Větrovka (vzduchovka) typu Girandoni (1779)

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Větrovka (vzduchovka) typu Girandoni (1779)

Příspěvek od kacermiroslav »

VĚTROVKA (VZDUCHOVKA) TYPU GIRANDONI
vz. 1779

Obrázek

Jako malý kluk školou povinný jsem odebíral vynikající časopis ABC, v kterém se to hemžilo na tu dobu spoustou zajímavostí a v neposlední řadě také oblíbeným komiksem na závěrečné stránce. Po letech jsem si vzpomněl, že jsem kdysi četl jeden z příběhů na pokračování, který byl zasazen do období Druhé světové války, ale hlavní roli v ní hrála větrovka, nebo chcete-li vzduchovka, z doby napoleonských válek, kterou hlavní hrdina zdědil po svém předkovi, který ji úspěšně proti Frantíkům používal. Tehdy když jsem ten komiks četl, mě nějak nenapadlo přemýšlet o tom, co je na této zbrani a její existenci pravdivé. Až teď po letech jsem si říkal, že by nebylo špatné využít přístupu k internetu s jeho nepřeberným množstvím informací a dohledat tak pár podrobností o této zcela ojedinělé zbrani. Už o ní píšu v přítomném čase, protože jsem si potvrdil, že větrovka typu Girandoni skutečně existovala a nejednalo se tak jen o fikci autora komiksu.

V osmnáctém století již střelné zbraně byly běžnou součástí všech armád světa, a pokud chtěl být někdo v boji v sevřených formacích úspěšný, tak potřeboval zbraně, které kromě účinného dostřelu, jsou schopny především vysoké kadence. Což byl ale problém, protože náboj takový jaký známe dnes, prostě v té době neexistoval a tak bylo potřeba předovky (a sem tam nějakou tu více či méně úspěšnou pokusnou zadovku) hezky dlouho ládovat. Což pro střelce znamenalo postavit se (zbraň pro zajištění dostřelu a přesnosti měla obvykle dosti dlouhou hlaveň a manipulovat s ní v leže nebyla žádná sranda), a začít hezky celý ten dlouhý rituál vyčištění zbraně kartáčem po předchozím výstřelu, to aby se nám nevznítil střelný prach, pak do hlavně nasypat přiměřenou dávku prachu, zátku, nabijákem upěchovat, nacpat kulku a znovu upěchovat a po celou tu dobu doufat, že mě ve stoje nezasáhne nepřátelská kulka, nebo dělostřelecký šrapnel. A nebo šavle jízdy, protože za tu dobu, co jsem zbraň nabíjel, si jezdec s koníkem mohli přicválat hezký blízko. Aby se kadence zvýšila, zavedli moderní armády takového prapředka dnešním nábojům. V klidu si voják do papírového obalu odsypal potřebnou dávku střelného prachu, přidal kulku do přední části a celý tento „náboj“ pak zabalil do papíru. Tím že si hezky v klidu odměřil přesnou dávku prachu, mohl aspoň zajistit stejný výkon pro každý výstřel. V praxi na bojišti to pak vypadalo následovně. Po výstřelu vyčistit hlaveň, následně zuby roztrhnout papírový „náboj“, nasypat obsah prachu do hlavně, vyjmout kuly, nastrkat do hlavně papír, který fungoval jako ucpávka, upěchovat a vložit kuly. Kadence takového způsobu nabíjení se sice zvýšila, ale pořád musel střelec během celé procedůry stát, a vystavovat se tak nepřátelské palbě.

Větrovka typu Girandoni
Obrázek
V Rakousku ale přišli s tím, že střelný prach lze nahradit stlačeným vzduchem (jisté pokusy se tu a tam po světě objevovali, ale s nevalným účinkem) a bylo by tak možné zvýšit kadenci několikanásobně. Nápad je jedna věc a technická proveditelnost věc druhá. V neposlední řadě tu je pak také zkušenost z bojiště, která mohla mnohdy na první pohled úspěšnou zbraň zavrhnout z hledisek, které při vývoji nebyly brány v potaz.

Z dnešního pohledu více jak dvě staletí stará vzduchovka (větrovka), měla být do výzbroje rakouské armády zavedena kolem roku 1790 a měla se stát hlavní zbraní pěšáka. Na jejím vývoji během sedmdesátých let osmnáctého století pracoval Tyrolský hodinář Bartolome Girandoni, po kterém také zbraň nese název. Puška měla ráži necelého půl palce (0.433“ = 11mm) a jako munici používala olověné koule v tubusovém zásobníků, kam se jich vešlo hned dvacet. Jako medium se používal tedy již zmiňovaný stlačený vzduch, který byl nahuštěn v odnímatelné nádobě namísto pažby. Nádoba a tlak vzduchu byla tak navržena, aby vystačila na výstřel celého zásobníku, tedy dvaceti kulí i více. Většinou se uvádí, že vydržela až 30 výstřelů. Tlaková nádoba byla nýtovaná a spoje zaletovány mědí nebo mosazí. Zvenčí byla chráněna kůží.

Byla to de facto opakovačka s důmyslně propracovaným spouštěcím mechanismem, který umožňoval velice rychlou palbu. Pro zvýšení akční doby si střelec s sebou nesl ještě dvě náhradní pažby (vzduchové bomby), tři trubicové zásobníky, licí kleště na kule a skládací pumpičku. Celkem tedy měl u sebe osmdesát nábojů na tři bombové náplně. Účinný dostřel je pak uváděn 135-150 metrů, při plné tlakové nádobě pro prvních deset výstřelů. Poté se účinnost snižovala. Dalších deset střel na 110 m a posledních deset na 90 metrů. Na jednu nádobu se tak mohlo vystřelit až 30 nábojů, ale v praxi se médium měnilo zároveň s municí. Počáteční rychlost střely se pohybovala od 150 do 100 m/s, což na danou vzdálenost znamenalo schopnost prostřelit 2cm silné smrkové prkno, natož lidské tělo. Kadence zručného střelce se pohybovala kolem 15 výstřelů za minutu.
Obrázek Obrázek
Replika

Vzhledem k počtu nesených kulí (zásobníků) a kadenci, to byla v době křesadlových předovek skutečně vražedná zbraň. Která se navíc do výzbroje rakouské armády měla dostat právě v předvečer Napoleonských válek. Nadčasová konstrukce se ale v praxi příliš neosvědčila. Ovládání bylo náročné a vyžadovalo zvládnutí náročného výcviku a údržbu. Také nesené potřeby v mobilitě pěšáka příliš nepřidali a logistika se potýkala otázkou, jak neustále vojákům doplňovat potřebné náhradní náplně během vojenských akcí. V opačném případě totiž střelci nezbylo nic jiného, než se v bitevní vřavě pokusit s nesenou pumpičkou napumpovat použité náplně. To ale vyžadovalo až 2.000 pumpnutí, což bylo v bitevní vřavě naprosto nereálné.

Pumpa se používala na natlačení nějakých 22 barů (někdy je uváděno 30 i více), což vyžadovalo uvedených 2.000 pohybů. Jednalo se vlastně o klasickou pumpu, která jen postrádala kožený zvonek. Při pohybu zpět byla v podtlaku a v horní úvrati si přisála vzduch otvorem, který se pak tlačil do nádrže (tlakové láhve). Fyzicky to muselo být zcela určitě namáhavé. Stačí si jen představit takový výkon, jako by dnes jedinec chtěl nafouknout sám hned několik raftů. Pumpa se používala trošku jinak, než jak to známe dnes. Nohama se fixoval píst a válec byl našroubován na hrdlo tlakové nádrže, za kterou se to drželo a pumpovalo. Píst měl průměr asi 10mm (někdy uváděno až 30mm), ale dráha výšky téměř půl metru. V klidu v táboře pak bylo možno zjednodušit plněné lahví pumpou, která byla vezená v týlu. Byl to de facto takový jednoduchý kompresor na kliku (stojan s pumpou přes klikový hřídel, setrvačníkem a počítadlem pohybů), který mohl zároveň plnit hned několik nádob. Podobný užíval i Girandoni ve své dílně pro zkoušku vyrobených tlakových nádob.

Princip a TTD větrovky
Tlaková nádoba byla v krku „pažby“ opatřena ventilem a kuželkou. Po spuštění nataženého kohoutku se jeho úder přenesl na kuželku ventilu. Tím došlo ke krátkodobému otevření ventilu a stlačený vzduch mohl proudit do hlavně a vymrštit kulku. Působením pružiny ventilu jeho kuželka znovu dosedla do sedla ventilu a přerušila přívod vzduchu do hlavně. Ventil musel být ve vazbě na chod kohoutku kvalitně seřízen, aby se do hlavně vpouštělo jen potřebné množství vzduchu. Délka pušky byla 1,2 m při hmotnosti 4,5 kg.

Obrázek Obrázek

Obrázek
Obrázek

Obrázek Obrázek

Služba
Celkem bylo v dílně mistra Bartolomea Girandoniho vyrobeno asi 1.500 kusů za deset let s proměnlivou kvalitou. Byla to de facto ruční kovářská práce a tak tomu odpovídala i vysoká poruchovost, kterou běžný puškař nebyl v polním ležení schopen opravit. Možná se tu projevila původní Girandoniho profese, hodinařina a velice jemná práce na celém mechanismu. K poruchovosti se v roce 1789 vyjádřil vévoda Colloredo: "během krátké doby třetina pušek mimo provoz přes nejvyšší opatrnost a údržbu, budeme potřebovat celou zimu na opravy a doplnění..."

Císař Josef II. se živě zajímal u tuto zbraň a sledoval její vývoj i zkoušky. Osobně se pak ní vyjádřil následovně: ... "zavádění a obsluha musí být v nejlepším standartu, vzhledem k omezené inteligenci prostého vojáka..." . Což v době, kdy sotva pár let platila povinná školní docházka, nebylo jednoduché a muselo se počítat i nadále s tím, že vojáka je prostě těžké naučit i jen pochodovat (seno, sláma, seno sláma….), natož obsluhovat takto složitou zbraň. Císař k tomu poznamenal: … „zjistili jsme, že máme ubohou bandu vojáků, nikdo z nich není vhodný pro vzduchové pušky" ...

Původně se větrovka přidělovala jen čtyřem mužům v rotě pro plnění speciálních úkolů. V roce 1790 jí měl ve výzbroji již celý pluk o 1.313 mužích. K uskutečnění přezbrojení všech pěšáků na tuto zbraň ale nedošlo pro náročnost na obsluhu, výrobu a údržbu. Nicméně i nadále se používala u některých jednotek.

Roku 1815 byla větrovka z rozhodnutí panovníka stažena od jednotek, které tak dále používali konvenční předovky na střelný prach. Pouze elitní Tyrolští střelci si větrovku pochvalovali během bojového nasazení proti Turkům a Prusům. Obzvláště ji hodnotili jako efektivní a přesnou zbraň s psychologickým účinkem při palbě ze zálohy, viz. vysoká kadence a určitá bezhlučnost. Navíc ani oblak prachu neprozrazoval střelce. Tedy k té bezhlučnosti, prostě vydávala takové silné plesknutí a nikoliv běžný zvuk doprovázený výstřelem z klasické zbraně.

Po vyřazení větrovky ze služby, zejména pro nedostatek náhradních dílů a dalších výše uvedených důvodů, se dále uchovávali funkční zbraně v Olomouckém vojenském arsenálu. Několik kusů se ale používalo v různých gerilových konfliktech. O masové nasazení ale rozhodně nešlo.

Jinak pokud by měl někdo zájem si prohlédnout originál větrovky, tak může zavítat na hrad Kost v Českém Ráji, kde jí mají vystavenou. Musíte se ale pořádně dívat, protože průvodci (brigádníci) o ní zpravidla nic nevědí a nevěnují jí žádnou pozornost.

VIDEO se střelbou z větrovky: http://www.youtube.com/watch?v=Z9WEsILY92o

Jedna zajímavost na závěr. Girandoniho větrovku použili američtí cestovatelé Lewis a Clark během své výpravy napříč americkým kontinentem v letech 1804-1806. K volbě této zbraně je jistě kromě jiného vedlo především to, že vzduchu kolem sebe mají dost a můžou si tak zbraň kdykoliv pomocí pumpy nabít, aniž by byly závislý na střelném prachu, který v těchto neprobádaných končinách byl jaksi nedostatkové zboží:-)
Obrázek


Zdroje:
• Faktor Zdeněk – Střelné zbraně konstrukce a funkce – Praha 1995
http://www.beemans.net/images/Austrian%20airguns.htm
http://streleckykoutek.blogspot.com/201 ... ndoni.html
http://forum.gunshop.cz
www.wikipedia.org
www.palba.cz
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 9/5/2011, 14:05, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Pěkné. Přidal bych jen článek na stejné téma pro doplnění:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010103001
Ze kterého je mimochodem zřejmé, jak vyřešili problém s doplňováním vzduchu v poli - měli kompresor na koňském potahu.
Jinak větrovkou se to nezastavilo - vývoj došel až k pneumatickému dělu:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010120508
(Totiž, kamarád z toho střílí a má novodobých větrovek mnoho. Jeho Airforce Condor SS má i tlakovou nádobu místo pažby.)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Vynikající článek. Před pár lety jsem se o tyto větrovky zajimal. Existovaly i malé pistole poháněné vzduchem. Tady je super stránka s nejrůznějšími fotografiemi jednotlivých částí této zbraně a všech možných detailů:
http://www.beemans.net/images/Austrian%20airguns.htm

Obrázek
Tady je vzduchová bomba i s pumpičkou[/align]

Také je důležité poznamenat, že pokud vystřelíte v noci, tak hrozí že vás prozradí záblesk z hlavně (což platí i dnes) leč u větrovek něco podobného nehrozí. Nejstarší zachovaná větrovka pochází z roku 1580 a je ji možné najít ve švédské královské zbrojnici Livrustkammaren (Stockholm).
Kolem roku 1820 postavil vlastní větrovku i japonský vynálezce Kunitomo Ikkansai - po studiu Holandských knih z dejimy.

Obrázek
Kunimotova větrovka[/align]
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak pokud bychom věřili historikům, tak by měl existovat nákres "vzduchovky" z roku 250 př.Kr. z Egypta za nějakého místního velmože Klesbia II. (III ?). Kromě tohoto zřejmě prvenství tu máme všestranného Leonarda da Vinciho, který také udělal nákres zbraně poháněné vzduchem. Také jistý norimberský zbrojíř Guter sestavil první "vzduchové dělo" již roku 1430.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

kacermiroslav - hodně zajimavé poznámky. Možná moc nechybělo a vzduchová děla mohla být používána dřív než se rozšířily konvenční, pracová děla (!)
Našel sem si nějaké informace k těm vzduchovým minometům poživaným rakousko-uherskou armádou, tak brzo něco sepíšu
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

kacermiroslav píše:Tak pokud bychom věřili historikům, tak by měl existovat nákres "vzduchovky" z roku 250 př.Kr. z Egypta za nějakého místního velmože Klesbia II. (III ?)
Nejedná se o známého vynálezce Ktesíbia, jenž v té době působil v Alexandrijském Múseiu? O něm je známo, že zkonstruoval několik zajímavých vynálezů pracujících na principu hydrauliky (vodní stříkačku, hodiny, varhany a snad i jakési dělo), takže by se mohl zabívat i větrovkama. Dokonce se udává, že experimentoval i s parním strojem, ale to mi příjde nereálné.

Článek je to zajímavý. Na ten komiks v ABC si vzpomínám velmi dobře. Pokud se nepletu, tak později vyšel ještě i v některém speciálním čísle, kde byl i článek o větrovkách. Psalo se tam, že některý z jejich konstruktérů (nevím jestli se jednalo zrovna o Girandoniho) se nejprve pokoušel sestrojit opakovací pušku využívající klasický střelný prach, ale poté, co mu jeho prototyp explodoval v ruce, přešel na zbraně využívající stlačený vzduch.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Ano...to bude on. V zahraničních zdrojích je znám pod jménem Ctesíbio nebo Ktesíbios, či Ctesibius (řecky: Κτησίβιος) a žil v letech cca 285-222 př.Kr. v ptolemaiovské Alexandrii.

EDIT: Nicméně zase bych se s diskusí pomalu vrátil k větrovce a 18.století :-)))
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 11/5/2011, 10:26, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Dokonce se udává, že experimentoval i s parním strojem, ale to mi příjde nereálné.
A tak zase proč? Navíc nesmíme si to představovat jako dnešní parní stroj, tuším, že to v jedné knížce bylo popsané jako takové jednoduché zařízení co se pomocí páry točilo, spíš taková hračka.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Polarfox píše: A tak zase proč? Navíc nesmíme si to představovat jako dnešní parní stroj, tuším, že to v jedné knížce bylo popsané jako takové jednoduché zařízení co se pomocí páry točilo, spíš taková hračka.
To snad byl v 1. našeho letopočtu Hérón Alexandrijský zvaný Mechanikos.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

To točící byla vlastně parní turbína, a s tou pracoval Hérón. Ktesíbios experimentoval se zařízením které bychom dnes popsali jako jednočinný parní píst s otevřeným cyklem. Navrhl jeho použití k čerpání vody ze studny, přičemž čerpaná voda sama sloužila k ochlazení pístu, a tím k vysrážení páry. Pokusím se najít zobrazení, zatím ho na netu nevidím. Ale vlastně nevím jestli mu to fungovalo, nevzpomínám si že bych o tom viděl nějakou zmínku. Viděl bych to na problém s těsněním.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
ric30
Příspěvky: 2
Registrován: 28/5/2011, 09:12

Girandoni

Příspěvek od ric30 »

...pokud se mohu vrátit k tématu Girandoni....

Některé z údajů výše uvedené jsou nepřesné. Hlavně ohledně pracovního tlaku, rychlosti projektilu a některé další údaje.
Račte číst na

http://www.primaplana.net/

můj volný a doplněný překlad článku o větrovce Girandony

Ještě bych měl jednu žádost, pokud by někdo narazil při návštěvě v muzeu či hradě, nebo na zámku, na vojenskou verzi větrovky Girandoni nechť mi to prosím sdělí. Je tu snaha o kompletaci seriových čísel zachovaných exemplářů.
Děkuji. R.S.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Bohužel v případě větrovek se údaje často dosti rozcházejí. Jedni se snaží vycházet z původní dokumentace a záznamů, další pak používají za bernou minci údaje získáné z moderních replik. U těch replik bych pak řekl, že vzhledem k moderním materiálům a technologiím, musejí být výkony vyšší. Jinak zaujalo mě v tvém článku toto:

"Zmiňme se ještě krátce o častokrát opisované historce o přísném potrestání střelců vyzbrojených větrovkami, které měl nařídit císař Napoleon. Je nepodložená a poněkud vykonstruovaná. Celý příběh má pravděpodobně základ v nevysvětlené smrti jednoho muže ze štábu. Očitý svědek generál Mortier uvedl: „muž se zhroutil k zemi mrtev se střelným zraněním bez jediného slyšitelného výstřelu“. Po ohledání bylo vysloven závěr, že to mohla způsobit jedině nehlučná větrovka. Generála to údajně natolik rozčílilo, že vydal rozkaz o okamžitém oběšení při dopadení kteréhokoliv střelce s větrovkou."

Vzpomněl jsem si totiž, že i tenkrát, když jsem o Větrovce prvně četl v ABC, tak tam tato informace právě byla, že koho chytili s větrovkou, tak ho na místě popravili.


A co se tvé prosby ohledně dohledání větrovek na hradech a zámcích týče, tak já vím jen o té na Kosti.
ObrázekObrázekObrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

kacermiroslav píše:Vzpomněl jsem si totiž, že i tenkrát, když jsem o Větrovce prvně četl v ABC, tak tam tato informace právě byla, že koho chytili s větrovkou, tak ho na místě popravili.
Byl bych k této informaci skeptický. Toman (Příběhy psané střelným prachem), léta spojený s ABC, ve své knize v příběhu větrovky tuto informaci neuvádí. A potom, existuje informace o používání kořistních větrovek Francouzi ...
Obrázek
ric30
Příspěvky: 2
Registrován: 28/5/2011, 09:12

Příspěvek od ric30 »

Větrovku používala i Francie....taky jsem zachytil tuto informaci, ale na věrohodný zdroj jsem nenarazil, pokud to napíše někdo z účastníků koaličních válek , třeba jako Marcelin Marbot, je to spíš románová historka než důkaz. Narazil jsem jen na jeden důkaz, že byli větrovkou vyzbrojrni vojáci vévody brunšvického v boji proti francouzům. A to ani né tak popis bojového nasazení jako ve výčetce posílaných zbraní z arzenálu.
Ano pokud se týče ráže zbraně, údaje se taky rozchází, jen nevím co si o tom myslet. Mnichovská aukce Hermann Historica popisuje větrovku Girandoni v ráži .464 (11.75mm) a Dr. Beeman rovněž . 464, zatímco Jaroslav Lugs a Dr. Dolínek 13mm (sbírka VHÚ) Ověřit si ráži osobně se mně zatím nepodařilo.
Ohledně Kosti, nemáte někdo fotografii tohoto exempláře klidně i přes vitrínu 8-)
Zatím všechny větrovky byly civilní verze, o tomto exempláři jsem nevěděl.
Děkuji.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Nechce se mi sem moc dávat odkazy na aukro, ale náhodou sem tam našel něco zajimavého. Mělo by se jednat o větrovku (starší typ):
http://aukro.cz/vetrovka-sig-ailerz-i1644791076.html

pro zajimavost tady je krásně vidět různé detaily
Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 301
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Re: Větrovka (vzduchovka) typu Girandoni (1779)

Příspěvek od Martan »

V neděli jsme se byli opět podívat na hradě Český Šternberk a podle všeho mají nahoře na vstupním schodišti dvě větrovky. Na této fotografii by měli být mírně vlevo těsně pod lustrem (nad věšákovou stěnou). Ta levá má kožený obal/potaz pažby/zásobníku vzduchu, ta pravá je bez obalu.
Na hrad jezdíme poměrně často a do dnešního dne jsem toho nevšiml. Bohužel pan hrabě Zdeněk Šternberk před necelým rokem zemřel. Občas jej bylo možné na hradě potkat a jednou jsem s ním zažil i prohlídku. Škoda, že jsem si těch větrovek nevšiml dříve, mohl jsem se ho na ně zeptat.
Obrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Větrovka (vzduchovka) typu Girandoni (1779)

Příspěvek od El Diablo »

Girandoni cal.464" - 11.75mm airrifle czech speak
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Větrovka (vzduchovka) typu Girandoni (1779)

Příspěvek od El Diablo »

Girardoni Air Gun (original 1780 example) Girardoni větrovka (originální kus z roku 1780)

Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“