Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Hotové modely všech měřítek a druhů (pozemní, letecká a námořní technika)

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od p3tris »

kingandcountry píše:Je to někdy sranda,asi kolem roku 2005 vyráběla firma K.and C. atentát na Heydricha a udělali zelený vůz.Já myslel,že byl černý a hoši z Číny a Anglie se asi zbláznili. Stejný názor měli sběratelé z celého světa a model byl považovaný za paskvil a nebyl tím pádem o něho velký zájem.No udělalo se pouze 999kusů. Po čase zcela náhodou jsem se dozvěděl,že vůz měl opravdu zelenou barvu,,dar německé policie,,.
Tak když už jsi u toho, s Kings And Country mám taky jeden problém. A to s jejich Bf-108 Rommel's Desert Taxi. Nikde jsem totiž takový stroj nenašel, kromě nich a firmy Oxford, která to od nich nejspíše převzala.
Pokud by měl někdo fotku opravdového letadla, nebo nějakou prověřenou informaci o něm, dejte prosím vědět.
http://www.oakleafmilitaria.com/136toy15.html
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Tak jsem se díval,ale nikde nic neviděl.Je to model asi šest let starý limitovaná kolekce 999 kusů.Koupil jsem si ho,ale není to uplně kus na který bych musel deně koukat.Prostě mají lepší a horší kusy.Vlastně ani jejich BF109F z afriky není uplně ideal.Těžko se může porovnávat s kusem od modeláře který na tom udělal xy hodin.(((teda hrozný je,že se ta práce ve formě financí ve většině případů nevrátí a jde pouze o radost.Onehdá jsem mluvil s jedním modelářem a chtěl aby mi přemaloval BF109F,,měl jsem dva kusy,, s tím,že na financích nezáleží a on mi řekl ,že tohle nedělá a nebaví ho to a radši si něco slepí.))) Na rozdíl od AK035 Motorcycle Combo to je fakt třída kus.Jinak jsem napsal pár fanatikům ze zámoří na pravost tohoto modelu a uvidím,třeba se ozvou.
Taky to tam furt řeší co bylo a co je ulet.Já jsem sběratel a tak některé věci vůbec neřeším jen občas si řeknu,,to je ,ale blbost,, no naposled s tím Heydrichem.
No trochu si říkám,to že udělali model zelený a ne černý byla náhoda do které se trefili :D.Jen tak,věděl jsi že vůz byl zelený a ne černý.Já tedy ne a to jsem se o věc celkem zajímal.(asi málo) Michal
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Tak jsem dostal odpověd,že ano.Model Taifunu je prý autentycký.Dotyčný je poměrně pedant a já nejsem rodilý mluvčí v německém jazyku,abych to s ním do detajlu projednával.Znám ho jen z jednoho zahraničního fora a to jen z dopisování.Další člověk ze států mi to taky potvrdil s tím at si to Vygouglim :D .
Do Afriky se dodávaly s protipískovými filtry a speciálním vybavením varianty B-2trop nebo D-1trop.Během války používala Luftwaffe Taifuny pro rychlou přepravu osob a jako spojovací letouny.Bohužel fotku,nebo jiný důkaz jsem zatím neobdržel či nenašel,že je číselně shodné letadlo s maršálem E.R.
p.s.pokud dostanu další odpověd napíšu.
Michal
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Že se v tom tak vrtam,našel jsem dobovou fotku,,černobílou Google,, :D Tajfuna z afriky čísla KG-EM na rozdíl od modelu který je KG-EN.Teda já nevím co ty čísla znamenají,ale jistou možnost tam vidím.(bobojím se se sem dávat fotky,páč to neumím)
velitel
praporčík
praporčík
Příspěvky: 335
Registrován: 1/9/2010, 19:34
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od velitel »

kingandcountry píše:Že se v tom tak vrtam,našel jsem dobovou fotku,,černobílou Google,, :D Tajfuna z afriky čísla KG-EM na rozdíl od modelu který je KG-EN.Teda já nevím co ty čísla znamenají,ale jistou možnost tam vidím.(bobojím se se sem dávat fotky,páč to neumím)
Tak sem hoď jen odkaz na net.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od CAT »

Snad to pomůže v pátrání...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Díky moc Cate,tak přesně na podobné fotky jsem taky narazil.Bohužel,že by na ní bylo vidět jak Ervin leze do éra s koncovým písmenem N. tak to ne.Vlastně ani letadlo KG+EN
jsem též zatím neviděl.S určitostí vím,že tajfunů bylo v africe víc než jeden.Bohužel číselné variace neznám.To KG+EM muselo být megafotogenické páč je všude.Či a ta možnost tady je, s ní létal nějaký propagandistický reportér.Záhada jak ježek vvod Vontů!!!Konečně vím,jak si připadá Ovčáček při řešení v případě novináře Peroutky.
Michal na stopě!Pro pohraniční psovody mám stopaře kategorie P2,bud!!
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Ahoj Veliteli, tady jen kousek o Tajfunu http://achtungskyhawk.com/2012/09/21...aifun-rewrite/
Pošlu další :-) musí se napsat do vyhledavače taifun.Poslal mi to nějaký američan a v mejlu mě to hned nasměřuje na taifuna a tady na centrální stránky.Promin
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od CAT »

Tak ohledně KG+EM a těch fotek, je na nich Taifun 108 KG-EM, kterým přiletěl Theo Blaich, k němu se připojilo 5 dalších letců a společně tím He 111, který je také vidět na fotkách bombardovali Fort Lamy ovládaný Francouzi... Theo Blaich se s Rommelem osobně potkal, jestli ho vezl v tom letadle, to sem nezjistil...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od p3tris »

Přátelé, mě se zdá, že se tady míchají jablka a hrušky.
- Bf-108 KG+EM je docela dobře zdokumentovaný stroj Sonderkommanda Blaich, včetně symbolů pod kabinou. V perfektní kvalitě ho vyrábí řada firem, například náš Eduard.
- Bf-108 KG+EN by měl být úplně jiný stroj se znakem Afrikakorps na kapotě motoru. Právě o něm se mi nepodařilo nic zjistit.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Asi máš pravdu,ten stroj nikde není a tak dost možná asi ani neexistoval.To by fakt chtělo někoho od letactva v A.K. a já měl takovou radost když jsem našel podobná čísla!!! Vycházel jsem z toho,že na naší rotě se vozidla číslovala ,,příklad M 011,M 012, M 013........a při doplnění nového stroje se nahrazovala podobná čísla.Zřejmě z důvodu volacích znaků ve vysílačce,aby se vědělo jaká rota, prapor či brigáda to je.Možná to bylo někde jinak,to jen z mé zkušenosti. No je pravda,že už to bude 35 let a stárnu,usudek se horší,vlasy řídnou,někdy i stolice :-)
Michal,,pomalu stříhající metr,,
p.s.ještě pět let člen aktivních záloh :-)
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Ještě jsem si říkal,jestli to třeba nemohlo být takhle?Vím určitě,že letadlo Bf-108 KG+EM muselo nouzově přistát někde v poušti pro nedostatek paliva.Promýšlel jsem možnost nějaké destrukce,či jiného poškození a následné rekonstrukce,přemaskování atd.Dal jsem pokec se strýcem,byl stíhací letec na migu 19 u pluku Stod -Líně.Jemu se možnost přečíslování nezdá.Říkal,že imatrigulační čísla zůstávala u našich letadel stejná jak po přemaskování či rekonstrukci.Je,ale pravda,že sloužila u jedné jednotky pokud nešla do šrotu či přátelských zemí(libye....... . A tak já osobně jsem záhadu nerozluštil a musím se přiklonit k názoru,že firma King and Country v tomto případě vařila z vody.I když nerad :-)Michal
p.s.Kdo jsi bez viny,hod po mě kamenem :rotuj:
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od p3tris »

Já bych úplně neházel flintu do žita. To, že o tom zatím nemůžem nic najít neznamená, že ten stroj opravdu nebyl.
Chtělo by to někoho přes Luftwaffe (Hanzi?), ale jak to znám já, první dvojznak (Verband) označoval svazek, kam letoun náležel, první znak za křížem pozici letadla uvnitř letky a poslední písmeno určoval Stab nebo Staffel . Takže například G9+EH patřil k NJG 1 (G9), byl to stroj číslo 5 (E) z 1. Steffel (H). Ale zrovna u KG+EM a EM to asi nebudou rozdílné Steffel ani Grupe. Nenašel jsem, jaký svazek označoval KG. Jelikož to byly oba letouny zvláštního určení (jak Sonderkommando Blaich, tak osobák Rommela), mohly být označovány úplně jinak.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od Farky »

KG+EM není kód jednotky (tzv. Verbandskennzeichen) jako je třeba to G9+EH. V první dvojici znaků označení jednotky bylo vždy jedno písmeno a jedna číslice, nikdy dvě písmena.

KG+EM je tovární kód, Stammkennzeichen. Každé letadlo Luftwaffe dostalo svůj unikátní kód tvořený čtyřmi písmeny. Ten byl na letadle do té doby, dokud nebylo dodáno k jednotce kde ho nahradil Verbandskennzeichen. Jelikož Sonderkommando Blaich nemělo přidělený svůj kód, na tom Bf 108 zůstal Stammkennzeichen.

Stammkennzeichen KG+EN nosil téměř jistě Bf 108, pokusím se zjistit ke které jednotce ho dodali.
ObrázekObrázek
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od kingandcountry »

Ahoj Farky!!!no když ti to vyjde,budeš mít čas a hodíš sem nějakou informaci,,přímo super by bylo foto,,tak to bude moc fajn.Já v tom tápu a jsem bez šance něco dohledat.
Děkuji Ti Michal.
p.s.jak sem dal ty fotky Cat ,já osobně jsem moc rád za jejich velikost a můžu se pokochat detajly.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od Farky »

Tak moje pátrání nepřineslo žádné pozitivní výsledky. V nejúplnější databázi známých Stammkennzeichen Luftwaffe se KG+EN bohužel nevyskytuje, na druhou stranu je v té databázi dost bílých míst. Ani kniha obsahující prý prakticky kompletní seznam Stammkennzeichen pro Bf 108 neuvádí KG+EN (osobně ji nevlastním, tuto informaci mám od svého spolehlivého zdroje).

V té databázi je tohle -

KG+EI - Blohm und Voss Bv138 A-1
KG+EL - Heinkel He 111
KG+EM - Messerschmitt Bf 108
KG+EQ - Klemm K35
KG+EU - Dornier Do 17
KG+EX - Avia B.534
KG+EY - Messerschmitt Bf 108

Co z toho plyne? Kód KG+EN vůbec nemusel být přidělený Bf 108. Pokud ano, byl to logicky další kus vyrobený hned po známém KG+EM. Je vysoce nepravděpodobné že by byl poslán zrovna do Afriky, protože Bf 108 tam byl vzácností (všeho všudy 3 kousky) a nebylo určitě potřeba posílat dvě náhrady hned za sebou. Byla by to obrovská náhoda. Každopádně Taifun s označením KG+EN nikdo nezná, nikde v známé literatuře se nevyskytuje. Vzhledem k tomu jak atraktivní označení měl nést je to krajně podezřelé. Můj čistě osobní názor tedy zní - na tom modelu je smyšlené zbarvení. Je tu sice možnost že výrobce někde objevil podklady podle kterých model udělal, ale já tomu nevěřím.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od p3tris »

>Farky: Díky, tohle je vyčerpávající odpověď
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od p3tris »

Přátelé, chtěl bych, a převážně ty v Luftwaffe zběhlých, znovu požádat o pomoc.
Potřeboval bych pomoct s identifikací zobrazeného Bf-109G-10. Pokud vůbec existoval, hodila by se mi znát jednotka a její domovské letiště a nejlépe i pilot a období nasazení. Podotýkám, že zbarvení se nemusí schodovat s verzí letounu.
Obrázek
Já se zatím dopátral k tomu, že je letadlo nejspíše složené ze dvou různých kamufláží:
Základní nátěr, žlutý čumák a dělený vrtulový kužel vypadá stejně jako u letounu v.č. 151536 od II./JG52
http://www.messerschmitt-bf109.de/displ ... ummer=1406
Žluté číslo 7 a modré identifikační pruhy zase připomínají "kbelský" Bf-109 od JG300
http://www.messerschmitt-bf109.de/displ ... ummer=1449
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od Farky »

Je to určitě složenina dvou kamufláží, dohromady to vůbec nedává smysl. Ty tři pruhy na trupu (modrá - bílá - modrá) používala výhradně JG 300 v roce 1945, což byla jednotka sloužící při obraně Říše. Žlutý pruh na čumáku a žlutá směrovka zase byly identifikačním znakem používaným Luftflotte 4, tedy útvarem bojujícím na Východě (Balkán, Maďarsko).
ObrázekObrázek
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Chyby na hotových modelech aneb trochu archeologie

Příspěvek od zved »

Petrisi, toho mesouna už jsme řešili (http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=306 ... 9G#p162534). Je to zprasený tento letoun: http://www.wings900.com/modeldatabase/d ... 21962.html. Zprasený je těma pruhama a neodpovídajícím číslem. Modré číslo 22 by se snad sehant dalo. Horší je zbavit se toho pruhu. Ten odstín trupu člověk asi nedá (a bylo by to vidět),... Bohužel.
Odpovědět

Zpět na „Hotové modely“