ČSLA v Afghánistánu

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Fockewulfik
Příspěvky: 3
Registrován: 16/2/2010, 10:02
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

ČSLA v Afghánistánu

Příspěvek od Fockewulfik »

Dobrý podvečer,
nedávno jsem se bavil s tatou a vypadlo z něj, nebo se spíše zmínil, že byl coby "záklaďák" ,na zvs nastupoval tuším v roce 1982, v Afghánu, po boku SSSR. Říkal, že se i hodně jeho kamarádů prostě "ztratilo". Zkoušel jsem hledat na internetu ale moc jsem se nedozvěděl, tedy vlastně vůbec nic, až tedy na nějaký článek, tuším z ozbojeneslozky.cz. Jenom by mne zajímalo jestli o tom někdo nevíte něco navíc, tata se o tom nechce moc bavit, ani po pár lahvích vína...

Díky

Fockewulfik
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: ČSLA v Afghánistánu

Příspěvek od kenavf »

Fockewulfik píše:Dobrý podvečer,
nedávno jsem se bavil s tatou a vypadlo z něj, nebo se spíše zmínil, že byl coby "záklaďák" ,na zvs nastupoval tuším v roce 1982, v Afghánu, po boku SSSR. Říkal, že se i hodně jeho kamarádů prostě "ztratilo". Zkoušel jsem hledat na internetu ale moc jsem se nedozvěděl, tedy vlastně vůbec nic, až tedy na nějaký článek, tuším z ozbojeneslozky.cz. Jenom by mne zajímalo jestli o tom někdo nevíte něco navíc, tata se o tom nechce moc bavit, ani po pár lahvích vína...

Díky

Fockewulfik
Viem že sa chodievalo do Líbie ale o Afganistane som nikdy nepočul.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ČSLA v Afghánistánu

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Ten článek na ozbrojeneslozky.cz je téměř stejně čerstvý jako tento dotaz... (Je z 25.4.2015)... Nevidím jeden jediný důvod, proč by zrovna toto nasazení mělo podléhat utajení, když se odtajnili podrobnosti i takové kontroverzní akce jako byla "Akce Krkonoše"... Stejně tak už nepodléhá utajení "Akce Litomyšl" (Tedy nasazení ČSLA v Lybii)... Stejně tak nevím, proč by všichni (sic!) nasazení vojáci mlčeli, když se k účasti na výše zmíněných akcích hlásí...

Já osobně tedy považuji jakoukoliv účast ČSLA v Afgánistánu za nesmysl...

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: ČSLA v Afghánistánu

Příspěvek od Pátrač »

Já to považuji za blbost taky. Z mnoha důvodů.

http://forum.csla.cz/viewtopic.php?f=6&t=735

Jelikož mám o generálovi Vackovi i přes určité neshodya nesouhlasy vysoké mínění, zde mu věřím na slovo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: ČSLA v Afghánistánu

Příspěvek od QVAK »

Psy se velmi osvědčili na Kubě při potlačování zbytků výsadku ze Zátoky Sviní i samostatných skrývající ho se horách. Ze svých úkrytů museli Contras pravidelně sestupovat pro vodu do údolí. Zde je napadali Kubánští vojáci a pronásledovali. Většinou se jim ztratili v džungli bez toho aby je zavedli až k vybudovaným základnám. Jako internacionalistickou pomoc tehdejší vojska MV, Vnitřní stráž zde vycvičili instruktory/psovody stíhacích psů i vlastní psy které Kubánci s velkým úspěchem použili při likvidaci Contras. Jediným mínusem byla velká spotřeba psů a psovodů (životnost 1-4 ostré akce). Toto mi říkal jeden z českých psovodů-instruktorů který zde psy i Kubánce cvičil. Tehdy sloužil jako "špagát" u VS. Obdobné dobré zkušenosti získala i US ARMY ve Vietnamu při hledání východů z podzemních labyrintů Vietkongu. Na tuto úspěšnou praxi si Sověti vzpomněli v Afghánistánu když jim mudžahedíni mizeli po přepadech v horách. Jimi vycvičení stíhací psy byli neúspěšní tak požádali MV (jako prokazatelné experty) o spolupráci. Vnitro nemělo již dostatečné výcvikové kapacity (Vnitřní Stráž byla již zrušena) tak se výkup psů z civilu a jejich výcvik přesunul do chovného a výcvikového střediska ČSLA Grabštejn. Ve stejnou dobu tamtéž probíhala obdobná spolupráce s Vězeňskou službou MV která se rozšiřovala o kapacity na ostrahu věznic a pracovišť v uranovém ložisku Stráž p. Ralskem. Takže jen na MV věděli kam kteří psy byli určeni. Vím z doslechu, že se psy v Afghánistánu neosvědčili a ani nemohli protože většina nasazení byla na stěrkovém resp. suťovém podkladu pro pachové práce naprosto nevhodném. Psy do Afghánistánu letecky dopravovalo MV a předávalo přímo na letišti Sovětům. Nikdo z Čechů tam nefiguroval ani jako instruktor. Doprovod psů se vracel tím samým letadlem zpět.
Takže možná z této spolupráce vznikla fáma.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ČSLA v Afghánistánu

Příspěvek od Aaron Goldstein »

QVAK píše: probíhala obdobná spolupráce s Vězeňskou službou MV
Tady je poněkud velká nepřesnost v terminologii... Vězeňská služba vznikla 1. ledna 1993... V R-U a následně i v nově vzniklém Československu byl Sbor vězeňské stráže... Ten ale zanikl 1 září 1952, respektive se transformoval do Správy nápravných zařízení... Zároveň přešel z podřízenosti Ministerstva spravedlnosti pod Ministerstvo Národní Bezpečnosti a 14. září 1953 pod Ministerstvo vnitra... 15.7.1965 se Správa nápravných zařízení transformovala do nově vzniklého Sboru nápravné výchovy, který 1. ledna 1969 přešel zpět pod správu Ministerstva spravedlnosti...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: ČSLA v Afghánistánu

Příspěvek od QVAK »

Díky za opravu nepřesností. Psal jsem z hlavy a vše se událo již dávno. Všem se za nepřesnosti omlouvám.
Odpovědět

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“