Armádní a policejní složky - bezproblémová kooperace?

Odpovědět
Fricoolinek
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/6/2019, 16:03

Armádní a policejní složky - bezproblémová kooperace?

Příspěvek od Fricoolinek »

Chtěl bych se zeptat, jak moc dobře fungovala/nefungovala spolupráce policejních a armádních složek, např. při obraně hranic? Byl třeba od ČSLA nějaký despekt k policejním složkám atp.(myšleno pod vnitrem)? A kdo obvykle velel při kooperacích?

A pokud někdo dělal ZVS u PS (po r. 1972), tak jak byla řešena jeho pozice/hodnost coby záložáka?
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Armádní a policejní složky - bezproblémová kooperace?

Příspěvek od parmezano »

já jsem byl u PS v letech 1969-1971, tehdy byla PS součástí ČSLA a ono to bylo obráceně . Příslušníci PS se dívali na ČSLA s velkým despektem .Důstojníci a praporčíci byli pořád " policajti" . "Armáda" zase se na PS nedívala moc přátelsky , jinak byly vypracovány plány součinosti mezi ČSLA a PS . PS byla cvičena na to aby zachytila první úder "nepřítele " ( v podstatě jsme měli pěchotní výcvik ) . Síly a vybavení pohraníčních rot , byly uřčeny tak aby splnily úkol ochrany státní hanice a zachycení útoku nepřítele. Lépe byly vybaveny pohraniční brigády na hranicích s NSR. Roty byly personálně silnější, měly OT (tehdy OT 64), bezzákluzové děla. Na hranicích s Rakouskem se to lišilo rotu od roty . Na příklad pohr rota , kde jsem já sloužil měla poloviční stav než pohr. rota , která byla o nás přes dvě pohr.roty nalevo .
Obráceně útvary ČSLA musely vypomáhat PS při rozsáhlých pohraničních operacích ve vnitrozemí , cca do 15 km od hraničního pásma. Vcelku se dá říct , že se obě formace se navzájem moc rády neměly.
PS velel , vždy příslušník PS , hodnosti získané u PS platily i v záloze . Pro zajímavost , já na prvním cvičení jsem byl u PS a na druhém u "armády " na Libavě . Záložníci co byli povoláni na cvičení k PS , byli na zákl. službě většinou bývalí zaklaďáci od PS a obyčejně zesilovali stavy pohr. rot.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“