Sci-fi

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Koncept "boha" predpokladá zámerné a vedomé jednanie (ale nie nevyhnutne aj racionálne). Koncept "Gaia" predpokladá racionálne, ale nie nevyhnutne vedomé a zámerné jednanie.
Kým "boh" reprezentuje skôr človeka a podľa jeho povahy k nemu treba pristupovať (posluchať jeho príkazy, neodporovať mu, prosiť ho a velebiť), "Gaia" je vždy skôr zviera, živočích, ku ktorému treba pristupovať odlišne, predovšetkým mu neškodiť, nedráždiť ho.

V koncepte Gaia je pojmom "vyššía bytosť" myslená skôr bytosť komplexnejšia, zložitejšia ako človek, so zložitejším systémom vnútorných väzieb, vzťahov a reakcií, nie viac zakomplexovaná...

V koncepte Gaia nie je cieľom "dokonalosť" ale "rovnováha" ako dlhodobá dynamická stabilita, ktorá koriguje náhodné odchýlky.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Nalivaj
desátník
desátník
Příspěvky: 55
Registrován: 11/8/2009, 17:34
Bydliště: Praha

Příspěvek od Nalivaj »

Jakási "vyšší bytost" je i románech mého oblíbence Václava Semeráda, v jeho
podání je to Erduk a jeho pomocníci Andělé. Ďáblové i Andělé jsou popisovány jako mimozemské znepřátelené rasy...
[Patton George Smith]
Cílem války není padnout za svou vlast, ale donutit ty parchanty na druhý straně, aby padli za svou...
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Vyššie vedomie vesmíru by sa nemuselo zamieňať s predstavou Boha alebo iných mystických bytostí a ani teda so žiadnym náboženstvom, ktoré si vymyslel človek na svoj obraz a vložil do každého náboženstva predovšetkým seba a svoju mrňavú telesnú prízemnú schránku.Sskôr som mala predstavu prepojenosti ako u mravcov alebo Votrelcov. Alebo pokiaľ ste čítali Dunu, tak kormidelníci z Gildy pod vplyvom melanže dokázali vnútorným zrakom obsiahnuť všetky možné cesty vesmírom.
Proste si myslím, že vesmír možno vie. Neviem síce čo vie ani ako vie, ale náboženstvo ani Boha k tomu nepotrebujem.

Tým samozrejme nechcem teraz povedať, že tomu verím, čo som napísala. Predložila som to tu ako podnet na rozmýšľanie. Osobne si myslím, že najväčšou záhadou fyzikálneho vesmíru je naše vedomie a hľadám nejaké vysvetlenie jeho vzniku alebo podstaty. Keď sa nad tým zamyslíte, je zaujímavé, že vesmír sa vyvinul tak, že živá hmota je schopná si uvedomovať seba a vesmír v ktorom existuje. Chcel teda vesmír pozorovateľa? Nad týmto sa zamýšľajú aj mnohí vedci.

A tiež je záhadné, že máme matematiku. Odkiaľ sa zobrala? Niekde visí vo vzduchu? Vo vzťahoch? A my ju iba objavujeme? Alebo ju vymyslel človek? A náhodou do jej rovníc vesmír zapadá?
To sú záhady.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pozorovatel-signalista
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 150
Registrován: 17/12/2008, 19:12
Bydliště: Umbara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pozorovatel-signalista »

Hehe, zajímavé, že ve spojitosti církev a evoluce si vždy všichni vybaví akorát tu menšinu, která trvá na doslovném vykládání Geneze, zatímco majorita věřících nemá s evoluční teorií vůbec žádné problémy - což vím z první ruky, protože mě na škole učili primárně evoluční teorii a kreacionismus umínili akorát v rámci toho, jak se postupně měnil pohled na vývoj člověka :D

I když - v něčem mi lhali... vždycky mě v dějepise učili v rámci antropogeneze akorát homo habilis, erectus, sapiens a sapiens sapiens - a teď si představte ten kulturní šok, když do mě na vysoké začali hustit těch druhů mnohem víc a v úplně jiných řadách :shock:

Ale je fakt, že na "Gaia" jsem nikde než v Nadaci stejně jako knezdub nenarazila. Já/my/Gaia je ale i tak docela zajímavý koncept :)

Jinak z trošku jiného soudku - zatím tu vidím debatu o knihách a filmech, ale co takhle třeba i rozhlasové hry? Třeba má oblíbená "Sněhurka z vemíru"?
„Dámo, vy jste pravý gentleman.”

Ano, předtím než se někdo zeptá, já jsem ta Pozorovatel-signalista, Pátračova pobočnice (čili ani jeho pes, ani jeho vnuk, aby bylo jasno). Pokud jste se s ním nějak nepohodli, prosím, uvědomte si, že co vy zvířátka jste si podělali, nás rybiček se netýká.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Osobne si myslím, že najväčšou záhadou fyzikálneho vesmíru je naše vedomie a hľadám nejaké vysvetlenie jeho vzniku alebo podstaty. Keď sa nad tým zamyslíte, je zaujímavé, že vesmír sa vyvinul tak, že živá hmota je schopná si uvedomovať seba a vesmír v ktorom existuje. Chcel teda vesmír pozorovateľa? Nad týmto sa zamýšľajú aj mnohí vedci.
Štučko, a není to náhodou tak, že naše vědomí je největší záhadou fyzikálního vesmíru pouze pro naše vědomí?
Pro cizí vědomí může být naše vědomí velmi nepodstatným nevědomím.
Jinak pro moji kočičku (notmální, chlupatou :)) může být z tohoto pohledu největší záhadou její vědomí, které já naprosto ignoruji, protože z mého pohledu je velmi jednoduché - žrát, spát, lísat se a mrouskat se :D

A to že se vše vyvinulo tak, že si živá hmota uvědomuje sama sebe?
Jednoduchá odpověď, kdyby se vyvinul jinak, uvědomoval by si sama sebe třeba určitý odstín modré barvy :lol:
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 830
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

A protože mám právě rozečtenou Marťanskou kroniku (která, jak opět zjišťuju, neztratila nic ze své aktuálnosti), chtěl bych přidat do naší "síně slávy" i Raye Bradburyho, jehož díla ovlivnila jistě mnohé z nás. Vzpomínám si, že jsem jako puberťák viděl na ORF film 451 stupňů Fahreinheita a přesto, že jsem nerozuměl jediné slovo německy, líbilo se mi to natolik, že jsem si dal tu práci a knížku si sehnal.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sup
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 14/2/2012, 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Sup »

Vmísím se do debaty. Sedm stránek o sci-fi a ještě to tady nezaznělo.
Heecheeové Fredericka Pohla nikoho neberou? Tohle bych byl schopen číst furt dokola :) a to nemám poslední dva díly.
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

Já četl jen ten úvod tuším že ještě v Ikarií, koukám že sem si smáznul předchozí příspěvek, aj caramba :D
Uživatelský avatar
Sup
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 14/2/2012, 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Sup »

Trismegistos píše:Já četl jen ten úvod tuším že ještě v Ikarií, koukám že sem si smáznul předchozí příspěvek, aj caramba :D
...a já na něj odpověděl a následně smáznul... :)
Obchodníci s vesmírem byl skvělý úvod k následné hexalogii, ale přiznávám, že jsem je četl, až po Gateway.
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

Ale ještě víc se mi líbily Obchodníci s Vesmírem, dodnes vidím "kuřátko" :eek:

Ale mohu doporučit knihu "Levá ruka tmy" od Le Guinová Ursula K. Zvláštní svět s oboupohlavními obyvateli, kde každý muže být otec i matka, náboženstvím a do toho všeho pozemský velvyslanec astronaut, který se snaží přežit válku.

.
Uživatelský avatar
Sup
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 14/2/2012, 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Sup »

Trismegistos píše:Ale ještě víc se mi líbily Obchodníci s Vesmírem, dodnes vidím "kuřátko" :eek:
Sakryš, jsem zmatený "kuřátko" je v Obchodnících? Tam jak kopali tunely na Venuši a snažili se objevit artefakty Heechheu? Mám v tom hokej, budu muset probrat knihovnu :???:
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

Frederik Pohl a Cyril M. Kornbluth napsali obchodníky z vesmírem spolu. Když pominu zápletku tak hrdina se v jedné části románu dostane tuším do Portorika kde jsou plantáže a výroba potravin pro běžné spotřebitele. V nejnižších patrech tohoto komplexu se nachází čistá bílkovina která neustále dorůstá a ze které se děla "to pravé kuřecí maso z farmy". Biomasa která zabírá plochu dvou fotbalových hřišť na výšku několika pater. To je "kuřátko". :eek: Heechee jsou v "Obchodníci z Venuše"
visage
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 138
Registrován: 13/6/2011, 17:12

Příspěvek od visage »

Co chobotničky z druhého patra? to bylo mé oblíbené dětské sci-fi nebo od Čapka Krakatit,mloci atd. Teď běželo v TV Ocelové město... je toho spusta a domácí sci-fi scéna se nemusí stydět někde jsem vyčetl že jen Českých sci-fi filmů je 110,řekl bych slušné číslo.
Uživatelský avatar
Sup
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 14/2/2012, 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Sup »

Trismegistos píše:Frederik Pohl a Cyril M. Kornbluth napsali obchodníky z vesmírem spolu. Když pominu zápletku tak hrdina se v jedné části románu dostane tuším do Portorika kde jsou plantáže a výroba potravin pro běžné spotřebitele. V nejnižších patrech tohoto komplexu se nachází čistá bílkovina která neustále dorůstá a ze které se děla "to pravé kuřecí maso z farmy". Biomasa která zabírá plochu dvou fotbalových hřišť na výšku několika pater. To je "kuřátko". :eek: Heechee jsou v "Obchodníci z Venuše"
jj, to znám, já mám zafixováno, že Obchodníci s vesmírem obsahem předcházejí Gateway ...a další romány o Heechee. Asi se pletu v názvu. No nic v noci zjistím.

Edit: no jasně Obchodníci z Venuše. Dík :D
Naposledy upravil(a) Sup dne 28/2/2012, 19:25, celkem upraveno 1 x.
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

No může to tak být protože na konci hrdina odlétá kolonizovat Venuši. :D
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Myslím že tu nikdo nezmínil Ikarii XB-1. Na svou dobu skvostné dílo světové kinematografie koukatelné do dnes! Když to srovnám s tím, co za peníze daňového poplatníka vzniká v českých filmových dílnách dnes...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Příspěvek od Trismegistos »

To si mi připomněl jak režisér vyprávěl, že museli jet do Moskvy, protože se Sci-Fi film musel prověřit u komise že je "správně udělán" a že podporuje u mládeže zájem o kosmonautiku. Tak režisér spolu s autorem dekorací po pár dnech čekání přišli na jednání. Ukazovaly podklady, vysvětlovaly tohle to, támhle to a nakonec se dozvěděly toto: Film je v pořádku soudruzi, ale prosím vás, takové aktovky se dají sehnat v Praze? :D A mimochodem scéna z reaktoru s p.lukavským se točila na vysílači Cukrák a ten skafandr patřil hasičům. :D
Uživatelský avatar
Sup
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 14/2/2012, 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Sup »

Ikarie je parádní. Když jsem jí, co by děcko viděl po prvé, tak jsem měl trauma ze "zabití" na černo vezeného robota. To se mi vůbec nelíbilo, měl jsem ho rád :D .
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Taky byl v minulém roce dobrý film "Všemocný" o účincích drogy, se kterou lze lidský mozek využívat na 100%.
Líbil se mi i film "Nákaza" realistický obraz toho co se bude dít, když propukne dlouho očekávaná a nevyhnutná pandemie chřipky.
Také film "Melancholia" má své divné kouzlo. Hrozba srážky s jinou planetou je zde podána opravdu zvláštně, spíš mysticky.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“