Kopírování článků a fotografií

Máte problém s orientací na Palbě? Tak toto sekce je tu pro Vás

Moderátor: jarl

Odpovědět
prorock
Příspěvky: 2
Registrován: 27/1/2008, 13:43

Kopírování článků a fotografií

Příspěvek od prorock »

Je možné kopírovat části článků zde uvedených a zveřejňovat na vlastních stránkách? Samozřejmě ve výčtu zdrojů by byla Palba uvedena, jednalo by se pouze o několik vět. A co fotografie? bude se někdo zlobit pokud je použiju a ještě kdybych smazal "vodoznak" www.palba.cz (na některých mapách) ?
Naposledy upravil(a) prorock dne 27/1/2008, 18:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

To asi záleží na autorech konkrétních článků. Pokud jde o mě, tak když to nějak slušně označíš, že jsem autorem já, tak klidně.
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

A kdepak chceš ty části článků zveřejňovat? Ono totiž není web jako web, asi nikdo by třeba nebyl odvázaný ze svého článku na nějakém náckovském webu...

Odstranění vodoznaku by mohl brát autor mapy jako provokaci, asi ho to stálo nějakou námahu a proto ho tam umístil.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Připojuji se k názoru Sa58 - záleží, kde a jaké články budou využity. A také k názoru Hanse - domluvit se zdejší vnitřní poštou přímo s Autorem/ry - v tomto případě se zřejmě bude jednat o ID Michan - na podmínkách použití.

Co se týče těch map Východní Fronty (jinde vodoznak Palby není) , jsou ručně kresleny a vodoznakem autorizovány ZÁMĚRNĚ. ŽÁDNÝ JINÝ CZ WEB počeštěné mapy Východní fronty nemá a jsou něco jako "rodiné stříbro" Palby.

Doporučuji to samé co ostatní weby - buď "vypůjčit" si ruské či anglické mapy, nebo zodkazovat ty naše "originály". Stavu věci to neublíží a pokud je záměrem nějakého webu být postaven na zkopírovaných článcích odjinud, tak když už tam bude odkaz na stránku odkud článek pochází, nějaký vodoznak na mapě už problém nebude. Proto tam totiž JE !! Když už chce někdo použít "Palbáckou" mapu, tak za tu cenu, že Palbě udělá "reklamu".(řekl bych rozumný způsob kooperace)

U ostatních obrázků bez vodoznaku problém není - nejsou autorizované. Problém by nastal pouze v případě, že by si někdo do stránek vložil náhledový link(klasický link problém není) obrázku z Palby a "živil" tak svůj web na účet trafiku Palby. Toto se ale velice rychle projeví ve statistikách a tato aktivita bude oceněna bánem spojení těchto stránek ve vztahu k Palbě.
Takže vřele doporučuji obrázek stáhnout a umístit do webu přímo nikoliv náhledovým linkem.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
prorock
Příspěvky: 2
Registrován: 27/1/2008, 13:43

Příspěvek od prorock »

Jedná se o seriozní informativní článek, alespoň se snažím. V žádném případě stranící nějaké ideologii.

Je pochopitelné že odstraněním vodoznaku a umístěním na svých stránkách bych autora asi popudil, to jsem mohl čekat. Ikdyž docela by mne zajímalo, jak je to s autorskými právy "výtvorů" umístěných na netu. Říká se, že kdo nechce, aby mu bylo dílo ze stránek zcizeno, nemá je na internet dávat. Já se ovšem budu držet vašich doporučení (proto jsme se ptal), jsem rád, že použítí neupravených obrázků jako drzost brát nebudete - mám na mysli umístění obrázků zkopírovaných z vašeho serveru na můj server, odkaz je uveden v seznamu zdrojů.

Co se týče těch textů tak by se jednalo opravdu jen o výstižné věty, které bych jinak mohl říct vlastními slovy, odlišovat od textu bych je však kvůli přehlednosti nechtěl. Jinak mi články z Palby slouží jako jeden ze zdrojů informací, který je uveden v seznamu zdrojů.

V souvislosti s těmi autorskými právy by mne zajímalo, jak je to s citacemi z knih. Je možné z knih citovat na webu úryvky pro oživení článku? citace by tvořily 5-10% textu. Předpokládám že vlastní informace se při uvedení zdroje používat můžou..
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

prorock:

Jak jsem zmínil - ty obrázky jsou zveřejněny s tím vodoznakem a jsou tedy volně šiřitelné I S TÍM VODOZNAKEM. Proti tomuto "převzetí" Palba nebude přijímat žádná opatření. Jinak co se týče práva, v hlavičce Palby je tato větá:
(Veškeré přebírání, přetiskování, kopírování a další publikace materiálů z vojenského portálu Palba.cz je bez předchozího písemného souhlasu autorů či administrátorů zakázáno!)
Tímto je tedy PÍSEMNĚ řečeno, že přebírat mapy lze pouze za podmínky zachování vodoznaku.


Na další dotaz - jak je to z citacemi je odpověď přímo v zákoně:
To co zde zmiňuješ je laicky nazváno "Oprávněná Citace". Pokud to má být definováno přesně dle litery zákona, je to takto:
Základním právním zdrojem pro tuto oblast je Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon) 121/2000 Sb. Jmenovitě tato pasáž:

§31
Citace


Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a) cituje ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů,
b) zařadí do svého samostatného díla vědeckého, kritického, odborného nebo do díla určeného k vyučovacím účelům, pro objasnění jeho obsahu, drobná celá zveřejněná díla,
c) užije zveřejněné dílo v přednášce výlučně k účelům vědeckým nebo vyučovacím či k jiným vzdělávacím účelům;
vždy je však nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

Zákon pro citaci klade další podmínku. Je třeba uvést jméno autora, název a pramen.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Odpovědět

Zpět na „Návody aneb jak na Palbu“