OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Rezort obrany plánuje nakúpiť nové húfnice Zuzana 2:

http://www.teraz.sk/slovensko/mo-sr-pla ... lanok.html
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Kupujeme 8 ks. Zuzan 2 pre 3. bateriu. Hmm. 1 bateria = 4 ks hufnic. Mame 16 ks. Teda dost pre 4 baterie. Ale kupujeme 8 pre tretiu. Nejak mi to nesedi. Prechadzame na novu reorganizaciu 1 bateria = 8 diel, alebo vytvarame novy oddiel, alebo vyradzujeme Zuzany 1 ? Posledna varianta mi pride ako celkom luxus.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Niko, aj teraz 1. a 2. batériu tvorí 8 diel.

Inak ak sa nakúpi naozaj 25ks, tak dúfam, že sa Zuzana vz.2000 nevyradí úplne. Predsa len 1.mb nemá vôbec hlavňové delostrelectvo (iba raketomety a mínomety). Kľudne by mohol potom vzniknúť druhý delostrelecký oddiel (napríklad aj na platforme AZ), prípadne prípadne z Modulárov a Zuzany vz.2000 vytvoriť zmiešanú delostreleckú jednotku.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader 8 diel je ulozenych a 8 aktivnych. Jedine, ze sa v poslednom case nieco menilo. Preto sa pytam, ci bude nova struktura.

EDIT: Pozeram, ze uz neplati povodna struktura. Nova je 1 bateria = 8 diel.
http://www.shdo.mil.sk/30527/
EDIT2: Flader vobec by som sa necudoval, keby presunuli cely oddiel z MI niekam inam. V tych kasarnach uz teraz nemaju miesto.
Naposledy upravil(a) niko dne 24/2/2018, 11:23, celkem upraveno 1 x.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Keďže už minulý rok mal delostrelecký oddiel v úlohách budovanie tretej batérie, tak asi hej. Ono ž teraz je delostrelectvo osekané viac ako na kosť. Ten počet 16 Zuzán + 8 D-30 (aj tak určených len na ceremoniálne účely) ja naozaj žalostný. Hlavne pri tom, že delostrelecké systémy si vieme vyrábať sami.

By ma zaujímalo, koľko D-30 vlastne ešte ostalo uložených v zásobách, alebo či aj tie nasledovali Gvozdiky a zostalo len týchto 8 posledných.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Tie D30 su ulozene tusim priamo v BA pre ceremonialne ucely, nie su vo vyzbroji del.odd.

Inak 2.mb ak kupia vsetko co chceju, bude to celkom slusna bojova sila. 81 BOV, 24 modernych diel s navadzanou municiou, moderne 4x4, vysadkove prieskumne jednotky a vlastny ISTAR, tanky.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tak tie tanky skôr či neskôr prejdú určite k 1.mb. Ale aj tak to bude naozaj celkom slušná sila. Len stále mi tam chýba ženíjna jednotka (aspoň na úrovni roty) a RCHBO.

D30 nie sú v BA, majú byť v Michalovciach delostrelcov. Teda aspoň čo ja som sa na to kde to pýtal, tak odpoveď bola, že sú tam a že sa s nimi pri vedení bojovej činnosti nepočíta.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Aktualita:

Vrtuľník Mi-17 vyčlenený pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby už plní úlohy
http://www.mosr.sk/41420-sk/vrtulnik-mi ... lni-ulohy/
K dočasnému zastaveniu letovej prevádzky vrtuľníkov Mi-17 viedlo preverovanie systému tvorby skladových zásob agregátov leteckej techniky v predchádzajúcom období. ... Bližšie informácie rezort obrany poskytne až po ukončení všetkých kontrol, ktoré siahajú až do obdobia obstarávania agregátov od roku 2006.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Polare,
nemá význam umelo "naháňať" tých 70%. Z tabuľky je zrejmé, že kolónka "zbraňové systémy" je podkolónkou "Nákup technológie zo zahraničia" (spolu s kolónkou "nákup podvozku" a "ostatné systémy") a nepatrí pod, ani k "Výroba a montáž na Slovensku:"
Obrázek
To že im zarovnanie "podvozku" uletelo doľava nehrá žiadnu úlohu, až takí šialení, aby tvrdili, že zo zahraničia kupujeme len technológie pre podvozok, na MO nie sú.
Z tej sumy 500 tis./ks by to potom zhruba vychádzalo na termovízie a ďalšiu elektroniku pre "zbraňové systémy," prípadne aj OZ.

Ale ako hovorím - nemá význam sa tým číslam hlbšie venovať, sú nastrelené od boku a teraz sa ministerstvo zúfalo snaží nejako obhájiť tých 70% zahrnutím aj munície, logistiky, infraštruktúry - čím sa do lží zamotáva ešte viac...
noah11
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 17/11/2010, 13:10
Bydliště: Vranov

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od noah11 »

Flader píše:Tak tie tanky skôr či neskôr prejdú určite k 1.mb. Ale aj tak to bude naozaj celkom slušná sila. Len stále mi tam chýba ženíjna jednotka (aspoň na úrovni roty) a RCHBO.

D30 nie sú v BA, majú byť v Michalovciach delostrelcov. Teda aspoň čo ja som sa na to kde to pýtal, tak odpoveď bola, že sú tam a že sa s nimi pri vedení bojovej činnosti nepočíta.
V Michalovciach sa nachádza ženijná jednotka v sile roty s mostnými,prepravnými, strojnými a odmínovacími prostriedkami.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

To viem, ale čo neviem, prečo je pričlenená k ženijnemu prápor v Seredi a nie priamo k 2.mb. Príde mi to divné, že brigáda nemá takto vlastnú ženíjnu jednotku a pritom michalovský ženisti sú podriadený útvaru na druhom konci republiky.

Kdesi som čítal, že sa plánovalo opätovné vytvorenie druhého žp práve v MI, ale neviem či to je ešte aktuálne.
noah11
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 17/11/2010, 13:10
Bydliště: Vranov

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od noah11 »

To neviem či sa bude vytvárať ale u mechanizovaných práporov LE,NR,mopr, MI sú vytvorené aj ženijné čaty obsadenosť a ani výbavu teraz neviem doložiť.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

No ked vznikne novy zenijny prapor, neviem ci to bude v MI. Resp. urcite to nebude v tych kasarnach, kde su dnes. Ved uz dnes nema shdo a ani zenijna rota vsetku techniku vo svojich kasarnach z priestorovych dovodov, ale ju umiestnili do kasarni 22.mpr.-Istar.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Vestly »

:roll: Arten, dodatok v tvojich zdrojoch nie je, budeme si musiet pockat na zverejnenie oficialnych dokumentov( kde bude to iste, co povedal Gajdos => v tych 70% je zaratana municia, logistika a infrastruktura).
- V tabulke sa riesi suma 417 mil, nie 340 mil (a ich predosle vyjadrenia tiez nasvadcuju tomu, ze % su spajane s 417mil a nie 340mil).
- Na licenciu PTRS maju k dispozicii 40,5 mil.

Ta tvoja tabulka zo sme je minimalne tak isto manipulativna ako tabulka od mosr.
A pre tvoj pokoj z dusi, som z SNS, SAS a aj STB :rotuj:
noah11
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 17/11/2010, 13:10
Bydliště: Vranov

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od noah11 »

niko píše:No ked vznikne novy zenijny prapor, neviem ci to bude v MI. Resp. urcite to nebude v tych kasarnach, kde su dnes. Ved uz dnes nema shdo a ani zenijna rota vsetku techniku vo svojich kasarnach z priestorovych dovodov, ale ju umiestnili do kasarni 22.mpr.-Istar.
Tak som niečo prezistil a v dávnejšej minulosti tam po odlúčenom mechanizovanom prápore 21. mechanizovanej brigády Trebišov v Duklianskych kasárnach vznikol ženijný prápor Michalovce po REO zmenách roku 2001 a v roku 2005 ho zrušili.no na základe medzinárodného projektu TISA zostala v priestoroch ženijná rota a z Jelšavy po zrušení del. brigády vznikol zmiešaný del. oddiel Dany + Zuzany. Techniku nemali útvary nikdy v priestoroch kasární nakoľko je tam II. stupeň ochrany vôdy a pôdy. Je tam len hotovostná technika vždy bola technika parkovaná u mechanizovaného práporu a ISRAR je už dávno v Prešove.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

noah11: Tak on to je kvoli ochrane vody. To som nevedel. Dany si tam uprimne povedane nepamatam, ale možno tam fakt niekedy na zaciatku boli. V mestskych kasarnach okrem 22. mpr. aj rota ISTAR. Maju spolocne postavenie nazvyme to SIGINT/ELINT s rotou prieskumu letectva nedaleko MI. Neviem o tom,ze by ich rusili. Aspon tam boli nejake 4 roky dozadu, ako vypliva z tohoto: http://www.sobrance.sk/dokumenty/dokume ... ie-vsd.pdf
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Vestly píše::roll: Arten, dodatok v tvojich zdrojoch nie je, budeme si musiet pockat na zverejnenie oficialnych dokumentov
Aha, takže toto:
Vestly píše:K tým percentám výroby na Slovensku je dodatok (*), ktory autor odignoroval a bez ktoreho je cely jeho argument irelevantny.
si si kompletne vymyslel pre zmenu ty, hej? :sad:

Vestly píše:( kde bude to iste, co povedal Gajdos => v tych 70% je zaratana municia, logistika a infrastruktura).
Gajdoš klame. Ako mnohokrát predtým. A tebe asi treba zopakovať:
arten píše:tú prípadnú srbskú licenciu netreba zaplatiť? všetky náhradné diely vyrobíme na Slovensku? celý výcvik a infraštruktúru "vyrobíme" na Slovensku? "Vyrobíme," hej?
"- Na licenciu PTRS maju k dispozicii 40,5 mil. " - aha. Takže nám tu zrazu lieta 40,5 mil, ktoré akosik nebudú "vyrobené na Slovensku" a teda nepatria pod tých fiktívnych 70%, však? :mrgreen:

Vestly píše:- V tabulke sa riesi suma 417 mil, nie 340 mil (a ich predosle vyjadrenia tiez nasvadcuju tomu, ze % su spajane s 417mil a nie 340mil).
...
Ta tvoja tabulka zo sme je minimalne tak isto manipulativna ako tabulka od mosr.
V tabuľke "sa rieši" keď už tak 411 mil so systémovým zabezpečením a tá tabuľka je prevzatá z komuniké Vlády... :razz:
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Vestly »

Nakup licencie spada pod : "Nakup technologie zo zahranicia - zbranove systemy". Vyroba danej licencie by spadala pod "Vyroba na Slovensku". Co je na tom nepochopitelne? :rotuj:
A nic som si nevymyslel, ta (*) tam je, len na dodatok asi zabudli. Ale neboj sa, v oficialnom dokumente mosr dodatok bude, takze tomu pochopia aj taky experti ako ty :wink:
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

- ok to má logiku
- takže síce nevieš čo je v tom dodatku ale tvrdíš, že tam je systémové zabezpečenie (čo ako som už 2x napísal - je nezmysel)

Whatever - pointa je v tom, že 70% je vymyslená hlúposť, ktorá reálne nie je možná. Ani Patria doma nemá 70%. A ani Gajdoš, ani ty na tom nič nezmeníte...
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Úrad vojenského letectva obdržal anonymnú správu, že "pravdepodobne niektorý z dodávateľov pri generálnej oprave nedodržal niektoré zásady." Pretože neuviedol konkrétny vrtuľník, musel Úrad vojenského letectva "pozastaviť, ľudovo povedané posadiť všetky vrtuľníky Mi-17 na zem, aby došlo k prevereniu, či je to pravda alebo nie."
http://www.teraz.sk/slovensko/minister- ... lanok.html
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“