Mitrailleuse

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Jojo stačilo zmieniť Gatling a hneď som to našiel. Mitrailleuse je v podstate mnohohlavňová puška, ktorá naraz vystrelí zo všetkých hlavní. Prvé verzie boli vynájdené asi 10 rokov pred Gatlingom. Z dialky to vypadá ako delo, zblízka to najviac zo všetkého pripomína mlynček na mäso.

Obrázek
Mitrailleuse

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitrailleuse
ObrázekObrázek
radecky
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 7/11/2008, 19:25

Příspěvek od radecky »

Mitrailleuse-salvový kulomet.
Původně francouzská zbraň, která přišla do výzbroje v roce 1867. Na první pohled vypadá jako dělo. Technicky se jedná o trubku, ve které je pevně, nepohyblivě uložen svazek rovnoběžných hlavní. Nabíjení se provádělo pomocí pevné desky se zasunutými náboji. Ta se vložila ve svislé poloze do závěru tak, že náboje stály vždy proti příslušné hlavni. Závěr se pohyboval dopředu a dozadu pomocí postranní páky. Při pohybu závěru vpřed se napnulo bící ústrojí s úderníkem pro každou hlaveň.
První varianty z roku 1867 odpalovaly hlavně naráz. V roce 1870 v době prusko-fráncouzské války byla sestrojena varianta, která dokázala hlavně odpalovat postupně. Vycvičená obsluha dokázala vypálit víc, jak deset salv za minutu.To znamená v závislosti na počtu hlavní, (zpravidla 37 hlavní ve svazku) mohla rychlost palby dosáhnout 400 ran za minutu.
Mitrailleuse de Reffye (Francie 1870): ráže 11mm (náboj CHassepot),účinný dostřel cca 400 m, hmotnost zbraně 140 kg, délka hlavně 1050 mm, délka zbraně 1370 mm

zdroj: Roger Ford, Nejslavnější kulomety a samopaly od roku 1860 do současnosti.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Mitrailleuse-salvový kulomet.
V zásadě je to tak, ovšem francouzský termín "mitrailleuse" má podstatně širší význam. V zásadě jde o ekvivalent českého termínu "kulomet" (strojní puška), a používá se i pro soudobé automatické zbraně (známý FN MAG, tato zkratka znamená Fabrique Nationale, Mitrailleuse á Gas, tedy "plyny poháněný kulomet"). Souhrnně se na konci 19. století používal výraz "mitrailleuse" pro celou řadu mechanických kulometů (Nordenfelt, Hotchkiss, Gatling, Reyfe a řada jiných) bez ohledu na jejich systém. Nejdůležitějším rozdílem oproti klasickým kulometům (počínaje systémem Maxim) bylo, že funkce mechanismu byla odvozena od svalové síly obsluhy. Nešlo tedy o samočinné zbraně, nýbrž pririncipiálně o zbraně opakovací.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Mitrailleuse-salvový kulomet.
Trošku tu v tématu děláme Jarlovi bordel, ale já se přidám, protože mám pár fotek této zajímavé zbraně. Pokud by ji chtěl někdo vidět, tak si zajedtě do zámku Hradec nad Moravicí (u Opavy), kde je v podloubí horního zámku. Fotil jsem to před 2 roky, tak snad to ještě nějací pobertové neukradli je tam stále:-)

Jinak by se docela hodilo, kdyby si někdo z vás, třeba Cayman který s tím přišel jako první, své příspěvky daly do samostatného vlákna. Tato zajímavá zbraň by si to zasloužila a také by Jarl zdejší diskusi neměl tak rozříštěnou.

Obrázek

Obrázek Obrázek
Foceno v Hradci nad Moravicí na Horním zámku (rok 2007)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

kacermiroslav píše: Jinak by se docela hodilo, kdyby si někdo z vás, třeba Cayman který s tím přišel jako první, své příspěvky daly do samostatného vlákna. Tato zajímavá zbraň by si to zasloužila a také by Jarl zdejší diskusi neměl tak rozříštěnou.
Tahle zbraň by si opravdu zasloužila samostatné vlákno (pokud je ještě nemá) a klidně by mohlo začínat pěkným příspěvkem, jenž sem napsal radecky. Na druhou stranu mi tyhle přístěvky nijak nevadí a caymanův dotaz byl na místě, jelikož projevil zájem o mitrailleusy, které byly ve výzbroji zde popisované lodi. Pro zajímavost o nich přidávám několik údajů.

Tegetthoff měl původně ve výzbroji pět těchto zbraní ráže 47 mm (výrobce neznámý) a dvě ráže 25,4 mm systému Nordenfeld. Po přezbrojení nesl šest mitreilleus ráže 47 mm (výrobce neznámý)
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Něco o rakousko-uherské mitrailleuse Montigny:
sunblest.net/gun/Montigny.htm
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Martin Hessler píše:
Mitrailleuse-salvový kulomet.
V zásadě je to tak, ovšem francouzský termín "mitrailleuse" má podstatně širší význam. V zásadě jde o ekvivalent českého termínu "kulomet" (strojní puška) ...
Zásluhou svého dvorního překladatele mohu upřesnit. Francouzský termín "mitrailleuse" má poměrně přesný význam; jde o zbraň "střílející kartáče"-odvozeno od francouzského "mitraille", což je dělostřelecký kartáč. K označení kulometu čili strojní pušky výrazem "mitrailleuse" možná došlo proto, že účinek střelby strojní pušky se podobal účinku odpálení kartáče.
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Pěkné obrázky viz en.wikipedia.org/wiki/Mitrailleuse; ten, který se mi líbil, je ve formátu .png

Mitrailleusa Reffye byla první rychlopalná zbraň, užitá jako standardní výzbroj armády ve válečném konfliktu.

Základem mitrailleusy Reffye bylo bronzové pouzdro, obsahující 25 drážkovaných hlavní ráže 13 mm a závěrový mechanismus. Hlavně byly uspořádány po pěti v pěti řadách. Pouzdro bylo uloženo na dvoukolovém podvozku, mělo možnost nastavení náměru a odměru. Mitrailleusa se nabíjela vložením ocelového bloku s náboji do závěrového mechanismu a jeho zajištěním horizontálním šroubem. Odpalovala se otáčením kliky na pravé straně závěrového mechanismu-náboje nebyly odpáleny naráz, ale postupně, tedy v dávce. Způsob odpalování získal zbrani její francouzskou přezdívku moulin à café (mlýnek na kávu).
Jeden zdroj uvedl: „Na rozdíl od … pozdějších rychlopalných automatických zbraní bylo veškeré nabíjení …mitrailleusy manuální“. Tuto informaci člověk nejlépe stráví při pozorování obsluhy pom-pomu nebo chicagského piána …
Jako střelivo se užívaly 13 mm náboje se středovým zapalováním; byly podobné náboji moderní brokovnice, nábojnice měly mosazné dno a tvrzené kartónové tělo. 770 gránová (50 g) flastrovaná střela, poháněná náloží 12 g stlačeného černého prachu, měla úsťovou rychlost cca 510 m/s. Náboj měl tři a půl krát větší výkon než munice pro pušky Chassepot nebo Dreyse. Byla to v té době nejvýkonnější munice puškové ráže. Často se vyskytující tvrzení, že mitrailleuse Reffye odpalovala 11mm Chassepotovy spalitelné papírové náboje, nejsou podložená.
Maximální dostřel byl 3400m, praktická rychlost střelby závisela na zručnosti obsluhy-udává se 75÷125 ran/min. Při střelbě byly nepřetržitě užívány tři závěrové bloky; jeden byl vložen ve zbrani, jeden byl vytahovačem zbavován prázdných nábojnic a jeden byl nabíjen z předem připravené krabice s 25 náboji.
Obsluha byla šestičlenná; muž po pravé straně závěru odpaloval zbraň, muž po levé straně závěru obsluhoval mechanismus odměru. Čtyři další muži nastavovali základní zamíření pohybem celé zbraně, vybíjeli a nabíjeli závěrové bloky.
Vzhledem ke vyšší hmotnosti (1500 liber) mitrailleusy se téměř neprojevoval zpětný ráz při střelbě a proto nemuselo být po každé salvě opravováno zamíření.
Mitraileusa byla přijata do francouzské armády v roce 1865. Byla původně postavena v malém množství a přísně utajována; na začátku Francouzsko-pruské války (1870-1871) bylo k dispozici pro nasazení na bojišti v červenci 1870 jen asi 200 zbraní. Přibližně jedna třetina mitrailleus byla vybavena ocelovou pancéřovou deskou k ochraně obsluhy před nepřátelskou palbou. Tato úprava se objevila poměrně pozdě (1871), pravděpodobně jako reakce na podmínky na bojišti.
Užití mitrailleusy v boji odhalilo i některé nedostatky zbraně. Nastavení odměru mělo příliš malý rozsah, znemožňovalo účinnou střelbu rozsevem zejména na krátkou vzdálenost. Hlavně nezkušené obsluhy měly problémy s nabíjením zbraně, jejíž závěrový mechanizmus byl znečištěn zbytky shořelého černého prachu po dlouhotrvající střelbě.

U zrodu mitrailleusy Reffye stál dělostřelec (Jean-Baptiste Verchère de Reffye byl generál dělostřelectva), proto byly mitrailleusy připojené k dělostřeleckým skupinám, vybaveným obvyklými čtyřliberními děly. Oficiální název mitrailleus ve francouzské armádě totiž byl "le Canon à balles", což je přeloženo doslovně „dělo, které střílí kulky”.
Každou baterii mitrailleus tvořilo šest zbraní.
Ovšem pro klasický dělostřelecký boj neměly mitrailleusy předpoklady-ani dostřel, ani výkon náboje. Přímá konfrontace s německým dělostřelectvem končila pro mitrailleusy špatně. Výhodnější rolí pro ně byla přímá podpora pěchoty-role, kterou později převzaly klasické strojní pušky. Pokud byly mitrailleusy nasazeny v souladu se svými možnostmi, byly velmi účinné. Dochovaly se popisy jejich účinku-například ze srážky u Borny 14. 8. 1870: „Byl to děsivý pohled, padaly celé řady Prusů, jedna četa za druhou byly doslova koseny.“ Pruský korunní princ Fridrich III. označil ve svém válečném deníku střelbu mitrailleus jako „jednoznačně smrtící.“ Proto se stalo ničení mitrailleus prvořadým úkolem německého dělostřelectva. Tuto hrozbu eliminovali francouzští důstojníci umisťováním mitrailleus do opevněných pozic a jejich zajišťováním bateriemi polního dělostřelectva na ochranu před dělostřelectvem německým.
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Na Youtube je animace, nádherně předvádějící činnost mechanismu mitrailleus Reffye (pojem do vyhledávání Reffy mitrailleuse 1867) a Montigny (Montigny mitrailleuse 1863).
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

ObrázekObrázekObrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Tohle umět ...
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Nové informace o mitrailleuse Montigny přinesly ohromující zjištění: kadence zbraně byla 2200 ran za minutu! K této kadenci se Gatling přiblížil až s motorovým pohonem.

Je pravda, že to byla kadence teoretická. Průměrná praktická rychlost střelby se zručnou obsluhou byla zaznamenána jako 12 dávek, tedy 444 ran, za minutu.

Obsluha mitrailleuse byla složitá. Sestávala z neustálého protisměrného pohybu dvou prvků; postup pohybů musel být přesně zachován, jinak zbraň nestřílela. Obsluha Gatlingu vyžadovala pouze jednosměrné otáčení jednou klikou.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Na tuhle zbraň si vzpomenu vždycky když mi někdo tvrdí jak ohromně pokrokovou zbraní je systém Metal Storm (dejme tomu pro některé úzce speciální účely) a jak jednoho dne nahradí kulomety uplně (tohle je pitomost)

Nejenže vypadá dost podobně, i parametry (teoretická kadence u soudobých systémů nevídaná a na přebití aby si střelec vzal dovolenou) jakoby Mitrailleuse z oka vypadly :D
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Skelet - vďaka, je tam niekoľko veľmi pekných videí, i druhá konštrukcia mitrailleuse.
http://www.youtube.com/watch?v=497Htfzz1nc
Okrem toho gatlingy, nordenfelt a revolverový hotchkiss, i lodné delo veľkého kalibru vrátane spôsobu skladania hlavne (zriedka videná vec).

MetalStorm vykráda ešte druhý prastarý a tiež právom opustený princíp - espignolu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

a jak jednoho dne nahradí kulomety uplně (tohle je pitomost)
Nad těmito revolučními výstřelky se nemá cenu moc zabývat (ve smyslu "nahradí hromadně to a to"..atd.)...buď to bude ještě hooodně dlouho trvat než se to bude používat ve velkém a mezitím to ještě projde vývojem, že by to člověk nepoznal a nebo se to bude používat okrajově....a nebo to zapadne a někdo to zas vyhrabe za 100 let a dá tomu opravdu formu :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Polarfox píše:Nad těmito revolučními výstřelky se nemá cenu moc zabývat (ve smyslu "nahradí hromadně to a to"..atd.)...buď to bude ještě hooodně dlouho trvat než se to bude používat ve velkém a mezitím to ještě projde vývojem, že by to člověk nepoznal a nebo se to bude používat okrajově....a nebo to zapadne a někdo to zas vyhrabe za 100 let a dá tomu opravdu formu

Tak první Metal Storm už by měl v dohledné být ve výzbroji...
A v docela slušné variantě, jde o trojraný 40 mm granátomet.
AICW - Advanced Infantry Combat Weapon (Australia)

Obrázek

http://world.guns.ru/assault/austr/aicw-e.html

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Aké má mať výhody oproti jednorannej klasike v podobe M203 alebo dokonca GP-25/GP-30?
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Alchymista píše:Aké má mať výhody oproti jednorannej klasike v podobe M203 alebo dokonca GP-25/GP-30?
1. Nebude použitelný pro negramotné černochy a Araby.
2. Mělo by, pokud si pamatuji podle původních specifikací, možné granát naprogramovat. Takže dálkoměrem změříte vzdálenost od zdi, za kterou stojí střelec z AK nebo z kulometu, nastavíte parametry a pošlete granát, který přeletí nad zdí a exploduje třeba metr za ní a střepinami zamete všechny, co se za ní schovávali.

Naši geniální novináři to nazvali v jednom článku "střelbou za roh" :wink:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Alchymista: jedinou výhodou je, že je schopen vypustit všechny tři granáty v dávce
Vladimir: systém, který ty popisuješ XM25 nefunguje na principu Metalstormu, ale na klasickém principu poloautomatu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Alchymista píše:Aké má mať výhody oproti jednorannej klasike v podobe M203 alebo dokonca GP-25/GP-30?
Že když si člověk nedá bacha tak z něj ty 3 40mm granáty vyletí kadencí 8000/min :D

Ne, vážně, jediná výhoda proti jednoraným je (nečekaně) 3 rány, a proti 3raným klasickým absence schránky, revolveru nebo koaxiální trubky (jako u brokovnice), otázkou je ale jak moc fakt že jsou granáty uloženy v hlavni za sebou ovlivní rozdíl přesnosti a usťove rychlosti mezi prvnim a poslednim v rezervě...
Si vis pacem, para bellum
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“