AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

no já to přes žvatlání neteře neslyšel jen viděl. A hned jsem si říkal jaká je to škoda, že nemůžou střílet z korby
ObrázekObrázekObrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Už som to raz písal na Palbe. Nebolo by nakoniec najlepšie riešenie samohybných 120mm mínometov pre AČR v podobe kontajnerových NEMO? Bolo by to na Tatre, moderné. Jediná nevýhoda asi tá veľkosť, ale oproti PRAM-L 815-7 to nie ej o moc väčšie.
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Smutná krabice »

Přelet letadel zrušený nebyl, jen nebyly vidět v mracích. Ale hřměly pěkně a poměrně nízko.

Jinak tady je pár fotek Mi-24V které dělaly trikoloru na závěr - modré dýmovnice měla 3366, tzn. "Vetřelec" z NATO Tiger Meetu. (Omluva za šum, s teleobjektivem muselo být vysoké ISO aby byla kompenzovaná clona. Přeci jen už mám letitý aparát.)

Zaujala mne modrá světýlka na konci rotorových listů - to je nějaké nedávné vylepšení aby i v noci bylo vidět kde končí "sekačka pozemního personálu", nebo to měly Mi-24 odjakživa?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od KOLT »

Ohledně CG a výsadkářů – asi by se šlo poptat na jejich fb účtu. Čistě odhadem jsou ale právě popsané výhody – tedy široká škála munice a možnost nosit nabitou zbraň – z jejich pohledu docela zásadní výhody. Jejich operace jsou jednak málokdy kryty těžkými zbraněmi, čili považují CG za svojí malou artilérii (psal někde I. Zelinka). Jednak je častým bojovým úkolem přepad ap. K tomu zhusta využívají rychlé manévry. Když připočtete výhody, které jsem psal výše (především přesnost a nižší demaskující účinek výstřelu), z jejich pohledu asi není co řešit. Jestli je to ideální zbraň i pro bigoše, to je jiná otázka...
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Přidávám ještě záznam z Novinek. Zdá se mi nejpovedenější. https://www.novinky.cz/domaci/487448-ne ... -nebi.html
Jinak viděli jste přenos ČT24? Přijde mi že hůř a chaotičtěji to už natočit nešlo.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Ked som dobre videl, tak OS SR sa prezentovali len cestnou strazou a Black Hawkami. Skoda. Dufal som, ze to bude viac taka ceskoslovenska prehliadka.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Bola to pekná prehliadka, celkovo krásne oslavy v ČR a pozrieme si aj o chvíľu ceremoniálu udílení státních vyznamenání.

Hold opäť SME nedokázali prekročiť svoj tieň, Naši papaláši (až na výnimku) si u Vás podávali ruky (ostatne to robia aj v EÚ) aby u Nás doma opäť zahrali a urobili všetko preto, aby 28.10. ako keby ani nejestvoval... túto pretvárku si pamätajte bratia Česi...

Tiež by sa mi páčilo ak by sa prehliadky zúčastnili napr. aj naše raketomety, Zuzany 2000, BVP-M, BPsVI, Aligátor, Tatrapan 6x6, Tatrapan 8x8 atď. tj. inými slovami mohlo to byť ešte o fúz honosnejšie, ale aj vzhľadom na kontext vyššie uvedeného z Našej strany opäť nevydalo... Prepáčte Nám!

Ešte raz krásnych 100 rokov (let) Česko-Slovenska.


:lej:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Arthur píše: Hold opäť SME nedokázali prekročiť svoj tieň, Naši papaláši (až na výnimky) si u Vás podávali ruky (ostatne to robia aj v EÚ) aby u Nás doma opäť zahrali a urobili všetko preto, aby 28.10. ako keby ani nejestvoval... túto pretvárku si pamätajte bratia Česi...
:roll: ach boze.
U nas budu oslavy v utorok 30.10. na vyrocie Martinskej deklaracie, aktu pripojenia Slovenska k ČSR.

Ako by si chcel zabezpecit najvyssich ustavnych cinitelov obidvoch krajín na dvoch rozdielnych miestach v jeden den? :neutral:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Tak myslim, ze to netreba az tak prezivat aby sa tu slovensky narod mal ospravedlnovat. :D Je to chyba organizatorov. Asi kazdemu by sa viac pacila jedna velka spolocna prehliadka v Prahe, ako dve mensie v Prahe a Martine. Skoda.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5862
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Polarfox »

Arthur píše:Bola to pekná prehliadka
No počasí bych jim tedy býval přál lepší. Když jsem koukal na záznam, tak jsem si i já užil víc ty tři Hindy, když jsem je potkal na nedělní procházce u Točné při nízkém přeletu směr přehlídka, než ti na místě ve městě. O zvucích Gripenů nemluvě :) Pro mě ideál (na 8 km 5 lidí a 3 vrtulníky), pro přehlídku již méně.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Juraj Tichý & niko

20:35 - 22:33 pričom obzvlášť zaujímavé sú slová prezidenta Zemana od 22:22 cit. "Čo je to za blbosť..."

zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/125 ... eje-babise
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Arthur toto sem naozaj nepatri.
Kazdy narod sa pozera inak co ma a co nema byt statnym sviatkom.
Ja by som samozrejme nam Slovakom prial trochu viac nadhladu, myslim si, ze by sme uz konecne mali prehodnit svoj vztah k ČSR a prejaviť viac vďačnosti a na zle zabudnut. No ospravedlnovat sa? To je trochu mimo, nemyslis?

A dokonca aj mam pocit, ze ten cas nastal a ista skupina prisla s velmi dobrym navrhom, ze statny sviatok k zvniku CSR by mal byt vzdy v poslednu oktobrovu nedelu. Aby aj vlk bol syty, aj ovce cele. Uz dnes mame tusim najviac statnych sviatkov v EU. Vzhladom na religiozitu naroda, vacsina je cirkevnych.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Alfik »

Osobní názor Zemana nechám být - každý má názor a má na něj právo.
A podle mého názoru je jednoznačně dobře, že Slováci neslaví 28.10. Se zdůvodněním toho mého názoru si vás dovolím drze seznámit :)

Za prvé, chápu že pro Slovensko je mnohem důležitější Martinská deklarace, a to hned ze dvou důvodů:
a) je to výraz jejich vlastní vůle, oni sami, svými zástupci, takto svobodně a bez nátlaku rozhodli - a to se počítá. Vždyť i Češi nejvíc nadávají na Mnichov "protože to bylo o nás bez nás".
b) Uvědomme si, že slovenští zástupci, shromáždění 30.10. ve Svatém Martinu, nevěděli, co se stalo 28. v Praze. Vždyť i Vavro Šrobár se v Praze objevil jen náhodou - jel jen "obhlédnout situaci", a když vyrážel na cestu, nemohl vědět ani o (teprve psané) Andrássyho nótě! Přímé telegrafní spojení mezi Čechy a Slováky neexistovalo, snad jen (a to jen možná a jen mezi nějakými dvěma stanicemi kterých se to týkalo) přímý drážní telegraf!
Martinská deklarace je tudíž pro Slovensko a Slováky tím, čím pro ně nemůže být 28. říjen ani při nejlepší vůli.

Za druhé, no ona ani taková Indie neslaví Britské svátky, že. Slaví Den Nezávislosti, 15.8.
Slovensko se odtrhlo, a neváhejme si to přiznat, osamostatnilo, z federativní (či spíše pseudofederativní) republiky vzniklé v r. 68 pod knutou Moskvy. A podle pravidel Moskvy. Stejně jako není chybou Čechů, že nedošlo ke slibovaným úpravám za 1. republiky (tehdy nebyli proti Češi, ale Němci a Maďaři, to kvůli nim se nesplnily sliby které byly Slovákům, ale i Rusínům dány), stejně tak není vinou Čechů ani podoba v jaké bylo uspořádání mezi ČSR a SSR v rámci ČSSR. Na druhou stranu, v tzv. "Pomlčkových válkách", mohli poslanci projevit více pochopení. Nic by to nezměnilo, nic by je to nestálo, ale prostě by byli empatičtější.

Nicméně pro Slovensko je samozřejmě důležitý den, kdy vzniklo samostatné Slovensko, a nevidím důvod, proč by měli slavit 28. říjen.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Afik:

Treba čítať naozaj s porozumením (myslím to dobre)

V princípe nie je rozhodujúce či sa bavíme o dátume 28.10.1918 (Ženeva ~ Praha tzv. "recepčný zákon") alebo 30.10.1918 "Martinská deklarácia" resp. dokonca v kontexte týchto dejných udalostí aj o Washingtonskej deklarácii tj. „Deklarácii nezávislosti československého národa jeho Dočasnou vládou“ z 18.10.1918 v spojení s Philadelphskou dohodou z 26.10.1918.

Ide o to, že MY to dokážeme sláviť len pri ponpéznych stých oslavách a je úplne jedno, že jednorázovo 30.10.2018 (vďaka aj za to!) a aj o tom bola tá reakcia prezidenta Zemana, keď mu Babiš s redaktorkou ČT vysvetlili, že to oslavujú jednorázovo od roku 1993 - 2018.

Juraj Tichý:

Tá posledná októbrová nedeľa by bol skvelý kompromis a aj v kontexte dejinných udalostí, ktoré som uviedol vyššie sa k tomuto zámeru prikláňam.

A dalo by sa na tom stavať v budúcnosti aj z hľadiska spoločných vojenských prehliadok, ktoré by sa pri ďalších okrúhlych výročiach mohli usporiadávať striedavo raz v ČR a raz v SR.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Síce to sem nepatrí (admin by mohol celú diskusiu potom seknúť inde), ale k tomu sviatku:

1.
Alfik, 30.10. je nemysel a jednorázovo ešte väčšia. Lepšie to vysvetlí historik, ktorý k tomu hovorí:
https://domov.sme.sk/c/20833067/histori ... mysel.html

"...Martinská deklarácia je významný dokument, nespochybňujem ho, ale treba vedieť, že v Martine nebolo v 1918 nič vyhlásené...

Žiadna Československá republika zo slovenskej strany vtedy nebola deklarovaná, to sa stalo 28. októbra, a to nielen pre Čechov, ale aj pre Slovákov. Ak by sme si chceli pripomenúť sté výročie Československa, tak by sme si ho mali pripomenúť 28. októbra.

Ak by boli naši politici poznali dejiny, alebo by počúvali tých, čo im rozumejú, tak by pochopili, že vznik Československa je pre moderné dejiny najvýznamnejší dátum vôbec. V tento deň sa všetko začalo, vtedy vzniklo Slovensko.

Ignorovať tento najvýznamnejší deň a namiesto toho ustanoviť raz za sto rokov Martinskej deklarácie štátny sviatok, považujem za úplné nedorozumenie a pomýlenosť."

2.
Aj vo verejnosti u nás je vnímaný ako vznik 28.10. - včera boli politické vyhlásenia, prejavy, diskusia najvyšších ústavných činiteľov v Tv, články, rozhovory atď. v novinách sa viažu na 28.10... - až po rámček " born in Czechoslovakia" "oslavujem 100 rokov" a podobné - čo si včera dalo k profilovke na Facebooku množstvo ľudí na Slovensku.

3.
Celý ten postoj k 100 ročnemu vzniku štátu (ano Slovensko vzniklo pred sto rokmi) najlepšie vystihuje tento status:
"Nebudem už nadávať, ako nič nevieme oslavovať, lebo nevieme. Jsem se s tim smířil. Ale mám trochu obavu, že to bude mať škaredé vedľajšie efekty. Vzdali sme sa svojej uhorskej a rakúsko-uhorskej histórie, lebo Maďari. Je zjavné, že pomaly prdíme aj na tú Československú, lebo Česi. S Pribinom veľa vody nenamútime a pri tempe zdebilňovania spoločnosti a jej volených zástupcov, je len otázka času, keď nejaký preceda natvrdo a bez hanby povie, že vznik našej štátnosti je 14. marec 1939."
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

arten píše: Celý ten postoj k 100 ročnemu vzniku štátu (ano Slovensko vzniklo pred sto rokmi) najlepšie vystihuje tento status:
"Nebudem už nadávať, ako nič nevieme oslavovať, lebo nevieme. Jsem se s tim smířil. Ale mám trochu obavu, že to bude mať škaredé vedľajšie efekty. Vzdali sme sa svojej uhorskej a rakúsko-uhorskej histórie, lebo Maďari. Je zjavné, že pomaly prdíme aj na tú Československú, lebo Česi. S Pribinom veľa vody nenamútime a pri tempe zdebilňovania spoločnosti a jej volených zástupcov, je len otázka času, keď nejaký preceda natvrdo a bez hanby povie, že vznik našej štátnosti je 14. marec 1939."
Tak oni tí kok.tlebovci 14. marec oslavujú už roky. Len sa podstatná časť ich voličskej základne tvári, že to nevidí. Tak isto ich rusofilní voči už zabudli ako ich vodca voľakedy v uniforme POHG kládol vence na hrob prezidenta Tisa. Resp. ako rozdával svojim na koleno vyholením kumpánom odznáčiky ktoré sa náhodou podobali na ríšske orlice...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Kebyze chcu, tak pan Kotleba je uz davno upratany. Za tie rozkradacky na BBSK by zopar rokov vyfasovat mal. No hnede kosele zo SMER-SD a.s. to nikdy nedovolili.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Alfik »

Díky za ten detail, já jsem si nevšiml že to má být jednorázovka :)
K ostatnímu - no co na to říct, je to váš stát, váš svátek, vaši politici... my máme svých starostí dost :D to su hnusný, co? :lej:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3956
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od HONZIK11 »

Tak jsem dnes poslouchal,jak mela byt hlavnim mestem Slovenska Zilina.A taky jsem si vzpomel na balkon nasi fakulty, na vyhlaseni z neho jedné vasi instituce a na sochu stojici naproti stareho Priora a na Slotu a na to jak se pred 89-tym vyjimala pred Slovakiou obrovska bista. Ach jo,to bylo moje mladi.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Smutná krabice píše: Zaujala mne modrá světýlka na konci rotorových listů - to je nějaké nedávné vylepšení aby i v noci bylo vidět kde končí "sekačka pozemního personálu", nebo to měly Mi-24 odjakživa?
Mají je tam odjakživa, barva na modrou je nově kvůli nočnímu vidění. Tady máš i fotky s tím.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“