Dotaz-romští vojáci?

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Zamčeno
Uživatelský avatar
burkut
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 1/8/2007, 18:49
Kontaktovat uživatele:

Dotaz-romští vojáci?

Příspěvek od burkut »

Toto téma bylo uzamčeno a další diskuze byla přesunuta SEM:
http://www.debata.palba.cz/viewtopic.php?id=29


Předem chci upozornit, že tento topic nezakládám kvůli rasové nenávisti a není to politické téma. Je to vojenské téma na vojenském fóru, ale jestli se někomu bude zdát nevhodné, může ho smazat. Ještě chci poděkovat všem za příspěvky v minulém topicu, který se zabýval židovskou otázkou, mnoho příspěvků bylo zajímavých a dost jsem se dozvěděl...Měl bych další dotaz na všechny, co se zajímají o 2. světovou válku. Zajímalo by mě, jestli na straně spojenců bojovali příslušníci rómského národa. Přiznám se, že na fotografiích jsem nikoho neviděl. Hledal jsem na netu a také v knihách, např. dobrá a detailní je Druhá světová válka-Den za dnem od Donald Sommerville. Ale nic jsem nenašel. Inspiroval mě totiž jeden dokument na ExplorerTV, kde byl dokument z 2. sv. války. Byl tam výčet národů, které bojovaly pod spojeneckým vedením (Poláci, Češi, Slováci atd.) Kdo z vás viděl film Obecná škola, tak si určitě vzpomene na scénu, kdy učitel Igor Hnízdo popisoval jeden zažítek z války-partyzáni chtěli eliminovat jeden německý tank a právě jeden romský voják hrdinně tank zničil... :D Takže bych rád věděl, jestli i romové bojovali během 2. světové války. Může někdo poradit? A ještě jeden dotaz, může rom vstoupit do nynější armády ČR? A už jste nějakého v naší profesionální armádě viděli? O tom se totiž nikde nemluví...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Proč by proboha nemohl Cikán vstoupit do armády? A proč by se o tom mělo mluvit?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
burkut
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 1/8/2007, 18:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od burkut »

YAMATO píše:Proč by proboha nemohl Cikán vstoupit do armády? A proč by se o tom mělo mluvit?
Zajímá mě, jestli nějací romové bojovali během World War II, např. jako partyzáni nebo v armádě, právě že se o tom vůbec nemluví a já bych to rád věděl:D a jestli nějací slouží v nynější české armádě...
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Tak tipoval bych že jako partyzáni asi an, přece jen předpoklady (fyzické a znalost prostředí) k tomu měli a hitler je chtěl vyvraždit...

A třeba ve "zdivočelé zemi" byla narážka na nějakého co sloužil u BM-13 v SSSR tak se zkus zaměřit tímhle směrem - je jasné, že na západě jich tolik nebylo
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

burkut píše:
YAMATO píše:Proč by proboha nemohl Cikán vstoupit do armády? A proč by se o tom mělo mluvit?
Zajímá mě, jestli nějací romové bojovali během World War II, např. jako partyzáni nebo v armádě, právě že se o tom vůbec nemluví a já bych to rád věděl:D a jestli nějací slouží v nynější české armádě...
Sory, moje reakce byla na současnost. Ta politická korektnost a pozitivní diskriminace v čemkoliv v souvislosti s Cikány mě totiž už dost dlouho pěkně vytáčí...a nejen mě, ale například i tu slušnější část Cikánů samotných, jak mám již mnohokrát ověřeno.

Jinak zjistit, zda některý slouží v současné AČR by teoreticky nemělo být možné, neb uveřejňování takových údajů se bere jako "rasismus". Ale určitě jich tam pár je.

Ale zpět k WW II...nepochybuji, že Cikáni si taky nějakou tu kulku vystřelili, ale byly to běžní vojáci nebo "běžní" partizáni, o žádné jednotce složené převážně nebo zcela z Cikánů jsem nikdy neslyšel.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
burkut
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 1/8/2007, 18:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od burkut »

YAMATO píše:Ale zpět k WW II...nepochybuji, že Cikáni si taky nějakou tu kulku vystřelili, ale byly to běžní vojáci nebo "běžní" partizáni, o žádné jednotce složené převážně nebo zcela z Cikánů jsem nikdy neslyšel.
Já nejsem rasista, jen mě to tak zajímalo, já jsem totiž neviděl žádný dokument o romech bojujících ve WW II, ani na Spektrum, Viasat History, Explorer TV, National Geographic, ČT2 a ČT1...ale je možné, že taky bojovali, jen se o tom dneska nemluví...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Romové jsou považováni za občany České republiky, tudíž mají stejná práva jako občané ČR. Tedy mohou stoupit i do armády, vztahují se na ně stejné zákony a povinnosti, mělo by být s nimi jednáno jako s ostatními lidmi. Toto už je zakotveno v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavy ČR. Dostávají tedy sociální dávky jako jiní občané, oficiálně by neměla být u nich žádná diskriminace.

Co se týče zda sloužili za druhé světové války v bojích, je to možné, ale zřejmě nevytvořili žádnou samostatnou jednotku. Buď byli rozptýleni nebo sloužili v týlu jako pomocné jednotky.

Pokud považujeme Indy trochu za cikány, někdo říká že romové pochází z Indie. Tak Němci se pokoušeli sestavit z Indů bojeschopnou jednotku, ale neuspěli. Jednalo se o Indy, kteří sloužili v Africe v Britské armádě jako pomocné jednotky a Němci je při tamních bojích spolu s Brity zajali. Je nutno říci, že některé národy a rasy mají k vojenskému výcviku horší předpoklady, je to dáno jejich mentalitou, vzděláním a nižší disciplínou.

Naopak Američané sestavovali z černochů samostatné jednotky, avšak relativně málo černochů se v době WW2 mohlo stát důstojníky a velet bělochům. V americké armádě v tomto panovala určitá segregace (oddělování, rozdělování, vylučování).

Cikáni většinou kočovali po Evropě. Je zřejmé, že Evropa byla v Hitlerových rukách. Cikáni byli vyhlazováni v koncentračních táborech podobně jako židé.

Kolik jich dnes slouží a armádě a bližší podrobnosti v době WW2 nemám, každopádně máš zajímavou oblast zájmu, obávám se, že ti tady neporadíme, jdi se zeptat na valka.cz nebo fronta.cz napiš jim sem http://www.fronta.cz/sekce/dotazy-a-odpovedi
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

V době WW2 se o nich jako bojujícím národě asi mluvit nebude, alespoň jsem to nikde neviděl. Ale stejně se třeba nepíše o asijských národech SSSR, prostě jen sověti (rusové).

Cikánské jednotky (?) vybudovala armáda Slovenského státu. Cikáni tam byli v pracovních oddílech, měli takovou hnědou pracovní uniformu s baretem.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Za slovenského štátu boli sapíkom spomenuté pracovné jednotky niečo medzi neskoršími PTP a pracovným táborom. Niekde som o tom čítal článok (myslím že to bolo v Obrane alebo Apológii), ale je to mimo oblasť môjho záujmu.

Rasová segregácia v americkej armáde oficiálne skončila počas alebo po druhej svetovej vojne, neoficiálne pretvávala až do doby vietnamskej vojny.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

burkut píše:
YAMATO píše:Ale zpět k WW II...nepochybuji, že Cikáni si taky nějakou tu kulku vystřelili, ale byly to běžní vojáci nebo "běžní" partizáni, o žádné jednotce složené převážně nebo zcela z Cikánů jsem nikdy neslyšel.
Já nejsem rasista, jen mě to tak zajímalo, já jsem totiž neviděl žádný dokument o romech bojujících ve WW II, ani na Spektrum, Viasat History, Explorer TV, National Geographic, ČT2 a ČT1...ale je možné, že taky bojovali, jen se o tom dneska nemluví...
Všimni si, jak už jsme tím politicky korektním chováním zblblí. Na tvém dotazu není naprosto nic rasistického (zkus si tam místo Cikánů dát jiný národ), ale vzhledem k tomu, že jde o Cikány, tak se raději předem hájíš, že nejsi rasista.

Sory za OT, ale to se nedalo :wink:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

No ještě, že je to v této sekci, jinak k té scénce … Igor Hnízdo prohlásil, že cikáni byli dobří vojáci! Je možné, že na území Sovětského svazu mohli být v partyzánských oddílech.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

JJ, ještě že je to v této sekci, protože brát prohlášení Igora jako důkaz :-))
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Měl jsem takovou rádobyvtipnou poznámku, ale raději ji sem nedám, protože bych byl za rasistické individuum bez citu a tak vůbec :D
Obrázek
Uživatelský avatar
burkut
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 1/8/2007, 18:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od burkut »

Hans S. píše:Měl jsem takovou rádobyvtipnou poznámku, ale raději ji sem nedám, protože bych byl za rasistické individuum bez citu a tak vůbec :D
Bylo to něco v tom smyslu, že by na bojišti nezůstal ani jeden tank, protože by to všecko odvezli do sběru? :D

TO YAMATO: podle mě jsou romové stejní jako my všichni ostatní, jsou mezi nimi dobří i špatní, někdy se to ale s tím rasismem přehání...
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

Za druhej svetovej a samozrejme aj skôr žili Rómovia ( Cikáni alebo Cigáni ) často kočovným životom, niekde poblíž dedín a miest, ich živobytím bolo obyčajne kováčstvo, a drobné remeselníctvo ako práca so železom, drotárstvo, práca na pílach a pod. Dosť často sa rómovia dostávali k cirkusom, lebo spoločne s nimi mohli lepšie cestovať - oficiálnejšie migrovať a kočovať. Nemecko aj keď dosť neznášanlivé, predsa len podporovalo, umelcov aj v tomto smere a na cirkus sa všetci veľmi tešili a to aj vysoká generalita. Šou už vtedy bola veľmi obľúbená, róm žil a doteraz myslím žije narodený s citom pre hudbu a prírodu, oheň a pod. Husle a tancovačky pri ohni boli ich životnou útechou a často aj filozofiou. Od priateľa som sa dozvedel, že jeho starý otec bol ako špión zaradený k cirkusu - staral sa o kone a opravi, prípravi pred vystúpenim, boli tam aj rómovia, starali sa o zvieratá, hrali v kapele ktorá nechýbala v žiadnom cirkuse. Takto doslova bestrestne precestovali aj nemecko. Pod lampou býva tma :???:
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
sedlacm
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 23/7/2006, 11:37

Příspěvek od sedlacm »

V diskusi ROK 1938 - Mohli jsme se bránit? A ubránit? 2.díl je hodnocení vojáků podle národnosti(Češi, Slováci, Němci, Maďaři, Rusíni a Poláci).
Existovalo takové hodnocení i u Romů?
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Hodnocení vojáků podle národnosti?
To je ošemetná věc, pravdou však je, že německé pěchotě se málokdo po kvalitativní stránce vyrovnal. Němci snesli dril, měli disciplínu a dobrý výcvik, navíc měli přesvědčení. To se snoubilo s kvalitními zbraněmi, který měl Soldat k dispozici.

Naproti tomu ruský voják zas hodně vydržel, neměl sice takovou úroveň výcviku. Ale nepotřeboval takový servis, nepotřeboval si čistit zuby, mohl spát skoro kdekoliv, nedostatek kvality se nahrazoval množstvím.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Rus jednoduše nepotřeboval údržbu..neměnil si trenky, stejně žádný neměl :D :D :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

LOL jste blbci, presunte to do vtipu :mrgreen:


Toto téma bylo uzamčeno a další diskuze byla přesunuta SEM:
http://www.debata.palba.cz/viewtopic.php?id=29
válka je vůl
Zamčeno

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“