Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1990

Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Franz Trubka »

PeVa, pokud jsem se Te osobne dotknul, tak se omlouvam. Obcas nekoho zatahat za fusekli, to mi jde docela dobre. Ale urazet nechci nikoho ani nahodou.
A ted uz je skutecne cas prenechat tema odbornikum
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
kwaak
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 18/8/2012, 18:58

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od kwaak »

celá práce je vynikající, všechna čest!
ale pomíjí jednu věc - politickou rovinu celé záležitosti..to že zelené mozky v Pentagonu plánovaly všemožné útočné operace je sice hezké (konečně kdyby ne, tak nezaslouží svůj plat) ale rozkaz k útoku nemohl vyjít od nich, ten mohl příjít jen z politické úrovně a v poválečné historii USA není jediný prezident (nikdo jiný to udělat nemohl) který by o něčem takovém byť jen náznakem skutečně uvažoval...
(pro spravedlnost dodám, že totéž si myslím i o sovětech snad s vyjímkou JVS, to byla přece jen dost zváštní osoba..nikdo po něm už by k útoku rozkaz nedal...jakkoliv riziko rozpoutání války ze strany SSSR zřejmě bylo větší než ze strany USA, ale jen jako důsledek mocenských bojů v sovětském vedení, které bylo přece jen výrazně složitější než jasně daná vláda v USA nebo jako snaha odvrátit pozornost od vnitřních problémů SSSR...ale i zde se pořád bavíme o malém riziku...reálně největší hrozbu vypuknutí jaderné války představoval nějaký stupidní omyl..)
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Mirek58 »

Vojenské plánování bylo v založeno na obou stranách na zkušenostech z minulé války.
Ovšem strategie byla víceúrovnová.
První úroven měly nárazníkové státy ČSR, NDR- NSR všechy tři věděly, co znamená válka a přitom byly v rolích "nárazníkového pásma", měly dostatek konvenčních voj. prostředků, ale nebyly vybaveny strategickými - jadernými. A byly nuceny hrát s kartami jim danými USA a SSSR.Přičemž věděly, že v počátcích konfliktu se bude hrát o to kde bude bojiště - budou zničeny s jistotou. U Německých států to byla dan za jejich porážku v minulé válce, u nás dan za osvobození.
V téhle situaci se vyvinula tak trošku komická, ale fungující parita - rovnováha na této úrovni, zajištěná díky rozvědce a kontrarozvědce.
Mobilizační a operační plány obou stran byly navzájem známy až do úrovně praporu.- My víme, že vy víte -.Chvíli se sice "tahaly figurky po šachovnici", ale opět se skončilo u parity.
A všem těmto nárazníkovým státům to vyhovovalo, protože tato skutečnost brzdila jestřáby na obou stranách.
S touto skutečností byla i obeznámena nadřízená úroven strategie, ta která měla rozhodující sílu, USA a SSSR, které ovšem v regionu neměly podstatnou konvenční sílu, pro provedení jejich zámyslu. Nutně potřebovaly spolupráci svých "vazalů".
Tím pádem obě supervelmoci si mohly dělat co chtěly, ale v rozhodujícím regionu, Evropě byly navzájem zablokovány.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Pátrač »

PeVa píše:Doteď jsem byl pouze pasivní čtenář vašich příspěvků, ale teď mi to nedá, a budu reagovat.

Jak byste se chtěl prosím vás bránit v jaderném konfliktu, když vaše protistrana má výraznou jadernou převahu 100:0 a hrozí, že z naší země udělá pouze spáleniště!!! Sedět na zadku a čekat až přilítnou hlavice, je cesta do hrobu a navíc strategiskou iniciativu měl nepřítel. Sorry.

Jediná smysluplná obrana, je vlítnou na jeho území a rozprostřít se po krajině a obyvatelstvo ukrýt v bunkrech a mít konvenční převahu...

Němci asi nejsou blbí, aby házeli hlavice na svou zemi a na svoje lidi...

A na toto byla armáda ČR vyzbrojována...
Mám pocit, že pokud Váš příspěvek chápu dobře, tak Vy náš - tedy československý první jaderný úder s nasledným přechodem na území protivníka konvenčními silami považujete za možný a v dané stuaci - mluvím o roku 1964 - při jaderné převaze NATO za rozumný.

Pokud jste to myslel takto, tak Vás kolegové asi nepochopili a je potřeba formulovat v této nesmírně citlivé záležitosti myšlenky přesněji. Já když to psal tak jsem s tím co jsem zpracovával nebyl ani trochu spokojený a o mé armádě jsem se dověděl věci, které mě netěší.

Já jsem na tom tak, že tyto možnosti, které jsem velice pečlivě vycitoval v četně použití systémem jak roky šly, mě dovedly k přesvědčení, že tyto plány sice byly vypracovávány, ale obě strany se je bály použít, protože by skončily v tom lepším případě jaderným vyhlazením střední Evropy a válka by nikomu nepřinela užitek a obě strany by byl v pozici poražených.

Takže pokud platí to co jsem napsal v prvním odstavci po citaci Vašeho příspěvku, zkuste svůj pohled více vyspecifikovat. Tím diskusi dostaneme do klidu a budeme pokračovat. Bude mi potěšením.

Já ten plán studuji pořád dokola a dokola. Pořád v něm hledám nějaký skrytý význam, nějaký smyls či alespoň náznak toho že to byl plán, který měl unikbnout ven a přispět k odstrašení druhé strany. NIt tam není. Přitom vím že překvapivý jaderný úderr ve Střední EVropě nebyl možný. Rozhýbat armádu tak, aby po prvním jadrném úderu mohla za hranice nelze bez toho, že by to druhá strana zjistila. Tedy by okamžitě udělala to samé. Odpal našich raket by vedl k okamžité odpovědi. To prostě nemohlo fungovat. Nebylo totiž možno tyto střely odpalovat přímo z parků techniky a za situace, kdy by polní síly nebyly mimo podsádky a na cestě k hranicím.

Navíc ani mi ani Němci neměly jaderné hlavice u sebe, museli jsme čekat ža nám je hlavní spojenec dodá. Myslím si, že nebylo sledovanějších aktivit na druhé straně než aktivity kolem skladů s jadernou municí.

Mirek 58 a kwwaak - politiky jsem tam napsal tolik, že mi z toho přecházel zrak. Z textu je jasné, že si kontrolu na jaderným arzenálem NATO držely vlády, nebo si to alespoň myslely. Já o tom moc přesvědčný nejsem. Mnohokrát v dějinách si vojáci usmysleli že jdou do války a vlády či vládci jen koukaly jak telata, co se děje. U Sovětského svazu to bylo asi jasnější, blbé je že tyto zbraně ovládal zpravidla člověk, který násilí považoval za normální a dokonce žádoucí.

No uvidíme co diskuse přinese dál.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Flogger G »

Osobně souhlasím s naším kolegou PeVa v tom, že v tehdejší době byly cíle a taktika pozemního vojska mužstvu prvosledových jednotek vysvětlovány tak, jak napsal. PeVa se zmínil o své příslušnosti k průzkumné jednotce. Průzkumáky musel velitelský sbor psychicky připravovat na ofenzivní akce ještě více, než většinu vojáků. Ofenzivní myšlení se muselo stát přirozeností mužstva. Také jsem nikdy neslyšel o námětu cvičení "ÚSTUP". Ten procvičovaly jen vyšší štáby ve svých hrách, protože by mohlo dojít k nabourání sebevědomí vojáků bojových jednotek. V konečném důsledku by nedůvěru v síly armády pociťovala i široká občanská veřejnost neboť by se o nácviku ústupu dozvěděla od VZS.
U leteckých bojových jednotek byla jiná situace. Tam většinu sestavu vyplňovali VZP. Piloti a letovodi byli všichni z povolání. Ti věděli, co je čeká, jakému tlaku budou čelit a chápali, že může dojít k ústupu. Stíhači se s možným protivníkem setkávali při četných startech v PoSy PVOS.

To Pátrač:
O silách našeho tehdejšího největšího spojence nic konkrétního nevím, ti utajovali i záchod, pokud jej měli používat příslušníci strategických jaderných sil.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Pátrač »

No a to je merito věci. Vyhrát válku obrannou operací je asi nemožné, tedy alespoň v novověku. Takže si počkám jestli se klega PeVa objeví, poslal jsem mu i PM, myslím si totiž, že zde došlo k neúmyslnému špatnému pochopení toho, co sděloval.

No je fakt, že naši soudruzi ve zbrani tajili asi úplně všechno.

A také čekám na další kolo s kolegou jmodrakem. :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od jmodrak »

Nuž Pátrači, druhé kolo nebude. Všetko podstatné už som dal a prieť sa o to, či de Gaulle by sa do 3. svetovej zapojil alebo nie, sú iba dohady. Tak tiež materiálu na túto tému je poskromne a aj západ tají, čo môže. O "drzom vrabcovi" sa tiež toho veľa nedozvieš. Mal to byť plán úderu proti VZ cez Rakúsko, prechod cez zamorenia územia do Varšavy atď., jednoducho protipól našich "fantastických" plánov. Obe strany zrejme počítali s rýchlim zrútením protivníka po JU a rýchlim presunom do strategických oblasti. Akoby to dopadlo, asi taká jadrová "zákopová vojna". Ale to sú už špekulácie.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Pátrač »

No tak vidíš - já jsem o tom průlomu přes Moravu do Polska psal, to nelze pominout, ale že se to na druhé straně jmenovalo Drzý vrabec jsem netušil. Měl bys nějaké podrobnosti? Moc by mě to zajímalo a trochu by to celý ten komplex co jsem splodil doplnilo.

Prosím, prosím pěkně škrábu a smutný dělám kukuč...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od jmodrak »

Z osobnej skúsenosti ti nič nepoviem. Dostal som iba informácie od spravodajcov. Ale perfektné, dokonca aj mapy so zakreslenými bojovými úlohami nepriateľa, rozpis jednotiek ( v tej dobe som sa prvý krát stretol s Francúzskymi jednotkami, ktoré šli na našom smere), miesta JU, atď. Precvičovalo sa teda na konkrétneho nepriateľa a konkrétna činnosť. Čo to znamelo, asi netreba rozoberať. Až asi po 25 rokov som sa dozvedel, že gen. Lorenc doslova vybielil tajné spisovne vyšších veliteľstiev NATO, hlavne USA. Asi preto po ňom tak po plyšáku išli. Podstata plánu bola v podstate "finta", kedy " 2 sledové " zväzky mali namiesto boja v priestore po 1. slede "uhnuť" do Rakúska, južnú a severnú Moravu atď. Silno brániace pozície obísť a kde sa nedalo, viesť JU. Konkrétnosti, ktoré som nemal poznať, som nepoznal. Že sa niet čím chváliť zo strany "ochrancov slobody a demokracie" je jasné. To je tak asi všetko, čo si z toho pamätám. Je to už veľa rokov a informácii som mal "primerane".
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Flogger G »

O bočním úderu podél Dunaje do Rakouska a pak Moravskou bránou na Ostravu psal Pop, vlákno "ČSLA v obraně". Taktéž naznačil jeden z protipostupů velitelství VS.

V šedesátých letech zmiňovaná 57. letecká armáda měla čs. frontu poskytnout asi 20 frontových bombardérů Jak-28. V tomto počtu byly zahrnuty zřejmě i ony nikdy neprodané průzkumné letouny (6 kusů). Stroje Jak-28 měly původně nosit jaderné pumy vzniklé z projektu Taťjána ráže 30 kilotun, ale velmi rychle byly ve skladech doplněny termonukleárními kousky z projektu "Ivan" o síle 50 megatun TNT.
PeVa
Příspěvky: 4
Registrován: 18/10/2013, 12:08

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od PeVa »

Byl jsem jen průzkumník dálkomeřič.

Z toho co si ještě po létech pamatuji:

1) Byl jsem překvapen, až do jakého detailu se postup jednotek do Západního Německa plánoval a i cvičil. Jako dálkoměřič jsem proměřeval kde co,
jednotlivé budovy i stromy..vzdálenosti se následně promítly na modelech bojiště. S tím dálkoměrem to byla dobrá sranda, byl optický, těžký jako kráva, vyžadoval stereoskopické vidění....často různí dálkoměřiči naměřili úplně jiné vzdálenosti.

2) Obecně se předpokládálo, že hranice v okolí Marianských lázní je z terenního hlediska dobře prostupná a vhodná na útok....a na postup vojska i v širokých kolonách...Takových míst prý není na hranicích moc, nevím neanalyzoval jsem to. Každopádně jsme jen pořád cvičili postup jedným místem...
Pamatuju si i na cvičení přesunu celé divize....kdy se na křižovatce ve Staré Vodě pokazil nákladák a postup byl v háji,.

3) Nebyl jsem na generálním štábu, proto neznám nějaké globální plány. Ale nám říkali, že v případě konfliktu, je třeba co nejrychleji opustit kasárny a co nejrychleji se přesunout s co největším vojskem na určená místa v Západním Německu, neb vojsko v kasárnách je odepsáno....Nepočítalo se s tím, že by Němci použili jaderný útok na svém území...To jsme vubec necvičili....Náš prvotní jaderný útok jsme taky necvičili....jen občas jsme nasadili atombordel a v tom někam šli nebo běhali...ale nějaká globální strategie pro jadernou válku, to se určitě necvičilo. A to mluvim o letech 1967-1968 do okupace rusakama.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Pátrač »

Zdravím vojáku,
děkuji za zajímavé informace z doby, :up: kdy jsem jak se zdá, já ještě ani nehrál pexeso nebo záchod. Pokud by sis vzpoměl na další věci, víš kam přijít. Pokud znáš lidi co by mohli vědět, zkus z nich něco získat. Jsou to velmi cenné poznatky a dokreslují svět který já neznám - já jsem klasický VZS nikdy nebyl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Barrymore »

Pátrač píše: Flogger - to myslíš vážně? Ja se tomu nevěnoval jelikož to bylo mimo naši armádu a bezprostředního protivníka. Máš tušení jak na tom byly obdobné složky v SSSR?
S tím vyčkáváním ve vzduchu má Flogger pravdu. V podstatě to byla tehdy jediná možnost, jak si zajistit možnost odvetného úderu. V době hrozící jaderné apokalypsy byla oběma stranami přijata doktrína vzájemně zajištěného zničení.
Primárními cíli totiž nebyl průmysl, tanky nebo civilní obyvatelstvo. Primárním cílem prvního úderu byla odpalovací zařízení protivníka, aby už nemohl provést odvetný úder. Na západě to řešili udržováním dostatečného počtu bombardérů ve vzduchu. Jejich cílem nebylo provést první, ale odvetný úder. Útočníkovi muselo být jasné, že za útokem bude následovat odveta. Po vyrobení dostatečného počtu jaderných ponorek tuto službu převzali námořníci. Oběma stranami byla vybudována odpalovací sila, schopná přežít případný úder na sousední silo a mající schopnost provést dost rychle odpal, než přiletí další hlavice. V USA vznikl dokonce nápad na vybudování sítě odpalovacích zařízení propojených podzemní železnicí, neustále převážející rakety mezi sily. V SSSR šli cestou montáže odpalovacích zařízení na vagony a kolové podvozky pohybující se po sibiřských pláních.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Alchymista »

V tejto súvislosti si dovolím pripomenúť aj systém 15E601 Perimetr - riadiaci systém RVSN s veliacimi raketami 15A11 (na báze balistických rakiet 15A16 MR-UR-100U).
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Pátrač »

Myslíš to. co je popsáno v tomto článku?

http://www.noveslovo.sk/c/Posledna_zbra ... 1_Perimetr

Je to zajímavé ale málo faktografické. Navíc my jsme nic takového neměli a to platí i pro NDR, Polsko i Maďary.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 920
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Flogger G »

O našich vzdušných prostředcích jaderného napadení se na Palbě již diskutovalo hodně, tak jen připomínám:
Il-28 B sice nebyl ve verzi pro shoz JZ, ale posádky úder nacvičovaly, protože převzetí "Áčka" a doškolení na jaderné ovladače bylo dílem půl dne. V r. 1964 jsme konečně nakoupili Su-7 BM, který měl určení k taktickým jaderným úderům. Stejnou službu zastával i Su-7 BKL (1966). Jedinou verzí MiG-21, jež mohla nosit JZ, byla "PFM" a to ještě jen stroje, které měly trupová čísla počínající číslicí 7 a výše. Nosičem JZ byly všechny u nás sloužící bojové verze MiG-23 (BN, MF, ML) a Su-22 M.
Dalšími nosiči jaderných zbraní disponovala smíšená letecká složka Střední skupiny vojsk Sov. armády.. Nevím od jakého roku, ale všechny stíhací letky MiGů-23 musely mít jeden letoun neustále vybaven jaderným nosníkem a podobně tomu bylo i u letek sbol.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Hektor »

Zdravím aby som nebol úplne OT pridávam jedne zaujímavý odkaz
http://www.scribd.com/doc/37695/NATO-Or ... attle-1989
A teraz OT chcem sa spýtať či bol aj plán na vojnu s niekim iným než NATO, máme iných tradičnejších súperov.
A 2. OT mal som ešte jeden dokument kde bola zostava VS pre rok 1988 teda to čo si NATO myslelo že VS má v tom roku.
V tom dokumente bolo uvedené že na letisku Zvolen(asi Sliač? ) bola umiestnená Sovietska prieskumná letka so Su-22. Je tento údaj pravdiví?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Pátrač »

Hektor - o tom že by naše armáda měla v těch letech plány na nějakou válku s někým jiným nic nevím a myslím si, že asi ne. S kým taky, že ano.

Vím, že Ivan Mládek vydal stolní hru s názvem česko-slovenská bitva o Jižní Moravu, kde na Moravu zprava útočili Jánošíci a zleva Švejkové ale to asi nebude to, co jsi myslel :D - omlouvám se za tento plácanec... ale nemohl jsem si pomoci. :twisted:

Sliač?
Nosným útvarem na Sliači byl 238. vrtulníkový pluk armádního letectva s vrtulníky Mi-24V tří variant a Mi-8T a další dvě varianty. Tento pluk disponoval třemi letkami o celkovém počtu 60 vrtulníků. Dvě letky byly vyzbrojené Mi-24, zatímco zbývající letka měla dopravní Mi-8. Každá letka se skládala z pěti rojů po čtyřech vrtulnících. Byl to hodně silný pluk...

O nějakých SU-22 nemám ani potuchy. Něco takového myslím lítalo na Hradčanech, ale hlavu na to nedám. TO by spíše kluci od letadel mohli něco vědět.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Alchymista »

Na letisku Sliač bývali začiatkom 80. rokov k videniu vrtuľníky Mi-24 a Mi-8, a Mig-23, za starších čias aj Mig-21, a aj Il-28, zrejme v nejakej REB verzii (veľké kontajnery na konci krídla).
Na Su-22 si nespomínam, ale okolo letiska som zasa tak často nechodil - a po pravde, vtedy mi ešte bolo "lietadlo ako lietadlo"...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Československé vojenské plánování od roku 1945 do roku 1

Příspěvek od Mirek58 »

Na Hradčanech byly jen co si pamatuju za mojí ZVS pouze Mig 23, 21, 17 a kupodivu 15! S těma rusáci blbli nejvíc v super nízkých výškách, my jsme jsme je proklínali, když jsme měli rotní cvičení. Ale to byl mírový stav.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“