stav zůstal i v osmdesátých letech a kde všude přesně (skoro bych se vsadil, že přinejmenším u B divizí, čili i 16.td).

Modernější jednotky měly Gvozdika 122 mm, tři baterie po šesti, tedy 18 kusů. Zcela určitě to platí pro 1. td, a skoro jistě pro 9. td, 20.mds, 2.msd a 19.msd.

jak je to dál s hraničními případy jako 4. td nebo 15. msd., to netuším.
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“