Co by se dělo, kdyby se povedl atentát na Hitlera

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Zamčeno
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Co by se dělo, kdyby se povedl atentát na Hitlera

Příspěvek od jeikob »

tahle otazka mne napadla.když jsem v nedeli koukal na pokračovaní filmu tucet špinavcu.mimochodem první film mne celkem bavil spíš dobrodružnej v kulisách druhý svetový.to pokračovaní už nic moc a idea mne dostala zabít seppa ditricha aby on nezabil hitlera a neprodloužila se kvuli tomu valka.tak mne napadlo jak by to probíhalo ,kdyby stauffenbergovi se to povedlo.a je to opravdu hodne komplikovaný scenář z mnoha otazníky. povede se walkýra?co wafen ss a armady na fronte?co spojenci zapadní a rusové?jak by se generalové vyporádali se zločinama ss a spoustou veznu a zahraničních delníku.pristoupily by rusové na separatní mír,když už meli pripravenej bagration a plany na obsazení pul evropy?a nakonec nedoslo by mezi spojenci k rozkolu
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

U všeho vždy každý zapomene na Casablanku - " Podepsání bezpodmínečné kapitulace" USA, VB a později k tomu přistoupil i SSSR. Tím ty úvahy ztrácí smysl.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Ono je na prvním místě se ptát který atentát se měl povést. Ten ve 38 nebo 39? Nebo až ten ve 43 potažmo 44? Jak by který ovlivnil dějiny?
38/39 (Před vypuknutím války): Dá se říci, že by se Hitler mohl stát vpodstatě ikonou a národním hrdinou pro Němce, kterým pozvedl opět morálku, hrdost, vyvedl je z nezaměstnanosti, potavil jim dálnice a sjednotil je v jednom státě. Co by bylo dál by záleželo na jeho nástupci. Mám pocit, že ve 38/39 to byli činy jednotlivců, kteří chtěli jen odstranit Hitlera, žádný plán na "potom" nebyl, ani se s ním nepočítalo (házím z hlavy, nejsem si 100% jist, ale...). Snad jen kdyby v září 38 ho svrhli a následně zabili němečtí velitele před fall grün a Mnichovem, tak by asi i prostě převzali vládu.

43/44-to už bylo jiné kafe. V obou dvou případech se počítalo s převzetím moci armádou a ve 44 se to i rozjelo (jenže jaksi moc brzy. Hitler opoměl zaklepat bačkorama). Velmi pravděpodobně by následoval pokus vyjednat se spojenci i SSSR separátní mír atd.

Zbytek nechávám na ostatních, poměry v Německu zas až tak dobře neznám.
Naposledy upravil(a) Atlantis dne 29/8/2006, 21:03, celkem upraveno 1 x.
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

já nezapomnel na casablanku.jasne ale ciste teoreticky nemci by přistoupily na bezpodmínečnou kapitulaci ,ale myslím že než by byla podepsaná tak na vychode by se zuřive bránily a spojenci by behem par dní dorazily do berlína.a jak by reagovali rusové.nebo by spojenci dodrželi umluvu a nepostupovaly.nebo generalové nepristoupily na vseobecnou kapitulaci a co pak
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Hmmm, jen podotknu, že Francie s Anglií taky uzavřeli cosi o tom, že ani jedna země nepovede s Hitlerem jednání o separátním příměří. A všichni dobře víme, jak to dopadlo:-))

Ono kdyby se naskytla příležitost pro ukončení...

btw: Kdy byla Casablanca?
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

mne prave prijde u toho nejzavažnejší otazka co rusové.stalin se prece velmi obával,že by nemci vyjednali separatní mír.přeci serial sedmnáct zastavení jara:)ale asi byl v nemecku hodne velkej chaos
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Casablanka - 1943 - od té doby jen dohady, dohady..... Scénář dle fantazie. Separátní jednání se sice vedla - ani jedna strana by je však nikdy nerealizovala - všichni státníci potvrzují, že mohlo jít jen o zmírnění dopadů vyplývajících z "Bezpodmínečné kapitulace."
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

no po pravde já moc uváhy,kdyby taky nemusím.ale tohle mi prišlo zajímavý.o neuspešném atentatu v roce 44 sem toho prečetl dost a snad videl film.ale až ted mne napadla otázka co bylo,kdyby se poved.taky jsem to dal do fora ,fikce a dohady.už jenom jak by na to reagovali frontový jednotky a zejmena wafen ss a potom ozbrojený složky v ríši treba policie.a ss celkove
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Spíš je otázka, co hranice. Spokojil by se Sovětský svaz s předválečnými, když by v okamžiku atentátu ve 43 měl Němce ještě cca 1000 km i od původních hranic? Stalin by asi trval na tom, na čřem ve 45, ale měl by poněkud jinači pozici. A i ve 44 to ještě nebylo úplně ono.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No tak svržení Adolfa plánovali před válkou i mnozí vysocí důstojníci vzhledem k obavám z jeho plánů...obsazení porýní, obsazení Rakouska a pod.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

V 1943 mohli spojenci o "bezpodmienečnej" kapitulácii Nemecka iba snívať, na obsadenie nemali sily ani prostriedky. Takže by vznikol podobný stav, ako po prvej svetovej vojne.
V 1944, po vylodení by bolo Nemecko rýchlo obsadené a s ním aj celý zvyšok okupovanej Európy.
Oba scenáre by pravdepodobne rýchlo viedli k ďalšej vojne - proti Rusku - a s dobrou šancou na úspech.

Nemecko bez Hitlera - pokiaľ by zarval v prvej svetovej, k vojne by aj tak, skôr či neskôr, došlo.
Podmienky kapitulácie po prvej svetovej vojne boli pre Nemecko príliš potupné, aby ich nemecká spoločnosť akcepovala. Navyše Hitler bol do istej miery len figurka, prinajmenšom v počiatočnej fáze vývoja NSDAP. Na jeho mieste by sa mohol ocitnúť prakticky ktokoľvek so "zakladajúcich členov" - znalci nech doplnia mená kandidátov, vrátane tých, ktorý skončili počas noci dlhých nožov...
Druhým možným zdrojom vojny by mohol byť Sovietsky zväz.

Ale je teba povedať jasne jednu vec - vojny nespôsobujú historické postavy, ale historické udalosti a historický vývoj, osobnosť môže pravdepodobnú vojnu urýchliť alebo oddialiť, ale len veľmi ťažko spôsobiť alebo znemožniť. Iná otázka je vplyv vedúcej osobnosti, či vedúcich osobností, na samotný priebeh a výsledky vojny. Môj náhľad je taký, že kým vojna je výsledkom dlhodobého vývoja, samotná je krátkodobou udalosťou, hoci opäť s dlhodobými následkami a osobnosti dokážu ovplyvniť viac krátkodobé ako dlhodobé historické javy.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
ArmY
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 30/3/2007, 10:23

Příspěvek od ArmY »

Atentat na Hitlera? A ktery? Podle me, v tom pripade z roku 1944 by velka moc prevzali SS a armada...
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Armáda ano, SS rozhodně ne. Bylo to jasný komplot čistě armádních důstojníků, kteří nacismus zas až tak nemuseli...
Karlista.1
Příspěvky: 9
Registrován: 28/6/2007, 17:16
Bydliště: F-M

Příspěvek od Karlista.1 »

Uspesny atentat 20.7.1944 by Nemecku moc nepomohl. To ostatne vystihl Churchill ktery toho dne byl v Normandii. Doslovne uvedl "Nemohli bychom si prat nic lepsiho nez aby byl Adolf Hitler po smrti. Jenze co by se stalo? Nova vlada, rekneme ze by to byla bud armada nebo socialni demokrate by se ujala moci. A co udela nova vlada? Uzavre mir. Nas by konec valky zastihl v Normandii a Stalina v Belorusku."Ztratka a dobre, rok 1918 se proste nesmel opakovat. Veci bylo nutno dotahnout do konce za kazdou cenu.
yuri
Příspěvky: 7
Registrován: 10/8/2007, 19:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yuri »

Kdyby se povedl atentát v Hitlerově bunkru 1944, vládu by převzala armáda a válka by zkončila mnohem dřív a lidí v koncentračních táborech by zemřelo hlavně o mnoho méně!
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Roman píše:Hitlerovi moc nechybělo a mohl byt mrtvý už v 1. světové
yuri píše:Kdyby se povedl atentát v Hitlerově bunkru 1944, vládu by převzala armáda a válka by zkončila mnohem dřív a lidí v koncentračních táborech by zemřelo hlavně o mnoho méně!
Ono by stačilo, kdyby mu tenkrát ten okolojdoucí nevysvětlil teorii, že za vše můžou židé.

To by si našel jiného nepřítele - a dost možná bychom jej dnes obdivovali jako bojovníka proti komunismu, který po straně británie a francie odrazil útok SSSR v r. 1941.

Jinak - pochybuji, že by se po atentátu v r. 43 nebo 44 nějak výrazně snížilo vraždění židů - tomu už tehdy přece nevelel hitler, ale Himmler. A ten by měl moc ikdyby vládu převzala armáda - stále by potřebovala jeho vojenské oddíly SS.

Možná by ho donutili to trochu zpomalit (menší priorita transportů smrti ve prospěch dodávek na frontu; přesun židů z likvidace do nucené výroby) ale nezatrhli by mu to.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Nedá se nic dělat toto téma zamykám, aby se tady z toho nestal Gaychat.

Nějaké články o tom jsou již tady:

Atentát na Hitlera z 8.11. 1939
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2121

Atentát na Hitlera – 20. červenec 1944
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=227
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Zamčeno

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“