Výbuch termojaderné bomby

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Odpovědět
zuřící.lev
Příspěvky: 4
Registrován: 28/1/2014, 11:24

Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od zuřící.lev »

Prosím každého, kdo se v jaderné fyzice vyzná lépe něž já (což je skoro každý), aby mi pomohl v následujícím textu vychytat nesmysly. Jedná se o popis výbuchu termojaderné bomby o síle sta megatun v hustě zabydlené oblasti, odpálené na povrchu země (vycházel jsem z popisu tzv. Car bomby, která měla poloviční sílu). Díky.

...proces štěpení trval čtyřicet nanosekund, okamžitě se utvořila ohnivá koule, která se rozpínala rychlostí světla až do průměru osmnácti kilometrů. Z centra Berlína zbyl kráter, zbytek města byl srovnán se zemí.
Během pár sekund ohnivá koule ztratila svůj průměr a nasála okolní atmosféru. Uvolnila tak mohutnou tlakovou vlnu, která se šířila nadzvukovou rychlostí. Za naprostého ticha smetla vše až do vzdálenosti tří set kilometrů od epicentra a pětkrát oběhla Zeměkouli.
Německo zasáhlo zemětřesení o síle osm stupňů Richterovy škály. Bylo cítit až v Čechách.
Záři, podobnou té polární, mohli sledovat lidé na celé severní polokouli.
Atomový hřib dosáhl spodní části termosféry ve výšce sedmdesáti kilometrů. Vzniklo jen pár záběrů mohutné nohy, která mizela v mracích.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od knezdub »

Nezdá se mi rychlost rozpínání ohnivé koule, s rychlostí světla je to asi přehnané. Asi bych volil nějaké násobky rychlosti zvuku. Pokud by byl výbuch pozemní, tvořila by se spíš polokoule žhavých plynů, která by teprve při stoupání měnila tvar na kouli a následný hřib.
ObrázekObrázek
zuřící.lev
Příspěvky: 4
Registrován: 28/1/2014, 11:24

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od zuřící.lev »

Pravda - rychlostí světla je nesmysl :) dík
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1437
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od danny1691 »

dále tu bylo někde uvedeno, co by se stalo, kdyby byl proveden jaderný úder na Prahu. To jen pro zajímavost. Sám ten článek hledám, ale nemohu najít :(
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
stetula
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 154
Registrován: 25/7/2014, 17:52

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od stetula »

Car bomba vybuchla ve výšce cca 600 metrů a díky tomu nevytváří kráter , samo jsou bomby které vybuchují ve styku se sezemí a vytvoří kráter ale ty se nebudou používat protože vytvoří obrovské množství radioaktivního prachu a území je dlouhodobě neobyvatelné
Obrázek
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od Beda »

JPP psala ze nejsilnejsi bombu postavili rusove a potom se je neodvazili bouchnout. Kdyz posoudili ucinek Car bomby.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Car-bomba
zuřící.lev
Příspěvky: 4
Registrován: 28/1/2014, 11:24

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od zuřící.lev »

Stetula: vím, že car bomba byla odpálena ve vzduchu. Jde mi spíš o účinky a hlavně popis samotné události, kdyby byla jednou tak silná puma odpálena ve městě...
Beda: Nejsilnější byla právě car bomba, která měla původně mít oněch 100 Mt, z obav její sílu snížili.
tarava
svobodník
svobodník
Příspěvky: 24
Registrován: 28/4/2014, 17:30

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od tarava »

danny1691 píše:dále tu bylo někde uvedeno, co by se stalo, kdyby byl proveden jaderný úder na Prahu. To jen pro zajímavost. Sám ten článek hledám, ale nemohu najít :(
Neni to tohle?
http://technet.idnes.cz/atomova-bomba-p ... enstvi_kuz
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1437
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od danny1691 »

to bylo přímo na palba.cz ale netuším jestli jako samostatný článek či něco vně jiného článku
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
JiK
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 426
Registrován: 26/8/2008, 18:02
Bydliště: Bethlehem, PA

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od JiK »

hlavne, kdyz je termonuklearni, tedy vodikova, tak tam nepis proces stepeni, protoze stepeni je jen spoust a energie je z fuze, tedy slucovani coz je tak trochu opak stepeni... 8-)
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od Alchymista »

Vcelku zbytočná téma - skúste si prejsť a poštudovať témy
E=mc2
Jaderné a kosmické zbraně
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
zuřící.lev
Příspěvky: 4
Registrován: 28/1/2014, 11:24

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od zuřící.lev »

JiK: Fyzika jde zcela mimo mě, fúze nebo štěpení jsou pro mě abstraktní pojmy, proto se tu ptám. Vycházel jsem z Wiki z článku o termonukleární car-bombě. Cituji: Proces štěpení proběhl během 39 ns...
Alchymista: omlouvám se, hledal jsem podobné téma, ale asi špatně...
Uživatelský avatar
riho
rotný
rotný
Příspěvky: 98
Registrován: 8/2/2013, 08:35

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od riho »

Podporím JiKa. Štiepna reakcia má za úlohu len naštartovať proces fúzie, teda zlučovania. Vytvorí správnu teplotu a tlak. Tá ohnivá guľa by sa skôr hodila až k tej tlakovej vlne, ako prvé by sa šírilo žiarenie. Niečo na spôsob "v okruhu 18stich kilometrov prenikavé žiarenie spálilo všetko živé..."
Obrázek

Memento Mori
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Výbuch termojaderné bomby

Příspěvek od Alchymista »

Pani, je vhodné si uvedomiť, aké procesy pri výbuchu prebiehajú, aké rýchlosti sú pri tom dosahované a aké vzdialenosti sú prekonávané.
Doba, po ktorú prebieha štiepna reakcia, veľmi približne zodpovedá dvojnásobku doby, ktorú potrebujú rýchle neutróny, aby prešli priemerom štiepnej nálože.
Energiu zo štiepnej nálože na plášť fúznej nálože prenáša predovšetkým roentgenové žiarenia. Fúzne palivo je stláčané expanziou uránového plášťa fúznej nálože a expanziou plutoniového sparkplugu.

Rýchle neutróny majú rýchlosť ~15-20 000 km/s
Rýchlosť expanzie šiepnych produktov jadrovej nálože - 300-1000 km/s
Rýchlosť expanzie plášťa a "sparkplug" ~600km/s
"bežná nálož"
priemer jadra štiepnej nálože <0,2m
vzdialenosť štiepnej nálože od plášťa a "nárazníku" fúznej nálože <0,5m (0,2-0,3m)
priemer fúznej nálože ~0,3-1 m
dĺžka fúznej nálože ~0,5-1,5 m

Pre RDS-220
vzdialenosť štiepnej nálože od plášťa a "nárazníku" fúznej nálože 0,5-0,75m
priemer fúznej nálože ~1,2-1,5 m
dĺžka fúznej nálože ~2,5 m
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“