Spojenci vs. SSSR v květnu 1945

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Zamčeno
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

YAMATO píše:To jsou zase hlody...třeba, sory, ta obnova výroby Pantheru...nebyl špatný, ale Centurion a Pershing byly už zase trochu jinde, nemluvě o nesmyslu zavádět pro Spojence nestandardní techniku.
Nejde o to zavádět, ale obnovit. Pokud by spojenci byli schopni dodat dostatečné množství vlastní dostatečně výkonné techniky, pak toto samozřejmě padá. Ale možnost by zde pravděpodobně byla.
Nebo ta "výrazně lepší kvalita německých zbraní" s příkladem Me 262...zas takový zázrak to nebyl, Spojenci měli plně srovnatelný a v mnohém i lepší Meteor, zaváděli Vampire, P-80...zavádět třeba jej do výroby pro Spojence by bylo absurdní. A to platí pro prakticky každou německou zbraň, snad až na pár vyjjímek...
Me 262 ale ve své době zázrak skutečně byl. To, že Třetí Říše neměla dostatek kvalitních surovin, což se projevovalo na životnosti motorů, je sice jasný fakt, ale samotné letadlo bylo (až na hadovitý pohyb) v podstatě bezproblémové. Pokud vím, tak P-80 (resp. v této době YP-80) nebyl absolutně schopný nasazení - ale to mám spíš z "jedna babka povídala". Koneckonců je všeobecně známo, že oba dva kousky, které v Evropě byly tam měly čistě propagandistické úkoly, jakými jsou pózování na stojánce :). První Vampiry byly dodány ke stíhací jednotce v březnu 1946. Válečné Meteory snad nebyly dostatečně výkonné, aby se vyrovnaly Me 262, až pozdější zástavbou mnohem výkonnějších motorů RR Dervent V se podařilo Messerschmittovu konstrukci výkony dohnat a překonat. Opravdu by mě zajímalo, v čem byl Meteor srovnatelný a v mnohém i lepší.
Hans má jasně pravdu v letectvu, ale nezapomínejme, že sovětské stíhačky měly nejlepší výkony v nižších hladinách...kde by byly pro spojenecké sakra tvrdým oříškem. A proti bombardérům? Tisíce Spitfirů a Kingkober, ne náhodou si je schovali. Pravda, proudová technika měla zpoždění...
V nízkých hladinách se sovětské stroje víceméně vyrovnaly těm německým, část z nich překonávaly, za částí zaostávaly. Jenže i nejvýkonnější stíhačky La-7 a Jak-9U by se mohly jen ohlédnout za takovým Tempestem (630km/h @ 0m). Zastavení bombardovací ofenzivy sovětským letectvem považuji za dost obtížné (čtěte nemožné). P63 nemá dostatečný výkon ve výškách, to samé všechny sovětské konstrukce snad se světlou výjimkou v podobě Jaku-9U. Jeho verze s 37mm kanonem by mohla být nejvážnějším nepřítelem bombardovacích svazů. Spitfire je letadlo s moc pěknými výkony ve výškách, ale jeho výzbroj, která v klidu postačuje na dvoumotorové bombardéry, by na "Viermoty" už mohla být značně omezující.
Obrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Meteor vs. Me 262 viz. diskutujme ZDE
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zavretie kohútikov a prísun dolárov - Rus ropu predá vždy, Japonsko a hlavne Čína je schopná zožrať celú produkciu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Michane nic proti Vaším úvaham ale asi jsi mě nepochopil co jsem chtěl říci svým pidičlánkem o útocích po roce 45.Pravdu máš,už dělám dávno na důchod i otec mi řekl co umí válka udělat s lidmi a loni mi můj strýc po tolika letech na mé naléhání řekl jak nám ke konci války zabili dědu,strýce 21let,15let a tetu23let.Podrobnosti radši ani nepišu protože to prostě ani nejde.Bavil jsem se taky s tchánovým kamarádem který přišel se svobodou a zažil Duklu a viděl jsem jeho pokroucené prsty z reuma ze zákopu.Jednou jedinkrát měl slabou chvilku a vyprávěl jak vedle něj umírali jeho nejlepší kamarádi,prostě už nechci vidět brečet staré chlapy jako je můj strýc a kámoš mého tchána.Pak se nediv že mi při Vašem i když jen teorizování běhá mráz po zádech.Mám rád zbraně,líbi se mi stará,víc nová technika v tom jsem s Vámi zajedno i když jsem mezi Vámi jen chvilku.Moc se mi líbi co vše máte přečteno,proštudováno v době počítačů i když vím že tam je velká spousta informací,ale já ještě nejsem s počitačem tak velký kámoš.Každý malý kluk toho zná víc jak já ale snažím se.Michane už mi rozumíš proč nemám rád válku?Není v tom nic nečistého jen to jak to cítim.
Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Rozumím chlape.
Rozhlédni se zde a určitě zde od mnohých najdeš to, co Tě baví. A třeba se, dle svých zájmů, zapojíš.
Buď vítán.
My toto máme asi již od mládí ( když jsme si hráli na vojáky), jako koníčka.
ObrázekObrázekObrázek
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Díky za ta slova nekecám až mi vyhrkly slzy.Díky!
Obrázek
Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Příspěvek od Olaf »

Každopádně se mělo zaútočit na Rusko pomoci atomových bomb ješte v tom 1945. První úder proti Moskvě. Jedno letadlo letí vysoko na obloze, něco schodí a půl Moskvy je v troskách. To by už byl pádný argument pro pád komunistického režimu v Rusku. Jsem si jist, že by k němu došlo. Pokud ne tak regulérní válka s využitím atomových zbraní. Rusko by nemělo šanci. Po válce obnova Ruska prostřednictvím Marshalova Plánu a vybudování demokratického systému. Kdyby k tomu tehdy došlo tak by svět byl dnes jiný (tím myslím lepší).
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Olaf:
Možná kdyby sis přečetl CELÉ toto téma - třeba str.3 ZDE:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=566 ... c&start=40

narazil by si na pár "komplikací" v té teorii "bombardovat v r.45 atomovkami Moskvu".

Nebo možná víš, jak by se to dalo udělat.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hlavně ta úvaha o šíření demokracie pomocí atomovek :roll:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

Trochu se tu opomíjí případná reakce západní veřejnosti na zahájení války s Ruskem.Zvláště angličané už měli války plné zuby.Možná by to skončilo jako ve Vietnamu,američané by se stáhli a ruské tanky by se objevili až na Pyrenejích.
Petr Drozda
Příspěvky: 9
Registrován: 4/5/2007, 10:50

Příspěvek od Petr Drozda »

je to pouze spekulace a názor - s naprosto nedotčenou ekonomicko-válečnou mašinériíí se ruská i přes kvantitativně ohromující počty nemohla rovnat - navíc USA byli schopni od roku 1944 neuvěřitelně rychle schopni zavádět nové typy do masové výroby.
Možná by hrálo velmi důležitou úlohu strategické bombardování - díky propracované taktice, několikaletým zkušenostem a B-29 neměly USA na tomto poli konkurenci.Jsem přesvědčen, že i proti rozvinuté zbrojní produkci v zázemí by měly svazy B-29 zničující účinky.
Schleitr
Příspěvky: 9
Registrován: 16/5/2007, 10:01

Příspěvek od Schleitr »

Petr Drozda píše:je to pouze spekulace a názor - s naprosto nedotčenou ekonomicko-válečnou mašinériíí se ruská i přes kvantitativně ohromující počty nemohla rovnat - navíc USA byli schopni od roku 1944 neuvěřitelně rychle schopni zavádět nové typy do masové výroby.
Možná by hrálo velmi důležitou úlohu strategické bombardování - díky propracované taktice, několikaletým zkušenostem a B-29 neměly USA na tomto poli konkurenci.Jsem přesvědčen, že i proti rozvinuté zbrojní produkci v zázemí by měly svazy B-29 zničující účinky.
A co by měli bombardovat?
Většina ruského průmyslu byla na Uralu a v okolí Moskvy a a v západním Rusku(Charkovská a Donecká oblast) byla jenom malá část kterou se podařilo obnovit.
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

tento topic je hrozny na par poslednych stranach a zhadzovat atomovu bombu na Moskvu ma doslova dorazilo.
modiat
Příspěvky: 7
Registrován: 20/8/2007, 18:04

Příspěvek od modiat »

Toto téma bylo uzamčeno a další diskuze byla přesunuta SEM:
http://www.debata.palba.cz/viewtopic.php?id=24



Velice zajímavé názory, ale naprosto nereálná možnost.
USA- hlavní mlýnek na maso byl pořád v té době Pacifik, angažování v Evropě byla jen výpomoc spojencům. Představa, že by se spozdili boje v Pacifiku je naprosto mimo mísu notabene použití A bomb v Rusku místo v Japonsku, tím pádem cca 1 mil mrtvých američanů navíc při dobývání Japonska???
GB a Francie- ,,zlatonosné doly" byly v koloniích (potřeba zaplatit válečný dluh a obnovit hospodářství) Nutně potřebovaly stabilizovat kolonie,které byly v dosahu bojů s Japonskem (o Indočíně viz články o Vietnamské válce zde, Indie např. deklarovala, že nepodnikne za války žádné nepřátelské kroky, ale po válce, že nastane úplně jiná situace!!!). GB byla tak zadlužená, že v ní byl přídělový systém až do poloviny 50tých let.
SSSR- byl samozřejmě vítěz, prakticky dostal co chěl, (ale bylo to Pyrrhovo vítězství...) dostal se do míst , o kterých si mohli carové nechat jenom zdát (Karpatský oblouk) a poslal Francii a GB jako světové velmoci na smetiště dějin.Jeho zájem na další válce byl samozřejmě nulový.
Německo (Rakousko)- poražené, ale naštěstí žádná Vers. smlouva a představa, že je spojenec USA, GB, Francie proti SSSR. To by mě docela zajímalo, který z demokraticky zvolených politiků s touhle šíleností by vylezl na veřejnost v květnu 45 :shock: .
Zdravím
Zamčeno

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“