Proč Hitler nedobyl Moskvu?

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

Máš pravdu aj domorodci tvrdili,že je až výnimočne tvrdá....
Čo sa týka neskorého začatia Barbarossi,aký máte názor na vpliv Balkánskeho taženia na jej odklad.V tomto sa názory rozchádzajú.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
Ringhofer
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 8/3/2005, 17:23

Příspěvek od Ringhofer »

Teď nevím, musel bych listovat v knihách, ale četl jsem, že jedním z důvodů odkladu měla být i nerozhodnost ohledně uskutečnění invaze do Británie.
Stejně všichni umřeme....
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Jen se ještě vrátím trošku zpět. Kdo tvrdí, že Němci chtěli opravdu Moskvu dobýt přímím útokem??? Právě naopak, plánovali udělat v podstatě to samé, co jim o rok později udělali Rusové ve Stalingradu. Navíc žádné obléhání nebo něco takového. Mám dojem, že až do 50. let se za Moskvou nacházela jakási jezera-no a jedna z alternativ (pokud se Moskva nevzdá) bylo přinést tam umělou potopu. Co by to znamenalo uprostřed zimi netřeba dodávat (předpokládám samozřejmě, že by je dokázali vypzustit).

To Vanek:3% celkově, kolik to dělallo na začátku války...navíc kvantita a kvalita, jak se právě rudoarmějci přesvědčili, nejsou zdaleka stejné pojmy:-)
Uživatelský avatar
Akvaman
Prudič neodbytný
Prudič neodbytný
Příspěvky: 81
Registrován: 23/5/2006, 15:02
Bydliště: Pardubice,Česká Republika

Příspěvek od Akvaman »

Hodně faktorů:deště tanky zapadly do bahna
krutá zima.
Uživatelský avatar
Akvamen
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 2/6/2006, 16:43
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Akvamen »

Protože tam byli poprvé nasazeny T 34/76,zima a déšť který vytvořil bahno.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Nemám po ruce literaturu,ale pokud mě má děravá pamět neklame tak první T-34/76 byly zavedeny do výzbroje již před začátkem války a to v množství ne zrovna zanedbatelném.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

wildesau:
To neřeš. Až budeš popíjet se Sapíkem, poptej se ho,kdo je to Akvama(e)n.
Prostě,každé království mělo své šašky a "království" Palba má taky své.
Spíš mě zaráží ta hloupost,že pod svou zrušenou přezdívku napere podobný blábol.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Akvamen
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 2/6/2006, 16:43
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Akvamen »

Víte proč?Protože jsem tam chtěl dopsat: že tam byli nasazeny T 34/76,T 34 měli širší pásy než němci a proto tak nezapadali a pochopitelně byli dokonalejší.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Mně už připadá docela profláknuté opakování, že Němci by Moskvu dobyli kdyby nepřišla zima. Ve své podstatě je to i směšné. Útočíš na Rusko? No tak počítej se zimou, blátem, špatnými komunikacemi a ohromnými vzdálenostmi. Vem si sebou kožich, prošívaný kabát, nemrznoucí směsi a dopravní prostředky které to zvládnou. Útočíš na Sahaře? Počítej s vedrem, nedostatkem vody a prachem. Vem si kraťasy, cisterny a speciální filtry pro motory. Masti proti omrzlinám asi třeba nebudou. Počasím trpí obě strany. Nebo ne? Ale abych citoval povolanější, byť absolutně odlišné vojenské odborníky. Žukov: "Na argumenty že bitvu o Moskvu nám vyhrála ruská zima mohu říct jen toto. Je suverénním rozhodnutím každého státu jak obléká, vystrojuje a vyzbrojuje své vojáky". McArthur: "Příroda je ve válce neutrální, ale když se jedné straně podaří její nástrahy překonat a druhé ne, stane se mocným spojencem".
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
UrbanII
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 11/4/2006, 16:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od UrbanII »

Zapomínáte asi na jednu věc. Stalin po pádu Kyjeva (někdy tak...) chtěl Hitlera žádat přes bulharského velvyslance o mír (a ten mu to rozmluvil), takže po dobytí Moskvy je pravděpodobné, že by o mír určitě zažádal. Nemyslím si, že by byli Němci ohroženi z Jihu. V té době Rusové neměli zkušenosti s mobilním vedením války a asi by nijak vážně jižní křídlo armád Střed neohrozili.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Co všechno shazujete na Adu?Blbci byli Ti co mu bezmezně věřili a museli složit své kosti na pro ně tak nepřátelské zemi!Vojskům veleli velitelé velice slušně vojensky vybaveni a ne 'Ada.Je pravda že ze začátku dávaliRusům pořádný kouř,hodně jich zajali,zabili ale ono porazit člověka který chrání svůj domov a vlastně ví proč musí dát i svůj život jak se blbě vzletně někdy říka na oltář vlasti.Řekněte mi kdokoliv z nás,budete bránit svoji ženu a malé až do posledního dechu?Myslím že každý i ten největší posera!Proto Husité vyhrávali nad křižáky i když křižáku bylo o kolik více!Je pravda že Ada chtěl do všeho kecat ale jestli někdo chtěl ustupovat,tak si myslím že mu nepřítel rád pomohl aby to byl ústup co nejrychlejší!A to mohl dávat rozkazy Ada jeden za druhým,stejně se muselo ustupovat!Co mluvíte o blátě,mrazu dešti!Nikdo je tam nezval!Mohli zůstat a křepčit ty jejich dupáky doma!Rád čtu vaše články o zbraních,vím že to zabere hodně času,shánění po všech čertech ale prosím nebrečte proSS a různé vrahy i z řad Wermachtu.U některých článku mám dojem že do nich píši pozůstali!Jak to tady už někdo psal,běžte se podívt do Osvětimy!Podle mého by bylo dobré je nevyzdvihovat i proto že prohráli,vyzdvihuje se jen vítěz a to byli všichni spojenci a všichni kdo jim pouštěl žilou kdekoliv na světě!A bylo by dobré si uvědomit že jsme Slovani!!!Doufám že mi rozumíte,co jsem chtěl,hlavně těm mladším a germanofilům říci!
Obrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Nevím, tady (rozhodně většinou) debatujeme PROČ a JAK se něco stalo. O vyzdvihování nejde, aspoň v naprosté většině...a pokud dojde na nějakou vyloženě nacistickou propagandu, tak je to rychle utípnuto.

A, promiň, argument typu "jsme Slovani" nepovažuji za vůbec relevantní...a to nejsem ve vztahu Polák vs. Rus! O tomhle to prostě není...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Toto téma bylo uzamčeno a další diskuze byla přesunuta SEM:
http://www.debata.palba.cz/viewtopic.php?id=13

Z mnoha článků to doopravdy ale není vidět, proto jsem takhle reagoval. To se týče i toho Slovanství.
Zamčeno

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“