Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Máte problém s orientací na Palbě? Tak toto sekce je tu pro Vás

Moderátor: jarl

Odpovědět
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od zved »

Teď jsem chtěl udělat pro názornost také pokus - připojení obrázku a fotky přímo do přílohy článku. Systém to ovšem zakázal - vyhodil hlášku: "Obrázek musí mít šířku alespoň 0 pixelů, výšku 0 pixelů a šířku nejvíce 750 pixelů a výšku 750 pixelů. Váš obrázek má šířku 1024 pixelů a výšku 251 pixelů." Což je samo o sobě trochu podivné (proč jako první píše, že obr. musí mít šířku a výšku 0 pix. a poté hned 750 pix. :D Nějak si to protiřečí (ale jen asi nechápu nastavení systému).

V každém případě jsem měl na mysli připojení obrázků do textu tímto způsobem, když jsem výše psal, že je to běžné na spoustě jiných fór. Právě zde by bylo jasné omezení. Např. by obrázek mohl mít max. rozměr právě 1024 x 1024 bodů a jeho celková velikost by mohla být dejme tomu 100 MB.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Lord »

Vkládání obrázků přílohami je zakázané! Kor kdyby se přecházelo třeba na jiný fórum, tak konverze nemusí vždy korektně převést přílohy.
Jinak 0 pixelů je spodní hranice, a 750 px maximální, aby se fotka neroztahovala.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od zved »

Aha, takže kdybych tam šoupnul obrázek o rozměru max. 750 x 750 bodů, tak by prošel, ale dopustil bych se zakázané činnosti? :D

Nuže dobrá, už tomu rozumím trochu lépe. Stále ale jsem toho názoru, že právě tuto možnost by spousta lidí přivítala. Je to totiž nejjednodušší a opravdu to mnohá jiná fóra neřeší a povolené to mají (a funguje to!). Nemyslím si, že by to byl zásadní problém při převodu starého fóra na nové fórum. V rámci phpBB určitě ne. Ale o tom by více řekl nějaký programátor.

A nevidím jiný rozumný důvod, proč to zakazovat, než právě díky volnému místu na serveru, nebo kvůli jinému omezení hardware či software. V albech samozřejmě jde také o místo. Tj. pokud to nevadí tam, tak bych to neřešil a nechal to na palbě,...

PS: Lidi obecně dělají děsně neradi něco, co není jednoduché a "user friendly". Zvláště v dnešní době, kdy si mnoho lidí uvědomuje, že je virtuální doba neúměrně zatěžuje a připravuje o čas v reálném životě. S albem a vkládáním externích odkazů mám zkušenosti a můžu říct, že mě to neskutečně otravuje, je to zdlouhavé a nepříjemné. Takže mě to nemotivuje fotkama přispívat. To jen názor do placu.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Lord »

V počátcích, když ještě byla verze phpBB2, tak byla možnost příloh povolená a výsledkem bylo, že se zasejřil celý jeden adresář tisíci fotkami. Problém pak byl, že se překročil FTP limit pro adresář, byl prostě přeplněný desetitisícem fotek, Palba se zpomalovala. Řešením bylo procházet jednotlivá fóra a fotky přesouvat do Galerie, byla to gigantická práce.
phpBB3 zřejmě používá podobný systém a dává fotky zase do jednoho adresáře, tudíž by mohl časem nastat stejný problém jako kdysi. Proto je tato funkce zakázaná, chápeš.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od zved »

Tomu rozumím. A pak jsem názoru, že ten problém vzniknul tím, že se včas nenastavila pravidla a nechalo se to "zasejřit". Prostě admini NECHALI uživatele přidávat "desetitisíce fotek". Mnou navrhovaná varianta by připustila používání obrázků jako příloh pouze v hodně omezeném množství a pouze k věci (tj. samozřejmě že ne na tvorbu galerií). Typický příklad pro co by to mělo smysl je třeba to, když nějaký uživatel objeví někde zajímavou fotku a chce se zeptat na nějaké informace. Jednoduše doložení předmětu diskuze. Dál budu tvrdit, že to je věc důležitá a proveditelná. Ostatně tvůrci phpBB s tím určitě počítají, protože to do systému naprogramovali! Systém je na to udělaný.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Lord »

Ale ono to za ty roky stejně naroste, se podívej jen kolik fotek má ForumFoto.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od mrfelix »

Otázka zní, JAK SE MÁ SPRÁVNĚ VLOŽIT OBRÁZEK NA FÓRUM?
Za svůj středně dlouhý život jsem byl na několika desítkách fór, ale tak nepochopitelné vkládání obrázků, jako tady, jsem neviděl nikde.

zasekl jsem se na kroku, že obrázek není mezi nejnovějšími obrázky a nikde mi to nevyleje jeho kód na náhled.
45 minut pracovní doby v háji!!!!
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Obrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Tak já se o to pokusím...

1) Nahoře vyber Album
Obrázek

2) Vyber Upload souboru
Obrázek

3) Zvol nějaké album a "nalistuj" obrázek (najdi ho v počítači)
Obrázek

4) Pokračovat
Obrázek

5) V polžce Seznam alb zvol Nejnovější obrázky (první položka)
Obrázek

6) Klikni na právě nahraný obrázek
Obrázek

7) Vlevo nahoře klikni na tu prostřední ikonu, aby se ti otevřely podrobnosti obrázku
Obrázek

8) Vyber si jestli chceš zobrazení náhledu, normální velikosti a nebo skutečné velikosti (doporučuji používat pouze první dva - náhled, nebo normální)
Obrázek

9) Zkopíruj link a vlož ho do odpovědi
Obrázek

A výsledek (normální velikost)
Obrázek

a nebo náhled
Obrázek

Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od mrfelix »

Díky, Aarone.
Má chyba zřejmě byla už v prvním kliku - místo "album" jsem zvolil "forumfoto". A tím zřejmě byla daná ta zdánlivá polofunkčnost.
Obrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1403
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od danny1691 »

já z tohoto systému dostanu snad koťata...upload failed
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Mnou demonstrovaný systém je (domnívám se) omezen velikostí obrázku a možná i velikostí souboru... Pokud jedno nebo druhé překročíš, tak systém obrázek nenahraje...

Bohužel neznám ty "mezní" hodnoty... (ještě jsem se nepokoušel nahrát obrázek, který by mi nešel a tak nemám představu co už to nevezme...)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1403
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od danny1691 »

zmenšil jsem ho i tak tam byla ta hláška...
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Aaron Goldstein »

pošli mi ho do mailu (aarongoldstein@seznam.cz)... Já to zkusím, jestli je to v systému a nebo u tebe... :-)

Edit:
Bez problémů nahráno....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od hydrostar »

Jak se proboha mám přihlásit do forumfota? Pokud si pamatuju, tak se to vždy přihlašovalo automaticky. Nebo se obrázky zase vkládají jinak?
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Zemakt »

Vkládá se to přes album.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od hydrostar »

Díky.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
redy
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 246
Registrován: 12/7/2011, 14:30

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od redy »

Taky mám jeden drobný dotaz - když chci nahrát obrázek, nejdříve se zobrazí chybová hláška, že hromadný upload selhal, a až poté možnost nahrání jednotlivého obrázku. Je možné první krok nějak obejít?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Zemakt »

Asi ne, pravděpodobně je to pomalejším připojením. Musíš to nahrávat z domova a ne z háku :-?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od Lord »

No jo no, Barrymore cituji tvoje přání zde, kde je na začátku vlákna návod jak to udělat :) Vkládání obrázků je dáno historicky.
Barrymore píše:Jinak bych změnil hlavně vkládání obrázků. Současný systém mě odradil od psaní příspěvků na portál.
Chápu, že uživatelsky to není moc přívětivé, ale vedli nás k tomu technické problémy. Asi až phpBB 4.0 (Proteus) bude mít zabudovanou funkci rozdělení obrázků do podadresářů.
Viz https://github.com/phpbb/phpbb/pull/4968

Až po desítkách let, po stovkách stížností .... Bohužel to nemá ani nová phpBB verze 3.2.x, i když slibovali.

Ale kdy uvidíme konečně phpBB 4.0 je otázka. Kdyby nás netlačil hosting, tak bych asi ještě dva roky počkal, a nedělal nyní ještě žádný větší upgrade.

Palba umožnila náhrávání fotek, na rozdíl od některých jiných fór. To nás však postavilo také před nutnost většího prostoru v GB na webhostingu, zvýšených nárocích, apod. Jiná fóra umožňují třeba jen vkládání odkazů z jiných služeb.
Dříve byly tyto služby nespolehlivé a jsou stále, nahráli jste do nich sice fotky, ale ty po čase zmizely. Např. ImageShack, v té době zase tolik služeb nebylo, Palba byla založena v roce 2004.
Obrázky po čase mizí i z postimg.org, tinypic.com, takže stále nemám k těmto službám sdílení obrázků důvěru. Dlouhodobá archivace je tam v podstatě vyloučená. Nebo musíte za to platit. Zdarma vám nikdo nic nezaručí. I my musíme platit za prostor, ale děláme to pro komunitu.

Takže jste nahrávali fotky sem, ale za dva roky už byl problém, to popisuje Pegeucko v tomto vláknu ...
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=1&t=1550

Níže popíšu obšírněji technické aspekty, určitě to mnohé nezaujme, ale je to jeden z příkladů, jak můžou být věci složité. Mnohé bylo už stejně v tomto vláknu popsané. Píšu o tom znovu jen z důvodu, případného dalšího upgradu.

phpBB sice umožňuje připojovat soubory, fotky k příspěvkům, a je to docela snadné. Problém ovšem je, a už se nám to v minulosti stalo, že jsme přeplnili složku /files , tisíci fotek. To pak zpomalovalo Palbu, a webhosting si stěžoval. Také proces zálohování byl problematický.

Jali jsme se to řešit procházením jednotlivých příspěvků, stahováním příloh a jejich nahráváním do galerie. Byla to mravenčí práce a někteří palbáci, se tehdy do toho aktivně zapojili a vysloužili si metál.

V té době ještě neexistoval MOD, který by přílohy, resp. fotky a miniatury ukládal do samostatných podsložek.
Fotky s ID mezi 1 a 99 ukládal do složek /files/00/00/
přílohy s ID mezi 100 a 199 jsou ukládány do /files/00/01/
přílohy s ID mezi 200 a 299 do /files/00/02/ atd.

Tato modifikace nebyla součástí jádra, ale byla použita jako doplňková oprava.
Jiné systémy zase mají strukturu složek podle data uploadu, aby byly přílohy rovnoměrněji rozděleny do podsložek.
Problém se však může vyskytnout ze zpětnou kompatibilitou, resp. při konverzi.

V budoucnosti bude mít phpBB možnost ukládání do cloudu, ale také sofistikované řešení místního úložiště.
Ale zase problémy se zpětnou funkčností načítání příloh, kdy ve výchozím nastavení je 0 (žádné podsložky), pokud změníte konfiguraci (změníte číslo na podadresáře nebo dokonce úložný systém), budou všechny soubory přesunuty z jedné konfigurace do druhé (ale vývoj ještě není dokončen).

Tedy nyní ještě není možné rozdělení již nahraných souborů do podadresářů v rámci jádra. Nejlepším řešením by bylo mít jeden mechanismus, který bude implementován ve výchozí instalaci phpBB.

Ještě si rozmyslíme, co použijeme, ale asi zatím zůstaneme u nahrávání do fotogalerií, resp. "alba" jako doposud.

Možná jen povolíme jiné nahrávání u článků, nových témat, neboť z nich se bude načítat úvodní obrázek, malý náhled fotky. Ale v samotných příspěvcích nikoliv. Zase by mohlo dojít k přehlcení Palby, webhostingu, ke zpomalení, atd.

Nebo využijeme služby Imgur, české 2i.cz, přispěvatelé můžou vkládat bb odkazy.
Dnes i existuje rozšíření pro Imgur do phpBB
https://www.phpbb.com/customise/db/extension/imgur/

S tím je pak nahrávání snadné, fotky snad po čase nezmizí?, ale nevím jaká je spolehlivost, zda tam nejsou nějaká omezení, časem se to může změnit, apod.
Pak co s tím udělají autorská práva a směrnice z Bruselu ? Do budoucna existuje vícero otázek ....
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Umístění příloh na Palbě - s obrázky

Příspěvek od hydrostar »

Dotaz 1 - To je možné nahrávat fotky jen o velikosti do 2 mega?
Dotaz 2 - Pro nahrávání více fotek do alba je potřeba flash player? Není to tak trochu chyba?
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Odpovědět

Zpět na „Návody aneb jak na Palbu“