Elektromagnetická bomba

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Zamčeno
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Elektromagnetická bomba

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Toto téma bylo uzamčeno a další diskuze byla přesunuta SEM:
http://www.debata.palba.cz/viewtopic.php?id=15


Další světová válka se neohlásí oslepujícím zábleskem jaderného výbuchu, ani úpěnlivým nářkem lidí umírajících na virus Ebola nebo jeho geneticky upravené dvojče. V dálce se ozve ostrý praskavý zvuk. V okamžiku, kdy ho označíte jako nevinné zahřmění, se civilizovaný svět zhroutí. Zářivky a televizní obrazovky budou podivně jasně svítit, a to i když se vypnou. Ze zásuvek se začne linou pach ozonu a spálené umělé hmoty, neboť elektrické dráty se zkroutí a telefonní linky roztaví. Elektronické diáře či MP3 přehrávače budou na omak teplé, baterie v nich budou přetížené. Váš počítač a všechna data v něm budou na škvarek. A pak si všimnete, že celý svět zní jinak. Hudební kulisa civilizace, vrčení spalovacích motorů, ztichne. Kromě několika dieselových motorů se motory již neroztočí. Vám se však nic nestane: jenom se posunete o dvě stě let zpátky, do doby, kdy elektřina byla ještě jenom bleskem půlícím noční nebe. Není to jenom spekulativní, módně-katastrofický scénář, ale realistické zhodnocení škod, které podle Pentagonu dokáže způsobit nová generace zbraní: e-bomby.

Dokonalá e-vražda
První významnější zkouška americké elektromagnetické bomby se má konat příští rok. Armáda doufá, že e-bomby bude moci využít k odpálení dělostřeleckých granátů za letu. Námořnictvo chce pomocí vysoce výkonných mikrovlnných rázů zneškodňovat protiletadlové střely. A vojenské letectvo zamýšlí technologií e- -bomb vybavit své bombardéry, stíhačky, řízené střely i letouny bez lidské posádky. Po nasazení e-bomb půjde o nejdůmyslnější zbraňovou technologii, jakou kdy armáda zkonstruovala. Záležitost s elektromagnetickými bombami má však svou druhou stranu, o níž se vojenští plánovači zmiňují jen neradi. Americká verze těchto zbraní sice využívá nejmodernějších technologií, ovšem teroristé mohou k vytvoření téže ničivé síly zvolit méně technicky pokročilý a levnější přístup.
„E-bombu může postavit každá země na technické úrovni i čtyřicátých let dvacátého století,“ tvrdí Carlo Kopp, australský odborník na špičkové zbraňové systémy. „Hrozba šíření e-bomb je velice reálná.“ Podle odhadů Redhotu se dá základní zbraň postavit za 15 000 korun.

Starý nápad v novém hávu
Teoretický základ elektromagnetické bomby položil v roce 1925 fyzik Arthur H. Compton — nikoli však za účelem konstrukce zbraně, ale pro studium atomu. Compton dokázal, že když se atomy s nízkými atomovými čísly bombardují proudem vysoce energetických fotonů, vyšlou v důsledku toho ostřelování proud elektronů. Studenti fyziky znají tento jev pod názvem Comptonův efekt. Stal se zásadním nástrojem při odkrývání tajemství atomu.
Ironií osudu tento výzkum atomu rovněž ukázal neočekávanou sílu Comptonova efektu a zplodil myšlenku na zbraň nového typu. V roce 1958 konstruktéři jaderných zbraní nad Tichým oceánem odpálili několik vodíkových bomb. Při výbuchu se uvolnilo velké množství záření gama. To při srážce s atmosférickým kyslíkem a dusíkem uvolnilo ohromnou vlnu elektronů, která se rozšířila na stovky mil daleko. Na Havaji zhaslo pouliční osvětlení a rádiová navigace byla přerušena na 18 hodin až v Austrálii. Ve Spojených státech začali bádat, jak elektroniku před elektromagnetickým impulzem „opevnit“, a vyvíjet elektromagnetické zbraně. Ve vývoji elektromagnetických zbraní také Amerika stále vede. Třebaže většina prací je tajná, lze se domnívat, že při současných pokusech se intenzivní magnetické pole vytváří pomocí supravodičů za vysokých teplot. Odborníkům na terorismus však dělá starosti nápad, který Spojené státy zkoumaly, ale opustily: proudový kompresní generátor (Flux Compression Generator — FCG).

E-bomba chudých
Proudový kompresní generátor je neuvěřitelně jednoduchá zbraň. Sestává z trubice naplněné výbušninou, která je uložena do o něco větší měděné cívky, jak naznačuje obrázek níže. V okamžiku před odpálením chemické výbušniny se cívka nabije soustavou kondenzátorů a vytvoří se magnetické pole. Výbušná náplň exploduje odzadu dopředu. Když se trubice trhá a dere, dotýká se cívky, čímž se vytváří pohyblivé krátké spojení. „Postupující krátké spojení způsobuje stlačení magnetického pole a snižuje indukční odpor statoru (cívky),“ vysvětluje C. Kopp. „V důsledku toho FCG vytvoří stoupající elektrický pulz, který se odpoutá ještě před konečným zánikem zařízení. Zveřejněné výsledky hovoří o časech v řádu desítek setin mikrosekund a špičkovém proudu v řádu deseti milionů ampérů.“ Ve srovnání s vzniklým impulzem i takový blesk připomíná bliknutí žárovky.
Mluvčí Air Force, který tento efekt popisuje jako obdobu zásahu bleskem, zdůrazňuje, že elektronické přístroje lze ochránit v kovových klecích, jimž se říká Faradayova klec, které odvádějí působící elektromagnetickou energii přímo do země. Zahraniční vojenští experti varují, že toto uklidňující vysvětlení je neúplné.

Indická spojka
V indické armádě se přístroji typu FCG zabývali pečlivě, neboť se obávají, že Pákistán, s nímž je Indie v neustále hrozícím konfliktu, by mohl elektromagnetickou bombu použít proti městu Bangalore, což je jakási indická obdoba Silicon Valley. Studie indického institutu pro obranný výzkum a analýzu poukazuje na dva problémy, které Západ většinou opomíjel. První je ten, že vysokofrekvenční impulzy v rozsahu mikrovln mohou proniknout otvory ve Faradayově kleci. Druhá obtíž je známá jako „zpožděný efekt elektromagnetického impulzu“ a je na přístrojích FCG asi nejproblematičtější. Nastává čtvrt hodiny po výbuchu. Během této doby elektromagnetický pulz, který prošel elektrickou soustavou, vytvořil místní magnetická pole. Když se tato magnetická pole zhroutí, vyšlou do energetické a telekomunikační sítě elektrické rázy. Tento řetězový efekt způsobuje, že teroristé nemusí své podomácku vyrobené bomby shazovat přesně na cíle, jež hodlají zničit. Přísně střežená místa, jako telefonní ústředny nebo elektrické rozvodny, lze napadnout přes jejich elektrické a telekomunikační přípojky.
Jakmile vyřadíte z provozu elektřinu, počítače a telekomunikace, zničíte základ moderní společnosti. V éře terorismu podporovaného ze zemí třetího světa může elektromagnetická bomba přinést výrazné vyrovnání sil.
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Obrázek se mi nepodařilo "uploudovat", ale měl tam bejt.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Tento obrázek si měl zřejmě na mysli:

Obrázek
e-bomb-detonation.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

No vidíš, toto je prima a strhujícím způsobem popsáno. Vše co je technologicky dosažitelné a použitelné, je určitě zkoumáno.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mikhassel.Dralno
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 191
Registrován: 6/2/2006, 21:04

Příspěvek od Mikhassel.Dralno »

Pegeucko: Jo, tak asi přibližně
michan: Njn člověk si to musí najít sám.
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Myslíte, že je proudový kompresní generátor skutečně funkční, když Spojené státy tento směr opustili?

Jednou jsem viděl dokument o EM zbraních. Na konci tvrdili, že jejich úspěšné použití by vrátilo válečnictví na úroveň poziční války v první světové.
No, myslím, že trochu přeháněli.
Obrázek
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Nepřeháněli!Ve 4ww by se prý předávali zprávy praporkama.Je to trochu jako sranda ale asi to bude pravda!Neuvěřitelné,co lidé proto udělají aby se pozabíjeli!
Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Micuhide Akechi píše:Myslíte, že je proudový kompresní generátor skutečně funkční, když Spojené státy tento směr opustili?
A prečo nie? Na opustenie koncepcie mohlo byť viac dôvodov - nízky výkon, malá smerovosť, nespoľahlivosť, kolísanie výkonu kus od kusu... Alebo naopak úroveň ochrán pokročila natoľko, že maximálny výkon a strmosť čela impulzu je pri tejto koncepcii nedostatočná. Prípadne má príliš mnoho nežiadúcich "vedľajších" vlastností.

Je mnoho koncepcií, ktoré boli po istom čase vývoja z rôznych príčin opustené - našlo sa lepšie a efektívnejšie riešenie, alebo na istý čas zastarali. Zober si napríklad osobnú ochrannú zbroj - skoro 400 rokov, od 16. do konca 20. storočia sa na bojiskách vyskytovala len vzácne, dnes ju má opäť takmer každý vojak.
Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Příspěvek od Olaf »

Nevěřím, že by se nedalo vyvinou účinnou obranu proti tomuhle. Otázka je, jestli se to stihne včas. Pro ty teroristy to musí být extrémně lákavé.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Tohle je dobré co se týče elektrotechniky.Ale špinavá ,,bomba"to je svině!!!!!Doufám že na to ti blbci v ,,utěrkách"na hlavě nepříjdou!To by byl průser!Dnes není problém někde položit kufřík,třeba v metru nebo někde na náměstí!Nevím kam se lidstvo žene!Jaká ho čeká budoucnost!Tady v tom směru musíme jen doufat!Jsme všichni úplně bezmocní a to teda doopravdy!
Obrázek
Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Příspěvek od Olaf »

Toto téma bylo uzamčeno a další diskuze byla přesunuta SEM:
http://www.debata.palba.cz/viewtopic.php?id=15

Myslím si, že kdyby to bylo tak efektivní tak by to teroristi už dávno zkusili někde použít. Bylo by to přece velmi jednoduché sestrojit a spustit. Ostatně, to že Američani zanechali výzkumu v tomhle směru taky o něčem vypovídá (myslím kompresní proudový generátor). V minulosti žilo lidstvo po několik desetiletích ve strachu z jaderného holokaustu, ke kterému několikrát málem došlo. Hlavně během ,,kubánské krize´´ chybělo opravdu velmi málo. Stačilo kdyby se kapitáni na ruských ponorkách (měli pravomoc použít torpéda s jadernými hlavicemi) a amerických válečných lodích v oblasti zachovali jinak než se zachovali a civilizace by už byla dnes minulostí. Lidstvo ale přežilo. Když ho nezničila permanentní hrozba ze strany ruských soudruhů, kteří byli praktický kdykoliv schopní odpálit svých deset tisíc jaderných hlavic jenž měli k dispozici, tak jistě přežije i islamisty s jejich primitivními (i když účinnými) ,,zbraněmi.´´ Kromě toho nemá se smysl obávat, že naše civilizace bude zničena tímto způsobem, nebo nás zabije bomba nastražená někde v metru. Každý z nás totiž žije v permanentním ohrožení života, které nemáme moc šanci ovlivnit. U kohokoliv může propuknout rakovina následkem toho že dýchá znečištěný vzduch, pije znečištěnou vodu nebo je vystaven jiným škodlivým vlivům našeho znečištěného životního prostředí. Může s námi spadnout letadlo, nebo zahyneme při autonehodě, kterou jsme nezavinili apod. To jsou reálnější hrozby než, že nás dostanou nějací teroristi, kterých se z principu stejně nesmíme bát i kdyby to tak mělo dopadnout.
Zamčeno

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“