AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

skelet píše:Skeptik: ty ponožky ukazují proč se do toho úředníkům nechce. Ať to napíšeš jakkoliv, tak to vždy někdo napadne a vrátí.
Skelete, dovoluji si nesouhlasit.
Ano, ten zákon je šílený a vše jen zbytečně prodražuje - tedy pokud nechceš krást.
Ale tendroval jsem podle něj více než 5 let, dělal jsem dokonce první tendr s uveřejněním ve Věstníku EU (tenkrát to bylo vše nad limit 400 milionů korun), byly to desítky tendrů (uznávám, že většinou v nižších hodnotách - jednotek až desítek milionů korun), ale účastnil jsem se na dalších, velkých, tendrech v hodnotách miliard korun.
Ne, že by vše vždy probíhalo hladce a žádný z nich neskončil na ÚHOSu, ale všechny nakonec prošly. Opakovat se musel pouze jediný ... a to ještě na základě politického tlaku (jistě oficielní důvod byl "nejasnost zadaní" ... ale nepochopil to jen jediný účastník :) )

Takže ne. Nesouhlasím. Tendrovat se dá. Jen to musíš dělat čistě, bez postranních úmyslů, a musíš k tomu vytvořit tým schopných a sebevědomých lidí.
A jak to vidím já - dříve byl problém naplnit tu první podmínku, teď se obávám, že je to spíš o té druhé. :(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Skeptik píše:a musíš k tomu vytvořit tým schopných a sebevědomých lidí.
Já se obávám, že naši úředníci (MO nevyjímaje) nejsou schopní, ale všehoschopní....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od johnytapia »

Dneska MO vypsalo tendry na dodávku raket pro Mi 24 a dalších 26 druhů pozemní a letecké munice.
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od johnytapia »

V novém čísle ATM velice zajímavé informace ohledně další modernizae AČR.

RBS 70 NG - mělo dojít k nákupu již v loňském roce, jak je již zvykem odložilo se to. Důvodem bylo asi zjištění kolik stojí servisní hodina u RBS 70. Saab v současné chvíli dokončuje dálkově ovládací stanici s RBS 70 NG ( 3 střely). Integrace do RACCOS byla otestována a tento systém je uzpůsoben českým podmínkám. MO zřejmě v reakci na skandál se servisem začalo pošilhávat i po jiných systémech. Konkrétně Grom, Mistral a Stinger.
+ článek o Pumě
+ Eagle V
+ ASCOD 2
+ SPYDER
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Díky moc, na to jsem hodně zvědavý
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od johnytapia »

Jinak přikládám článek o servisu RBS 70.

http://www.lidovky.cz/servis-armadni-te ... _domov_ele

Stropnický se zítra setká s Mattisem. Téma budou i vrtáky.

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/stropn ... dy/1479727
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Ohledně nového ATM, ty články o Pumě a ASCOD bych bral s určitou rezervou. Jedná se přeci jen o reklamní sdělení výrobce, než o nezávislý popis. Ten byl ohledně Pumy zveřejněn v jednom z předešlých čísel (z hlavy nevím které), ASCOD myslím ještě zveřejněn nebyl.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Pumu jsem si četl jenom tak zběžně a nic zajimavého jsem tam nenašel - tak nějak jsem čekal víc článek o možném nákupu pro AČR (tohle bylo primárně o Bundeswehru). ASCOD jsem si ještě nečetl, ale týká se Uhlanu a Pizara, nebo i Ajaxe ? O Ajaxovi toho bylo víc než dost už dřív a starší verze ASCODu nás nemusí moc zajimat .)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od johnytapia »

Armáda podepsala smlouvy za 1,5 miliardy na noktovizory i opravy pandurů

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-obr ... domaci_hro

- Jinak tím, že se položila vláda lze očekávat, že všechny akviziční projekty se rozhodnou až po volbách. Takže vrtáky, radary titusy nic.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Dzin »

Rase
Ono tam mnoho zajímavého není, protože jak jsem psal výše, jsou to reklamní sdělení a tudíž to ber spíše jen jako prospekt výrobce. ASCOD je tam popsán v podobném duchu jako Puma a co si tak vybavuji, bylo to spíše v obecné rovině a myslím, že to byl ASCOD 35 a 42.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Zajímavý rozhovor s generálem Miroslavem Vackem, prvním polistopadovým ministrem obrany...

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/ro ... ase-486792
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Včera Poslanecká sněmovna projednala ve III. čtení a následně schválila Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů

Znění návrhu (včetně pozměňovacích návrhů): https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=958

Stenozápis (bořlivého) projednávání: http://www.psp.cz/eknih/2013ps/stenprot ... 325701.htm

Závěrečné hlasování: https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=66255&l=cz
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od johnytapia »

Obrana připravuje nákup dalších letadel CASA.

http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/ob ... la-1332632
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Nové brigády pro AČR... koncept "superlehké" brigády... Lukáš Visingr...
http://echo24.cz/a/wPr2c/nove-brigady-p ... a-i-vojaky
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Jsem moc rad, ze se i u nas zacina mluvit o konceptu RSG - tedy samostatne jednotky na pasove platforme BVP. Dve tezke brigady by byly hodne slusna bojova sila + dve mobilni, lehci brigady. Pripadne dokoupeni dalsich BVP je dobra myslenka, tedy je nutne, uz letos vybrat poradne BVP a pristi rok podepsat smlouvu. Tedy drzet se planu.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Obávám se, že ta koncepce je víc Visingra jak MO... Takže není ani žádný plán... Je jenom zajímavý článek jak by to mohlo vypadat...

Navíc Stropnický si ve Sněmovně (když se řešil zákon 221) postěžoval, že se akvizice nedaří, protože
Ministr obrany Martin Srropnický píše:Ano, Česká republika se hemží lidmi, kteří půjdou za 80 tisíc hrubého podepisovat smlouvy za miliardy. Tak takových opravdu tady nenajdete tolik. Ti lidé mají obrovskou odpovědnost, jsou pod obrovským drobnohledem a líčit to tady jako nějaký personální trh je naivní, anebo prostě zase lživé. Nemohu si pomoct.
Takže už má čtvrtého náměstka pro akvizice a vypadá to, že bude mít pátého... :evil:
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od kozlustechnykus »

Ten koncept RSG by ACR rozhodne slusel, i proto, ze tam jsou ty tankovy hlavne na BVP:), o tom zadna. Ale na muj vkus se tam az moc mluvi o te superlehke brigade na pickupech. Navic, soucasne brigady jsou po 4 praporech. Podle tohodle planu, se vybuduje 9. prapor a spolu s praporem od kazde brigady se z nej vytvori ta nova brigada a kazda brigada tak nove bude postavena na 3 praporech. Jasne, je to vynuceno nedostatkem lidi, ale nezda se me nejrozumnejsi, aby byla tretina bojovych sil ACR postavena na takhle lehke technice. Sice se tam pise o pruzkumacich a paraganech, takze ta nova brigada by mohla delat pruzkum a dalsi vysoce mobilni aktivity pro ty dve stavajici brigady. Ale v CR by to spis dopadlo tak, ze se sice bude mluvit o nakupu spousty aut s nejakym pancerovanim a suprovou pruzkumnou vybavou a celkove se bude velkolepe planovat, ale pak to bud bude samostatne nasazeno v zahranici, nebo skonci doba prilivu penez do ACR a zase se bude skrtat. A ACR radsi vozidla ocese od drahe elktroniky a zbrani a prevede je na sluzbu, kde nahradi ty UAZy a LR tak, jak by se to melo udelat hned.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Tak s přílivem pořádnýc financí, pro AČR, se tak nějak vláda nepočítá. Ministr financí nezohlednil v aktuálnímu návrhu státního rozpočtu na rok 2018, smlouvu koaličních stran, podle níž má obranný rozpočet v roce 2020 činit 1,4 % HDP. V roce 2018 tak bude MO hospodařit s 57,9 mld.Kč (1,13 % HDP). V roce 2020 se počítá s 64,3 mld.Kč (1,16 % HDP). Plán na navyšování prostředků ve výši 2 % HDP v roce 2020 je tak nesplnitelný a nesplníme ani slib našim koaličním partnerům (USA a NATO), na minimum v podobě 1,4 % HDP v roce 2020. http://www.euro.cz/politika/zeman-se-po ... n=copylink

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Tak podle dohody ve Walesu (2014), mají členské země NATO, do roku 2024, navýšit své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu. Nově (2017) dle dohody s americkým prezidentem Trumpem, má dojít k vypracování konkrétních "národních" plánů, jak tohoto navýšení chtějí jednotlivé státy dosáhnout. Jsem tedy hodně zvědavý, s čím příjdou zástupci ČR, když na rok 2020 se počítá se zmíněnými 1,16 % HDP. Teda jestli ony dohody bereme vůbec vážně (!) https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... ranim.html
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od royal »

Doufám že po volbách přijde ministr, který se bude snažit a který dokáže pro MO dostat co největší rozpočet. Ale nejspíš je to pouze sen.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“